Ako si vybrať pílu pre letné sídlo alebo majiteľa súkromného domu

Reťazová píla
V súčasnosti je na trhu zastúpená veľa rôznych nástrojov, ktoré boli predtým považované za pomerne drahé, ale teraz majú dosť prijateľné ceny. A teraz budeme hovoriť o takých potrebných, niekedy len nevyhnutných veciach v domácnosti, ako napríklad reťazová píla.

Okrem toho je množstvo modelov tohto nástroja v našich predajniach skutočne skvelé a je ťažké ho pochopiť.

Zložitosť a frekvencia práce: klasifikácia píly

Moderné reťazové píly sú rozdelené do troch hlavných tried podľa ich možností a podľa toho na riešenie úloh: domácnosti, farmy a profesionálov. Zvážte účel, pre ktorý je určená každá kategória.

domácnosť

Táto trieda je určená na zber palivového dreva pre osobné použitie – napríklad pre súkromný dom alebo na rieku, pílenie veľmi hrubých guľatiny alebo ozdobných uzlov na záhrade. Pre takéto píly je normou 20 hodín práce mesačne, alebo asi 40 minút denne. Majú nízky výkon a nízku hmotnosť. Ak potrebujete nástroj používať čas od času – táto kategória je pre vás.
Reťazová píla pre dacha

V procese používania reťazových píl sa môžu vyskytnúť otázky týkajúce sa brúsenia reťaze, napínania reťaze, problémov so štartom, brúsok.

poľnohospodári

Nástroj tejto triedy sa nazýva aj semiprofessional. Taká píla môže robiť nejakú prácu – postaviť dom, spadol stromy. Môžete dokonca vykonávať niektoré úlohy profesionálnej povahy – napríklad vyrezať uzly pri zaznamenávaní.

Tieto píly sa líšia od profesionálnych s menším výkonom, zdrojmi motorov a veľkosťou pneumatík. Nie sú k dispozícii indikátory nepretržitej práce profesionálneho nástroja. Názov triedy “farmár” je veľmi priestranný charakterizuje tento typ.

Nie je určený pre každodennú prácu na plný role obrovských borovíc v severských podmienkach, ale je veľmi vhodný pre každodenné použitie na farme, kde môže stať čokoľvek.
Zber dreva

profesionálny

Najvýkonnejšia kategória. Jeho názov označuje, že nástroj tejto triedy je určený na použitie v maximálnych režimoch. Motorový zdroj takýchto píli je až 2000 hodín. Pre nich je bežný režim prevádzky 16 hodín denne a 8 hodín bez prerušenia. Sila takýchto píli je zvyčajne nad 2000 wattov.

Takýto nástroj nemá zmysel kúpiť za dom nielen kvôli vysokej cene. Predpokladá sa, že aj pri maximálnej domácej aplikácii používate desatinu svojho potenciálu zo sily.

Viete? Niekedy sa takisto vyčleňujú oddelené “špeciálne” triedy (pre vysokohorské diela bez schodov, s pomocou držiaka, pre prácu záchranárov atď.).

Profesionálne reťazové píly

Naučte sa, ako zvoliť strunovú elektrický alebo benzín, benzín kosačka na trávu alebo elektrický, trávnikov, zemiaky, Stroje na upratovanie snehu, malotraktor, skrutkovač, fekálne čerpadlá, čerpadlá, čerpacie stanice, čerpadlá pre zavlažovanie, kvapkovej závlahy, postrekovače.

Ďalšie kritériá

Pred výberom píly by ste mali venovať pozornosť určitým kritériám a starostlivo ich preskúmať.

Elektrický alebo benzínový motor

Je ťažké jednoznačne povedať, čo je lepšie – reťazová píla alebo elektrický kolega. Po prvé, mali by ste zvážiť výhody a nevýhody každého typu motora.

reťazová píla
reťazová píla
výhody:

 • autonómia (bez kábla);
 • vysoký výkon;
 • dlhšia zbernica;
 • schopnosť pracovať za všetkých poveternostných podmienok.

nevýhody:

 • hmotnosti;
 • veľké ťažkosti pri prevádzke v porovnaní s elektrickými pílami;
 • potreba sledovať palivovú zmes (nezabudnite pridať olej do benzínu);
 • vysoká cena;
 • nie je vhodný pre vnútorné práce (nielen vo výfukových plynoch, ale aj v hluku, 100 dB oproti 75 dB pre elektromotor).

Video: Zariadenie na reťazové píly

Dôležité! Pri práci s motorovou pílou nemôžete používať benzín, ktorý bol skladovaný dlhšie ako dva mesiace. Po určitej dobe sa v ňom začnú tvoriť polyméry a živica (to je prirodzený proces), kvôli ktorému sa vo valci vytvorí usadenina.

Elektrická píla
Elektrická píla
výhody:

 • pohodlie (začína sa stlačením tlačidla);
 • zmierniť;
 • hladký a hladký rez vďaka chýbajúcim vibráciám;
 • najlepšia voľba pre prácu v interiéri;
 • jednoduchosť prevádzky;
 • nízky hluk;
 • cena je oveľa nižšia ako cena reťazových píl.

nevýhody:

 • prítomnosť kábla (to neplatí pre píly na batérie);
 • závislosť od elektrickej energie;
 • nízky výkon;
 • nepretržite pracuje dlhšie ako 20 minút;
 • Nie je možné pracovať pri zvýšenej vlhkosti (najmä pri daždi).

Video: elektrická píla

Môžeme povedať, že pre oba typy motorov existujú úlohy, ktoré lepšie zodpovedajú vlastnostiam jednej aj druhej. Ak je pre vás hlavná autonómia – je potrebné urobiť voľbu v prospech motorovej píly. V tom istom prípade, ak potrebujete nástroj na prácu v interiéri a nie sú problémy s elektrickou energiou, najlepším riešením bude elektromotor.

Naučte sa, ako zemiakov, zemiaky, Hiller, ploskorez Fokina, upratovanie snehu, lopata so skrutkou, zázrak rýľ, lopata na odpratávanie snehu, kosenie vlastnými rukami.

Hmotnosť a veľkosť

Pily všetkých tried sú približne rovnaké. Majú približne také rozmery: 450/270/300 mm.

Hmotnosť domáci pitie trieda sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 7,5 kg, a dĺžka zbernice, v danom poradí, od 40 až 50 cm možno povedať, že optimálna priemeru alebo hmotnosti v tejto kategórii -. Približne 6 kg.

Pokiaľ ide o poloprofesionálne píly, tu sú indikátory približne rovnaké: hmotnosť od 4 do 7,5 kg, priemerná hodnota v oblasti 5 kg. Dĺžka pneumatiky je 50 cm.

Pily profesionálnej kategórie môžu mať hmotnosť (bez pneumatiky) približne 4 kg, zatiaľ čo bežne pracujú s pneumatikami do výšky 75 cm.

Viete? V roku 1927 Emil Lerp vyvinul a predstavil reťazovú pílu Dolmar. Odvážila 58 kg.

Austrálska reťazová píla V8Austrálska reťazová píla V8, ktorú vytvoril Whitlands Engineering – najväčšia motorová píla na svete

Výber výkonu

Sila, možno – hlavný indikátor nástroja. Závisí na tom, ako rýchlo a hlboko môže píla rezať strom a či to bude možné urobiť pre túto konkrétnu úlohu vôbec. Zvyčajne 1-2 domácnosť je dostatočná pre domácnosť nástroj.

Pre profesionálnu kategóriu existuje veľká miera rozšírenia nástroja – 2-6 kW. Ale existuje taký ukazovateľ ako pomer hmotnosti a výkonu. Koniec koncov, je to jedna vec, ktorú je možné vyfúknuť obyčajnými stromami v teplom podnebí a úplne iný – zmrznutý smrek v okolitých oblastiach Ruska. Potrebná sila je preto odlišná.

Vyberte podľa náhlavnej súpravy

Pily všetkých troch tried sú identické v prevedení. Jednoducho povedané je to motor (elektromotor alebo ICE so spojkou) a vymeniteľná náhlavná súprava, ktorá obsahuje pneumatiku a reťaz.

Typ a dĺžka pneumatík

Pneumatika je jednou z hlavných charakteristík píly. Jej voľba je ovplyvnená mnohými faktormi v každom prípade pod určitou úlohou.

Sú tu úzke a ploché pneumatiky. Výrazná vlastnosť úzkej zbernice – Zúžený tip. Toto dizajnové riešenie pomáha predchádzať spätnému rázu, keď reťaz vstúpi do propylénu. Použite také pneumatiky, hlavne na nástroj pre domácnosť. Široký tip sa používa v profesionálnej triede av extrémne sofistikovaných pracovných miestach.
Úzka pneumatika
Ľahká pneumatika pozostáva z páru oceľových bočných stien, priestor medzi nimi je vyplnený polyamidom s vysokou pevnosťou. Pre určitý druh práce môže byť táto charakteristika (nízka hmotnosť) vážnou výhodou. Ľahká vodiaca lišta Rollomatic
Pneumatika s vymeniteľnou hlavou – tento headset je inštalovaný na profesionálny nástroj s vysokým výkonom. Používa sa pre najnáročnejšie zaťaženie.
Pneumatika s vymeniteľnou hlavou

Dôležitá je aj dĺžka pneumatiky. Výber dĺžky závisí od výkonu motora. V charakteristikách akéhokoľvek nástroja by sa mala uviesť odporúčaná dĺžka pneumatiky. Menšia veľkosť (v malých medziach), ktorú môžete použiť. Tolerancia je zvyčajne špecifikovaná v inštrukcii.

Čím viac sa však používanie neodporúča kategoricky. Toto vedie nielen k strate výkonu píly. Motor nemôže zvládnuť, funguje v neznesiteľnom režime, čo v konečnom dôsledku vedie k jeho rýchlemu poškodeniu a zlomeniu.

dĺžka zbernice označený v palcoch, a môže byť 10 “(25 cm), 12” (30 cm), 14 “(35 cm), 16” (40 cm), 18 “(45 cm).

Dôležité! Takýto prvok ochrany, ako dodatočný štít, na reťazových pílach švédskych výrobcov sa neposkytuje.

Požiadavky na reťazec

Rozstup medzi reťazcami je vzdialenosť medzi susediacimi článkami. Zobrazené v palcoch. K dispozícii sú 5 veľkostí krokov:

 • 0,25 “(1/4”);
 • 0,325 “;
 • 0,375 “(3/8”);
 • 0,404 “;
 • 0,75 “(3/4”).

V prístroji pre domácnosť sa používajú najmä reťaze s rozstupom 0,325 “(pre píly do 3 hp) a 0,375” pre štvorvalcové motory. “Caliber” 0,404 “sa používa v profesionálnom prístroji, ktorý má minimálne výkon 5,5 HP. Krajné spodné a horné schody sa takmer nepoužívajú.

Pre každý krok je približný účel. Napríklad pri obyčajnej domácej pílení guľatiny alebo hrubých guľatín, pri prerezávaní konárov alebo pri rezaní suchých stromov to stačí na 0,325 “.

Video: Ako si vybrať reťaz a pneumatiku na reťazovej píly

V prítomnosti nástroje, žiadny problém bude výstavba pivnice vetranie, Owczarnia kurník, veranda, pergola, pergoly, oplotenie otmostki domáce udiareň horúce a studené údené track od spilitov, kúpeľov, so sedlovou strechou, drevené skleníky, podkrovie.

Dostupnosť dodatočnej ochrany

Často (najmä pre začiatočníkov) môže byť príčinou zranenia spätné zrkadlo alebo zotrvačný ráz, ktorý sa vytvára v okamihu, keď reťaz prerezáva do stromu. Pomáha predchádzať tomuto javu tlmičom nárazov alebo zotrvačnou brzdou. Pri výbere nástroja by ste mali venovať pozornosť jeho dostupnosti.

Vibrácie sú ďalším rizikovým faktorom. Silné vibrácie môžu poškodiť kĺby. V lacných domácich pílach sa tento problém rieši pomocou gumových tesnení. A v profesionálnom nástroji – odstránením rukoväte s nádržou od motora, čím sa vytvorí protiváha. Ak nechcete mať spoločné problémy v budúcnosti, venujte pozornosť dostupnosti ochrana pred vibráciami.

Uzamykacie zariadenie alebo tlačidlo uzamknutia škrtiacej klapky – Ďalším užitočným prvkom, ktorého prítomnosť vylučuje náhodný tlak na plyn. Vzhľadom na schopnosť píly spôsobiť vážne zranenia, táto funkcia nebude nadbytočná.

Ďalšia klapka Je navrhnutý tak, aby zabránil kontaktu ruky s nebezpečným mechanizmom v čase prevádzky. Táto ochrana sa nachádza na konci headsetu.
Elektrická píla

Zdroje neprerušeného prevádzky

Pokiaľ ide o takú koncepciu ako neprerušovaný pracovný zdroj, stále neexistuje jednotná a jasná klasifikácia. Okrem toho (klasifikácia) komplikujú také faktory ako pravidelnosť používania, za akých podmienok je potrebné pracovať atď.

To znamená, že môžete pracovať ako profesionálny nástroj na pokraji svojich možností, za mimoriadne ťažkých podmienok as rovnakým nástrojom v úspornom režime. Potom je nesprávne hovoriť o rovnakom “bezpečnostnom rozpätí”.

Predpokladá sa, že profesionálny nástroj má životnosť 1500 až 2000 hodín. Ale aj v tomto prípade odlišne určujú rôzni výrobcovia túto hodnotu. Niektorí volajú na konci zdroja kompresný pokles motora na 0,6 z počiatočného, ​​iní znamenajú prvú generálnu opravu.

Viete? Svetový líder vo výrobe reťazových píl, nemecká spoločnosť Stihl, vďačí za svoj názov na ženijných Andreas pokojný, nemecký od narodenia, ktorý v roku 1926 patentoval svoj vynález – ručná reťazová píla s elektrickým pohonom.

Reťazová píla

Cena a kvalita

Budeme sa snažiť priniesť najobľúbenejšie modely najznámejších značiek. Predpokladá sa, že všetci ospravedlňujú svoje ceny a široké rozpätie v cenovej kategórii profesionálnej triedy sa vysvetľuje vyššie uvedeným rozdielom v sile.

Trieda domácnosti:

 • PATRIOT PT 3816 Imperial – 100 USD;
 • Hyundai X 360 – 110 dolárov;
 • Partner P350S – 150 USD;
 • PATRIOT PT 4518 – $ 150;
 • Makita EA3202S40B – 150 USD;
 • Makita EA3203S40B – menej ako 200 EUR;
 • Hitachi CS 33 EB – $ 200;
 • Husqvarna 240 – 200 $;
 • ECHO CS-350WES-14 – 300 $.

Poloprofesionálne píly:

 • Huter BS-52 – 100 USD;
 • DAEWOO DACS4516 -130 $;
 • Efco 137 – 200 $;
 • Husqvarna 440E – 250 $;
 • ECHO CS-260TES-10 “- 350 dolárov;
 • Hitachi CS30EH – 350 dolárov.

Profesionálne reťazové píly:

 • Hyundai X 560 – 200 dolárov;
 • PATRIOT PT 6220 – 200 $;
 • Hitachi CS 40 SK – 300 EUR;
 • STIHL MS 361 – 600 $;
 • Husqvarna 372 XP 18 “- 670 $.

Video: Ako si vybrať pílu

Ako používať pílu prvýkrát

Nový nástroj, ako aj píla po rozsiahlej generálnej oprave, si pred začatím prác vyžaduje procedúru zlomu. Je potrebné predĺžiť životnosť motora aj celej jednotky.

Najskôr musíte namočiť reťaz v olejovom kúpeli. Urobte to podľa pokynov výrobcu. Zvyčajne sa to robí takto: vyberte čistý kontajner, položte plátno a naplňte ho olejom, ktorý sa odporúča v návode, po dobu 4-6 hodín.

Beží v elektrických pílach – je to jednoduchá záležitosť. Po nastavení reťaze zapnite pílu a nechajte ju bežať niekoľko minút. Potom dotiahnite reťaz – iste sa mierne natiahne. Pracujte trošku s veľmi hrubým materiálom a skontrolujte, ako je reťaz utiahnutá. Teraz je píla pripravená na túto prácu.

Dôležité! Po zastavení motora nechajte reťaz vychladnúť. Iba po ochladení reťaze by ste ho mali roztiahnuť.

Ako nastaviť napnutie reťaze motorovej píly – video

Beh reťazovej píly vyžaduje viac času a úsilia.

Prvý štart by mal byť vykonaný so slúchadlami. Ak je motor spustený, môže to viesť k predčasnému opotrebovaniu. Pred štartom motora je potrebné vykonať dva dôležité postupy:

 • na prípravu zmesi paliva;
 • Skontrolujte mazanie pri mazaní reťaze, ktoré vstupuje do zberníc.

Zvyčajne sa pre prevádzku nové aj obnovený pitie, treba spáliť 7-10 nádrží palivom pred nástroj bude môcť vydať pas výkon (bez rizika poruchy). V tejto dobe musí píla fungovať pri nízkej rýchlosti.

Motorové reťazové píly s dvojtaktnými motormi nemajú špeciálne jednotky zodpovedné za mazanie. Mazanie sa vykonáva olejom, ktorý je súčasťou palivovej zmesi. Preto je mimoriadne dôležité pripraviť zmes benzínu a dvojtaktného oleja v pomere označenom výrobcom náradia.

Benzín sa používa s oktánovým číslom najmenej 90. Je veľmi dôležité používať vysoko kvalitné palivo. Ak má palivová nádrž reťazovej píly zelený kryt – znamená to, že motor vašej píly je vybavený katalyzátorom, potrebujete na ňu bezolovnaté palivo. Ak nie je katalyzátor, používajte olovnatý benzín.
Prvý štart reťazovej píly

Prečítajte si príčiny a spôsoby, ako odstrániť stromy pomocou píly a ako odstrániť strom bez toho, aby ste ho prerezali.

Pri príprave palivovej zmesi môžete použiť olej odporúčaný výrobcom píly alebo univerzálny dvojtaktný olej pre reťazovú pílu typu JASOFB alebo ISOEGB. V tomto prípade bude podiel zmesi 1:33 (1 diel oleja pre 33 dielov benzínu A-92 a vyššie). Ak sa rozhodnete zastaviť výber oleja odporúčaného výrobcom, pozrite si pomer miešania na balení (zvyčajne sa pohybuje od 1:25 do 1:50).

Prvý štart reťazovej píly
Ďalšia vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať, či sa mazivo dostane do kanála pneumatík. Toto sa vykonáva takto:

 • skontrolujte, či je v nádrži olej;
 • preskúmať autobusové kanály;
 • skontrolujte mazanie ložiska hnacieho ozubeného kolesa a mazanie hnacieho ozubeného kolesa.

Prvý štart reťazovej píly

Viete? Slávna sovietska reťazová píla “Priateľstvo” sa objavila v roku 1955. V roku 1958 získala na bruselskej výstave zlatú medailu. Pôvodná kvalita prístroja bola taká vysoká, že niektoré kópie šesťdesiatych rokov sú stále v prevádzke. Váha takejto píly 12 kg.

Prvý štart reťazovej píly

Keď ste presvedčení, že všetko je v poriadku, môžete spustiť prvé spustenie. Nižšie je uvedený postup pre studený štart:

 1. Utiahnite reťaz, aby sa voľne otáčala.
 2. Umiestnite pílu na tvrdý a stabilný povrch, aby sa reťaz a pneumatika nedotýkali žiadnych predmetov.
 3. Umiestnite brzdu reťaze do nefunkčnej polohy.
 4. Zapnite zapaľovanie.
 5. Zatvorte prívod vzduchu.
 6. Ak váš prístroj má dekompresný ventil, stlačte ho, čo uľahčí jeho spustenie.
 7. Klapka škrtiacej klapky je nastavená na spustenie. Ak má vaša reťazová píla samostatné ovládanie, vytiahnite páčku klapky a vytiahnite ju z puzdra. Ak máte nástroj s kombinovaným ovládaním, uzamknite páčku škrtiacej klapky v strednej polohe jej stlačením.
 8. Nepracujúca (čoraz častejšia) ruka odoberá pílu prednou rukoväťou a stlačí ju nadol smerom nadol.
 9. Stúpame s pravou nohou na ochranný štít rukoväte.
 10. Druhou rukou vytiahnite rukoväť štartéra na seba, kým nebudete cítiť odpor, potom by ste mali urobiť ostré trhnutie.
 11. Otvorte vzduchovú klapku a znovu spustite pílu.
 12. Po štarte motora pridajte plyn na maximum a znížte škrtiacu klapku, potom sa inhibítor štartovania vypne.

Prvý štart reťazovej píly
Teraz nechajte pílu bežať 5 minút v nečinnosti. V prípade potreby skontrolujte napnutie (zvyčajne sa vyskytuje) – dotiahnite reťaz.

Pri voľnobehu sa neodporúča pracovať dlho, pretože v tomto režime vstupuje palivová zmes do motora v minimálnom množstve. Súčasne motory nemajú dostatok maziva, čo ich nepriaznivo ovplyvňuje.

Bez nakladania pneumatiky sa pokúste vyrezať tenké uzly, vetvy. Odporúčaný režim je:

 • 60-90 s. – pracovať v minimálnom režime;
 • 10-20 sekúnd. – pri voľnobehu.

Prvý štart reťazovej píly
Potom zastavte pílu a skontrolujte napnutie. V prípade potreby zopakujte napínací postup.

Dôležité! Hrúbka stromu, keď píla píla, nehraje žiadnu úlohu v zaťažení píly a náhlavnej súpravy. Zaťaženie vytvára iba pracovná osoba, tlak, ktorý vyvíja na nástroj. Je mimoriadne dôležité si to zapamätať pri behu.

Na konci prerušenia by mal byť karburátor naladený, najlepšie v servise výrobcu.

Po výrobe 6-7 nádrží dostanete reťazovú pílu s vlastnosťami, ktoré uvádza výrobca.

Teraz máte takmer všetko, čo potrebujete na prácu s reťazovou pílou. Zvyšok jemností a trikov pre efektívnejšiu prácu prichádza so skúsenosťami. Len si pamätajte: ako reťazovú pílu a elektrickú pílu – náradie je pomerne nebezpečné, v prípade nedodržania bezpečnostných opatrení môže dôjsť k vážnym poraneniam. Nezanedbávajte tieto jednoduché pravidlá.

Video: beží v motorových pílach

Ktoré si zvolili: recenzie

elektrická píla je lacnejšie a oveľa ekonomickejšie, ale ak sa rozhodnete, že je lepšie byť vynaložené trochu viac a kúpiť motorovou pílou, a to nielen v Číne, pretože nie je vám aj niekoľko mesiacov slúžiť. Koniec koncov, to nehovorí, elektrická píla je vo svojej žiadosti pomerne obmedzený, pretože vryatli môžete ho použiť na zníženie vetva na vysokom strome, pretože banálne nestačí kábel. Alebo vy, napríklad, musíte ísť do lesa na rezanie dreva, nebudete používať elektro ako elektro. Takže to nehovorí, ale rozhodne lepšie ako motorovou pílou, a ak ste sa už rozhodli vziať to, potom sa to.

alexmur
https://forum.dachamaster.org/viewtopic.php?p=64sid=d2287ada41bc79eb4c7e639f3503fb32#p64
Nerobil som ťa, pracujem v lese sám a za ostatnými sa pozerám na pokoj, na shindaiwu a nie je nič iné.

shurik35RUS
https://fermer.ru/comment/1074810354#comment-1074810354
Filin
No, poviem

S Makita je benzo a elektro, ja som používal elektrický nedávno … Prečo?

Pracujem sám, pripravil som záznam, kedysi som prepelica, pripravená, prepelica., Tzn. Presúvate viac protokolov, ako ste videli
Benzo na voľnobehu sa často “valí” na zemi z vibrácií piestu.

Ale potom znova, keď idem kdekoľvek v podnikaní, je to len benzo

bakalár
//www.mastergrad.com/forums/t33875-benzo-ili-elektro-cepnaya-pila-chto-kupit/?p=424394#post424394