Ako zbierať semená rajčiaka na výsadbu

Semená rajčiakovNákup semien rajčiakov z predaja odroda v obchode, mnohí neskôr dospieť k záveru, že to, čo je uvedené na obale nie je pravda. Tí, ktorí vyklíčili svoje nádeje, chápu, že si nebudú môcť dovoliť kupovať ročne drahé semená. V takýchto prípadoch sa mnohí záhradkári si myslia o tom, ako paradajka semená z vašich paradajok, a nie špekulovať “kávová usadenina” a pre istotu do budúcnosti, že pristátie nutne klíčiť.

Keď je to možné a kedy nie

Výber odrôd rastúcich na mieste závisí len od pozornosti a želaní záhradníka (letného obyvateľstva).

Viete? Vo svete je viac ako 25 000 odrôd rajčiakov. Plody najmenších odrôd nesmú presiahnuť 1-2 cm a hmotnosť najväčších môže byť až 1,5 kg. Najväčší je ovocie s hmotnosťou 3,5 kg, pestované v roku 1986 americkým Zlatým Grahamom.

paradajky
Pri výbere by ste mali venovať pozornosť niektorým kritériám hodnotenia:

 • rajčiaky by mali byť odrodové. Rajčiaky pestované z hybridov (ako je označené značkou F1 na obale) neposkytnú plodinu s rodičovskými znakmi. Hybridy sú získané mnohými krížikmi medzi odrodami a v dôsledku toho sa môže ukázať, že v jednej oblasti rastú na rozdiel od ostatných paradajok. Okrem toho hybridy úplne degenerujú za 1-2 roky;
 • rajčiaky by mali byť plne prispôsobené pestovateľskej oblasti. Stáva sa, že pri sútoku priaznivých klimatických podmienok môžu odrody, ktoré sú rozdelené na južné regióny, priniesť dobrej úrodu v severných regiónoch. V takýchto situáciách je potrebné si uvedomiť, že odrezané rajčiakové odrody sú vhodnejšie na klíčenie a budúce plodiny je možné predpovedať.
Paradajka hybridy sú “Aphrodite”, “Spasskaya Tower”, “Solerosso”, “BOCKEL”, “Polbig”, “Až do dnešného dňa”, “Diva”, “English Riviera”, “zvonenie kostolných zvonov”, “Pink Paradise”, “Pink Unicum” “Bobcat”, “Pink Bush”, “Katya”, “Doll Masha”, “Tretyakov.”

Okrem uvedených hodnotiacich kritérií by mal rezident v letnom období vybrať rajčiaky s typickými vonkajšími charakteristikami (tvar, farba) a vysokými chuťovými vlastnosťami.
Zbierajte paradajky

Požiadavky na ovocie

Zhromaždiť v domácnosti čo najviac semien rajčiakov pomôže vybrať správne ovocie. Existujú také požiadavky na ovocie:

 • Plody sú rozbité iba zo silných a dobre vyvinutých kríkov bez akýchkoľvek príznakov ochorenia;
 • Plody sú rozbité len z prvej dolnej vetvy kríkov. Dôvodom je, že kvety na spodných vetvách skôr klesnú, keď je činnosť včiel stále nízka a neexistuje riziko získať opeľovaný vlastný hybrid;
 • plod musí dostať čas na úplné zrenie na kríku. Hlavnou vecou nie je to, aby ste prehliadli tento moment, pretože prehnané ovocie nie je vhodné na príjem materiálu. Keď overripening proces fermentácie prebieha v rmutu (kašovitej vlákniny časť) paradajky, ničí zadržiavanie semena, ktorý obsahuje látky, ktoré zabraňujú ich klíčenie.
Viete? Zelené nadzemné časti paradajok obsahujú glykoalkaloidy a sú považované za toxické. Práca s kríkmi paradajok bez rukavíc, existuje možnosť otravy s príznakmi závraty, nevoľnosť a vracanie.

Pri tomto prístupe k výberu plodov rajčiaka spĺňa kŕmenie výsledného materiálu spravidla očakávania.
Zbierajte semená rajčiaka

Čo budete potrebovať?

Plot je jednoduchý proces a nevyžaduje špeciálne nástroje ani prídavné zariadenia. Pri zbere budete potrebovať:

 • zrelé paradajky;
 • Nôž na rezanie;
 • jedáleň alebo čajová lyžička;
 • kontajner;
 • sitom alebo gázovým rezom, zložené 3 krát;
 • papierové utierky alebo utierky na papier;
 • papierový sáčok (taška na handričku atď.) na uskladnenie.

Všetko, čo potrebujete na zhromažďovanie semien rajčiakov, nájdete v každom dome.

Naučte sa základy pestovania paradajok v záhrade, skleníku, na parapete; metódou Maslova a Teryohiny.

Výrobný proces: bežná metóda

Zhromažďovať materiál na budúcu výsadbu je možné vykonať bežným spôsobom a zjednodušiť.

Dobrá kvalita a vysoká klíčivosť môžu poskytnúť bežný spôsob zberu fermentáciou (fermentáciou).

Viete? Chovatelia, University of California, v dôsledku kríženia voľne žijúcich druhov na Galapágoch s miestnym kultivované odrody, uviedla na trh nový hybridný odroda s pikantnou ovocia. Zvláštnosťou je to, že môžete rastlinu napojiť so slanou vodou.

rez

Pripravené paradajky na neobmedzený prístup do komôr na semená sa rozrežú na dve časti alebo sa rozrežú na plátky. Počet komôr v paradajke určuje jeho stupeň. Takže pre niektoré odrody môžete k fotoaparátom otvorene pristupovať rozdelením na 4 diely, zatiaľ čo iné vyžadujú menší rez.
rez

Zber semien

Rezané paradajky, kvapalina z komôr by mala byť extrahovaná do pripravenej nádoby. Obsah je možné zozbierať správne buď bežnou lyžicou (stolom alebo čajom) alebo prstami. Riadky na tieto účely sú vhodné pre akékoľvek (sklo, porcelán, plast).

Šťava z paradajok by mala byť v dostatočnom množstve na úplné zakrytie semien.
Zber semien

Kvasenie

Pri fermentačnom procese musí byť nádoba s obsahom pokrytá nepriepustným vekom a vyložená na chvíľu. V závislosti od klimatických podmienok môže tento proces v rôznych regiónoch trvať iný čas v intervale 24-48 hodín.

Dôležité! V teplých alebo horúcich podmienkach sa proces fermentácie vyskytuje oveľa rýchlejšie. Je dôležité, aby sa nestretla chvíľa jeho naplnenia, inak sa semená začnú klíčiť a stanú sa nevhodné.

Dokončenie procesu je indikované vzduchovými bublinami a filmom na povrchu. Šťava zároveň rozjasní a semená padajú dole.
Štiepenie osiva

Umývanie semien

Po fermentácii sa budúci sadivový materiál musí dôkladne umyť. Na tento účel sa obsah nádoby naleje do sita a umývanie tečúcou vodou. Pri opláchnutí je dôležité oddeliť zvyšnú kašu.
Umývanie semien

Sušenie sadiva

Po dôkladnom premývaní semien musí byť prebytočná tekutina vypustená a umiestnená na papierový uterák. Po malom vysušení musia byť zvyšky starostlivo vysušené na rovnom povrchu. Pre tieto účely je lepšie použiť malú dosku (vhodná je aj plastová), bude oveľa jednoduchšie zbierať semená z takejto plochy.

Pri zbere rôznych odrôd sa musí dbať na to, aby sa nezamieňala alebo náhodne zmiešala materiál a nádrže na spoľahlivosť musia byť podpísané.
Sušenie semien
Semená musia byť úplne vysušené. Tento proces bude trvať 5 až 7 dní. Po ukončení sušenia pristátí materiál je umiestnený v podpísaných papierových vreciach (látkové tašky, atď) Kým je pružina uložená v tmavých a chladných podmienkach.

Dôležité! Nezakladajte semená na otvorenom slnku. Nadmerné teplo bude podporovať ich klíčenie.

Počas skladovania by sa malo zabrániť extrémnym teplotným zmenám a zmenám vlhkosti.

Rýchla a jednoduchá cesta

Niektoré okolnosti, ako sú napríklad obmedzené životné podmienky alebo nedostatok voľného času pre záhradníka, nie vždy poskytujú možnosť zberu semien rajčiakov doma obvyklým spôsobom. V takýchto prípadoch môžete využiť jednoduchšiu a rýchlejšiu metódu. To vyžaduje len 3 veci: zrelú paradajku, nôž a kuchynskú utierku na papier (obrúsok alebo obyčajný papier).
Rýchle obstarávanie osiva
Extrahované z rezaného obsahu paradajok spolu s buničinou by mali byť rozotrené na papierovej utierke a vyložené na sušenie po dobu 5-7 dní. Na konci vysychania by sa každé osivo malo oddeliť ručník rukami a uložiť do pripraveného vrecka (sáčku).

Kvalita zberaného materiálu bude rýchlejšie o niečo horšia než metóda fermentácie, ale klíčivosť zostane na prijateľnej úrovni.

Dôležité! Skladovanie osív v sklenených nádobách a v plastových vreciach sa neodporúča. Takéto skladovanie povedie k tvorbe plesní.

Tipy a triky

Každý letný rezident má svoje vlastné spôsoby zberu, testovania času a pokusov a omylu. Ale ich podstatu je rovnaká, len prístupy k určitým procesom sa líšia.
Odsávanie semien
Tipy pre zber:

 • Na zbieranie materiálu možno použiť nezrelé (hnedé) ovocie. Predbežne je potrebné dať im čas dozrieť v podmienkach predpokladu 1-2 týždne;
 • aby sa oddelil kvalitatívny materiál od poškodeného, ​​semená premyté po fermentácii mali byť umiestnené do soľného roztoku (1 čajová lyžička soli na 1 pohár teplej vody). Sadivový materiál plávajúci na povrchu – nevhodný na pestovanie;
 • Budúci sadivový materiál sa môže predbežne dezinfikovať mydlom na pranie. Aby ste to dosiahli, mali by ste namočiť 30 minút v mydlovom roztoku (1 polievkovú lyžicu 72% mydla soškrili na mýdlové misky v pohári vody). Dezinfekciu možno vykonať aj slabým (ružovým) roztokom manganistanu draselného. Na dokončenie procesu dezinfekcie je potrebné dôkladne umyť vodou;
 • Semená môžete vysušiť na toaletách a umiestniť ich v pravidelných intervaloch. Po vysušení by sa mal tento materiál uchovávať, neoddeliť sa od kotúča a na jar vysadený sadenicou spolu s papierom;
 • výsevnosť zostane lepšia, ak sa semená budú skladovať v podmienkach vlhkosti nie vyšších ako 55% a teplotách od 0 ° C do 5 ° C.

Kvasenie
Odporúčania pre ťažbu:

 • na prípravu budúceho sadivového materiálu nie je potrebné odoberať plody z kešu, kde súčasne dozrievajú malé a veľké plody;
 • na prípravu, spracovanie a skladovanie, nemôžu byť použité hliníkové alebo žehličky. Vyskytujúce sa oxidačné procesy nepriaznivo ovplyvňujú životaschopnosť semien;
 • Pri procese fermentácie sa do obsahu nádob nemôže pridávať voda. Voda podporí klíčenie semien;
 • Nie je potrebné skladovať semená paradajok dlhšie ako 4 roky. Maximálna klíčivosť s každým nasledujúcim rokom je výrazne znížená;
 • aby sa obmedzil prístup vzduchu a zabránilo predčasnému klíčeniu, sáčok so semenami na obdobie skladovania môžu byť zabalené fóliou.

Napriek neprimeranému úsiliu sprevádzajúcemu prípravu budúceho sadivového materiálu, mnohí záhradníci a záhradníci chcú mať paradajky, ktoré sa im páčia. Od toho, ako sa semená rajčiakov zbierajú doma, závisí ich budúce klíčenie.

Z vyššie uvedeného je jasné, že semená zbierané vlastnými rukami sú energickejšie a aklimatizácia a regionalizácia predchádzajúcich generácií zaručuje silné a zdravé sadenice.