Ako vylievať chodník dlaždice pre rekreačný dom

Cesta v prímestskej oblasti
Usporiadaním ciest v prímestskej oblasti alebo v blízkosti vidieckeho domu, každý chce, aby boli nielen funkčné, ale aj do celkového dizajnu krajiny. Výber vhodnej dlaždice nie je vždy dosiahnutý. V takýchto prípadoch sa veľa ľudí rozhoduje vytvoriť dlaždice s vlastnými rukami doma. Povieme vám, ako to urobiť v tomto materiáli.

Vytváranie dlaždíc doma stojí za to

Vzory z dlažbových dosiek
Po prvé, zistite, aké výhodné je urobiť dlaždice sami. Proces tvorby vyžaduje veľa času, práce a starostlivosti. Nepopierateľné plus – v dôsledku toho získate exkluzívnu trať, vyrobenú podľa vzhľadu vášho domu a okolitej krajiny. Ak experimentujete s farbením dlaždíc, môžete pridať neuveriteľné vzory.

Existuje aj ekonomická stránka otázky: dlažobné dosky pre chodníky v krajine, vyrobené vlastnými rukami, sú oveľa lacnejšie ako hotové výrobky. Okrem toho môžete vytvoriť povlak v súlade s funkciami jeho prevádzky. Pokiaľ ide o detské ihriská, chodníky pre chodcov, vstupy do garáže, sú navrhnuté absolútne odlišné požiadavky na pevnosť a iné charakteristiky.

Proces výroby dlažbových dosiek

Takže, ak ste inšpirovaný myšlienkou vytvorenia obalu sami, pozrite sa na túto otázku.

Výroba jednotlivých tvarov

Ak chcete vytvoriť dlaždice v dacha s vlastnými rukami, budete potrebovať formulár, podľa ktorého budú výrobky odliate. Vhodné formy je možné nájsť v akomkoľvek špecializovanom obchode. Budete mať širokú škálu plastových výrobkov v tvare a veľkosti. Nesmieme však zabúdať, že väčšina z nich je určená len pre 200 výstrelov. Preto, po tom, ako ste rozhodli o formulári, musíte zakúpiť asi tucet takýchto kontajnerov.

Viete? Vytváranie foriem na dlaždice s vlastnými rukami môže byť premenený na kreatívny proces s použitím širokej škály možností. Napríklad v tomto prípade kontajnery na potravinárske výrobky. Sú pomerne mäkké, flexibilné a zároveň odolné.

Výber materiálov a príprava roztoku

Výber materiálov
Ak chcete pripraviť riešenie pre budúce dlaždice, musíte si kúpiť cement a piesok, potrebujete tiež vodu. Kvalita zmesi závisí od vystavenia pomeru a kvality použitého cementu. Pre záhradné chodníky sa odporúča použiť cement M 500. Všetky komponenty musia byť čisté, bez nečistôt, listov. Ak sú v piesku veľké kamene, nezáleží na tom. To dáva dlaždici zvláštnu štruktúru.

Viete? Zvýšenie pevnosti a stability dlaždíc na teplotné rozdiely môže byť, ak do roztoku pridáte špeciálne zmäkčovadlá.

Po naliatí zložiek v správnom pomere do nádoby je potrebné ich zmiešať. Na to môžete použiť perforátor s prídavným zariadením. Ak však plánujete vyrábať veľké objemy, je lepšie zakúpiť konkrétny mixér vopred.

V druhom prípade sa najprv naleje piesok do jednotky, miešadlo sa zapne a postupne sa k nemu pridáva cement. Potom za miešania zmesi pridajte v malých množstvách vodu a zmäkčovadlá podľa potreby.

Dôležité! Nadmerné množstvo vody spôsobí, že betón nebude tak odolný a dlaždice sa počas prevádzky rýchlo rozpadnú. K roztoku neabsorbuje nadbytok, pridáva sa posilňujúce vlákna a prísady odpudzujúce vodu.

Rôzne farby dlaždíc
Aby sa dlaždica stala správnou farbou, do roztoku sa pridajú rôzne anorganické pigmenty. Je dôležité, aby boli odolné voči alkalickému prostrediu, atmosférickým javom a ultrafialovým žiareniam. Potom sa vaša dlaždica zachová svoju farbu dlhú dobu. Najprv sa odporúča pridať do roztoku asi 30-50 g farbiva a v prípade potreby postupne zvyšovať jeho množstvo. Spravidla sa v priebehu 5-7 minút dosiahne jednotná farba. A absencia hrudiek v ňom znamená, že roztok je pripravený na použitie.

Ako vyplniť riešenie vo forme, vlastnosti procesu

Teraz môže byť roztok naliaty do foriem. Predtým by mal byť tvar oleja olejom, ale je to lepšie emulziu. Potom po vysušení ľahko odstráňte produkt.

Dôležité! V tejto fáze môžete zvýšiť silu produktu. Aby ste to dosiahli, roztok by mal byť do formy vlečený do polovice a potom doň vložený drôt, kovová tyč alebo mriežka. Potom vylejte roztok na okraje.

Ale na túto otázku, ako vytvoriť dlažobné dosky s vlastnými rukami, nekončí. V roztoku môžu byť bubliny, ktoré spôsobia nadbytočnú uvoľňovanie cementu. Ak chcete tento problém odstrániť, musíte ho umiestniť na vibračný stôl. Pri konštantnom miernom miešaní preteká z betónu nadbytočný vzduch. Takýto stôl môže nahradiť akúkoľvek poličku alebo stojan. Formuláre sú na ňom rozložené a potom je konštrukcia nalepená zo všetkých strán paličkou.

Ako vyschnúť dlaždice a kedy ju používať

Ďalšou etapou je sušenie hotových výrobkov. Vyplnené formy by mali byť pokryté plastovým obalom a čakať asi 3 dni. Uistite sa, či je požadovaná dlaždica v budúcej dlaždici zachovaná. K tomu je možné pravidelne navlhčiť vodou.

Po vysušení sú formy ľahko nalepené, okraje sú ohnuté a výrobky sú odstránené. Ale nemôžu byť použité ešte – je potrebné trvať ďalšie 3-4 týždne, takže dlaždice je dostatočne vysušený a vytvrdený.

Technológia výroby gumových dlaždíc

Výroba kaučukových dlaždíc
Okrem betónu sa na výrobu dlaždíc používajú gumové dlaždice. Je vyrobená z recyklovaných automobilových pneumatík. Samotné pneumatiky sú zvyčajne vyrobené z vysokokvalitného materiálu, pretože vydrží dlhú dobu ťažké bremená.

Jadrá z nich môžu mať rôzne frakcie, ktoré sa pohybujú od 0,1 mm do 10 mm. Ktorý z nich bude závisieť od toho, kde bude ležať gumová dlažba a aký druh zaťaženia bude vystavená.

Zvyčajne sa vyrába v čiernej farbe, ale niekedy môže byť namaľovaná inými farbami. A zvyčajne sú maľované veľké frakcie (2-10 mm), ktoré sú oveľa lacnejšie v nákladoch, pretože môžu zahŕňať kovové a textilné časti.

Dôležité! Pri výrobe farebných dlaždíc je potrebné vytvoriť ju v dvoch vrstvách, z ktorých jedna je farebná. To je prijateľné, ak celková hrúbka výrobku je viac ako 1,5 cm. Čierne dlaždice môžu byť tenšie, ale sú vyrobené v jednej vrstve.

Výroba gumových dlaždíc sa uskutočňuje v troch etapách.
Výroba kaučukových dlaždíc

 • V prípravnom štádiu sa pripraví gumová drvina. Na tento účel sú pneumatiky odstránené z guľôčkových krúžkov a podrobené mechanickému kryogénnemu spracovaniu. Potom sa získa drvina s podielom 1 až 4 mm.
 • Potom z drobky, musíte pripraviť zmes, pridávať polyuretánové spojivo do neho. V rovnakom štádiu sa do dlaždice pridajú rôzne pigmenty, ktoré ju farbia.

 • Pripravená zmes sa stlačí na vulkanizačnom lise. Umožňuje nastaviť dlažbu na požadovanú hrúbku a hustotu. Lisovací proces môže byť studený alebo horúci. Všetko závisí od toho, aké vybavenie nakupujete pre prácu.

Plnenie betónu

Ďalším spôsobom, ako vytvoriť krásnu cestu v krajine, je nalievať ju s betónom. Tento proces prechádza týmito fázami:

 • označenie územia pod koľají;
 • príprava pôdy;
 • montáž debnenia;
 • tvorba vankúša;
 • inštalácia výstužných prvkov;
 • betónové liatie.

Požadovaný materiál a nástroje

Ak chcete začať, musíte predbežne vybrať potrebné materiály a nástroje:

 • drvený kameň;
 • piesok (najlepšie rieka);
 • betón;
 • šnúra a kolíky na označovanie;
 • nádrž na roztok;
 • zastrešenie;
 • vedierko;
 • zaostrená lopata;
 • murárska lyžica;
 • vystuženie (optimálne s hrúbkou 12 mm);
 • preglejky alebo dosky na debnenie.

Keď sa zbierajú všetky nástroje a materiály, môžete začať pracovať priamo.

Ako miešať betónovú maltu

Betónová malta na dlaždice
Najprv musíte zmiešať riešenie. Skladá sa z troch zložiek (cement, piesok a drvený kameň), ktoré sa v určitej miere miešajú: kbelík z drveného kameňa a 3 lopatky piesku sa prenesú do vedra z cementu. Zmiešajte ich lepšie v betónovom mixéri.

Viete? Niekedy sa odporúča zobrať dve vedrá drveného kameňa a cementu, ale v takomto prípade je potrebné vyrovnať maltu stierkou. Ak tomu tak nie je, je lepšie zastaviť v uvedenom pomere.

Hnetenie začína pridaním vody do miešača na betón. Potom sa k nej pridá piesok a pri neustálom miešaní sa zavádza cement. Keď je piesok rovnomerne rozložený v celej hmote, riešenie sa považuje za pripravené. Teraz môžete spustiť výplň.

Nalievanie betónu do debnenia

Nalievanie betónu do debnenia
Táto fáza má niekoľko fáz. Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom je označenie skladieb. Je potrebné vopred určiť, kam budú prechádzať, akú šírku majú a aké záťaže majú testovať. Potom sú kolíčky privádzané do zeme rovnomernou vzdialenosťou a medzi nimi je pretiahnuté lano.

Teraz musíme pripraviť pôdu na vyplnenie. Za týmto účelom sa v hĺbke asi 7 cm odstráni horná vrstva trávnika a odstránia sa korene rastlín. Ak nie sú odstránené, na tomto mieste hnijú, vytvárajú dutiny, v ktorých sa hromadí voda. V zime zmrzne a presunie betón. Z tohto dôvodu môžu byť stopy prasknuté.

Ďalším krokom je upevnenie debnenia z dosiek alebo preglejky. Druhá z nich vám umožňuje dať cestu krásnym ohybom.

Dôležité! Naplňte cestu s časťami tak, aby mali švy kompenzovať stlačenie a roztiahnutie betónu kvôli rôznym teplotám okolia. Preto môže byť debnenie inštalované aj v častiach. Okrem toho znižuje spotrebu materiálov.

Potom je nainštalovaný takzvaný vankúš, ktorý bude vykonávať drenážne funkcie a rovnomerne rozloží náklad na trať. Vankúš je tvorený pieskom a štrkom. Nezachovávajú vodu, takže tam nezostane a počas zimy sa kvôli zmrazeniu rozšíri. ale Piesok nakoniec klesne pod sutinu. Aby sa zabránilo tomu, aby sa to stalo, hydroizolačné materiály sú umiestnené priamo na zemi: ruberoid, agrovolokno alebo geotextil.

Posledné dve prechádzajú vodou, ale nerozkladajú. Keď je vankúš položený, musí byť podopretý. A suchý piesok je žiaduce predbežne namočiť. Týmto spôsobom je lepšie rozpadať, čo zabráni vzniku dutín. Ale uistite sa, že vrstva je položená rovno.

Viete? Niekedy sa používa na vytvorenie vankúš ploché kamene alebo tenký betónový poter. Ale v tomto prípade je potrebné postupovať dopredu smerom k ich hrúbke.

Vystuženie pletiva
Takmer všetko je pripravené na nalievanie, ale najprv musíte dať výstuž alebo zosilňujúcu sieť. Za týmto účelom je pripravená cesta pokrytá plastovou fóliou, aby sa zabránilo predčasnému vysúšaniu betónu. V tomto chemickom procese by sa malo vytvrdnúť množstvo cementového mlieka, ktoré rýchlo opúšťa zmes v piesku.

Teraz môžete vyplniť cestu. Ak ide o pešiu zónu, potom vankúš spoločne s betónom by mal byť vrstva hrúbky 5 cm alebo viac. Pri použití viac agresívne stopy vrstva by mala mať hrúbku 7,5 cm. Naleje cementu časti, z ktorých každá je vyrovnaná a zhutnených do výkvetu. Keď je zmes mierne vysušená, môže byť vyrovnaná stierkou a v prípade potreby inštalovať dekoratívne prvky. Potom by mal byť cement uzatvorený fóliou na ten istý účel – vytvrdnúť, nie suché, mala by byť pravidelne napojená.

Ak máte v pláne naliať cement do niekoľkých vrstiev, intervaly medzi liatím nesmie byť dlhšia ako jeden deň. V opačnom prípade horná vrstva neuzavrie spodnú vrstvu. Po asi 3 dňoch môže byť debnenie odstránené a skladba môže byť použitá po niekoľkých dňoch.

Cesta na chate dlažbových dosiek
Ako môžete vidieť, je ľahké pokryť stopy v krajine alebo v dedine s dlaždicami vlastnej produkcie. To vám pomôže ušetriť na ennoblement území.