Ako vyrobiť a kedy zbierať vŕba-čaj. Terapeutické vlastnosti a kontraindikácie čaju Kopor


Ivan čaj je nezabudnuteľne zabudnutá rastlina, ktorá, ak je správne pripravená, môže úspešne nahradiť všetok bežný čaj. Môžete to zhromaždiť prakticky v každom lese, na jeho okraji, v poli, na lúke.
Semená rastlín sú veľmi prchavé, a tak sa rýchlo usadia na miestach, kde neexistuje žiadna iná vegetácia, napríklad na pozemkoch po požiari, pri kácení. Preto sa z angličtiny jeho názov “Fireweed” doslova prekladá ako “burinu po požiari”. Tiež ľudia to nazývali rôznymi názvami: Kopor čaj, škorica, dreg a vedecký názov je úzky listnatý sprej. Už dlho sa používa ako zázračný nápoj, a tak ďalej pri príprave vône čaju doma.

Ivan-čaj vlastnosti

Koporský čaj by mal byť po takzvanej fermentácii konzumovaný ako nápoj. O tom sa dozvieme neskôr, ale o prospech a poškodení fermentovaného čaju od Ivana Čaju.

Prínosy sú zrejmé kvôli prítomnosti obrovského množstva vitamínov, minerálov a stopových prvkov v zložení tohto výrobku.

Rastlina obsahuje kyselinu askorbovú šesťkrát vyššia citróna, vitamíny A, B a PP, je draslík, fosfor, horčík, meď, selén, železo, vápnik, zinok a sodík. Účinne sa používa ako regeneračný, tonizujúci a terapeutický prostriedok.

Vzhľadom na prítomnosť éterických olejov zostávajú vlastnosti nápoja tri dni. Zamerajte sa na liečebné vlastnosti a kontraindikácie fermentovaného vŕbového čaju.

Viete? Ivan čaj je považovaný za vysokokalorický výrobok, obsahuje asi 100 kalórií na 100 g. Preto je nevyhnutný pre cestovanie, dlhý poľovníctvo alebo rybolov sily obnoviť rýchlejšie.

Liečivé vlastnosti

Vďaka užitočným prísadám sa dlho používa čaj Kopor na liečbu a prevenciu mnohých ochorení.

Nasledujúci čas najbežnejšie použitia:

  1. Dokázané protizápalové a obalové účinky pri ochoreniach žalúdka a čriev. Čaj pomáha s gastritídou, žalúdočným vredom, dvanástnikovým vredom a inými takými ochoreniami, je účinný pri všetkých druhoch otravy.
  2. Priaznivý účinok na obehový systém. Ak pravidelne pijete nápoj z spreja, vzniká tzv. Alkalizácia krvi, ktorá je potrebná na udržanie normálnej hodnoty pH. Podporuje tvorbu nových krviniek a má schopnosť zastaviť krvácanie.
  3. Ivan čaj sa môže použiť ako náhrada za valerián za prevenciu a liečbu rôznych neuróz. Pôsobí upokojujúco, pomáha s pocitom úzkosti a depresívnym stavom.
  4. Po dlhú dobu sa tento nápoj osvedčil ako univerzálny prostriedok proti ochoreniam a poruchám močového mechúra. Normalizuje účinnosť, bojuje proti adenómu prostaty a nedovoľuje, aby sa vyvinul na onkologické ochorenie. Má liečebný účinok na ochorenie obličiek a cystitídu.
  5. Používa sa ako prípravok protizápalový a antipyretický. Účinok na choroby ústnej dutiny, krvácanie ďasien.
  6. Ivan čaj pôsobí ako imunomodulátor, pôsobí ako silný antioxidant a čistič tela, normalizuje krvný tlak, zmierňuje bolesť hlavy a vyvíja všeobecný posilňujúci účinok.

Viete? V Rusku sa prvá zmienka o ivanovom čaji ako liečebnom nápoji odvoláva na XII. Storočie. Vyskúšal ho Alexander Nevsky a inštruoval, aby rozvinul výrobu v Koporye.

kontraindikácie

Keďže ivan čaj má terapeutický účinok, nie je potrebné ho používať v kombinácii s inými liekmi, najmä antipyretickými a upokojujúcimi. Je potrebné použiť dávkované, nie “lopatky” a prestať používať po jednom mesiaci používania.

V opačnom prípade to povedie k rozrušeniu žalúdka. Neodporúča sa u detí mladších ako šesť rokov, preto sa má starostlivo užívať s ochoreniami krvi.

Dozvedieť tiež o liečivé vlastnosti bylín, ako je řepeň, Zheleznitsa krymskej, pýr, drevo voš, kokorík, palina, loosestrife, šalvia, kanuper, zlatobyle, prvosienka, catnip, uzol trávy, Saponaria officinalis.

Čo je kvasenie a prečo?

Proces fermentácie sa používa na prípravu čaju Kopor doma. Zvážte, aký je proces fermentácie čaju z vedeckého hľadiska.

Hlavným bodom je, že rastlina vylučuje šťavu, ktorá reaguje so vzduchom, čo vedie k fermentácii a oxidácii, potom sa vysuší.

Po takejto liečbe zostanú na Cypre všetky užitočné vlastnosti a nápoj nadobúda ovocnú chuť. Ak práve sušíte listy, varený čaj bude bez chuti a zbytočný.

Preto na otázku, čo je fermentovaný čaj je odpoveď – je to nápoj s príjemnou ovocnou chuťou, ktorý si zachoval všetky výhody rastliny.

Proces zberu a obstarávania

Ak chcete získať užitočný nápoj potom je dôležité pochopiť, ako je sprej. V prírode rastlina rastúca od človeka, trvalka, s ružovými a fialovými kvetmi.

Zhromaždiť a zozbierať listy spreja. Kvety sa sušia alebo fermentujú ako prísada do čajového nápoja a korene sa sušia a rozomelú na stav múky.
Z tejto múky pečie koláče, pridajte to do riadu.

Zhromažďujú čaj Kopor počas obdobia kvitnutia, to znamená počas celého leta. Je potrebné odlíšiť kapelit od ostatných druhov tejto rodiny. V bažinatých a vlhkých miestach sa môžete stretnúť s močiarom a farbou.

Rozlišovať ich od vŕby čaj je pomerne jednoduchý – výška ostatných nie je viac
20 cm.

Viete? Zber listov nepoškodzuje rastlinu, ak to urobíte opatrne a nepoškodíte stonku. Rastlina je vynikajúca medová rastlina, produkcia medu z hektára môže dosiahnuť 600 kg.

Zber listov

Zber listov začína v júni a končí v auguste. Je dobré nájsť kúsok od ciest tak, aby bol výrobok šetrný k životnému prostrediu. Je potrebné zbierať mladé listy, začínajúce od kvetenstva a klesať takmer na dno.

Stonka je dostatočne silná, takže ju môžete jednoducho vytiahnuť. V blízkosti kvetenstva je potrebné ponechať niekoľko vrstiev listov – pomôžu rastlinám rásť ďalej. Zozbierajte list najlepšie ráno, keď rosa už zostúpila na suché teplé počasie.

Názory na to, ktoré miesta je lepšie robiť iné. Niekto odporúča otvorené priestory s množstvom slnka a niekto poukazuje na tieňované oblasti a okraje polí.

Títo tvrdia, že na takých miestach je list jemnejší a šťavnatější.

Dôležité! Je potrebné zbierať listy spreja iba do okamihu, kedy je kvetina vyfúknutá. Pooh je ťažké odstrániť z listov, sú tuhšie a majú oveľa menej užitočné vlastnosti.

Wilting listy

Vyliečenie sa uskutočňuje s cieľom odstrániť prebytok vlhkosti z listov, čo bude ovplyvňovať fermentáciu. Z toho je zrejmé, že pred čistením sa plech nemá umyť. Potom položíme listy na tkaninu s loptou, ktorá nie je väčšia ako niekoľko centimetrov a necháme ju matnú asi 12 hodín.

Rovnako ako Ivan čaj, striebristý, strieborný, čerešňa, rhodiola rosea, tagolga, černica, viburnum, dogwood, vres a tŕň majú antipyretické vlastnosti.

Listy by mali byť miešané. Optimálna teplota vzduchu pre tento proces je až 26 ° C s relatívnou vlhkosťou asi 70%. Ak je teplota vyššia, list sa bude rýchlejšie zhoršovať. Sušičky častejšie v dome v tme, menej často vo voľnom priestranstve.

V druhom prípade môže byť len mierny vánok a tieň – silný vietor a lístie sušené na slnku a nie vädnutie. Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať, či listy zasyčia – vezmite si niekoľko a stlačte ich do pästi.

Ak nie sú pripravení, rozpadnú sa, ak sú pripravené – zostanú v kondenzovanej podobe. Potom bude vlhkosť listu približne 60%.

Dôležité! Ak počas procesu vädnutia ste sušili list, nepripájajte vodu suroviny sú rozmazané. Musíme zbierať čerstvé a opakovať všetko znova.

Príprava na fermentáciu

Listy sú vyblednuté a môžete začať proces prípravy na fermentáciu. Je potrebné zničiť štruktúru listu a izolovať ju od nej, ktorá obsahuje enzýmy zodpovedné za samotný proces. To maximalizuje uvoľňovanie užitočných látok z rastliny.

Ak šťava nestačí, kvasenie bude zle a čaj stratí svoje chuťové vlastnosti a veľa užitočných. Existuje niekoľko spôsobov ako fermentovať Ivan-čaj doma, zameriame sa na najpoužívanejšie a najskúsenejší.

Skrútenie listov

Dostávame až 10 listov rastliny, pridajte ich dohromady a rolnite medzi dlaňami, aby ste získali “klobásu”.

To sa robí s námahou až kým sa listy nestmavnú. To znamená, že pridelili šťavu.

Fretting odchádza

Ďalším receptom je, ako urobiť čaj doma – drvenie.
Surovina je umiestnená v miske, lepšie smaltovaná, miesená typom hnetacieho cesta.

Po 15 minútach listy vylučujú šťavu a stmavujú, stávajú sa tenšie a trochu skrútené. Pri procese letákov je potrebné rozdeliť, aby sa zabránilo hrudkám.

Skrútenie v mlynčeku na mäso

Bežný spôsob, ako pripraviť čaj z kopre doma, je mletie listov v mlynčeku na mäso.

Ak to chcete urobiť, vezmite si mriežku s veľkými otvormi, v priebehu skrúcania mlynčeka na mäso potrebujete na krátku dobu vychladnúť.

kvasenie

Technológia fermentácie priamo súvisí s metódami prípravy hmoty listu.
Skrútené listy sú nahromadené v panvici vo vrstvách a umiestnené na vrchole útlaku.

Všetko by malo byť pokryté látkou, mierne zvlhčenou vodou a ponechaná na teplom, ale nie horúcom mieste. Najlepšia teplota fermentácie ivánového čaju je až do 26 ° С.

Ak je teplota nízka, procesy sa zastavia, ak vysoká časť produktov, ktoré dávajú pevnosť a chuť čaju, sa nerozpustí, bude cítiť a ochutnať obvyklý lacný čaj.

Tento proces môže trvať od 3 hodín do 3 dní. Dlhšia fermentácia – čaj je silnejší. Môžete predĺžiť kvasenie až na 12 dní, ale je potrebné usporiadať nádobu na chladnejšom mieste o 3-4 dni neskôr a uistite sa, že sa hmotnosť nestane plesnivou.

Existuje spôsob, ako fermentovať skrútené listy v trojlitrovej nádobe.

Je potrebné ho dôkladne naplniť klobásami z listov, pokryť plastovým viečkom alebo vlhkou handričkou a položiť na teplé miesto. Čas fermentácie nie je dlhší ako 40 hodín.

Zmačkané listy môžu byť tiež fermentované pomocou trojlitrovej nádoby. Technológia výletu – listy sú veľmi tesne položené, pokryté

a odišiel na teplom mieste na deň. Čas starnutia závisí od túžby po ďalšej sile čaju.

Zmačkané listy môžu byť stále fermentované inak. Aby ste to urobili, vezmite kus látky a veľmi mierne navlhčite. Takže plátno neodstraňuje vlhkosť listov. Nad tým je položené lístie, plátno je zvlnené a zviazané lano.

Balenie musí byť rozdrvené asi 20 minút a ponechané na ďalšie kvasenie po dobu jednej hodiny pri teplote 3. Je potrebné skontrolovať teplotu skrúcania – ak je teplota blízka 37 ° C, predbežný proces je ukončený.

Potom je parcela umiestnená priamo do nádrže, kde bude fermentovaná, pod tlakom a zostane v teple kvasenie až na 3 dni.

Najlepší spôsob, ako kvasiť Ivan-čaj doma, podľa mnohých, je z mletého mäsa. Je to časovo najmenší a najrýchlejší čas.

Zmes sa mieša, umiestni nádobu (je lepšie použiť smalt alebo cermet), zakryje sa mierne navlhčenou tkaninou a umiestni sa do tepla až na jeden deň, zvyčajne tri až šesť hodín.

Fermentácia ivan-čaju doma je dokončená, keď farba listu sa mení od zelenej po zeleno-hnedú a zápach z bylinných až po jasné ovocné-kvetinové.

sušenie

Konečným štádiom fermentácie ivanového čaju doma je správne sušenie listu alebo krútenej hmoty. Ak skrútené “klobásy” alebo drvené dosky pred sušením vyrežete, nechajte malý listový čaj.

Môžete sušiť a celé listy – táto zmes sa stane veľkým listovým čajom. Zo zmesi po spracovaní bude mlynček na mäso granulovaný.
Papier musí byť umiestnený na plechu, listy sú rozložené a vyrovnané, vrstva musí byť až na centimeter.

Na sušenie je potrebné v peci, ktorá sa neustále mieša pri teplote blízkej 100 ° C od jedného a pol do dvoch hodín. Potom sa teplota znižuje.

Rúru nezatvárajte. Keď sa farba listov stáva farbou bežného čaju a čajové listy sa nerozpadnú, keď ich zlomíte, vyberte výrobok z rúry a nechajte ho vychladnúť pri normálnej teplote vzduchu.

Vysušte čaj a môžete byť vonku, položiť ho na papier alebo handričku, ale len v tieni. Otvorené slnko neovplyvňuje priaznivé látky čaju.

Existujú aj spôsoby, ako môžete sušiť čaj v panvici a v aerogrill. Sú menej populárne.

Kvety by mali byť sušené oddelene od listov, pretože suché oveľa rýchlejšie.

Dôležité! Nepoužívajte nadmerný čaj počas sušenia. K jeho vôňu môže pridať zápach spáleného papiera, stratí chuť a užitočné vlastnosti.

Ak zistíte, že na kanáli YouTube nájdete nejaké málo vytlačené informácie, dosť video o príprave spreja v domácnosti.

Skladovanie čaju

Aby ste zabezpečili, že čaj je dobre skladovaný, musíte sa vyhnúť vlhkosti ako takej. V miestach skladovania je suchosť povinná. Skladuje sa v uzavretých nádobách zo skla alebo keramiky.

Čaj je tiež dobre skladovaný vo vreckách z papiera a papierových vreciek. Môže používať nádoby z cínu alebo plastov.

pivovarníctvo

Nie je veľa receptov na prípravu čaju Kopor. On je len jeden.

Pre varenie čaju používajte aj šupinku, svetlicu, mahagónový padubolistu, bielu arabskú gumu, rozmarín, vínnu čínsku magnóliu, princ, tibetský veľkolepý.

Pivovar, keramika alebo porcelán je dodávaný s vriacou vodou. Vnútri sa 2-3 lžíce čaju nalejú do pol litra vody a 15 minút sa naplnia.

Niektorí znalec trvajú na varení aspoň 40 minút. Nie je nutné zabaliť.
Je dôležité piť nápoj pomocou filtrovanej alebo kľúčovej vody.
Môžete piť horúce a studené.

Odborníci tvrdia, že čaj Kopor vo svojich vlastnostiach ďaleko presahuje dobrý ceylonový čaj. To tóny, to uhasí smäd dobre.
A užitočné vlastnosti fermentácie a vanád v domácnosti, ktoré sa prejavujú v konečnom výrobku, a nie vôbec.

Dôležité! Pri zahrievaní nemôžete variť stratí svoj vkus a prospech.

Proces zhromažďovania listov a pred varením trvá dosť času, nie je to časovo náročné. Pravidelné používanie tohto zázračného nápoja nielen posilní a ochráni telo, ale prispeje k prevencii a kontrole rôznych čarodejníkov.


Loading...