Ako sa vysporiadať s nebezpečnými škodcami a chorobami Tui

thuja
Jeden z populárnych evergreen rastlín je Thuja. Je vysadená v parkoch, uličkách, zdobí územie v blízkosti administratívnych budov, často vysadených na vidieckych alebo súkromných pozemkoch. Bohužiaľ, thuja je náchylná k chorobám a škodcom hmyzu, ako s nimi zaobchádzať, budeme uvažovať v tomto článku.

Ako bojovať proti Tui

Môžete bojovať proti thuya, ale je lepšie predchádzať im. Po tuja je potrebná správna starostlivosť: napájanie, hnojenie, prerezávanie, pletie. Mnoho ochorení sa vyvíja vo vlhkom prostredí, takže pri zavlažovaní je dôležité, aby sa nepreháňal, zvyčajne zalieva raz týždenne.

Tui chorobaPokiaľ ide o kŕmenie, tuya je kontraindikované organické hnojivá, ako je čerstvý hnoj a kurací stelivo. V čerstvých organických hnojivách je príliš veľa živých mikroorganizmov, ktoré môžu viesť k vážnemu ochoreniu. Je potrebné vyčistiť koreňový kanál z buriny, čo môže tiež spôsobiť infekciu alebo inváziu parazitov. Pri liečbe chorôb rastlín sa používajú prípravky fungicídov, kvapalné Bordeaux.

Od škodcov sa zbaviť insekticídmi, použite aj ľudové metódy. V prípade vážneho poškodenia jednotlivých častí rastliny musia byť odstránené a zlikvidované. V zásade sa takmer všetky choroby môžu vyliečiť, ak sú zistené v počiatočnom štádiu.

Hnedé výhonky

Hnedé výhonky sú hubové infekcie, príznaky sa objavujú skoro na jar. Huba často spánkuje v pozostatkoch vegetácie a v pôde, takže na zimu musí byť lokalita správne očistená. V tuja, keď začínajú lézie, váhy kôry začínajú žltnúť, choroba postupne ovplyvňuje výhonky a zomierajú.

Majitelia miest, na ktorých rastú ihličnaté, by mali vedieť, ako liečiť thuju z huby. Najlepším protiplesňovým činidlom je Fundazol. Rastlina je sprejovaná 2% roztokom v lete-jeseň až do októbra vrátane. Ovplyvnené pobočky je potrebné odstrániť. Na ochranu thujy pred hubami sú korene rastliny pokropené vápencom.

Dôležité! Hnojivá pre tuju sa zavádzajú v jarnom období, na jeseň sa neodporúča oplodniť strom, aby sa mladé výhonky nezmrazili.

hrdza

hrdza
Rast je choroba mladých rastlín, príčiny choroby môžu byť niekoľko: zvýšená vlhkosť, nedostatok výživy, horúce počasie a suchý vzduch. Ako preventívne opatrenie sú všetky ihličnany na ploche v jarnom období. Postrek sa uskutočňuje prípravkom “HOM” (40 g na 10 litrov vody), odstránia sa choré časti thujy. Ak sa choroba nemôže lokalizovať, vykonajte liečbu liekom “Fundazol” (20 g na 10 litrov).

Schutte

Schutte je plesňová choroba, jej znaky sú tmavé a padajúce ihlice z borovice. Schutte, ako napríklad hrdza, postihuje väčšinou mladé stromy. Príčinou je nedostatok výživy a nevhodná starostlivosť.
Spracovanie sa vykonáva postrekom roztokom Topsinu-M (15 g na 10 litrov vody). Ošetrenie sa vykonáva najskôr ako hrozba zimných mrazov prechádza. Veľmi účinná proti hubám je považovaná za postriekanú tekutinou Bordeaux, ktorú si môžete kúpiť v každej kvetinárskej predajni.

Viete? Indovia zo Severnej Ameriky nazvali thuju “stromom života”. Na základe kmeňov Tui bolo liečených mnoho chorôb, ktoré sa používali ako profylaktika proti skorbutu. Drevo rastliny sa používalo pri výrobe plotov, striech, kanoe.

Phytophthora

Phytophthora
Najnebezpečnejším hubovým ochorením thajov na mieste je phytophthora. Dôvodom na jeho výskyt je najčastejšie blízkosť podzemných vôd alebo slabá drenáž pôdy. Huba sa usadzuje na koreňoch rastliny a postupne ovplyvňuje celý strom. Stonka bližšie k povrchu sa stráca, ihly a kôra sa menia do šedej farby a strom zomrie. Na prevenciu fungicídov sa phytophthora nedá vyliečiť, ak je koreňový systém poškodený – je lepšie vykopať rastlinu a spáliť ju. Spór huby dlho žijú v pôde, takže pôda musí byť nahradená alebo dezinfikovaná.

Hubová huba

Huba huby infikuje thuya mechanickými zraneniami alebo scvrklými uzlami. Spóry prenikajú do tkanív rastliny a tvoria taký druh výrastkov – ovocné telá huby. Tuy takto vysušuje a zožltne.
Rast húb, všetky zasiahnuté a zažltnuté časti thujy musia byť odrezané. Zistite ich a ošetrujte ich špeciálnym tmelom. Samotná rastlina by mala byť posypaná roztokom kvapaliny Bordeaux. Preventívne postrekovanie sa vykonáva v jarnom a jesennom období.

Zmenšovanie konárov a konárov

Zmenšovanie konárov a konárov
Ak sa thuja zmení na žltú a začne vyschnúť a nie sú žiadne viditeľné dôvody, čo s tým robiť? S najväčšou pravdepodobnosťou je príčinou korene fusariózy. Táto huba ovplyvňuje koreňový systém, takže nie je okamžite viditeľný, najprv vysušte výhonky a potom celý strom.
Korunu a korene pod kríkom sa napojia systémové fungicídy. Vzhľadom k tomu, huba sa objaví v oslabených rastlín s nedostatkom výživy, je potrebné kŕmiť thuya hnojivá, v ktorých veľké množstvo medi alebo železa.

Pozor prosím! Na začiatku jari je žiaduce odstrániť poškodené a suché výhonky, v letnej sezóne skrátiť vetvy o jednu tretinu dĺžky.

Ako sa zaoberať kontrola škodcov

Existuje mnoho škodcov v thuja, hmyz tiež ovplyvňuje nadzemné časti, a korene rastliny, navyše odložiť svoje potomstvo, ktoré tiež zničí strom.

weevils

Dospelí nosorožci sa živia kôrou mladých výhonkov a ich larvy zničia koreňový systém. Následne sa špičky vetvičiek thujy stávajú hnedou. Priaznivý biotop pre weevils – kyslá a vlhká pôda. Zničiť parazity môže byť pomocou insekticídov a pôda musí byť vápna, ak má kyslú reakciu.

Spider roztoč

Spider roztoč
Roztoč pavúk má rád sucho. Tento parazit je nebezpečný, pretože rýchlo sa rozmnožuje a zabalí do stromu všetky stromy. Výsledok – zažltnuté a zlikvidované ihly, prídu na to, čo robiť v tomto prípade. Pri ťažkých léziách je lepšie liečiť pomocou liekov – akaricídov. Ak si všimnete web včas, môžete to urobiť s ľudovými prostriedkami: posypejte infúziou cesnaku alebo púpava. Okrem toho vykonajte postrek obyčajnou čistou vodou: roztoč nemá rád vlhkosť.

Kovařík

Wireworms – brouci, často čierne, priťahujú humus do oblasti. Títo paraziti mačia korene. Larvy chrobákov sa živia šupinami kôry a tkanív mladých výhonkov. Larvy žijú často v oblastiach so stagnujúcou vlhkosťou. Prevenciou je dobrá drenáž v pôde a vápnenie kyselinou. Pri veľkej akumulácii škodcov sa pôda ošetruje prípravkami obsahujúcimi diazolín.

Thouar Fake

Thouar Fake
Touevaya pseudostratitska zasiahne kôru žltými rýchlo rastúcimi vredmi. Ak sa časom nezbavíte škodcu, celý kmeň bude žltý a tuja zomrie. Z pseudostrustujúcich liečiv sa používajú: “Aktellik”, “Antio”, “Carbophos”, “Rogor”.
Ľudové prostriedky: roztok mydla na alkohol (15 g mydla, 10 ml denaturovaného liehu, 1 liter vody); nanášanie lepidla z húseníc a lariev na kôru stromu.

Touy Bee-eater

Touy brezové drevo poškodzuje kôru stromu, takže otvory-kurzy. Parazit môže byť zozbieraný so sadenicami počas nákupu, preto starostlivo skontrolujte výsadbu materiálu. Výskyt škodcu sa vyskytuje s nevhodnou starostlivosťou, nedostatočnou výživou mladých rastlín. Môžete sa zbaviť postrekom pomocou insekticídov. Ako preventívne opatrenie liečte thajské jarné kvapaliny Bordeaux.

Touilles moth-púpava

Touche mora poháňa mladé výhonky stromov, malé larvy až do 4 mm. Keď sú ovplyvnené, výhonky zomrú Dvojnásobné postrekovanie drog “Tornado”, “Mosquito”, “Fumitox” (interval sedem dní) pomôže bojovať proti parazitom. Vetvy postihnuté molom sa musia odstrániť.

Viete? Thuya má výrazný balsamický zápach, vďaka čomu sa používa v rôznych rituáloch, čarovných úkonoch, obetách a iných obradoch kňazov starovekého Grécka.

Tukanová voška

Tukanová voška
Ak tuja kohúta a ihly začnú žltnúť, čo s tým robiť a aké sú príčiny? Dôvodom je tufa mšice. Tento malý hmyz sa usadí na ihličiach a kŕmi ju šťavou. Výhonky rastúce nad zemou sú najčastejšie postihnuté. Najúčinnejšou metódou vošiek je liečba s “Carbophos”.

Zhrňte: prevencia a včasná starostlivosť je zárukou zdravia vašej rastliny. Ak sa thuja rozpadne alebo hroty výhonkov sú žlté, neponáhľajte sa paniky. Pozorne skúmajte rastlinu, ktorá je často podobná príprave thujy na zimné obdobie a nie s chorobou alebo napadnutím hmyzom.


Loading...