Ako sa vysporiadať s roztočom, najlepšími škodcami

Spider roztoč Malý a zdanlivo neškodný roztoč môže spôsobiť veľa problémov pre záhradníka a kvetinárku. Po prvé, zkazí vzhľad farieb a po druhé vedie k ich smrti. Ale ak viete, aký nebezpečný je pavián roztoč a ako s ním zaobchádzať, môžete úplne chrániť svoju záhradu pred týmto škodcom.

Spider roztoč: popis škodcu

Roztoč pavúkov je zástupcom pavúkov. Je odolný proti účinkom insekticídov, chemické látky z obyčajných roztočov majú sotva vplyv na roztoče. Šok je červený, žltý alebo oranžový.
Spider roztoč
Spiderweb je jedným z najčastejších škodcov záhradná a kuchynská záhrada.

Viete? Podľa Guinessovej knihy rekordov môžu najväčšie roztoče dosiahnuť 3,6 cm dĺžky.

Spiderweb je veľmi malý kliešť, malý hmyz, ktorý má oválny tvar a dosahuje veľkosť 0,4-1,0 mm. Niektorí jedinci s dobrou chuťou môžu dosiahnuť 2 mm. Telo škodcu je pokryté malými štetinami umiestnenými veľmi zriedkavo.

Škodcovia sa vysádzajú na spodnej strane listu. Môžete určiť poškodenie rastlín hmyzom na svetelných miestach na povrchu listu. Po chvíli sa presunú na hornú stranu listu.
Roztoče roztočov
Reprodukcia škodcov sa vyskytuje pri svetelnom dni viac ako 14 hodín a teplote vzduchu od 12 do 40 stupňov. V ťažkých podmienkach sa ženy schovávajú v prístrešiach a spadajú do nich diapauza, počas ktorého sa životné procesy v tele spomaľujú, čo umožňuje, aby hmyz existoval dlhší čas bez jedla.

Ženské škodcov ožívajú hneď po tom, ako sa podmienky stanú priaznivými, a začnú absorbovať veľké množstvo potravín a množia sa. Tento hmyz netoleruje vlhkosť, preto je suchý vzduch v priestoroch priaznivý.

Viete? Ženské pavučie obsahuje viac ako 200 vajec, z ktorých vyliahnu žltkasté priesvitné larvy.

Spiderweb prebýva v sadoch a záhradách, ale môže sa ľahko dostať do miestnosti – môže lietať s poryvom vetra cez otvorené okno. Roztoč pavúkov sa potom umiestni na vnútorné kvety a kŕmi sa nimi.
Roztoč roztočov na rastline
Tiež kvetinové kliešť sa môže objaviť v dome na kyticu s kvetmi alebo so zemou na výsadbu a vzniká otázka: ako sa ho zbaviť. Ak sa na vnútorných rastlinách objaví roztoče, potrebujete vedieť, ako to správne bojovať.

K útoku roztočca môžu trpieť Yucca, azalka, datľovníka, mandarínky, Clerodendrum, orchidea, kaktusu, Anthurium, Dieffenbachia, Begonia, kaly, Decembrist, Monstera, maranta, gloxínia, fialová.

Aké škody na rastlinách môžu spôsobiť roztoče, príznaky škodcu

Najbežnejšie druhy sú normálny a červený pavián roztoč. Zvyčajné poškodenie kvetov, ovocia, okrasných a zeleninových plodín. Bunková šťava je obľúbeným jedlom hmyzu. Prepichujú povrch listov a ovplyvňujú zástupcov flóry, vysávajú šťavu a porušujú štrukturálnu integritu – listy sa rozpadajú a rozpadajú sa.
Red Spider Mite
Pretože je hmyz veľmi malý, je ťažké ho odhaliť. Označte skutočnosť, že rastlina je chorá, je pavučina. Ak sa hmyz hromadí vo veľkom množstve na listoch, objavia sa jasné škvrny, ktoré tvoria veľké biele plochy a zväčšujú ich veľkosť.

Na infikovaných kvetoch listy a púčiky spadnú, kvitnutie zastaví. Najčastejšie môžete nájsť roztoče na ríbezle alebo chryzantéme.

V postihnutom liste sa intenzita fotosyntézy spomaľuje, kvôli tomu je kvetina bolestivá a náchylná na infekčné ochorenia. Samotný škodca je šírením infekcií: sivá hniloba, vírusové ochorenia.

Spider roztoče trápi mnoho záhradných stromov, kríkov a kvetín: jedľa, vŕba, myc, Spiro, borievky, hortenzie, kamélie, zosmiešňovať pomaranča, Cannes, karafiáty, astry, petúnie, pupenec, slez.

Ako sa vysporiadať s roztočom

Pozrime sa, ako zaobchádzať s roztočom pavúkov.

Keď sa na rastlinách objaví roztoč, je potrebné okamžite pokračovať v boji proti nemu.

Najskôr ošetrite rastlinu roztokom mydla alebo mydla na pranie. Použite teplý roztok. Ak použijete túto metódu, úplne sa zbavíte škodcu, ale môžete zničiť významnú časť.
Domáce mydlo
Ak sa pavučina objavila na jednotlivých farbách, je potrebné ju odstrániť. Boj proti roztočom na vnútorných rastlinách je v prvom rade správne zavlažovanie, po ktorom je potrebné pokryť rastliny plastovými vreckami po dobu troch dní.

Viete? Mnoho hmyzu žije bez potravy už niekoľko rokov. Napríklad škorpión môže žiť bez jedla po dobu dvoch rokov a kliešť na desať rokov.

Chemické metódy boja, ako sa zbaviť roztočov s drogami

Ak chcete úplne zbaviť škodcu, urobte malé rozstrekovanie listov. K tomu použite fosforečné alebo sírové liečivá.
Sírové a fosforečné prípravky z roztočov by sa mali striedať.

Účinné v boji proti hmyzu sú tiež nasledujúce látky:

  • “Vermitek”;
  • “Aktofit”;
  • “Fitoverm”;
  • “Aktellik”.

postrek

Tieto kvalitné lieky môžu účinne ničiť škodcu. Spray výsadba je požadované niekoľkokrát s prestávkami niekoľko týždňov, pretože insekticídy môže zabíjať hmyz vajcia, musíte počkať na nejaký čas, kým nové škodcami sa nerodí.

Prostredníctvom programu “Fitoverm” je možné zničiť škodcov aj v uzavretých priestoroch, pretože liečivo má nízku toxicitu. Pamätajte tiež na spôsoby ochrany: po manipulácii dôkladne umyte ruky, vymeňte oblečenie.

Liek “Actellik” je ešte účinnejším prostriedkom proti škodcom. Je to oveľa toxickejší a zabíja hmyz takmer okamžite. “Aktellik” odporúča, keď iné prostriedky už pomôcť, s masívnym poškodením rastlín. Liečba týmto liekom sa vykonáva iba na otvorenom priestranstve, dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia a držte sa mimo domácich zvierat.

“Neoron” zničí dospelých aj ich vajíčka po dvoch ošetreniach.

Dôležité! Hmyz netoleruje ultrafialové žiarenie, z tohto dôvodu sa skrýva pod listami. Ak sa ho zbavíme ultrafialovým žiarením, nepracuje úplne, ale je možné znížiť jeho veľkosť.

Ľudové spôsoby boja proti roztočom

Ak nie je možné získať chemický prostriedok proti škodcom, používajú sa domáce opravné prostriedky proti kliešťom. Pomerne účinnou metódou boja proti pavučine sa stáva studená voda. Dúchajte iba vtedy, ak to zariadenie dokáže vydržať.

Boj proti dostupných roztočce ľudových prostriedkov, a keď rastliny by nemali byť ošetrené – neďaleko je potrebné dať pohár terpentínu alebo jemne nasekaný cesnak. Puzdro s uvedenými prostriedkami je pokryté plátkom a necháva sa niekoľko hodín.

Cesnak môže byť tiež použitý na prípravu liečiva, ktoré je sprejované na infikovanú rastlinu. Vezmite asi 200 gramov jemne nasekaného cesnaku a nalejte 1 liter vody. Pevne uzavrite nádobu so zmesou a stlačte ju po dobu 24 hodín. Na postrek postihnutých kvetov vezmite len 6 gramov roztoku na liter vody.

Spider roztoče môže žiť zeleniny: uhorky, paradajky, baklažány, papriky, tekvice, melóny.

Podobným spôsobom môžete urobiť riešenie z cibule, ktoré nemusíte riediť.

Liečivá púpava je veľmi účinná pri hubení hmyzu. V hotovej podobe sa tento výrobok predáva v akejkoľvek lekárni. 30 gramov korenia púpava nakrájame a nalejeme 1 liter vody. Nechajte roztok stáť niekoľko hodín. Kmeň a použitie na striekanie.
Postrekovanie vnútorných rastlín
Ďalším cyklámenom je cyklámen: niekoľko cyklámenových hľúz pripravuje asi tri štvrtiny hodiny. Zmes sa ochladí a nechá sa stáť niekoľko dní. Potom rozstrekujte hmyzom infikovanú kvetinu. Po piatich dňoch zopakujte postup.

Ak sú ovocné listy ovplyvnené, použite bežný lekársky lieh. Wet bavlnené tampón v tom, tenké listy s tenkou vrstvou, takže alkohol nespôsobuje popáleniny. Skôr než budete pokračovať, otestujte metódu na jednom hárku.

Pri útoku na roztoče pavúkov sú vystavené mnohé záhradné ovocné plodiny: jahody, ríbezle, maliny, egreše, slivky, hrušky.

Preventívne opatrenia, ako chrániť rastliny pred roztočmi

Predtým, než si myslíte o zničenie Putina kliešťa by mal hovoriť o jeho vzhľade prevencia od odstúpiť pavúk roztoč je oveľa ťažšie, než k ochrane rastlín.

Škodca je životaschopná. On zažije najťažšie podmienky na odľahlých miestach, a potom sa opäť objaví na plechu a začne sa rozmnožovať.
Preventívne opatrenia
Je však možné chrániť rastlinu pred škodcom, ak budete dodržiavať jednoduché rady týkajúce sa prevencie.

  • Je potrebné pravidelne sprejovať kvety a utrieť ich vlhkou špongiou.
  • Keď je kúrenie zapnuté v miestnosti, rastliny by mali byť kontrolované častejšie, najmä miestnosti chryzantémy a ruže.
  • Starostlivo skúmajte kvety a izbové rastliny prinesené do domu – pozorujte niekoľko dní, pretože škodca sa môže skrývať v nevyfúknutých listoch.
  • Pred výsadbou musí byť pôda vyleptaná.

Roztoč pavúkov je vážny škodca, schopný zasiahnuť celé vylodenie v čo najkratšom čase. Teraz môžete použiť efektívne prostriedky proti pavúkovi – chemickému aj ľudovému, ktorý sa vyrába doma.