Ako užitočné maslo

žltý hríb
Ihličnaté lesy sú prezentované počas letnej a jesennej húb sezóny nám darček vo forme jemných húb – mastné. Sú obľúbené s fanúšikmi “tichého lovu” pre svoju vynikajúcu chuť a dobrý výnos.

Hubový olej

Oleje dostali svoje meno kvôli lepkavému, olejovitému uzáveru. Rastú v skupinách. V prírode existuje približne 50 odrôd tejto huby. Ich bydliskom je nielen Eurasia, ale aj Afrika a Austrália.

žltý hríb
Druh, ktorý má pologuľovitý tvar s tuberkulou na vrchole, je bežný. Je tmavo hnedá (rôzne odtiene v závislosti od typu) farby s lepivou pokožkou, ktorá sa ľahko oddelí od buničiny. Telo huby je šťavnaté, mäkké, žlté.

Stonka je valcovitého tvaru s bielym krytom v blízkosti čiapky, ktorá sa stáva tmavo hnedou, keď huba prekoná.

Ropovina rastie medzi borovicami alebo v zmiešaných lesoch. Zber úrody je v júli až októbri. Existujú aj nejedlé druhy. Odlišujú sa tým, že pri prestávke menia farbu, majú tmavší klobúk a červenú hubovitú vrstvu.

Zložky mastné: kalória, nutričná hodnota, vitamíny a minerály

Väčšina oleja obsahuje bielkoviny – 2,4%, tuky – 0,7%, uhľohydráty – 0,5%, vlákniny – 1,2%, popol 0,5% a vodu 83,5%. Treba poznamenať, že obsah kalórií je nízky. Energetická hodnota 100 g produktu je 19 kcal.

Aj tieto huby obsahujú množstvo vitamínov a stopových prvkov. V zátvorkách sa uvádza percento denného príjmu tela pri konzumácii 100 g oleja.

Oleje obsahujú vitamíny:
B1 (1,8%), B2 (14,3%), B6 ​​(15%), B9 (7,5%), D (26%), nikotínová (33%) a kyselina askorbová (13,3%) kyseliny

žltý hríb
a mikroelementy: draselného (2,4%), kremíka (6,9%), fosforu (2,9%), bóru (2,1%), Cd (86%), železo (5,2%), meď (145 6%), rubídia (225,8%), olova (40%), striebro (35,7%), selén (10,8%), chróm (10,5%), cézium (96,4%) zinok (116,7%).

Každý z vitamínov sa podieľa na oxidačno-redukčných reakciách vyskytujúcich sa v ľudskom tele a hrá významnú úlohu pri normalizácii fungovania svojich systémov.

Napríklad vitamín B2 udržuje normálny stav pokožky, slizníc a jeho nedostatok spôsobuje porušenie viditeľnosti svetla a súmraku.

Vitamín B6 sa podieľa na normálnej funkcii centrálneho nervového systému, tvorbe krvi a pokožke. Prvým príznakom nedostatku vitamínu B6 je zníženie chuti do jedla.

Vitamín C zvyšuje imunitu, podporuje asimiláciu železa. Nedostatok tohto vitamínu prispieva k permeabilite a krehkosti krvných kapilár, čo spôsobuje krvácanie ďasien a nazálne krvácanie.

Užitočné vlastnosti oleja

Vyprážané ovsené vločky
Oleje sú produktom s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami a sú univerzálne pri používaní pri varení. Môžu byť varené, ako sa vám páči: marinované, vyprážané, dusené, solené ako doplnok k hlavným jedlám a ako hlavná zložka. Pretože majú veľa zložiek vody, zriedka sa používajú na sušenie.

Dôležité! Marinované huby nemôžete uchovávať dlhšie ako rok.

Majú tiež mnoho pozitívnych vlastností. Po prvé, bielkovina, ktorá je základom oleja, dobre nahrádza mäsové jedlá. To je dôležité pre vegetariánov. Aj huby obsahujú množstvo vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú potrebné pre ľudí.

Po druhé, časť oleja je jedinečné prvky, ktoré pomáhajú bojovať proti chorobe a sledovať správne fungovanie organizmu. Napríklad lecitín – zabraňuje tvorbe cholesterolu, afrodiziakálne – zvýšenie vitality a zníženie únavy a depresie, polyfenoly a tokoferoly – vykazujú antioxidačnú aktivitu, citrónová, jantárová a kyselina fumarová sú dôležité pre energetický metabolizmus, beta-glukán – vykazuje protizápalový účinok.

Dôležitým znakom oleoresidov, rovnako ako všetky huby, je schopnosť hromadiť minerály. Toto makro a mikroelementy, ktoré sú cenné, ale aj ťažké kovy, dusičnany a dusitany, ktoré sú nebezpečné pre ľudí.

Viete? V lepivej fólii na huby sa zistili imunostimulanty. Preto ho pri jeho príprave nemusíte odstraňovať. To dáva hubu tmavú farbu, a odporúča sa odstrániť len pri moriacich.

Použitie mastnej kyseliny v medicíne

žltý hríb
S terapeutickým účelom v strave zahŕňajú pokrmy z oleja, infúzie, tinktúry a prášok.

V medicíne, hríb liečbu dny, orgány videnie, alergických ochorení, diabetes, metabolické poruchy, ochorenia srdca a ciev, nervové vyčerpanie, znižuje duševné procesy, stres, chronická únava, depresia, znížená účinnosť, osteoporózy.

Biologicky aktívne látky, ktoré sú obsiahnuté v oleaginoch, majú protivírusové, protinádorové, imunomodulačné, protizápalové účinky.

Dôležité! Aby huby nestratili svoje liečebné vlastnosti, čas varenia by nemal presiahnuť 10 minút.

Vedci preukázali prínos ropy pre ľudské telo. Metanolový extrakt týchto húb spôsobuje smrť buniek rakoviny prsníka a potláča rast buniek rakoviny žalúdka a leukémie.

Keď je potrebné dno pravidelne jesť maslo. Vo svojom zložení obsahujú dechtové zlúčeniny, ktoré majú terapeutický účinok. A tieto zlúčeniny zostávajú aj pri močení húb.

Keď migrény používajú prášok z suchého oleja.

Viete? Klobúky mastné obsahujú veľké množstvo zinku. Preto sa používajú v suchej forme na prípravu elixíru lásky. Zinok zvyšuje sexuálnu príťažlivosť, pozitívne ovplyvňuje pohyblivosť spermií a zrelosť vajíčok.

žltý hríb
Vedci dokázali, že olejogén má antibiotickú aktivitu. Preto môžu mať vodné extrakty účinky ako levomycetin, streptomycín.

užitočný tinktúra oleja, recept na jeho prípravu je jednoduchý. V nádobke o objeme 1 litra sa čerstvé drvené huby zakryjú, nalejú do vodky a trvajú 14 dní na tmavom mieste. Potom sa surovina vytlačí a tinktúra sa odfiltruje.

Vezmite 2 krát denne pred jedlom, zriedením 1 lyžičku. tinktúra v 50 ml vody. Tinktura pomáha pri bolestiach kĺbov (jesť vonku a vnútorne), s bolesťami hlavy, dnou.

Na liečbu psoriázy je potrebné umiestiť huby, ktoré nie sú prelepené lepivými filmami, do nádoby, pokryte viečkom a trvať 20 dní na chladnom tmavom mieste. Tmavá kvapalina, ktorá sa vytvorila, je potrebné zmazať chorú pokožku.

Vzhľadom k tomu, huby sú nízkokalorické a silne stráviteľné jedlá, môžu pomôcť pri strate hmotnosti. Jedlá z húb zachovávajú pocit sýtosti po dlhú dobu.

V kozmetike sa používa infúzia oleaginátov ako mlieka. Má tonizujúci, protizápalový účinok. Prášok z húb sa pridá do masiek na tvár.

Výťažok z oleja sa používa na balzamovanie telies.

Škodlivé vlastnosti mastných a kontraindikácií

žltý hríb
Nesmieme zabudnúť, že Butan, rovnako ako všetky huby, sa týka ťažkého jedla. Toto je uľahčené pomalým štiepením proteínov obsiahnutých v hubách. Tiež v zložení oleja je chitín. Má negatívny vplyv na trávenie všetkých potravín v tele. Z tohto dôvodu je potreba ropy pre potraviny vo veľkých množstvách nebezpečná z dôvodu ich škodlivých vlastností.

Zhromažďovanie húb, nezabudnite, že sú schopní absorbovať z pôd rádioaktívnych prvkov a karcinogénov. Zozbierajte ich preto zo svahov a rastlín, ktoré vypúšťajú chemický odpad. A pred varením húb je lepšie variť.

Rizikové skupiny, ktoré sa prejavujú v obmedzení stravovania oleja, zahŕňajú:

  • deti (kategoricky zakázané!);
  • tehotné ženy;
  • ľudia s chronickými ochoreniami gastrointestinálneho traktu, pečene, pankreasu, žlčníka.

Zhromažďovanie masla v lese by ste mali vedieť o ich výživovej a terapeutickej hodnote a kontraindikáciách, takže ich spotreba je pre tela prínosom.