Ako si vybrať králika pri nákupe

králik
Začínajúc chovateľmi králikov určenými na účely chovu ušľachtilých zvierat najskôr vyberiete plemeno.

Potom budú mať ďalšiu dôležitú etapu – vybrať zdravé zviera pre kmeň, prepraviť ich a prispôsobiť ich novému miestu, aby nestratili jediného jedinca.

Zvážte, ako to najlepšie urobiť.

Ktoré plemená králikov sa rozhodnú pre chov

Spočiatku si vyberte smer, pre ktorý potrebujete králik (mäso, kožu alebo chlup) a miesto zadržania (miestnosť alebo ulica). Potom môžete vybrať plemeno a zoznámiť sa s jeho funkciami.

Viete? Králiky môžu používať mäso, kože, chlp, kožu, výkaly. Koža z králikov, ktorá je cenená svojou jemnosťou, je vhodná na výrobu ľahkej obuvi a koženého tovaru. Hnoj nie je horší ako krava a dokonale zásobuje pôdu organickými látkami, obsahuje množstvo draslíkových a dusíkatých zlúčenín.

Pre mäso

Králiky takýchto plemien sú charakterizované rýchlou sériou hmotnosti a môžu sa zakrútiť do 2-3 mesiacov.

Zoznámte sa s najdôležitejšími plemenami mäsových králikov.

Najbežnejšie druhy chovu mäsa sú tieto:

 1. “Biely Nový Zéland”. Získajú v priemere 4,5 kg, plodnosť – ženy rodí 8-10 králikov naraz.
 2. Biely Nový Zéland

 3. “Červený Nový Zéland”. Koža má červenkasté odtiene, zvyčajne získava hmotnosť 4,5 kg.
 4. Červený Nový Zéland

 5. “Flanders”. Majú vysokú produktivitu a môžu dosiahnuť 25 kg, ale zvyčajne vážia 10 kg. Králiky vo veku 2 mesiace už vážili 2 kg, nenáročné.
 6. flandres

 7. Francúzsky baran. Králiky tohto plemena získavajú hmotnosť do 12 kg a súčasne ekonomicky konzumujú krmivo. Žena v jednom vrhu v priemere rodí 9 mláďat.
 8. Francúzsky baran

 9. “California”. Priemerná hmotnosť 4,5 kg je náročná na krmivo.
 10. Kalifornia

Na koži

Zvyčajne majú tieto králiky mäso-kože smer a sú najobľúbenejšie.

Patria medzi ne nasledujúce plemená:

 1. «Sovietske činčily». Toto nenáročné plemeno, vhodné pre mäso i kožušinu. Hmotnosť dospelého zvieraťa dosahuje 5 kg a hmotnosť rýchlo stúpa – 4-mesačný králik váži 4 kg.
 2. Sovietskej činčily

 3. Bielo obrie. Starý zaslúžený plemeno s hmotnosťou do 8 kg, hoci v priemere 5,5 kg. Vysoký výnos z porážky (83%), vytrvalý a nenáročný, ale prírastok hmotnosti nie je rýchly, ale môžete použiť bielu pokožku.
 4. Biely obor

 5. Šedý obra. Koža má čiernu farbu a rôzne odtiene šedej. Zvyšujú hmotnosť 4,5-7,5 kg a sú dobre prispôsobené našim klimatickým podmienkam.
 6. Šedý obra

 7. “Silver”. Rýchlo získať hmotnosť a dosiahnuť 6 kg, ale v priemere vážiť 4,5 kg. Koža zaujímavých striebristých odtieňov.
 8. striebristý

 9. “Viedenská modrá”. Priemerná hmotnosť 4,5 až 5 kg, rýchlo zváži, ich mäso je vysoko ocenené. Vhodné na získanie zaujímavých modrých tónov. Sú nenáročné a prispôsobia sa akémukoľvek podnebiu.
 10. Viedenská modrá

 11. “Rex”. Priemerná hmotnosť je asi 4 kg, hmotnosť sa nezískala rýchlo, ale jeho mäso má vynikajúce chuťové vlastnosti. Majú cenný šál rôznych odtieňov.
 12. rex

 13. “Butterfly”. Vzorky dospelých vážia 4-5 kg ​​a majú cennú pokožku so škvrnami.
 14. motýľ

 15. “Ruský ermine”. Kožušina tohto plemena je cenná v tom, že je podobná ermine. Hmotnosť do 4-5 kg.
 16. Ruský ermine

 17. “Vzkriesený”. V dospelosti váži 15 kg, majú vysoký výnos z vrahov (až 83%). Koža rôznych tónov, od šedej po modrú, ale často pestovaná len kvôli mäsu.
 18. Risen

 19. “Čierne-hnedý králik.” V tomto pleme, mäso vysokej chuti a pokožka je veľmi dobre ocenené. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 3-6 kg.

čiernohnedá

Na deväť

Z králičieho králika môže človek používať dolu, pokožku a mäso.

Viete? Chmýľ králikov dokonale zachováva teplo, takže sa hodnotí spolu s kašmírom. Jeho nepochybnou výhodou je jednoduchšie spracovanie, pretože sa nemusí umyť, sušiť, oddeliť atď.

Na území SNŠ sa chovajú iba dve plemená tejto línie:

 1. “Angora dole chov králikov.” Majú silnú silnú kožušinu s dĺžkou 22 cm, môžu mať akékoľvek sfarbenie. Hmotnosť nepresahuje 3 kg.
 2. Angora Downy

 3. “Biele dole z králikov”. Bežnejšie plemeno s bielou kožušinou, zvyčajne dosahuje hmotnosť 4 kg. Úrodná – 7 mláďat v vrhu.

Biela nappa

V akom veku je lepšie kúpiť

Akvizícia malých králikov bude neúspešná – deti sú náchylnejšie k rôznym stresom ako dospelé zviera. Early odstavenie od materského mlieka alebo období adaptácie na dospelých zadku negatívneho dopadu na blaho králikov, takže to nie je najlepší čas na nákup.

Mali by byť kúpené, keď je tráviaci systém už zrelý (3-4 mesiace). V žiadnom prípade nemôžete nakupovať pred 2 mesiacmi.

Za 4-6 mesiacov králiky už vyzerajú ako dospelí a sú najstabilnejšie – je to vhodnejší vek na nákup, ale cena bude vyššia.

Nákup kópie pre dospelých je tiež prijateľný, ale tínedžeri sú lepšie zvyknutí na nové bydlisko a iné osoby. Nové miesto a podmienky môžu negatívne ovplyvniť reprodukciu dospelých králikov. Pre tehotného králika môže byť tento krok príliš stresujúci.

Pozrite sa na najlepších predstaviteľov králičieho obra, dolu a kožušiny, dekoratívnych bielych králikov.

Jasné príznaky chorého králika

Pri kúpe králika je veľmi dôležité vybrať si zdravých jedincov.
králik
K tomu je potrebné venovať pozornosť včas pozorovateľným príznakom ochorení:

 • červené mukózne oči, nos a ústa;
 • kyslé oči, slzenie;
 • vyprázdnenie z nosa (vlhký nos je znak chorého zvieraťa a suchý – zdravý);
 • spúta na brade a hrudníku;
 • plešatosti, sčervenanie, škálovanie a vredy na tele;
 • prítomnosť kužeľov a nádorov na tele;
 • nafúknuté brucho alebo zhutnenie (hovorí o poruchách trávenia);
 • sčervenanie alebo výtok z pohlavných orgánov;
 • ak zviera ste s tebou vyliečili tekutými výkalmi;
 • sčervenanie na konečníku alebo kontaminovaného kňaza s príznakmi hnačky;
 • červené alebo znečistené uši pridelenie týchto boláky na ušiach (v prípade, že králik po celú dobu snaží nuly – je to známkou prítomnosti týchto roztočov);
 • pozoruhodné príznaky fyzického poškodenia a nedostatkov (disproporcia, chudoba alebo obezita atď.);
 • správanie: chorý králik nebude mať záujem o životné prostredie, zvyčajne sedí v rohu klietky.
Dôležité! Ak je to možné, požiadajte predajcu o očkovanie. Mladí ľudia zvyčajne začínajú robiť vo veku 45 dní. Požiadajte o dostupnosť osvedčenia o pôvode a zdravotného osvedčenia od veterinára. Ak nie sú k dispozícii žiadne takéto dokumenty, je oveľa spoľahlivejšie, aby ste sami vykonali revakcináciu.

Čo musíte skontrolovať, aby ste skontrolovali svoje zdravie

Dokonca aj vtedy, ak nie sú zjavné príznaky choroby, zviera kúpené v kmeňoch by malo byť dôkladne preskúmané. Môžete dokonca urobiť predbežný zoznam, čo hľadať a čo požiadať predávajúceho.
králiky

ňufák

Externá kontrola je najlepšie začať s papuľkou. Ak je mukózny výtok mokrý, znamená to, že zviera je choré a musí sa liečiť. Silné vylučovanie sliny a jej prítomnosť v oblasti brady signalizujú stomatitídu.

Ale v tomto bode predávajúci môže odstrániť pred inšpekciou, starostlivo otrieť papuli a krk. Preto je potrebné skontrolovať a vnútornú časť predných končatín, ktorými králiky otrite extra sliny – budú mať prilepené vlasy.

Ak sa na hlave papule objavia príznaky alopécie a vysušené krvavé výtoky, nie vždy to znamená ochorenie. Jednoducho zviera by mohlo byť traumatizované z konštantného trenia okolo podávača alebo sena. Avšak tento jav môže byť spôsobený aj depriváciou, dermatitídou a inými kožnými ochoreniami.

Pozrite sa pozorne na oči. Nemali by sa roztrhať ani vyčerpať a očné viečka by sa nemali zakričať. Všetky tieto príznaky signalizujú infekčnú rinitídu, myxomatózu.

Zistiť, aké sú choroba u králikov, najmä príznaky a liečbe myxomatózy, rovnako ako manifest a ako na liečbu kokcidiózy, pasteurelózy a vriedky v ušiach králikov.

K takému králikovi je lepšie ani pristupovať a nedotýkať sa rúk, aby sa nestal predávajúcim infekcie.

Pohľad na zviera by nemal byť rozptýlený a neustále skákať. To môže byť spôsobené chorobami vestibulárneho aparátu. Ak je na oku biele škvrny, je to príznak katarakty.
králiky
Ďalšou príčinou roztrhnutia môže byť zvýšenie rastu zubov vo vnútri mäsa, čo spôsobuje tlak na očné gule. Je to vrodená chyba, ktorá sa prenáša geneticky. Rezáky v prípade takejto odchýlky tiež rastú a prestupujú po celý život.

Znakom tejto odchýlky je predná čeľusť s vyčnievajúcimi zarastenými rezáky, ktoré vyzerajú ako kly.

Zuby zvieraťa musia byť správne.

Uši a uši

Často, keď sa pozeráte do uší králika, môžete vidieť kôru kvôli prítomnosti roztočov ucha. Ide o bezpečné nebezpečenstvo, ktoré by sa ešte nemalo začať. Liečte ju ľahko pomocou špeciálnych masti a umývačky. Stojí za to, že chorý králik môže infikovať takúto chorobu so všetkými dobytčaťmi, takže je lepšie odmietnuť kúpiť.

Kôra má vzhľad voľných tmavých útvarov, ktoré sa nachádzajú v ušiach. Na začiatku sa choroba prejavuje vo forme malých načervenalých malých tuberkulóz. Treba poznamenať, že myxóm sa prejavuje rovnako, keď je zviera ochorené myxomatózou.

Táto akútna infekčná choroba, ktorá spôsobuje veľké škody chovateľom králikov. Musíme preto zvážiť ďalšie oblasti, ktoré neodhalili vlasy – nos, pery, viečka, pohlavné orgány. Ak sú všetky ostatné oblasti čisté, pravdepodobne je to psoroptóza (ochorenie králika spôsobené kliešťami).

Vo všeobecnosti by uši mali byť čisté bez akýchkoľvek formácií.
králiky

Vlna a koža

Vlnené pokrytie musí byť čisté a lesklé. Kožušiny v krátkych plemenách by sa mali podobať plyšu. Je dôležité skontrolovať králičie za prítomnosť vší, blch a kliešťov. Nie všetky parazity môžu byť videné s ozbrojeným okom, takže je potrebné venovať pozornosť kvalite vlny.

Takže príznaky prítomnosti kožných parazitov sú: plešaté škvrny, pokrčené kúsky kožušiny, nudný vzhľad vlny, prítomnosť lupín.

Najdôležitejšou vecou nie je zmiešať prirodzenú chorobu s chorobami. Keď je králik molitý, pokožka je vždy hladká, nie je sčervenanie, odlupujúce sa oblasti, ktoré majú odlišné okrúhle oválne tvary.

Mal by tiež venovať pozornosť prítomnosti hematómov, ktoré sú u mladých králikov kvôli bojom. Je to krv nahromadená v dutinách. Môže sa zhoršiť alebo hnilobiť, čo môže viesť k mnohým problémom – otravám krvi, paralýze a iným problémom.

Prítomnosť kužeľov na tele môže signalizovať veľmi nebezpečnú chorobu pre králiky – myxomatózu. Toto vírusové ochorenie je veľmi nákazlivé a smrteľné.
králik

Zadná časť kufra

Ak má králik špinavý zadok, je lepšie ho nepovažovať za nákup. Často ide o signál o infekčnej chorobe alebo problémoch s trávením, ktoré môžu skončiť u králika králika. Vlna v oblasti chvosta by mala byť čistá a suchá.

A exkrementy v blízkosti králika by mali mať zaoblený tvar, tmavú farbu; nemali by mať nepríjemný zápach a držať sa spolu.

V oblasti osla a pohlavných orgánov by nemali existovať žiadne zápalové procesy, povrch musí byť hladký. Keď sú intracavitárne parazity, králik je tenký a okolo konečníka sú viditeľné poškodenie a začervenanie kvôli neustálemu česaniu.

končatina

Zadné a predné končatiny musia byť silné a primerané k trupu a tiež majú dobrý okraj. Nie sú povolené žiadne chyby v podobe klenutého krku alebo úzke usporiadanie zadných končatín. Je dôležité zvážiť okraj na labkách.

Nedostatok vlasov na nohách signalizuje predispozíciu k takej chorobe, ako je poddermatitída. Táto choroba sa často vyskytuje v dôsledku dlhotrvajúceho obsahu na čistom povrchu podlahy a prejavuje sa výskytom rán a abscesov na chodidlách nohy.
králik

Počúvajte pľúca

Odborníci odporúčajú, že pri nákupe králika otočte ho na chrbát a zatvorte jednu nosnú dierku jeden po druhom a potom ďalší. V tomto prípade by dýchanie králikov malo byť voľné a chumáč a chĺpky chýbať. Stačí si dať ucho na chrbát a počúvať ľahké zviera.

Ak sa v pľúcach vyskytne dýchavičnosť, je to tak dobre počuteľné. Na pľúcne ochorenie môže ďalej signalizovať sčervenanie očných viečok, slzenie, nosa a mokré izolácie z neho, ako aj zníženú aktivitu Ushastik.

Dôležité! Preskúmanie králikov na nákup, aby sa neinfikovala infekcia v ich vlastnej farme, je lepšie vyrábať rukavice, ktoré je potrebné zničiť neskôr. Navyše, oblečenie bude potrebné okamžite vymeniť, rovnako ako sprcha alebo umyť otvorené oblasti tela mydlom pred návštevou svojich domácich miláčikov.

Ako si vybrať kráľa na kmeň

Pri výbere zvierat pre kmeň by mal byť veľmi opatrný a predložiť vysoké nároky.

samec

Správna voľba muža pre kmeň je veľmi dôležitá, pretože ďalšie množstvo a kvalita potomkov závisí od jeho sexuálnej aktivity a schopnosti reprodukovať. Králičí puberty sa vyskytujú po dosiahnutí 60-70 dní.
samec
Počas tohto obdobia sú králiky vysadené v oddelených bunkách. Na chov na kmeň budú po šiestich mesiacoch úplne pripravené av niektorých veľkých plemenách až po siedmich mesiacoch.

Všeobecné požiadavky:

 1. Výrobca musí byť zdravý. Takéto zviera má výbornú chuť do jedla a jedá všetko.
 2. Chov mužov by nemal byť nadváhou, pretože tento faktor znižuje sexuálnu aktivitu.
 3. Nedostatok hmotnosti je tiež neprijateľný, taký králik dá slabé potomstvo. Mal by byť stredne veľký (mal by brať do úvahy charakteristiky plemena)
 4. Tiež musí byť dostatočne mobilný, aktívny a má dobrú postavu.
 5. Hlava králika by mala byť dostatočne veľká a skrátená, krk bol hrubý, hrudník bol široký a vyvinutý.
 6. V bedrovej oblasti a v bedrovej oblasti by mala byť vyvinuté svalstvo.
 7. Kosť kostry musí byť tenká, ale silná.
 8. Zadné končatiny – správne umiestnené vo vzťahu k trupu a dobré okraje.
 9. Je neprípustné mať akékoľvek zlozvyky v zložení tela – hrbáč, zakrivenie nohy a iné fyzické chyby.

Nevyberajte kmeň králikov s “ženskými” znakmi:

 • hlava malej veľkosti;
 • pokožka na krku;
 • predĺžený a tenký krk.

Okrem toho muž musí preukázať nadradenosť svojho správania.
králik
Nebude nadbytočné pozerať sa pozorne na pohlavné orgány mužského pohlavia. Testes musí byť vyvinutý a na dvoch kusoch. Nemali by sa zdajú byť dotykom voľne a jemne.

Stáva sa, že u mladých králikov alebo u dospelých mužov, ktorí sa už dlhšiu dobu nenachádzajú, sa semenníky presúvajú do tubusov a nie sú silne vyslovene. Ak jemne masíte spodnú časť brucha, semenníky sa presunú do semenníkov.

Je tiež potrebné venovať pozornosť vývoju penisu. Mladý králik bude vyzerať ako rúrka s dierou a dospelá osoba má ostrihanú ceruzku.

Kmeň je najlepšie vyberaný králikmi, ktorí sa narodili skoro na jar. Ich doba vývoja a rastu zodpovedá teplej dobe, ktorá pozitívne ovplyvňuje z hľadiska režimu krmiva a teploty. Tieto faktory sú dobré pre celý organizmus budúceho výrobcu, čo bude mať pozitívny vplyv na budúce potomstvo.

Viete? Králik po dobu troch rokov dokáže vyrobiť asi 1000 králikov ako otca a tiež až 3000 – ako starý otec.

Králik s dobrou sexuálnou aktivitou môže oplodniť 2-3 ženy denne. Ale neustále využívať muža ako producenta nestojí za to, pretože silné zaťaženie znižuje jeho schopnosť hnojiť a vedie k rýchlemu vyblednutiu činnosti.
samec

ženy

Ak chcete získať dobré potomstvo, výber ženy pre kmeň nie je menej dôležitý ako výber muža. Sexuálna zrelosť samíc králikov sa dosiahne vo veku 3 mesiacov, ale ešte sa nepoužívajú na reprodukciu, pretože ich telo nie je dostatočne silné.

Pri výbere králika musíte venovať pozornosť externým údajom.

Musia zodpovedať charakteristikám plemena, ktoré sa majú vybrať:

 1. Hmotnosť samice by mala byť normálna, pretože nadváha králika je zle oplodnená a s nedostatočným počtom potomkov nemôže znášať.
 2. Je dôležité venovať pozornosť počtu a všeobecnému stavu bradaviek. Na bradavky by nemali byť žiadne známky mastitídy, to znamená žiadne tesnenia a počet bradaviek – 4-5 párov, nie menej.
 3. Králik by mal mať malú, mierne špicatú hlavu, krk tenší ako ten mužov a tiež jemné rysy papule.
 4. Pre dobré chrbty by mala byť zadná časť trochu pretiahnutá širokou panvou, ako aj dobre vyvinuté svaly, nie kosti.

králiky
Samice samozrejme musia byť úplne zdravé. Okrem toho by ich správanie nemalo byť agresívne. Taká žena zaútočí na partnera a nebude sa skrývať dobre. Okrem toho nemusí byť dostatočne starostlivá matka, a to je zlé pre budúce potomstvo.

Dôležité! Nie je potrebné, aby sa žena a muž z jedného hniezda na kmeň – úzko súvisiace vzťahy budú mať negatívny vplyv na potomstvo.

Ako správne prepraviť na pozemok pre domácnosť

Po akvizícii je potrebné správne doručiť králiky do pozemku domácnosti.

Aby nedošlo k poškodeniu zdravia králikov počas prepravy, mali by ste dodržiavať určité pravidlá:

 1. Špeciálne kontajnery na prepravu. Musia byť odolné a bezpečné, aby zvieratá neboli zranené.
 2. prevzdušňovanie. V kontajneroch na prepravu musia byť otvory pre čerstvý vzduch.
 3. Voda na pitie a kŕmenie. Ak prepravujete králiky na krátku vzdialenosť, stačí uviesť do nich malé množstvo sena. Ale ak bude preprava dlhá, musíte zastaviť kŕmenie a vodu zvierat.

Pri zahrievaní králikov sa odporúča prepravovať v rannom alebo večernom čase, aby sa predišlo prehriatiu a tepelnému zdvihu. V zime, pre dopravu, musíte použiť špeciálne izolované bunky.
králik

Ako ich prispôsobiť na nové miesto

Po dodaní králikov na miesto ďalšieho pobytu sa musia presunúť do karantény, aby sa zabránilo infekcii celého stáda v prípade choroby zvierat. Doba trvania takejto karantény je jeden mesiac.

Zvieratá sú držané v oddelených klietkach a podávané vitamíny, ako aj špeciálne preventívne lieky z rôznych chorôb. Potraviny v období adaptácie by sa mali posilniť.

Králiky sa postupne prenášajú na nové jedlo. Odborníci odporúčajú odobrať malý seno a zvyčajné krmivo od predchádzajúceho majiteľa, rovnako ako naučiť chuť králikov, takže pohyb a zvyknutí si na nové miesto sa nestal veľkým stresom pre nich.

Nové králiky nemusia byť vysadené do bežných buniek, aby sa vyhli bojom nad územím. Králik a králik, ktoré boli získané na kmeň, musia byť držané v oddelených klietkach až do okamihu párenia.

Pri nákupe zvierat pre kmeň treba prijať opatrenia. Je veľmi dôležité vybrať zdravé exempláre na chov bez chýb a so všetkými znakmi plemena. Najprijateľnejší je nákup priamo od šľachtiteľa, ktorý bude schopný sledovať rodičov nakupovaných mladých.
králik
Tiež si môže kúpiť obvyklé pre králičie krmivo a spýtať sa na podmienky zadržania, očkovania a ďalšie veci.