Ako šíriť egreše, užitočné tipy a odporúčania

egreše
Angrells sú bežné na takmer všetkých kontinentoch, rastú v horských oblastiach, lesoch a plochách. Egreše sú častými návštevníkmi v záhradách, pretože sa ľahko množí a bohato plodí, má príjemnú chuť a užitočné vlastnosti.

Rezy z egreše

Reprodukcia výrezmi je jedným z najpopulárnejších a najjednoduchších spôsobov, ako zachovať a zvýšiť populáciu rastlín v záhrade. Ako dať na egreše, ktorý z troch spôsobov, ako si vybrať, berieme do úvahy v tomto článku.

Reprodukcia zelenými odrezkami

Postup šírenia zelených výhonkov sa uskutočňuje na jar v prvých desiatich mesiacoch mája. Nasledujúce podmienky v skleníku sú najvhodnejšie: vlhkosť vzduchu – 90%, teplota vzduchu +25 ° С a teplota pôdy – +18 ° С.
Zelené výhonky (vrchol mladých výhonkov) sú odoberané z kroviny nie staršieho ako štyri roky.

Príprava odrezkov pre egreše pre rozmnožovanie zelenými odrezkami:

Zelené výhonky

  • Všetky dolné listy, s výnimkou vrchných troch listov, musia byť odrezané.
  • Na prítomných obličkách sa vykonáva pozdĺžny rez s nožom, v dolnej časti výhonku – 2-3 rezy pozdĺž stopky.
  • Rezy na jeden deň vložte do misy s vodou, potom môžete ponoriť stonku do rastového stimulanta a nechať šesť hodín.

Rezy sú vysadené v skleníku na zakorenenie. Starostlivosť o nich sa nelíši od ostatných rastlín: pravidelné zalievanie, kontrola vlhkosti pôdy, hnojenie dvakrát ročne. Po troch týždňoch dochádza k zakoreňovaniu a skleník môže byť otvorený počas dňa.

Dôležité! Teplota by nemala stúpať nad 25 ° C, aby sa to nestalo a odrezky nie sú zafarbené, skleník musí byť neustále vetraný.

Rozmnožovanie pomocou lignifikovaných odrezkov

Táto metóda šírenia odrezkov egreše na jeseň. Pripravte odrezky s vypálenou kôrou až do dĺžky 25 cm, zbierajte ich v zväzku a vložte do otvoru o hĺbke 15 cm. Rezy sú vysadené vrcholom smerom dole, pretože na jar sa horúca vrstva pôdy zahrieva rýchlejšie, resp. Nižšie korene, ktoré sa objavili pri výsadbe na vrchu, tiež dobre zahriať. V tomto prípade sú obličky vo vývoji oneskorené a koreňový systém sa vyvíja a posilňuje v čase. Nad výsadba je pokrytá vrstvou úrodnej pôdy, mulched a pokryté hustým filmom.

Na jar sú zrelé sadenice prenesené do otvorenej pôdy, dve obličky zostávajú nad povrchom fosílie. Rezy sú vysadené šikmo vo vzdialenosti 10 cm od seba.

Použitie kombinovaných odrezkov

Zvážte, ako šíriť výhonky egreše na jar alebo v lete kombináciou sadeníc. Kombinovaná metóda je vhodná v tom, že je možné množiť rôzne druhy a odrody súčasne. Zelené a lignifikované odrezky, ktoré sa dajú do jedného otvoru, vytvárajú mini skleníky. Optimálny čas bude mesiac júl, ale je možné pristáť počas celej jarno-letnej sezóny.

Bush z egrešov
Zelené odrezky na jar prinesú ovocie, lignifikované posilnia a vyvíjajú dlhšie. Ale po dosiahnutí výšky 50 cm sú oddelené a zasadené samostatne. Tak zabijete dvaja vtáky s jedným kameňom, čím získate obe stromčeky a ovocie nesúce Bush.

Ako šíriť egreše podľa vrstiev

Keď sa raz vyskúšali tieto vynikajúce bobule, záhradníci chcú zachovať a rozmnožiť užitočný keš. Chov ostružinov nie je problémový obchod, okrem toho existuje široká ponuka metód reprodukcie.

Viete? Cár Ivan III. Nariadil, aby sa záhrady s egrešmi, ktoré sa v tom čase nazývali bersen, rozpadli v Moskve. Tam je názor, že Bersenevskaya nábreží je pomenovaný kvôli egreše.

Ako pestovať nové egreše s horizontálnymi vrstvami

Na reprodukciu horizontálnymi vrstvami je pripravená brázda s hĺbkou asi 7 cm, zvolená diera je ohnutá (opatrne, aby sa nerozbil) a zapadá do brázdy. Do vetvy nie je náhodne stúpať, je upevnená svorkami (kusy drôtu). Nad prameňmi je pokrytá úrodná pôda. Po dosiahnutí 10-12 cm klíčky je vetva posypaná ďalšou vrstvou pôdy zmiešanej s humusom. Druhé nalievanie sa dosiahne po dosiahnutí 15 cm, tretí – po 20 dňoch. Po dvoch týždňoch sa výhon oddelí od darcovského kríža a transplantuje sa na trvalé miesto.

Reprodukcia egreše vertikálnymi vrstvami

Pre vertikálnu metódu sú vhodné odrezky z kríkov starších ako štyri roky, rastlina je omladená. Postup je v júni. Všetky staré konáre sú rozrezané na koreň a mladé dve tretiny. Bush je po prerezaní pokrytý úrodnou pôdou, po dosiahnutí 15 cm rastu s novými výhonkami, je kefka vytesaná na polovicu. Potom sa po každých 15 cm opakuje hilling.

močovina
V polovici augusta je potrebné kŕmiť kyslík s močovinou, nezabúdajte ani na zavlažovanie raz za týždeň. Na začiatku októbra roztrhnite základnú pôdu a oddeľte všetky novovytvorené výhonky spolu s koreňmi. Vložte nový krík na trvalé miesto na záhrade.

Reprodukcia oblúkovými výhonkami (vrstvy)

Reprodukcia egrešov s oblúkovými vrstvami je podobná horizontálnej metóde. Rozdiel je v tom Strelnica je posilnená oblúkom a úplne sa nezakrýva v zemi. Pred naplnením klíčku s pôdou sa zavádza superfosfát a zavádza sa zavlažovanie. Potom vyplňte lôžku s pôdou tak, aby bol oblúk nad povrchom. Dvakrát počas letnej sezóny sa výstrel kŕmi organickými (mullein infusion alebo kuracie stelivo). Napriek tomu, že výhonky sú menšie, sú oveľa silnejšie a skôr prinášajú ovocie.

Ako rozmnožiť egreše rozdelením kefa

Táto metóda je ideálna na pestovanie cennej odrody. Pre väčší úspech a stimuláciu rastu nových výhonkov, rok pred očakávaným rozdelením, staré stonky sú odrezané v koreňoch.

Na jar sa rozdelenie uskutočňuje predtým, ako sa pušky zväčšujú, na jeseň – pred nočnými mrazmi. Kukurice z egreše sú vykopané a mladé výhonky sú oddelené od starých. Umiestnite rezané body na drevený popol, aby ste predišli chorobám. Uistite sa, že sadenice majú vyvinutý koreňový systém a najmenej tri výhonky. Pred výsadbou je pôda oplodnená komplexom superfosfátu, draselnej soli a humusu. Môžete ihneď rastnúť na trvalé miesto.

Je možné šíriť egreše so semenami

Semená egreše
Semená sa vyberajú z zrelých bobúľ, zmiešaných s pieskom a ponechané v krabiciach až do konca jesene. Na zimné obdobie sú krabice pochované v hĺbke pol metra a pokryté vrstvou pôdy na vrchole 20 cm. Na začiatku jari sa semená vysadia v skleníkoch a pokrývajú malú vrstvu rašeliny. Keď sa na výhonoch objavia dva listy, sadenice sú stanovené na lôžkach. V lete sú výhonky zbavené, zalievané a uvoľnené pôdu okolo nich. Na jeseň sa na záhrade vysadia najsilnejšie kríky.

Pred pestovaním egreše zo semien, majte na pamäti, že táto metóda je dobrá na získanie nových odrôd. V tejto reprodukcii sa zachovávajú odrodové vlastnosti materského kríža.

Zaujímavé! Angrely boli chované v ich majetkoch prenajímateľmi a aristokratmi. Ze svojich zelených odrôd sa vyrábalo vysoko kvalitné viskózne víno. Husté aromatické marmelády zo zeleného egreše sa nazývali smaragdovitý na šťavnatý lesklý odtieň.

Reprodukcia egreše trvalými ramenami

Prerezávanie egrešov
Prebieha omladzujúce prerezávanie kríkov, nehazujte rezané vetvy – použite ich na pestovanie. Vytvorte drážku a odrežte vetvu tak, aby na jej povrchu zostala len vrstva hlavy. Posypte vetvu úrodnou pôdou. Pôda musí byť navlhčená a ak sú zelené výhonky pichnuté, bočné púčky sa prebudia. Počas rastu výhonkov je potrebné podať Nitrophus (20 mg / m²). Na jeseň sa vyrastajú pestované klíčky s rozmermi 20 centimetrov, rozdelené na samostatné vetvy s koreňmi a vysadené na trvalom mieste.

Pozor prosím! Ak výhonky nie sú veľmi vyvinuté, môžete ich umiestniť do skleníka, aby ste mohli rásť.

Tento článok popisuje najpohodlnejšie metódy šírenia užitočného kríža: ako sa množiť podľa semien, rozdelenia, odrezkov a ako pestovať egreše z vetvičky. Pomocou jedného z nich môžete rozmnožiť rozmanitosť, ktorú sa vám páči, a dokonca priniesť novú.