Ako užitočná červená kapusta

Červená kapusta
Červená alebo lila kapusta – jeden z druhov kapusty. Niektorí ľudia majú tendenciu si myslieť, že tento druh kapusty je podľa chuti podradený bielej kapuste. Má však oveľa užitočnejšie vlastnosti, o ktorých budeme diskutovať v tomto článku.

popis

Tento druh kapusty sa dostal na územie našej krajiny na konci XVII storočia. Jeho domov sa považuje za pobrežné krajiny Stredozemného mora (Alžírsko, Tunisko, Grécko, Turecko). Lilac kapusta patrí k rodine krížencov a podľa botanického popisu je veľmi podobná bežnému bielemu kapustu. však fialová kruciferná rastlina je menej náchylná k škodcom a chorobám a lepšie toleruje zimné mrazy. Ale tieto faktory sa nestali hlavnými pre našich letných obyvateľov, ktorí považujú túto odrodu za menej chutnú než biela kapusta.
Purpurová kapusta
Lilacová rastlina má veľmi husté hlavy, fialovo-červené listy, niekedy s lila-modré alebo fialové odtiene. Zvláštna farba je daná rastlinou špeciálnym pigmentom – antokyanínom. Farba červenej kapusty závisí od typu pôdy a odrody. Ak rastlina pestujete na kyslých pôdach, získa sa červenkastý odtieň. A ak je alkalický – fialovo-modrý.

Viete? Zelné listy rastlín ľalia obsahujú trochu vzácny vitamín U, ktorý prispieva k hojeniu žalúdočných a dvanástnikových vredov.

Pigmentový anthokyanín má okrem farby tiež špecifickú ostrou chuť rastliny. Vegetačné obdobie červenej kapusty je priemerne 160 dní. Existujú skoré, stredné a neskoré odrody. Táto zelenina sa môže skladovať počas zimy na chladnom mieste, zatiaľ čo nestráca svoje užitočné vlastnosti.

Zloženie a obsah kalórií

Zloženie tejto zeleniny obsahuje mnoho užitočných vitamínov, minerálov, makro- a mikroelementov. Vedci urobili štúdie a zistili, množstvo rôznych materiálov obsiahnutých v 100 g výrobku, zistilo sa, že obsahuje asi 90 g vody, 1,4 g proteínu, 5,2 g sacharidov, 2 g tuku a 0,15 g tuku.
Kalorický obsah kapusty
Množstvo vitamínov a makro-a mikroživín na 100 g výrobku: vitamíny B (tiamín, riboflavín a pyridoxínu) zaberajú celkom 0,35%, kyselina askorbová (vitamín C), so 5,7%, tokoferol alebo vitamín E – 0 11%, vitamín a (beta-karotén), – 0,05%, vitamín K (fyllochinon) – 3,8%, železo – 0,8%, sodíka a fosforu sú v približne rovnakej počty – 2,8% draslíka – 24,3%, zinok – 0,22%, horčík – 1,6%, zvyšné percento je obsadené niektorými inými užitočnými látkami.

Obrovské množstvo užitočných látok tejto zeleniny je možné vidieť voľným okom. A aj keby ste ešte nevedeli, čo sa nazýva červená kapusta, teraz kvôli jej veľkým výhodám si určite zapamätáte všetky chýbajúce fakty o tejto rastline.

Dôležité! Vzhľadom na veľkú sadu makro a mikroelementov, ľalia zelenina neznižuje a nezvyšuje krvný tlak, ako mnohí veria, ale skôr – to stabilizuje.

Mimochodom, červená kapusta je považovaná za diétny produkt. Celkom 310 kcal je obsiahnuté v 1 kg tohto produktu.
Červená kapusta

Užitočné vlastnosti

Použitie fialovej kapusty je veľmi skvelé pre deti i dospelých. A výhody prinášajú listy a šťava zo zeleniny.

listy

Listy červenej kapusty obsahujú veľa vitamínu C, dvakrát toľko ako v bielej forme. A ako viete, vitamín C priaznivo ovplyvňuje ľudský imunitný systém, posilňuje steny ciev, bojuje proti baktériám a vírusom a udržiava normálne duševné procesy. Tento vitamín je veľmi užitočný pre deti, ktorých imunita nie je taká silná ako u dospelých.

Vo veľkom množstve sa vitamín C vyskytuje v plodoch aktinidie, zrniek, zimolezov, manchuriánov, bielych ríbezlí, malín, zelenej cibule, reďkovky.

Prínosy červenej kapusty vo veľkej miere závisia od prítomnosti takýchto biologicky aktívnych látok ako sú fytocenidy a antokyany. Phytoncidy sú schopné potlačiť rast a vývoj rôznych patologických mikroorganizmov (mikroskopické huby, baktérie, vírusy a dokonca rakovinové rastu).
Červená kapusta

Antokyány priaznivo ovplyvňujú steny ciev, posilňujú ich, a tým znižujú riziko vzniku mozgovej príhody a infarktu. Sú tiež vynikajúce pri vyrovnávaní s proteínom a majú antioxidačné vlastnosti.

Lilacová kapusta má charakteristickú horkú chuť kvôli prítomnosti prirodzených antikarcinogénnych látok – glukozinolátov. Sú schopní potlačiť nesprávne a nekontrolované rozdelenie buniek v ľudskom tele, čím sa znižuje riziko vzniku rakoviny.

Táto užitočná rastlina má toľko bielkovín, ktoré s ňou nie je možné porovnávať s repy, mrkvou, okrúhlymi listami a žiadnou inou rastlinou. Proteín priaznivo ovplyvňuje fungovanie štítnej žľazy, takže je užitočné používať fialovú kapustu v endemickom úpätí. Okrem toho je bielkovina veľmi užitočná pre obličky a hematopoetický systém tela.

Kapustovité rastliny rodu červeného má malý obsah veľmi zriedkavé U. vitamínu K a vitamínu K soli je schopný znížiť usadzovanie na stenách nádoby a na udržanie správneho fungovania chrupavkového tkaniva. Ale jeho nedostatok detí môže viesť k deformácii vyvíjajúcich sa kostí.

Viete? Dánski vedci vykonali štúdie, ktoré ukázali, že používanie tejto rastliny v potravinách ženami znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka dvakrát.

Fialová kapusta nemá v zložení sacharózu a škrob, ale je bohatá na vlákninu, takže ju úspešne konzumujú diabetici a ľudia s nadváhou. Vlákna zasa dokáže vyčistiť cievy cholesterolu a normalizovať črevnú mikroflóru.

Kyselina mliečna, ktorá sa nachádza aj v tejto rastline, je veľmi dôležitá pre metabolické procesy, nervový systém, prácu svalov a mozgu. Kyselina mliečna potrebuje myokard, ktorý bez toho, aby nebol schopný normálne fungovať.
Listy kapusty
Čo je u fialovej kapusty užitočné pre metabolické procesy v bunkách ľudského tela? Táto výhoda sa prejavuje v prítomnosti selénu, ktorý je potrebný na obohatenie buniek kyslíkom. Okrem toho selén podporuje ochranné funkcie tela, zničí patogénne mikroorganizmy, odstraňuje toxíny a ťažké kovy, podporuje správne fungovanie týmusu a štítnej žľazy.

V záhrade môžete pestovať iné, menej užitočné druhy kapusty: farba, Peking, Savoy, kale, pak-choi, brokolica, kohlrabi.

Vitamín PP, ktorý je detekovaný v malých množstvách v červenej kapusty, dokáže transformovať a uvoľňovať bunkovú energiu, ako aj zlepšiť metabolizmus. Vitamín B9 zlepšuje črevnú pohyblivosť, podporuje zlepšené hematopoézy a zmierňuje zápchu. Zinok zohráva priaznivú úlohu pri aktívnej a správnej činnosti mozgu. a ľudia majú názor, že táto zelenina je schopná zvýšiť veľkosť mliečnych žliaz u žien.

šťava

Šťava z fialovej zeleniny, kvôli svojim unikátnym vlastnostiam pri hojení rán, sa používa na liečbu žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov. Okrem toho má táto šťava antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, takže sa už dlho používa na liečbu rôznych vírusových ochorení a tuberkulózy. Vzhľadom na prítomnosť vitamínov A a C v nápoji sa používa v detskej výžive.
Červená kapustová šťava
Pri použití šťavy na jedlo sa stav pokožky tváre zlepšuje, stáva sa jemnejším a získava nové odtiene mladosti. Takýto výrobok môže posilniť zubnú sklovinu a nechty. A pri vypláchnutí šťavy z vlasov sa stávajú menej krehké a jemnejšie.

Bioflavonoidy, ktoré sú súčasťou kapustovej šťavy, sú schopné zastaviť krvácanie a posilniť kapiláry. V ľudovej medicíne sa dlho domnievalo, že šťava z ľadovej zeleniny s prídavkom vína šetrí, keď sa pokousajú zúrivými zvieratami. Ak pridáte med šťavu z kapusty, dostanete vynikajúci liek proti kašľu.

Tento liek má tiež diuretikum, preto odporúčame užívať ľudí trpiacich aterosklerózou a hypertenziou. Ak oplachujete ústa šťavou fialovej rastliny, môžete sa zbaviť krvácajúcich ďasien. A keď do tohto nápoja pridáte odvar z kapustových semien, môžete sa zbaviť nespavosti.
Červená kapustová šťava

Dôležité! Ľahká zelenina pomáha udržiavať jasnosť mysle na veľkých sviatkoch.

Späť v starovekom Rusku, kapustová šťava bola opitá na odstránenie bradavíc. Okrem toho sa odporúča, aby sa kapustový nápoj použil ako náprava pre červy rôznych druhov.

Čo môžem variť z červenej kapusty?

Spôsoby varenia tejto zeleniny sú viac ako tucet. Mnoho ľudí chce experimentovať s rôznymi pokrmmi. Povieme vám niekoľko základných typov jedál z fialovej kapusty:

Šalát z červenej kapusty. Na prípravu tohto jedla budete potrebovať: strednú hlavu ľalia, kapustu, zeleninu, jednu cibuľu, ocot, rastlinný olej, soľ a rôzne korenie podľa vkusu. Cibuľa sa najprv musí marinovať v octe. K tomu je nakrájaný na polkruhy, solené a posypané korením a potom namočené do octu. Kapusta musí byť nakrájaná a mierne polstrovaná. Potom sa zmieša s cibuľou, sezónne s olejom a podáva sa na stole.Kapustová polievka. Je varené na mäso (kuracie, hovädzie alebo bravčové). Na 5-6 porcií potrebujete 300-500 g kuracieho mäsa, z ktorého by ste mali dostať asi dva litre vývaru. Okrem polovice hlava fialovej zeleniny, polievka, zemiaky, cesnak, byliny a rôzne korenie sa pridávajú k polievke. Po prvé, po dobu 15 minút, musíte uvariť zeleninovú ľadovú zeleninu, potom umyť nakrájané zemiaky a variť 20 minút. Potom môžete smažiť mrkvu s cibuľkou a variť ďalších 15-20 minút. V dôsledku toho dostanete lahodnú a vitamínovú polievku. Polievka z purpurovej kppusty
Dužená červená kapusta s jablkami. Na prípravu tejto jedlo, potrebujeme: stredné alebo veľké hlavy fialové kapusta, jeden veľký jablko, niekoľko strúčikov cesnaku, strednej veľkosti cibule, 30 až 35 ml z jablčného octu, 100 ml vody, korenie, soľ a byliny. Najprv vezmeme hrubú panvicu a rozmazaneme ju olejom. Potom sme tam dal jemne nakrájanú cibuľu a cesnak a smažiť všetko až do zlatohnedého. Potom pridajte rozdrvené jablko, ale smažte ho nie dlhšie ako minútu. Teraz môžete pridať nakrájanú kapustu, vodu a ocot. Stew by mal byť asi 30-40 minút, potom pepř a soľ, a pridať zeleninu.Marinovaná fialová kapusta. Na výrobu marinády potrebujeme: strednú hlavu ľadovej zeleniny, 400 ml vody, 200 ml jablčného octu, 50 g cukru a 30 g soli. Pred marinovaním by mala byť kapusta nakrájaná, ochucená, upravená a pridávaná škoricou a klinčekmi. Nalejte marinádu a nechajte ju variť 2-3 hodiny. Ale čím dlhšie bude prijatá hmota naplnená, tým chutnejšia bude.
Vyššie uvedené recepty patria medzi najobľúbenejšie. Ale nebojte sa experimentovať, pravdepodobne nájdete samotný recept pre seba, ktorý bude vaším vrcholom. Marinovaná červená kapusta

Škody a kontraindikácie výrobku

Červená kapusta, okrem veľkých výhod, môže tiež poškodiť telo. Napríklad veľké množstvo horčíka, draslíka, železa a vápnika môže viesť k plynatosti a nadúvaniu. Táto zelenina je kontraindikovaná u ľudí trpiacich pankreatitídou. Okrem toho je veľké množstvo vlákniny veľmi ťažké stráviť v zažívacom trakte.

Viete? Riboflavín, ktorý je prítomný v malom množstve v zeleninovej rastline, zohráva veľkú úlohu pri prevencii katarakty.

Možno to a všetky kontraindikácie, ktoré sú k dispozícii. Zdá sa, že sú skromné ​​vo vzťahu k výhodám tohto produktu. Preto ak nemáte žiadnu z vyššie uvedených kontraindikácií, potom môžete bezpečne prijať veľa vitamínov z tejto krásnej fialovej zeleniny.