Ako správne rezať broskyne

Orezať broskyňu správne

Až donedávna sa broskyne považovali za niečo exotické, len veľmi málo ľudí si mohlo dovoliť jesť toto ovocie.

Vďaka úsiliu chovateľov bolo možné vytvoriť také odrody broskyne, ktoré môžu priniesť ovocie aj v podmienkach najviac nevhodných pre túto kultúru.

Správnou kultiváciou broskýň môžete získať nielen veľmi krásny strom, ale aj veľké množstvo plodov vynikajúcej kvality.

Koniec koncov, tieto plody sú mimoriadne užitočné vďaka veľkému obsahu vitamínov a účinných látok, ktoré priaznivo ovplyvňujú nielen vývoj tela dieťaťa, ale sú užitočné pre dospelých.

V procese pestovania stromov akejkoľvek kultúry by starostlivosť mala byť nielen pri pravidelnom zalievaní a hnojení, ale aj pri tvorbe koruny. Koniec koncov, ak strom nevytvára lístie správne, bude to v každom prípade ovplyvňovať úroveň plodnosti, pretože listy a nadbytok vetvy budú mať energiu z ovocia.

Je dôležité vybrať správny čas orezania

Vystrihnúť akýkoľvek ovocný strom, vrátane broskyne, je lepšie, keď sa strom po skončení zimy nakoniec “neprebudil”, to znamená, že sa mäsový kmeň pohybuje veľmi zle.

Ak ste v správnom čase odrezali vetvy, potom strom prežije taký mechanický efekt veľmi ľahko a tieto “rezy” na konáre a kmeň sa rýchlo odtiahnu.

Mali by ste si zvoliť čas na prerezávanie sami, ale mali by ste pochopiť, že v rôznych ročných obdobiach, skrátenie a odstránenie vetvy ovplyvní rastlinu inak. Napríklad, jarné prerezávanie by malo byť vykonané za účelom správne tvoriť korunu.

Ak pobočky rastú správne, uľahčí to spracovanie a starostlivosť o strom, rastlina bude tiež ľahšie sa schovať na zimu a ovocie bude krásne a chutné, dá sa zhromažďovať veľmi ľahko.

Letné prerezávanie je veľmi zriedkavé, pretože v tomto okamihu sa strom aktívne rozvíja a veľa šťavy potrebnej na to, aby sa rastlina pohybovala po žilách. V lete môžete rezať len tie stromy, ktoré boli počas zimnej zimy postihnuté mrazom. Takéto rastliny budú jasne vidieť postihnuté vetvy, ktoré sa budú postupne odstraňovať.

Na jeseň sú stromy rezané na prípravu závodu na zimné chladenie a na sanitárne účely. Takýto postup významne neovplyvní budúci ovocný proces.

Vymažte všetky staré, suché a choré vetvy. Práve v týchto oslabených tkanivách sa počas zimy môžu usadiť rôzni škodcovia, ktorých vývoj môže negatívne ovplyvniť zdravie broskyne.

Prerezávanie by malo byť vykonané veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu stromu

Ak si nastavíte cieľ vyrezania stromu nie kvôli radikálnej zmene tvaru koruny, ale čiastočne upraviť vetvy, môžete tento postup vykonať v ľubovoľnom vhodnom čase.

Všeobecne platí, že prerezávanie je žiaduce na začiatku jari, keď teplota neklesne pod nulu v noci.

Existuje mnoho druhov broskýň prerezávajúcich. Tu sú najslávnejšie z nich:

  • Ekonomické orezávanie
  • Pri takomto postupe sa vykonáva odstraňovanie suchých a poškodených konárov.

  • Orezávanie obrysu
  • Koná sa každý rok. Vonkajšie vetvy sú vystavené nárazu a objem koruny by mal byť obmedzený.

  • Tvárnenie na obnovu
  • Vyžaduje sa na vytvorenie kmeňových a zarastených konárov

  • Diferencované orezávanie
  • Vykonáva sa na zriedenie hornej časti koruny. Nižšie konáre je potrebné skrátiť.

  • Podrobné orezávanie
  • Všetky pobočky sú skrátené

Pokiaľ ide o program prerezávania, to všetko závisí od tvaru, ktorý si vybral pre svoj broskyňový strom. Korunka môže byť vytvorená v tvare pohára alebo vo forme šálky.

Korunka v tvare pohára nemá centrálny výhonok, úroveň centrálnych konárov, a iba 3 až 4 z nich, iba jedna. Broskyne s korunou tohto tvaru nie sú vysoké, všetky ovocie a vetvy dostávajú rovnakú veľkú dávku slnečného svetla.

Stonka so šálkou v tvare koruny dosahuje dĺžku 45 až 60 cm, ale niekedy trochu viac. Medzi bočnými výhonkami musíte vybrať 3 – 6 najlepších a mali by byť rovnomerne rozmiestnené.

Na dotyk potrebujete horný koniec výhonku a tie vetvy, ktoré sú umiestnené nižšie v prípade, ak dosiahli dĺžku 20 až 25 cm. Stručne je potrebné zachytiť tie vetvy, ktoré rastú smerom k stredu stromu.

Mladé sadenice presadené do pôdy na jar, pričom dĺžka pobočiek zostáva na úrovni 3-4 obličiek.

V nasledujúcom roku, od 5 do 6 výhonkov, musíte vybrať 3-4 pobočky, ktoré budú hlavné. Mali by byť umiestnené rovnomerne. Po ich rezaní sa z nich vytvorí 6 až 8 vidlicovitých vetví.

Od vzniku koruny závisí ovocné ložisko broskyne

Ak sa rozhodnete vytvoriť korunu s vylepšenou korunou v tvare šálky, môžete získať viac zberu a vetvy sa neporuší ani pod vplyvom veľmi silného vetra.

Rozdiel medzi týmto tvarom a tvarom šálky je taký, že interval medzi vetvami je 10 – 20 cm.

Na vytvorenie vylepšenej korunky v tvare pohára by sa mali vybrať 3 až 4 hlavné výhonky, ktoré sú umiestnené rovnomerne okolo stopky. Musia byť zmiernené.

Aj strom s takou korunou by mal mať centrálny vodič, ktorý by mal byť najsilnejším únikom.

Tvorba hlavných ramien je rovnaká ako v prípade korunky v tvare pohára.

Aby koruna bola otvorená a široká, je potrebné vybrať tie výhonky, ktoré tvoria uhol 45 stupňov s hlavňou.

Najpopulárnejšie metódy strihania: krátke a dlhé

Existuje mnoho spôsobov, ako prerezávať broskyňu, ale najslávnejší z nich je dlhý a krátky, s vrub náhradou, prerezávanie.

Krátke prerezávanie Je nevyhnutné, aby sa zabránilo skorému vystaveniu vetvičky kostry a streľbe.

Ak vezmeme do úvahy, že iba prírastky z minulého roka vstúpia do ovocného stromu na broskyni, potom je potrebné vytvoriť produktívne odkazy na strom. Vyzerajú ako malé uzly nahradenia dvoma výhonkami – jeden na výmenu, druhý na ovocie.

Mladé výhonky je potrebné znížiť na úrovni 2 – 3 púčikov, z ktorých potom rastú 2 vetvy. Jeden z nich sa nedá skrátiť, to znamená, že môžete rezať len pár centimetrov špičky. Na tomto predĺženom výhonku sa vytvorí ovocie.

Druhá vetva by mala byť veľmi krátka – 2 až 3 obličky. Do jedného roka sa vytvoria 2, s ktorými budete musieť opakovať opísaný postup. Táto metóda prerezávania je zameraná na kontrolu rastu stromu a tiež prispieva k pohodlnejšiemu usporiadaniu budúceho ovocia.

Tiež zaujímavé čítať o najlepších odrodách broskýň

Je potrebné použiť iba špeciálne nožnice na prerezávanie

na dlhé prerezávanie Je potrebné odstrániť prebytočné kvety, čo môže spôsobiť nadmerné zaťaženie plodov a stromu.

Tento americký spôsob prerezávania broskýň sa môže robiť až v štvrtom týždni vývoja stromov, pretože v tomto bode je určená veľkosť budúcej broskyne. Ak nechcete v správnom čase odstrániť kvety, potom plody rastú malé.

Ak chcete orezávať nielen broskyňu, ale akýkoľvek strom, budete potrebovať záhradné nožnice, pílu, zberač a oddeľovač. Musia byť veľmi ostré, pretože s nudným nástrojom poškodzujete rastlinu iba.

Akonáhle príde jar, budete môcť správne znížiť vaše broskyne, čo spôsobí minimálne poškodenie rastliny.


Loading...