Ako urobiť kompótu z morských plodov: krok za krokom recept s fotografiou

Kompót rakytníkaRakytník je jedným z najužitočnejších rastlín v Európe a Ázii. Zároveň jej nesporné zásluhy zahŕňajú veľmi vysoký výnos: v dobrom roku z jedného stromu môžete zbierať až 15 kg ovocia alebo ešte viac! Je jasné, že jesť toľko bobúľ, bez ohľadu na to, aké chutné sú, je pomerne problematické. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako udržať zozbierané plodiny až do zimy, keď je potreba vitamínov obzvlášť vysoká. Jednou z možností je pripraviť kompotu. A urobte to oveľa jednoduchšie, ako sa môže zdať!

Výhody rakytníka

Môžete napísať celý objem o výhodách rakytníka. Uveďme len niektoré z nich jej užitočných vlastností:

 1. Bobule má pozitívny vplyv na nervový systém vďaka svojmu serotonínu (často sa nazýva aj “hormón šťastia”).
 2. Vďaka biologicky aktívnym zložkám rakytník má baktericídne vlastnosti, pomáha uzdravovať rany, znižuje bolesť.
 3. Oranžová farba bobúľ označuje prítomnosť karoténu, silného antioxidantu a imunomodulátora.
 4. Rakytník je veľmi užitočný na normalizáciu metabolizmu, zlepšuje pokožku a pečeň (odporúčame použiť recept na kompót pre mužov “ponuré ráno”, čo pomôže zvládnuť syndróm kocoviny).
 5. Bobule sa často používajú v ľudovej medicíne na liečbu respiračných ochorení horných dýchacích ciest rôznej povahy a olej z rakytníka je osvedčeným prostriedkom na inhaláciu.
 6. Beta-sitosterol, ktorý sa nachádza v ovocí, z nich robí prirodzený liek na prevenciu aterosklerózy.
 7. Kyselina askorbová, ktorá je tiež bohatá na rakytníka, je potrebná na zvýšenie obranyschopnosti tela proti rôznym infekciám.
 8. Liečivé plody majú tiež laxatívny a choleretický účinok, preto sa odporúča, aby sa používali ako liek na zápchu.
 9. B vitamíny sú užitočné pre každého, ale je obzvlášť dôležité zahrnúť ich do stravy s vážnym psychickým stresom (napríklad študenti alebo školáci počas skúšobného obdobia). Muži potrebujú tieto látky na zvýšenie účinnosti.
 10. Široké používanie rakytníka a kozmetiky najmä poznamenalo, že má pozoruhodný vplyv na rýchlosť rastu vlasov.

rakytník rešetliakový

Dôležité! Správna liečba vírusových infekcií nevyžaduje použitie liekov, najmä – antibiotík. Hlavnou vecou je poskytnúť pacientovi viac tekutín, aby sa zabezpečil proces potenia a zabránilo prehriatiu tela. Je lepšie mať v nápojoch viac cukru, dodá telo dodatočnú energiu na boj proti tejto chorobe. Nasýtené vitamínmi a zdravými prvkami, sladký kompot z rakytníka je v tomto zmysle vynikajúcim antivírusom, najmä ak sú v dome deti.

Kuchynské náradie

Pripravte všetko, čo potrebujete:

 • banky s viečkami (pre kompoty je najviac rozumné použiť kapacitu 3 l, pretože nápoj sa spotrebuje veľmi rýchlo a je jednoducho bezvýznamné pokryť menšie objemy);
 • stroj na valcovanie;
 • dve hlboké misky, ktoré umožňujú, aby sa proces vykonával paralelne (jeden na prípravu sirupu, druhý na sterilizáciu plechoviek a vetiev a bielenie rakytníka);
 • cedidlo;
 • sklo a čajovú lyžičku ako meracie nádoby.
Prečítajte si tiež o spôsoboch zberu rakytníka pre zimu a o prospešných vlastnostiach rajčatovej šťavy.

Zoznam zložiek

Pri príprave kompótu bude treba len veľmi málo:

 • bobule rakytníka;
 • cukor;
 • kyselina citrónová;
 • voda.

V tomto receptúre nie sú žiadne prísne rozdiely. Zamerajte sa na to, že varenie kompótu a nevarujte konzervované bobule. Dokonca aj malé množstvo ovocia môže uzavrieť niekoľko plechoviek nádherného vitamínového nápoja!
rakytník rešetliakový

Predbežná príprava bobuľovitých plodov

Správna príprava kompoty rakytníka vyžaduje splnenie jednej podmienky: bobule musia byť čerstvé. Maximálne množstvo užitočných látok v nich je uložené maximálne dve hodiny po odbere. Samozrejme, je veľmi ťažké dosiahnuť takéto výsledky v reálnom živote, ale malo by sa o ne usilovať.

Zistite, ako rýchlo zbierať bobule rakytníka.

Bobule rakytníka sú veľmi malé, takže ich príprava na konzervovanie bude vyžadovať určitý čas. Po plodina je pozbieraná, plody musia byť starostlivo prejsť, odstráňte všetky konáre, nečistoty, listy a skazené alebo poškodené plody (predovšetkým by mali venovať pozornosť znamení formy na ovocie).

Viete? Väčšina plísní zomrie, keď teplota stúpne na +100 ° C. Niektoré môžu odolávať tomuto režimu niekoľko hodín a existujú druhy, ktoré udržiavajú životaschopnosť pri +650 ° C.

Recept na kompót, ktorý ponúkame, nezaručuje smrť ani najmenších druhov húb, pretože našou úlohou je čo najviac zachovať vitamínovú kompozíciu v ovocí a preto obmedziť ich tepelné ošetrenie. Forma, ulovená v plechovke počas konzervácie, sa v ňom aktívne rozvíja a uvoľňuje jedovaté látky nazývané mykotoxíny (z gréckeho “μύκης” – huby). Sú veľmi nebezpečné.
Umyť bobule rakytníka
Tento produkt nielenže nemôžu jesť (ani sa ho snažia zachrániť – žiadne následné tepelné spracovanie mykotoxíny nezničí), z neho všetci potrebujú, aby zostali ďaleko, pretože spája s týmito jedmi vdýchnutí, môže spôsobiť viac škody ako otrávenou potraviny v žalúdku.

Prevedené bobule môžu byť dôkladne opláchnuté pod tečúcou vodou.

Viete? Ako je známe, Grigory Rasputin sa pokúšal otráviť koláčmi plnenými kyanidom. Na hrôzu nešťastných vrahov “svätý starý muž” nebol absolútne citlivý na tento smrteľný jed. Tajomstvo tohto zázraku je jednoduché: sladký koláč neutralizoval účinok jedu, preto jed už nepriniesol očakávaný výsledok.

Recept na varenie

 1. Najprv pripravíme poháre. Sterilizovať pokrmy s objemom 3 litre je najlepšie, len nalejte do vriacej vody.
 2. Blanchire rakytníka. Nalejte bobule do šľahača a nechajte ju na niekoľko sekúnd vriacou vodou.
 3. Krok 2

 4. Dovoľujeme, aby voda vypustila plody a ihneď ich rozotrela do pripravených plechoviek (dostatočne na to, aby naplnili ¼ kapacity, ale čím viac jahôd, tým viac bude nasýtený kompót).
 5. Krok 3

 6. Vložte do každej nádoby ½ lyžičky kyseliny citrónovej: táto zložka slúži ako konzervačná látka.
 7. Krok 4

 8. Paralelne pripravujeme sirup. Pridajte cukor do vriacej vody rýchlosťou 1 sklo na 1 liter vody. Varíme 10 minút. Na 1 trojlitrovú nádobu potrebujete približne 2,5 litra sirupu.
 9. Krok 5

 10. V samostatnej nádobe varíme viečka na utesnenie, musia byť sterilné.
 11. Rýchlo nalejte do plechoviek sirupu (kvapalina by mala byť na veľmi krku, pretože sa ochladí, jej hladina mierne poklesne).
 12. Krok 7

 13. Obaly pokrývajte a pokrčte ich.
 14. Krok 8

 15. Otočte horúce poháre hore dnom a zakryte ich uterákom alebo kobercom, kým sa úplne nezmrazia.
 16. Krok 9

Sterilizujte plechovky mnohými spôsobmi: trajekt cez hrniec alebo rýchlovarnú kanvicu, v rúre, v mikrovlnnej rúre.

Video príjmu kompoty z rakytníka

S tým, čo môžete kombinovať rakytník v kompóte

Termín “zmiešavanie” nie je veľmi vhodný pre nealkoholické nápoje, ale myšlienka miešania rôznych druhov ovocia a bobúľ pre získanie viac nasýtených produktov je veľmi zaujímavá.

Viete? Rakytník “je nazývaný jednoducho preto, že jeho plody s krátkymi stonkami veľmi tesne pokrývajú vetvy. Zaujímavosťou je história latinského názvu rastliny – Hippóphaë. Pochádza z dvoch gréckych slov: “hroch” (kôň) a “fáza” (lesk). Existuje legenda, že toto meno sa datuje do doby vojenských kampaní Alexandra Veľkého. Veľký kočovný život a stála účasť na krvavých bitkách viedla k tomu, že koně Grékov boli neustále chorí. Avšak, akonáhle sa niekto prišiel k vode kone hlavou s vývarom z bobúľ, lístie a konáre nízkych stromov rastúcich pozdĺž brehov riek, zvieratá sa rýchlo zotavil, a ich vlasy zdravý lesk a lesk.

Kompot z rakytníka s cuketami
Rastlín je veľmi dobre kombinovaný s jahňacou bobuľou, jablkami, tekvicou a dokonca aj takými nečakanými prísadami pre kompot, ako sú cukety a cukety.

Veľké ovocie je nakrájané na malé kocky – tak, že vo veľkosti sa takmer zhodujú s plodmi rakytníka. Pripravené kusy sú bielené vo vriacej vode (môžete mierne zvýšiť čas v pomere k veľkosti kusov), potom dajte do pohárov s bobuľami a naliať sirup na vyššie uvedenú technológiu.

Prečítajte si tiež o zberu zimných hloh, jabĺk, tekvice (mráz, džem, džús, med), cukety.

Ak sa do kompótu pridá cuketa, sirup môže byť trochu sladší, ale u jabĺk by sa množstvo cukru malo naopak znížiť.

Kde je lepšie skladovať polotovary

Domáce prípravky, samozrejme, sú najlepšie udržiavané v pivnici, avšak v mestskom byte je možné tiež urobiť. Stačí nájsť pokojné a tmavé miesto s konštantným teplotným režimom. V tomto stave môžu byť zákruty úplne normálne až do nasledujúcej jari.

Dôležité! Opuchnuté veko a zakalená kvapalina v banke naznačujú, že kompót sa zhoršil. Takýto produkt nie je vhodný na výživu. Niektorí remeselníci sa odporúča používať tieto nápoje pre prípravu domáce víno, ale my sme kategoricky nedoporučujú tento “divoký” kvasinky, ktoré sa usadzujú v fermentované šťavy, majú čo do činenia s ušľachtilými hubami, ktoré poskytujú na výstupe prirodzený alkoholický nápoj!

V chladničke skladovanie nie je nutné, ale môžete si vziať na uzavretý balkón. Príliš nízke teploty pre obrobky sú tiež nebezpečné, pretože kvapalina v nich môže zmrznúť, v dôsledku toho po nástupe do tepla, banky niekedy prasknú. Ale aj keď sa to nestane, obsah plechovky po rozmrazení úplne stráca svoje chuťové vlastnosti: bobule strácajú svoju integritu a pružnosť.
Skladovanie polotovarov na balkóne
Zníženie teploty na -5 ° C pre kompotu je rozhodujúce.

Zvyčajne by sa počas sezóny malo využívať ťažba v letnej ochrane, takže komposty na niekoľko rokov dopredu sú v zásade nesprávne.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali prípravu kompótov z čerešní, jahôd, marhúľ, sliviek, hrušiek, jabĺk, kôry, melónov.

Mimochodom, obavy z obmedzenej trvanlivosti kompótu z rakytníka kvôli tomu, že jeho kosti nie sú odstránené z kostí, sú značne prehnané.

Po prvé, kyanovodík (amygdalín), ale v každom prípade nebezpečných dávkach obsiahnutých v kostiach rastlín, ako sú mandle, jablká, čerešne, marhule, slivky, broskyne, rakytníka, ale tento výpočet nie je nebezpečný.

Po druhé, aby sa vážne otrávený, jamy s kyanovodíka k jedlu dosť (napr smrteľná dávka amygdalin obsahoval dvesto jablko semien, tak v jednom jabĺk osiva zvyčajne nie viac ako, a často menej ako desať). A nakoniec, najdôležitejšia vec: kyselina prysľová sa rozkladá pod vplyvom cukru. Tak, v sladkej kompoty, dokonca aj čerešne, amigdalina nemôže byť!
Rajčatový kompót
Stručne povedané, ak ste náhodou objavil pozaproshlogodnih kompót pohári rakytníka rešetliakového – bezpečne otvoriť a vychutnať si drink, ale zároveň zabezpečiť, že kryt je vtiahnutý do bánk, a kvapalina je úplne transparentné.

Rada pre pestovanie rakytníka v prímestskej oblasti: výsadba a starostlivosť, populárne odrody, reprodukcia, choroby a škodcovia.

Užitočné tipy

Ak chcete urobiť jedlo ešte chutnejšie, použite ďalšie tipy:

 1. Ak v dome nedošlo k žiadnej kyseline citrónovej, môžete ju nahradiť citrónovou alebo limetkovou šťavou, ale túto ingredienciu nemôžete úplne ignorovať, pretože kompót môže kvasiť.
 2. Nikdy nevkladajte aspirín do konzervácie. Kyselina acetylsalicylová má obrovský počet kontraindikácií, v mnohých krajinách je jej použitie vo všeobecnosti zakázané. Samozrejme, pravdepodobne nebudete vidieť priame príznaky otravy takýmto produktom, ale vaše obličky, žalúdok a črevá ich budú cítiť presne. V tomto prípade ešte účinnosť aspirínu ako konzervačného prostriedku ešte nebola preukázaná.
 3. Pri sterilizácii plechoviek nikdy ich nikdy neponárajte vriacou vodou: sklo môže prasknúť. Prvý prací nádrž teplou vodou a potom naplňte ju vodou zohriatou na + 60-70 ° C, na niekoľko okamihov, vypustite ju a až potom zalejeme prevarenou vodou.
 4. Nepotrebujete variť bobule spolu so sirupom: čím viac dávate na ich tepelné ošetrenie, tým menej užitočných látok zostáva v nich.
 5. Niekedy nájdete recepty s vyšším obsahom cukru v sirupe. Tento zvrat je menej pravdepodobné, že sa “vyhodiť”, ale príliš sladký kompót – nápoj pre amatéra a zrieďte ju vodou po otvorení banky – je to ako polievka riedeného vodou! Ale ak si nie ste istí a nemáte skúsenosti s konzervovaním, samozrejme, môžete sa poistiť.
 6. Nebojte sa experimentovať: nie je potrebné pridávať do kompótu presne zložky, ktoré boli uvedené vyššie. Môžete použiť akékoľvek ovocie, ktoré môžete zhromaždiť, možno chuť pripraveného jedla vás príjemne prekvapí!

Rajčatový kompót
Kompót rakytníka je pre zimu veľkým prostriedkom proti chladu, ale nie je potrebné ho piť ako liek. Úplný proces prípravy takejto prípravky trvá nie dlhšie ako hodinu a výsledok si môžete vychutnať počas chladnej sezóny!