Ako sa zbaviť múčnatky?


Jednou z mnohých chorôb rastlín je múčnatka.

Poďme zistiť, aký druh choroby je, čo jej škodí a ako s ňou bojovať.

Aká je škoda?

Plesnivé plesne sa na začiatku objavujú ako biele kvety na rastlinách, ktoré tvoria hubu mycélií. Najprv je nálet ako web. Postupom času sa stáva podobný prášku. Ovplyvňuje plaky na oboch stranách.

Najčastejšie sú postihnuté mladé vetvy a listy: obsahujú veľa živín, ktoré potrebujú mycelium. Nebezpečenstvom pre výsadbu je to, že huby sa rýchlo šíria po celom závode.

Potom sa listy stávajú hnedé, na nich sa objavujú čierne škvrny, krútia a sušia, začínajú spadnúť. Rovnaký osud čaká púšte a kvetinové plantáže. Ak rastlina nie je ošetrená, rýchlo zomrie.

Získajte viac informácií o tom, ako zaobchádzať s múčnatkou na uhorky, na ružkách, na paradajkách, na jablkách, ríbezle, na vnútorných rastlinách.

Opis a príznaky choroby

Plesnivá plesňa je plesňová choroba spôsobená plesňami, ktoré parazitujú na listnatých rastlinách a vedú k ich smrti.
Toto ochorenie sa prejavuje ako biely povlak na listoch vnútorných alebo záhradných rastlín.

Spočiatku to nemôžete dávať pozor, alebo ho dokonca vymazať. Ale v priebehu času sa nálet opäť objaví, rozširuje jeho hranice a ovplyvňuje celé výsadby.

Najzraniteľnejšie rastliny

Iba listnaté rastliny sú ovplyvnené múčnatkou: stromy, kríky a dokonca aj kvety. Tiež táto choroba spôsobuje veľké škody na takýchto ozdobných rastlinách, ako sú sedmokrásky, chryzantémy, zabudnutia a mnohé ďalšie. Priebeh a vývoj ochorenia vo všetkých rastlinách je približne rovnaký. A ochorenie sa vyvíja častejšie v teplom zakalenom počasí a pri vysokej vlhkosti.

Dôležité! Múčnatka sa vyvíja najlepšie pri teplote 18-25 ° C a vysokej vlhkosti.

Príčiny tejto choroby

Príčinou vzhľadu sú huby. Pre každú plantáž je to huba, to je huba, ktorá parazízuje na duboch, neprechádza do ruží.

Vyskytujú sa huby z pôdy. A to sa deje pri teplej teplote a vlhkosti okolo 65-80% s konštantným sušením pôdy alebo s konštantným pretečením, vysokou úrovňou dusíka v zemi alebo orezaním rastliny.

Ako sa dostať do rastliny, preniká do listov a začne sa živiť užitočnými látkami, ktoré sú vo vnútri listu. Huba rastie a tvorí mycelium. V priebehu času sa spóry myceliového prasknutia a semená húb “lietať” na okolité listy alebo rastliny.

Ako bojovať: ľudové a chemické prostriedky

Boj proti tejto plesňovej chorobe môže a musí byť. Je potrebné pamätať na niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu nielen zabrániť výskytu tejto choroby, ale aj spôsob, ako sa zbaviť múčnatky, ak sa objaví:

 • vodou rastlina až po vysušení pôdy;
 • nie je možné postriekať rastliny;
 • choré rastliny musia byť uvedené na svetlo;
 • Je tiež potrebné sledovať padlé listy: nemali by ležať na zemi.


Používajte menej dusíkatých hnojív. Je lepšie ich nahradiť sodným fosforečným (s remisiou). Počas obdobia choroby sa neodporúča oplodniť krajinu vo všeobecnosti.
Poďme zistiť, aký nápravný prostriedok pre múčnatku pomáha pre každú triedu rastlín.

Budete užitočné dozvedieť sa o takých chorobách rastlín, ako je hnedé škvrny, plesne, škrabka, monilióza.

Na zeleninu

 • Uhorky. Keď sa choroba zeleniny musí odstrániť poškodené časti rastliny. Z ľudových liekov je prášok síry v pomere 25 až 30 g na 10 m2 m. Pomáha tiež riešenie koloidnej soli: pre 35 litrov vody 25-30 g síry. Z prípravkov na ošetrovanie uhoriek bude vyhovovať “Topaz” a “Oxych”. Pred použitím si prečítajte pokyny.

 • Paradajky. Existuje ochorenie dvomi spôsobmi: buď na okrajoch listy začínajú vyschnúť a nakoniec mladá rastlina zomrie, alebo žlté škvrny sa objavujú na hornej strane listu. V tomto prípade je tabuľa viditeľná len na zadnej strane listov zeleniny. Časom sa objavuje na hornej strane listov rastliny. Ak rajčiny ochorejú, musia byť posypané roztokom humátu sodného. Pri striekaní si prečítajte pokyny. Pri tejto chorobe pomáha aj Bactofitis. Spracovanie by malo byť 3 krát s intervalom 1-1,5 týždňov. “Planrys” tiež pomôžu vyrovnať sa s múčnatkou. Nezabudnite na pomoc takých liekov ako “Quadrice”, “Byileron” a “Strobe”. V roztokoch týchto prípravkov je vhodné pridať mydlo na pranie.

Viete? Ak chcete vytvoriť 1 tony paradajkovej pasty, musíte vyrastiť 5,8 ton paradajok.
 • Cuketa. Zem je okolo chorých cukety potrebná na kopanie. Je tiež potrebné postriekať túto rastlinu roztokom popola alebo hnoja. Z prípravkov je potrebné použiť “Kefalon” a tiež sodík fosforečný.

 • Lahôdka je možné riešiť chorobou vďaka roztoku kalcinovanej sódy alebo s pomocou “Fundazol”. Rast striekať 4-5 krát v intervale 7 dní.

Na ovocie a bobule

 • Prášková plesňa na ryže je okamžite viditeľná. Ak nebudete bojovať s ním od samého začiatku, potom začiatkom jesene bude ker smrť. Škody spôsobené chorobou sú tiež nebezpečné, pretože ovplyvňujú všetky druhy ríbezlí. Ak dôjde k poraneniu jedného puzdra, všetky puzdrá môžu zomrieť. V boji za ríbezľ sa musí zaobchádzať s chemickými aj ľudovými prostriedkami na boj proti múčnatke. Môžete zaobchádzať s Bush s prirodzenými metódami – riešením popola, srvátkou, hnojovým roztokom atď. Medzi chemickými prípravkami bude účinný “Nitrafen” alebo postrek roztokom síranu meďnatého. V lete je najlepšie striekať s uhličitanom sodným. Na jar – chlorid medi.

 • Egreše. Egrešky sú ošetrené kefír, hnoj, sóda, sena infúzie, popol, odvar z prasličky. Pomôžte obnoviť kríky a “Gaucin” s “Trichodermin”, rovnako ako “Fitosporin.”

 • Hrozno. Podmienky, za ktorých sa choroba vyvíja najlepšie, sú od 18 do 25 stupňov Celzia a silná vlhkosť. Pri nízkej vlhkosti sa choroba nevyvíja. Nakrájajte hrozno (pri +20 ° C alebo viac) roztokom síry vo vode: pre 90 g síry 10 litrov vody. Ak je teplota nižšia ako 20 ° C, na liečbu je užitočná koloidná síra. Počas dozrievania ovocia je najlepšie použiť slabý roztok manganistanu draselného. Medzi chemickými látkami, ktoré pomáhajú zničiť chorobu, je lepšie použiť “Tivit Jet”, “Quadrice” alebo “Topaz”.

Viete? Ak chcete získať 1 kg hrozienok, potrebujete 4 kg čerstvého hrozna.
 • Jablkový strom. Prášková plesa je nebezpečná pre jabloňové a záhradné stromy, ktoré môžu znížiť ochrannú funkciu stromov na mráz, čo znamená, že jabloň nemôže prežiť. Navyše táto choroba znižuje výťažok jabĺk o polovicu. Na ochranu stromov môžete s nimi upravovať sóda spolu s mydlom a tiež s chloridom medi. “Topaz” jabloní sú ošetrené prestávkou 6-12 dní. Pred začatím liečby odstráňte všetky infikované vetvy stromu.

 • Jahody. Toto ochorenie sa prejavuje na jahodách vo forme plaku na zadnej strane listov. Keď choroba postupuje, prechádza do fúzy a rastlín. Plody môžu cítiť ako plesne. Liečba jahôd sa uskutočňuje pomocou prípravkov “Quadrice”, “Switch” alebo “Bayleton”. Po výskyte prvých bobúľ možno liečiť látkou “Fundazol”. Opatrne z oboch strán spracujte jahodové listy a nezabudnite na pokyny k týmto prípravkom.


Navyše v boji za dobrú zber vám pomôže “TMTD” alebo 1% suspenzia koloidnej síry.

Na záhradné kvety

 • Floxy tiež trpia rosou múky, ovplyvňuje kmeňové kvety. Najprv je farba tabule biela, ale potom sa zmení na hnedú. Infikované listy sa musia odstrániť a ošetriť kvetinami 2-3 krát s 1% suspenzie koloidnej síry. Postup by sa mal zopakovať po 7 dňoch, až kým sa kvetina neobnoví.

 • Roses. Ak ste videli, že ruže sú choré, Phytosoprin-M, koloidná sóda a tiež Maxim vám pomôže vyliečiť. Na jar a na jeseň pripravte riešenie na boj proti tejto chorobe z 50 g uhličitanu sodného, ​​10 litrov vody, 300 g mydla (najlepšie zelenej) a 15 g chloridu meďnatého. Riešiť toto riešenie s ružami a budú zdravé.

 • Petúnie. Ak chcete vyliečiť petúniu, musíte odstrániť všetky choré časti rastliny. Potom musíte spracovať kvetinu “Previcure”, “Topaz” alebo “Fundazol”. Pre keramiku petúniu po odstránení infikovaných častí kvetu je potrebné odstrániť kontaminovanú vrstvu zeme a nahradiť ju novým, ktorý musí byť ošetrený “Fitosporin-M”. Taktiež riešenie popola, srvátky, horčice pomáha bojovať proti plesniam.

 • Fialky sa nakazia touto chorobou počas hojného zavlažovania, veľa dusíkatých hnojív alebo za veľmi teplého počasia. Na vyliečenie múky je možné pomocou “Morestan”, “Topsina-M”, kalcinovanej sódy s mydlom alebo pomocou “Fundazol”.

Na izbové rastliny

Biely povlak na vnútorných rastlinách, ktorý sa objavil s teplotným rozdielom alebo tuhosťou vzduchu v miestnosti, je múčnatka. Tento biely povlak na vnútorných kvetoch je nebezpečný, pretože ak sú rastliny blízko sebe, zdravá rastlina môže ochorieť. V dôsledku toho kvôli múčnatke sa kvetina rozpadne a zanikne.

Dôležité! Najčastejšie z múčnatky trpia gerberou, Kalanchoe, begónia a ruža.

Doprajte vnútorné kvety z múčnatky s roztokom manganistanu draselného alebo tinktúry na cesnak. Kalcinovaná sóda tiež pomôže.

Z chemických liečiv bude najlepšia pomoc Hom, Bayleton, Topaz alebo Skor. Pred použitím drogy si prečítajte pokyny.

Zabránenie vzhľadu

Je známe, že akékoľvek ochorenie je jednoduchšie zabrániť, než liečiť. Poďme zistiť, aké metódy zabraňujú rastlinám z práškovej rosy.

 • Roztok srvátky. Zmiešajte 1 liter séra s 10 litrami vody. Potom sa roztok na poškodené stonky aplikuje najmenej trikrát v intervale 3 dní.
 • Odvar z oblasti prasličky. Roztok v pomere 1:10 (prasie s vodou) sa varí 1,5 hodiny. Potom sa prefiltruje, zriedi sa vodou a vypočíta sa 1 liter roztoku pre 5 litrov vody. Toto riešenie je potrebné striekať pomocou puzdier. Roztok uchovávajte na teplom mieste nie dlhšie ako 7 dní.
 • Horčica. 1-2 lyžice. l suchá horčica zriedená 10 litrami horúcej vody. Ochlaďte. Potom roztok alebo napojenie na zem, alebo postrek rastlín.
 • Medený vitriol. 5 g síranu meďnatého sa rozpustí s 1 polievkovou lyžičkou. voda. Okrem toho sa 5 g vody (teplého) zriedi 50 g mydla. Roztok vitriolu sa kombinuje s roztokom mydla. Rastlina sa nastrieka 2-3 krát denne s periodicitou 6 až 7 dní.
 • Tinktura hnoja. 1 kg hnoja sa naleje do 3 litrov vody. Potom sa roztok zriedi 3 litrami vody. Používa sa ako prostriedok na striekanie kríkov.
 • Sóda a mydlo. Rozpustite v 4 litroch vody 1 polievková lyžica. lyžičky sódy a ½ lyžičky mydla. Striekajte 2-3 krát denne v intervaloch 6-7 dní.
 • Roztok popola a mydla. Do 10 litrov teplej vody pridajte 1 kg popola. Počas miešania sa roztok mieša. Potom sa naleje do čistej nádoby a pridá sa tekuté mydlo. Použite ako rozprašovač. Pridajte 10 litrov vody do zvyšku soleného roztoku a vodu do puzdra.
 • Manganistan draselný. 5 g manganistanu draselného sa zriedi 1 litrom vody. Spreje sa 2-3 krát s intervalom 5 dní.
 • Kalcinovaná sóda a mydlo. V 5 litroch horúcej vody pridajte 5 g mydla a 25 g sódy. Ochlaďte. Striekať pôdu a vysadiť 2-3 krát v intervale 7 dní.

Rád by som sa zameral aj na preventívne opatrenia na liečbu jednotlivých, najbežnejších zelených rastlín.

 • Uhorky. Prevencia je správna výsadba a starostlivosť, rovnako ako postrek s liekom “Quadrice”.
 • Paradajky. Aby sa zabránilo múčnatke, je potrebné namočiť semená rajčiaka v roztoku z “Immunocytophyte” alebo “Epin” 42 dní pred pristátím v zemi. Môžete tiež ošetriť paradajky s 10% sérom alebo roztokom popola.
 • Cuketa. Prevencia výskytu múčnatky v dreňoch: na jar posypeme “Nitrafenom”. Metódy ľudí sa postrekujú každý druhý deň v suchom počasí.
 • Hrozno. Použite roztok síry – 25-40 gramov na 10 litrov vody.
 • Jablkový strom. Aby sa zabránilo tejto vážnej chorobe, strom musí byť liečený Topazom.
 • Jahody. Nepestujte jahody príliš silné. Časom ju odstráni a transplantuje tie kríky, ktoré sú príliš blízke “príbuzným”.
 • Phlox. Mulčovanie s humusom alebo rašelinou. Na jar sa floxy trikrát ošetria 1% kvapalinou Bordeaux. Opakujte postup po 12-14 dňoch. Je tiež potrebné oplodniť kvety s minerálnymi hnojivami.
 • Roses. Plevel buriny v čase. Na jeseň sa odporúča zbierať a spáliť vegetáciu na posteli a pôdu – kopať.
 • Interiérové ​​rastliny potrebujú fosforečnan draselný na kontrolu práškovej rosy, vysúšanie miestnosti, správne zavlažovanie a všeobecnú hygienu kvetu.


Preto je možné a potrebné bojovať proti plesniam. Hlavná vec – nechajte si bežať svoje domáce zvieratá a vždy zostanete len na to, aby ste profitovali z dobrej úrody.