Ako žiť žalude: rastúce dubové ovocie v blízkosti vášho domova

Ako pestovať dub z žaluďa
Sila a silu dubov ohromujú, a ak si myslíte, že sa stali tak majestátne po stáročia, potom tieto stromy začínajú obdivovať. Dospelé duby sú nádherné nádherné stromy s hustou lístiou a silným kmeňom, sú symbolom nesmrteľnosti, múdrosti a sily. Pestovať taký strom na svojom mieste alebo blízko neho znamená zostať v pamäti nie jednej generácie jeho potomkov.

Chemické zloženie

Dub, či skôr jeho drevo, listy, žalude sú skutočným pokladom minerálov a ďalších živín používaných ľuďmi na lekárske účely, tak aj pre priemyselné aplikácie. Ako pestovať dub z žaluďa

Pozrime sa na to, čo je v žalude:

 • taníny (do 20%);
 • gálové a ehalové organické kyseliny;
 • sacharidy (pentosany do 14%);
 • flavonoidy;
 • vitamíny: A, B1, B2, B5, B6, B9, PP;
 • makroelementy: draslík, vápnik, horčík, fosfor;
 • stopové prvky železo, mangán, meď, zinok, hliník, chróm, bárium, vanád, selén, nikel, stroncium, bór;
 • esenciálne aminokyseliny: valín, histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, treonín, tryptofán, fenylalanín;
 • zameniteľné aminokyseliny: alanín, kyselina asparágová, glycín, kyselina glutámová, prolín, serín, tyrozín, cysteín;
 • Omega-6 mastné kyseliny, palmitové a stearické nasýtené mastné kyseliny, mono-nenasýtené mastné kyseliny, linoleínové polynenasýtené mastné kyseliny;
 • škrob, bielkoviny, oleje (až do 5%), popol.
Viete? Osemdesiat rokov výročia je impozantným dátumom pre každého človeka, a ak sa toľko podarilo žiť v manželstve, zaslúži si to obdiv. Preto bol tento termín manželského života nazvaný “dubová” svadba, a to práve kvôli dlhovekosti samotného stromu.

Energetická hodnota a kaloricita

Dubové žaludy majú pomerne vysokú energetickú hodnotu, ich výhrevnosť je 387 kcal na 100 g.
Žalude dubu

Užitočné vlastnosti

Žaludy v modernom svete sú podhodnotený produkt. A prínosy z nich môžu byť pre človeka významné, pretože majú špeciálnu nutričnú a liečebnú hodnotu. Z týchto výrobkov spracovateľského priemyslu (náhradka kávy, múky, obilnín), ktoré vďaka množstvo živín, vitamínov, minerálov, blahodarné účinky na ľudský organizmus.

Naučte sa, ako vysadiť červený dub.

Tinktúry, odvar a iné formy použitia dubového ovocia pomáhajú s problémami s kardiovaskulárnym, urogenitálnym, zažívacím systémom. Prostriedky z žaludov pomáhajú v boji proti rakovine, ako aj pri liečbe kýrie a cukrovky. Žaludy sú efektívnym nástrojom na farbenie vlasov. Sú podávané vo forme krmív pre domáce zvieratá (najmä ošípané), sú kŕmené divými diviakmi.

Zhromažďovanie a výber

Zbierajte žalude od polovice augusta do začiatku októbra počas obdobia, keď sa vyznačujú tmavohnedým odtieňom. Žalude sú správne zozbierané zo zeme a za pár dní môžete proces zopakovať a zozbierať novú dávku ovocia. zbierka žaluďov

Dôležité! Padol pred časom žaluďov, s najväčšou pravdepodobnosťou, poškodený žalúdkovitými alebo inými škodcami. Z tohto dôvodu je lepšie zbierať nedávno spadané ovocie, pretože majú lepšie vlastnosti. Hlavná vec je, že nemajú čas na klíčenie.

Liečba a čistenie

Žaludy na ďalšie použitie by mali byť spracované. Po prvé, proces čistenia z čiapky a šupy. Ak chcete odstrániť horľavosť, musia byť namočené a zahrievané. Toto sa tak stalo. Plody sú nakrájané na štyri časti, naplnené vodou, ponechané na namočenie po dobu niekoľkých dní, meniť vodu aspoň trikrát denne. Po požadovanom čase sa voda s žaludmi uvedie do varu, plody sa extrahujú, rozdrvia, sušia na slnku a potom v rúre. V dôsledku toho sú žalude pripravené na ďalšie spracovanie a prípravu.

Obstarávanie a skladovanie

Žalude na prípravu jedla sa skladujú na suchom a tmavom mieste. Neodporúča sa ich pripravovať na celý rok v značnom množstve, pretože suroviny z dubového ovocia sa dlhodobo neukladajú a rýchlo sa stanú nepoužiteľnými.

Takáto krásna rastlina, podobne ako dub, bude vyzerať veľmi harmonicky so žltými farbami: javor, lípa, akácia žltá.

Škody a kontraindikácie

Než začnete jesť žaluď, musíte si spomenúť nasledovné:

 • kategoricky sa neodporúča používať smrteľné žalude na začiatku života, pretože môžu byť infikované a nebezpečné pre zdravie;
 • dubové ovocie vyžaduje veľa času na trávenie v žalúdku, preto ak telo nefunguje správne, neodporúča sa ich používať vôbec;
 • požívanie surových žaludov môže poškodiť močový mechúr;
 • že by mali byť užitočné, nie škodiť, nemali by byť zneužívané.
Dôležité! Bez tepelného ošetrenia nemôžete žaludy konzumovať, pretože flavonolový quercetin obsiahnutý v nich je toxický.

prihláška

Žaludy sa používajú v kulinárskych aj medicínskych úlohách. Ak ich moderne používajú zriedkavo, potom sa plody duba používajú oveľa častejšie na liečbu a prevenciu mnohých zdravotných problémov.
žaluďov

Pri varení

V čase hladomosti, plody dubu zachránili ľudí pred hladom. Teraz vyrábajú kávu, múku, obilniny. Výrobky z žaluďov sú takmer horšie, pokiaľ ide o prínosy prírodnej kávy, kakaových bôbov, olív. Cukrovinky, káva, pečivo, obilniny – to je hlavná oblasť použitia žaluďov:

 • predtým, ako boli vyprážané, sušené, pokryté cukrom – získala sa užitočná sladkosť;
 • v káve v XIX storočí bol luxus, takže žalude stať alternatívou, ale sú tiež vystavené na praženie, mletie – a dostane žaluď kávu, ktorá aj naďalej používať niektoré z našich súčasníkov;
 • chlieb bol získaný z mletého ovocia dubu, za týmto účelom bola do kompozície pridaná desatina pšeničnej múky;
 • výrazné množstvo škrobu v nich pomáha týmto plodom byť vynikajúcimi zahusťovadlami pre rôzne tekuté jedlá;
 • z žaludov môžete vyrábať maslo, ktoré je podobne ako olej z mandlí alebo arašidov;
 • niektoré odrody sú konzumované ako orechy, ale ich chuť nemusí byť všetko rád.

kuchařství

Viete? Obzvlášť populárne sú žalude v Kórei. Tu sú dôležitou súčasťou národnej kuchyne (na výrobu želé, rezancov a iných jedál).

V medicíne

Žalude, ktoré vo svojom zložení majú veľa užitočných prvkov pre telo, sa úspešne používajú na liečbu a prevenciu mnohých zdravotných problémov:

 • zmierniť opuch, zápal, kŕče, majú diuretické a antioxidačné účinky (vzhľadom k prítomnosti v zložení quercetin účinné látky, ale majú iba žalude s dub, ktorá viac než pol storočia);
 • majú baktericídne a obalové účinky, sú schopné vydržať nádory;
 • pomoc pri bolesti zubov, nezdravých ďasien, pomáhajú zastaviť krvácanie;
 • sa používajú na liečbu urogenitálnych orgánov, pri enuréze, pri ochoreniach žien (ťažké menštruačné krvácanie) na zvýšenie potencie;
 • mať priaznivý účinok na tráviaci systém, odvar z žaludov je prospešný pre otravu, frustráciu, kolitídu;
 • tinktúra dubového ovocia pomáha s hypertenziou, osteochondrózou, herniou, problémami s kĺbmi;
 • Káva vyrobená z žaluďov uľahčuje úľavu od astmy, bronchitídy a kašľa.

Aplikácia dubového ovocia na liečbu určitých ochorení sa odporúča až po predchádzajúcej lekárskej konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Dôležité! Dubové lesy majú liečivú silu. Listy a kôra týchto stromov vylučujú špeciálne phytoncides, ktoré môžu zmierniť bolesť hlavy a priviesť nervový systém späť do normálu.

Pestovanie dubu z žaluďa doma

Dub je možné plne pestovať doma, z žaluďa a z hotových odrezkov. Budeme brať do úvahy kultiváciu duba priamo z žaluďa, tým viac je táto metóda obzvlášť populárna medzi tými, ktorí chcú pestovať tento mocný strom. V prvom období (2-3 roky) je rast oveľa rýchlejší ako neskôr, takže tento proces bude obzvlášť fascinujúci v prvých rokoch života mladého stromu

Bude zaujímavé vedieť, koľko stromov žije.

Zabezpečenie žaluďa a jeho kontrola

Proces pestovania dubových sadeníc z žaluďa môže prechádzať rýchlo a jednoducho, ak je materiál na výsadbu správne a správne pripravený. Zhromažďovanie plodov na tento účel sa odporúča v listnatých lesoch na jeseň, keď sa listy odhodia a žaludy sa považujú za úplne zrelé počas tohto obdobia. Pre klíčenie odrezkov prichádzajú padlé žaludy najkrajšieho a mocnejšieho stromu. Musíte ich najprv “počúvať”, tj pretrepať, aby ste určili životaschopnosť plodového jadra (nemali by sa skrátiť).
žaluďov
Z miesta, kde sa zberal sadivový materiál, je potrebné zozbierať prírodné lístie, čo je opál a tiež pôda. To všetko je užitočné pri vytváraní podmienok pre zachovanie pred nalodením. V domácom prostredí sa opäť odporúča skontrolovať sadenicový materiál z lesa. Ak chcete urobiť, nádrž by mala byť nalievaná studenou vodou a dať ovocie tam. Tieto žaludy, ktoré vyskakujú, nie sú vhodné na výsadbu, sú prázdne. Po niekoľkých minútach zopakujte postup. Nepoškodzujúce ovocie je vhodné ako materiál na pestovanie.

Viete? Duby sa vyznačujú vysokou úrovňou elektrickej vodivosti – častejšie ako iné stromy, blesk.

Stratifikácia osiva

Vybrané ovocie sa umiestni do nádoby s vekom (s otvormi) alebo obalom, kde bola predtým stanovená pôda a lístia zhromaždené v lese. Všetko toto je odstránené do pivnice alebo chladničky s teplotným režimom najmenej 0 ° C. Tento proces stratifikácie sa vyskytuje na konci jesene alebo začiatku zimy, trvá jeden a pol až dva mesiace a prispieva k skutočnosti, že žaludy aktívne klíčia.
žaluď
Pestovateľský materiál sa má starostlivo monitorovať, prostredie pre jeho výživu by malo byť dobre hydratované. Avšak pri prekročení normálnej vlhkosti sa materiál na výsadbu začne rozpadávať, ale ak je suchý, nebude schopný začať klíčiť. Tento proces “zachovania” je podobný zimovaniu žaluďov pod snehovou pokrývkou, čo im pomáha udržať ich v nevyhnutnom stave.

Výsadba žaluďa

Keď sa mladé výhonky, korene v vrstevnatej ovocie, ktoré potrebujú, aby chrbtica dole do šálok alebo hrnca s rašelinou a perlitu, na ktoré sa vzťahuje v skleníku.
V každom pohári alebo hrnci musíte najskôr urobiť otvory, aby ste sa uistili, že nadbytočná vlhkosť sa z nich odstráni.

Dôležité! Prvých niekoľko týždňov sadeníc by mali byť hojne napojené.

Spočiatku s vysadenými žaludmi sa nič nevyskytuje, pretože všetky rastliny vyrazia na rast koreňového systému.
pristávacia

Starostlivosť o klíčky

Akonáhle rastú zem zemiaky rastúce v pohároch, musia sa presunúť pod lampu (aby získali dodatočné svetlo v zimnom období) alebo na dobre osvetlený okenný parapet. Je potrebné monitorovať úroveň pôdnej vlhkosti. Ak si všimnete, že sadenica začala rásť, akoby mala malý priestor, musí byť transplantovaná do veľkého kontajnera.

Transplantácia a výber miesta

Ak sú sadenice budúcich dubov výrazne silnejšie, mali by byť transplantované do otvorenej pôdy (ak to dovoľujú poveternostné podmienky). Za týmto účelom sa závod v hrnci by mali rásť o nič menej ako 15 cm, jeho koreň má byť vytvorený, a centrálne stopku – byť jasne viditeľné a mať zdravé bielej farby, s rozvíjajúcou sa listy. Dub musí byť transplantovaný až v najskoršom období jeho vývoja. V tomto prípade koreňový systém účinne rastie a znásobuje, strom sa pokúša dostať jeho miesto dôkladne pod slnko.
pristávacia
Miesto vybrané na pestovanie sadeníc by malo byť voľné, priestranné, bez susedstva s domami a inými štruktúrami, pretože koreň pestovaného dubu môže zničiť ich základ. Duby netolerujú temné miesta, v tieni iných stromov sa proces vývoja a rastu sadeníc uskutoční dostatočne dlho a takýto strom sa nebude líšiť silou a silou.

Transplantované jahody, hrozno, orchidey, chryzantém, fialová a pivonka.

Pred výsadbou by mala byť oblasť, kde sa sadenica bude rásť, vyčistená z trávy, kopať, dostávať rovnomernosť pôdy a uvoľniť, aby sa dostal kyslík. Priemer ošetrených plôch určených na pestovanie sadeníc by mala byť od 15 do 20 m. Ďalšie vyhĺbený veľkosť jama o niečo väčší, než je dĺžka sadenice koreňov, je dostatočne navlhčia hojnosti. Vyberte sadenice z hrnca spolu so zemou, určiť pripraveného otvoru, naleje koreň Zem je zhutnená dostatočne napojená.

Dôležité! Nie je potrebné sa obávať prebytočnej vlhkosti pre dubové sadenice – pôjde do pôdy, ale ak chýba, potom pre strom je to veľmi nežiaduce.

pristávacia
V okolí sadeníc sa má naliať mulč, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy a rastu nežiaducich burín.

Pôda a hnojivo

Pre pestovanie dubu nie je vyčerpaná úrodná pôda, v ktorej je veľa živín. Aby sa zabránilo výskytu výhonku, je lepšie ho pestovať v predvlhčenej pôde odobratej z miesta, kde rastú matky. Pri absencii takej pôdne úrodnej pôdy z dvora je vhodný zmiešaný s rašelinovým machom alebo vermikulitom, ktorý vedie k retencii vlhkosti. Ak nie je pôda taká výživná, ako by ste chceli, musíte ju oplodniť prídavnými listovými zeminami alebo humusom.

Rastl tiež také krásne stromy ako: sakura, delonix, wisteria, albicia, rododendron, tsertsis, magnólie, lila a pyracanthus.

Zalievanie a vlhkosť

Mladé duby vyžadujú konštantné navlhčenie. Sledovať jeho úroveň je potrebná, kým strom nie je úplne posilnený, zvyčajne až do piatich rokov. Duby majú koreň značnej dĺžky, schopný samostatne extrahovať vlhkosť z pôdy vo veľkých hĺbkach. Preto na jeseň môže byť zalievanie znížené, v zime to nie je potrebné vôbec.
zalievanie

Viete? Trvanlivosť výrobkov z duba môže byť tisíc rokov: v grófstve Norfolk (Anglicko) je pamätník bronzovej doby Sienocge, vytvorený v XXI storočí pred naším letopočtom. e.

irigácia

V lete, mladé stromy vyžadujú časté navlhčenie, v tomto ohľade môže pomôcť kvapkanie zavlažovanie, čo môže zabezpečiť konštantné a rovnomerné vlhčenie stromov. Tento systém je potrebný najmä v prvých rokoch po výsadbe sadeníc na otvorenom teréne. Jeho inštalácia sa vykonáva v blízkosti kmene stromu, aby sa zabránilo nadbytku a akumulácii vlhkosti, čo môže viesť k rozpadu koreňa.

Pozrite sa na to, čo je najlepšie pre odkvapkávacia zavlažovanie skleníkov, ako urobiť kvapkovej závlahy plastových fliaš ako zalievanie kvetov, čo zavlažovací systém “kvapka”, ako organizovať automatické kvapkovej závlahy a ako si vybrať rozstrekovača na zalievanie.

S každým nasledujúcim rokom života potrebuje strom menej pozornosti a starostlivosti. Jeho koreň ide hlbšie do zeme, koruna rastie vyššie. Preto ďalšia starostlivosť vyžaduje zavlažovanie iba vo veľmi horúcom a suchom čase.

prezimovanie

Skutočnosť, že dubové sadenice sa pestujú dlho pred začiatkom zimy, im pomáha postupne temperovať a pripravovať sa na zimu. Dubové stromy zimovanie by mali byť prepravované pod snehom, pretože je pre nich tak teplejšie a korene v tomto prípade sú spoľahlivo chránené. Ak je zima bez snehu, potom sa môžete postarať o dodatočný prístrešok zariadenia s novinovým papierom alebo mriežkou s malými článkami, ktoré je potrebné položiť podľa úrovne kmeňa blízko kmeňa na zemi.
dub

Choroby a škodcovia

Mladý strom duba môže byť ohrozený niektorými chorobami a škodcami:

 • múčnatka – plesňová lézia, pri ktorej sa spóry prenášajú počas zavlažovania. Na ochranu a zničenie infekcie použite roztok koloidnej síry alebo “Fundazola”;
 • nekróza vetví, z ktorých sa zbavujú striekaním železným vitriolom;
 • motýľ, dubový mlynček, dubový listový valec – hmyzí škodcovia, ktoré predstavujú hrozbu pre strom. Z nich môžete použiť “Decis” (25 gramov na liter vody) alebo “Kinmix” (50 gramov na liter vody);
 • Mše chrobáky a vošky môžu priniesť značné utrpenie mladým rastlinám. Aby sa ich zbavili, musia byť listy ošetrené pesticídmi.
Viete? Rybári ocenia plody duba kvôli častému výskytu žalúdkovitých, chrobákov, lariev – ako atraktívnej návnady pre ryby. Títo škodcovia žijú v celom žalude, v ovocí s dierou už nie sú.

múčnatka
Rastú mocný dub z malého žaluďa – úlohou nie je tak skľučujúca, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad Hlavná vec je vybrať si múdro sadby, právo na pôdu a zabezpečiť riadnu starostlivosť o budúcej hrdina, ktorý poteší svojou majestátnosťou než jednu generáciu svojej rodine.