Ako sa vysporiadať s ľudovými metódami v Colorade

Colorado chrobák
Coloradský chrobák je pohromou mnohých vieckov. Je veľmi ťažké zachrániť zemiaky pred týmto škodcom. Hmyz sa prispôsobuje pesticídom, veľmi rýchlo sa množí a za niekoľko dní zničí zeleninové zemiaky, čím znižuje svoj výnos. Preto v tomto článku budeme hovoriť o Colorado brouka a bojovať s ľudovými prostriedkami.

Charakteristika a opis zemiakového chrobáka

Colorado chrobák
Po prvé, poďme sa pozrieť na to, čo Colorado chrobák je okolo, keď bol objavený a ako sa šíri po celom svete.

Škodca objavil americký prírodovedec Thomas Say v roku 1824. To dostalo jeho meno, pretože chrobáka, ktorý spustošil zemiakových polí v Colorade, ale je domovom chrobáka Mexika, kde sídli ostatné podtypy pásavke zemiakovej, ktorá sa živí listami tabaku a Solanaceae plodín.

V Európe sa brouci šíril počas prvej svetovej vojny. Prvou krajinou bolo Francúzsko. Coloradský chrobák sa pohyboval na východ a už v štyridsiatych rokoch pristál na území ZSSR. Prvé ohniská sa našli v regióne Ľvov v roku 1949.

Zemiakový chrobák (Leptinotarsa ​​decemlineata) je hmyz, ktorý patrí do čeľade chrobákov. Šok je parazitický nielen na zemiakoch, ale aj na všetkých pestovaných plodoch: sladkej papriky, baklažánov, paradajok, fíkalis a bielej.

Teraz o plodnosti chrobákov. Samička chrobáka z Colorada leží asi 500-700 vajíčok počas svojho života, ktoré sú usporiadané v skupinách po 30-40 kusoch na zadnej strane listu. Do dvoch týždňov sa larvy vyliahnu z vajíčok. Tento cyklus trvá až 25 dní.

Viete? Niektoré ženy môžu položiť až 2500 vajec, z ktorých každá sa zmení na larvu.

Colorado chrobák
Aby sa uľahčilo posúdenie štádia, v ktorom sa larva nachádza, biológovia identifikovali štyri vekové skupiny. V prvom a druhom veku sú larvy veľmi malé, neaktívne. Zostávajú v skupinách a živia sa podkladom, na ktorom sa nachádzajú vajíčka.

V tejto fáze parazity nespôsobujú vážne poškodenie plodín a sú najjednoduchšie zbierať ručne.

Po trepaní sa v treťom a štvrtom štádiu rastu larvy dispergujú a často sa menia na iné kultúry. Samotné larvy sú veľké, veľkosť je podobná dospelému chrobákovi, ale farba lariev zostáva červená alebo svetlo karmínová.

Keď sú larvy vo veku 20-25 dní, opúšťajú sa v zemi kvôli pupácii. Hĺbka, do ktorej larvy vpadajú do zeme, zvyčajne nepresahuje 10 cm.

Teraz zistite, koľko parazita môže jesť zelenú hmotnosť zemiakov.

Pre mnohých bude prekvapením, že brouci jedia denne aj v noci. V tme parazit pohlcuje oveľa viac listov a mäsa stonky. Za 1 mesiac každý chrobák zničí asi 4-5 g listov alebo výhonkov, larvy – 1-2 g.

Colorado chrobák
Zdá sa, že poškodenie chrobákov je zanedbateľné, ale nezabúdajte, že v listoch prechádza väčšina chemických procesov, ktoré môžu byť spomalené alebo zastavené poškodením.

V priemere 10 lariev zemiakového chrobáka z Colorada môže znížiť výnos o 12 až 15% a 40 až 50 lariev úplne zničí keš, čím sa výťažok zníži o 100%.
Po zbere chrobákov idú na zem 60-70 cm a zima až do jari.

Dôležité! Chrobáky opúšťajú zem iba vtedy, keď teplota stúpne nad 15 °Na jar, brouci jedia listy buriny, neskôr – sadenice paradajky a korenie.

Tajomstvo trvanlivosti a “neschopnosti” je, že nemôžu opustiť krajinu už niekoľko rokov. Súčasne existuje vždy rezerva pod zemou, ak uvoľnené osoby zomrú. Navyše chrobáky sa nepadajú vo vode, sú ľahko prenášané vetrom a prítomnosť krídeliek im dáva možnosť lietať z miesta na miesto, pričom sa vyvinie rovnakou rýchlosťou na 5-7 km / h.

Význam rotácie plodín a agrotechniky pre boj s chrobákom zemiakového

Efektívny boj s chrobákom zemiaka Colorado sa nedá uskutočniť bez minimálnych znalostí o správnej rotácii plodín a agrotechnológii pestovania zemiakov a iných plodov pestovaných v noci.

Mnohí záhradkári sa čudujete, prečo ich stránky aj po ošetrení pesticídmi pásavke zemiakovej naďalej masívne ničiť zemiaky a na ďalších “one-stotiny” počtu parazitov v stokrát menšie.

Colorado chrobák
Ako to bolo napísané vyššie, chrobák hibernáva v zemi, blízko vyprázdneného zemiakového bush, čo znamená, že budúci rok sa dostane na povrch pri hľadaní jedla. A ak rastú zemiaky na tom istom mieste, nielen uľahčíte prácu parazita, ale aj pritiahnete chrobáky z iných lokalít na toto územie.

Význam striedania plodín je pestovať zemiak po zemiakoch, ktorý nie je ovplyvnený chrobákom. Na mieste hniezda je možné pestovať cibuľu, cesnak, mrkvu alebo obilniny. Stále nemôžete zničiť hibernáciu farbu v pôde a takým manévrom ho zbavíte záujmu o vaše stránky.

Nasledujú ďalšie agrotechnické momenty, ktoré bez použitia chémie pomôžu znížiť škodu spôsobenú chrobákom.

 1. Vaše pozemky by mali byť umiestnené čo najďalej od výsadby dýňových alebo nočných plodín.
 2. Zimonický chrobák môže byť “narušený” hlbokým kopaním, ktoré by sa malo vykonávať po zbere zemiakov.
 3. Pri hučaní zemiakových výhonkov by mali byť dolné listy posypané zeminou na maximum.
 4. Pravidelné oddeľovanie medzi riadkami pomôže zbaviť kukly chrobáka.
 5. Mulčovanie oblasti pomocou slamy alebo ihličiek.
Dôležité! Striedanie plodín a poľnohospodárska technológia nemôžu úplne chrániť vašu výsadbu od brouka, ale len znížiť počet jedincov.

Rastliny estrogénov proti zemiakovému chrobákovi Colorado

Rastliny estrogénov – ďalší prostriedok na ochranu zemiakov pred chrobákom v Colorade.
nechtík

Pre rastliny, ktoré odpudzujú Colorado chrobáka, zahŕňajú:

 • nechtík;
 • kôpor;
 • Mattioli;
 • nechtíka;
 • uhorka;
 • koriander;
 • cibule;
 • vratič;
 • fazule zeleniny.

Faktom je, že tieto kultúry majú takú vôňu, ktorá vydesí brouka. V skutočnosti rastliny nemajú priamu hrozbu pre hmyz, ale chrobák z Colorada nebude v plantážach, ak pocíti nepríjemný zápach.

Malo by byť zrejmé, že spoľahlivá ochrana pred chrobákom v Colorade sa vyskytne len v čase kvitnutia a s veľkým počtom rastlín na mieste. A aj v tejto situácii existujú jedinci, ktorým to nevadí.

Viete? Konzumácia zemiakov, Colorado brouka nahromadí toxické látky v tele. Preto prakticky nepoužíva svojich nepriateľov.

Nepriatelia chrobákov z Colorada: kto sa bojí o chrobáka

slunéčko sedmitečné
Teraz poďme hovoriť o tých, ktorí jedia Colorado chrobáky, prírodné entomofage.

Príroda zabezpečila, že populácia jednotlivých organizmov neprekračuje to, čo je “prípustné”.

Preto existuje veľa hmyzu, ktorý dokáže zničiť až 80% populácie zemiakového chrobáka z Colorada.

Napríklad v Amerike je hlavným nepriateľom chrobáka z Colorada dravá chyba. Len jedna larva chyby môže jesť až 300 vajec, dospelá osoba absorbuje viac ako 2000 vajec.
Bohužiaľ, všetci prirodzení nepriatelia v Colorade, ktorí žijú v Amerike, nie sú prispôsobené podmienkam Európy alebo krajín SNŠ.

Máme však aj značný počet nepriateľských parazitov, ktoré každoročne znižujú ich počet. Patrí medzi ne lienka, pozemný chrobák, lacewoman, rôzne chyby, mravce, vosy a pavúky. Na území bývalého ZSSR žije až 50 druhov kobyliek, ktoré jedia vajcia, larvy a dospelé brouky.

Je dôležité si uvedomiť, že používanie pesticídov zničí nielen časť obyvateľstva zemiakového chrobáka Colorado, ale všetky prírodné entomofage, pretože väčšina z nich je hmyz. Preto, ak sa spoliehate na pomoc prírody, zabudnite na používanie chemikálií.

Metódy boja proti zemiakovému brouku

postrek
Existujú spôsoby boja proti chrobákovi Colorado, ktorý nemožno pripísať chemickým, agrotechnickým alebo prírodným. Ukážeme vám, ako a kedy zbierať pásavka zemiaková manuálne pomôcť chytiť parazita pomocou návnad a vysvetľovať veľa o mulčovanie medzi radmi slamy zemiaky.

Všetky tieto metódy pomôžu zbaviť sa veľkého počtu dospelých chrobákov a lariev, ale nezničia všetkých jedincov parazita.

Manuálna zbierka chrobákov z Colorada

Manuálna zbierka zemiakového chrobáka Colorado nie je tak zbytočná, ako by sa mohlo zdať. V počiatočnej fáze infekcie, keď sú vajcia položené na listoch, môže byť jeden tisíc budúcich jedincov zničených v jednom obchode.

Táto metóda boja má zmysel, pretože je zbytočné otráviť vajcia a vyliahnuté larvy sa nejako podarí “žuť” listy kríkov pred spracovaním chemikáliami alebo inými prostriedkami.

Po haváriách skontrolujte zemiaky. Dávajte pozor na zadnú stranu listu, na ktorom sa nachádzajú vajcia. Je lepšie kontrolovať celé miesto niekoľkokrát, aby ste sa uistili, že nie je žiadny škodca.

vajíčka
Listy s kladením vajec sú odstránené a stlačené. Žukov a ich larvy sa môžu zhromažďovať v plechovkách a spáliť alebo umiestniť do kerozínu / soľanky.
V každom prípade je nemožné vyhodiť chrobáky a larvy, pretože sa vrátia na vaše stránky.

Pasce a návnady

Ak plánujete pestovať veľké množstvo zemiakov so zemiakmi, musíte ich nejako chrániť pred chrobákom. Na to môžete použiť vlastné pasce, umiestniť ho po obvode lokality.

Dôležité! Pasca bude fungovať len vtedy, ak na mieste pristátia nie je žiadny hibernáci chrobák.

Na obvode areálu sa vykopne príkop pomocou pluhu v tvare V. Steny priekopy by mali byť strmé (svah nie menší ako 45 °). Hĺbka priekopy – 30 cm, výška -. 20-50 cm dno výkopu je lemovaná čiernou fóliou o šírke 130-160 cm fólie tesne pritláčaná stien každej 2-2,5 metrov, aby otvory pre odvod vody .. Zem, vytiahnutá z výkopu, je položená zhora (ako parapet) a vyrovnaná.

Znamená to, že Colorado chrobák (na jar nemôže lietať kvôli nedostatku sily) sa pohybuje len na zemi. Keď sa dostanete do zákopu, môže sa dostať len cez otvory. Kvôli veľkému množstvu vlhkosti v mieste vpichu sa vyvíja huba, čo je katastrofálne pre hmyz.

Colorado chrobák
Takže chrobák má 2 možnosti: buď zomrie na dehydratáciu počas jedného týždňa alebo uhynú z huby.

To je najlepší spôsob, ako ochrániť pestún z Colorado chrobáka bez použitia chémie. Taká pasca zastaví asi 70 – 75% všetkých škodcov.

Ak je pozemok so zemiakmi malý, potom ho môžete použiť “Bod” návnadu z zemiakov.

Aby ste to urobili, týždeň pred výhonkami na mieste musíte rozptýliť nakrájané zemiakové hľuzy. Avšak pred použitím by mala byť koreňová plodina namočená jeden deň v roztoku chlorofosu.

Hladoví brouci zaútočia na zemiaky a po chvíli zomrú z jedu. Pomocou takých návnad môžete zničiť prvú vlnu chrobákov, ktoré sa objavia pred vznikom zemiakov.

Takáto operácia môže byť vykonaná po zbere, keď sa škodca ešte nedokázal dostať do zeme. Takto zabezpečíte lokalitu na nasledujúci rok.

Mulčovacia slama medzi radmi zemiakov

Mulčovanie so slamenou – nie je najefektívnejšou metódou boja proti chrobákovi Colorado, ale má tiež miesto, pretože vykonáva niekoľko funkcií naraz: odrádza chrobáka, pri hnilobe, dodáva kultúre dodatočné živiny, je “domov” pre prirodzených nepriateľov Coloradského chrobáka a pritenyaetovej pôdy a udržuje ju vlhkosťou.

Mulčovanie so slamenouMyšlienka je, že pereprevaya, slama uvoľňuje vôňu, ktorá pokrýva pach zemiakov a chrobák je ťažké nájsť krajinu. Tak, brouka, dostať sa na mieste, bude prijímať zemiaky pre nezdravú kultúru pre to.

Viete? V roku 1876 začal Colorado brouka s nákladmi v záchytnom parníku a úspešne prekonal Atlantický oceán. Prvý výskyt škodcu v Európe bol zaznamenaný v prístave Lipsko (Nemecko).

Striekanie s infúziami a odvarmi

Pokračovanie v téme, ako zaobchádzať s Colorado broukom, nemožno len poznamenať účinnosť ľudových prostriedkov, ktoré boli použité pred vynálezom silných chemikálií. Existuje dostatok infúzií a vývarov, ktoré pomôžu, ak nie je vyhladzovanie parazita, potom aspoň znížiť jeho počet alebo vyhnúť z lokality.

Infúzia tabaku

Tabak proti chrobákovi Colorado bol dlhodobo používaný. Faktom je, že nikotín je jed nielen pre ľudí alebo zvieratá. Škodca je tiež citlivý na nikotín a jeho vstup do tela tohto chrobáka povedie k smrti.

Stojí to za to pamätať infúzie tabaku môže zničiť nielen Colorado brouka, ale aj celý zoznam neškodných alebo dokonca užitočných hmyzu.

tabak Preto pred aplikáciou tejto infúzie musíte premýšľať o tom, či zničíte užitočnú faunu a či nemáte otráviť domáce zvieratá, ktoré môžu “ochutnať” túto infúziu.
Na výrobu musíte vziať 500 g tabaku, tabakového prachu, listov alebo stoniek rastliny. Všetko toto je rozdrvené a vysušené.

Dôležité! Použitie takzvaného “tabaku” z cigaretových balení sa neodporúča, pretože skutočný tabak nie je väčší ako 1/3 a napájanie zemiakov akoukoľvek chémiou nemá zmysel.

Potom by mal byť tabak na mäso dva dni vo veľkej nádobe, pridaním 10 litrov vody. Po uplynutí dvoch dní roztok zrieďte ďalšími 10 litrami vody a pridajte približne 50 g mydla na pranie. Čakáme, kým sa mydlo nerozpustí, a začneme spracovávať výsadbu nočného listu.

Infúzia listov topolu

Infúzia na listoch topolu skôr odrádza brouka, než ju zničí. Preto, akonáhle účinok liečby, Colorado chrobák môže vrátiť.

Najprv zoberte polovicu (10-litrový) list topolu. Listy by mali byť zelené a čerstvé, pretože dobrá infúzia by mala mať chytľavý zápach.
Vedro s listami na vrchu je naplnená vodou a nasáva na plyn. Po varení sa listy varia pol hodiny a nechajú stáť jeden deň.

Ďalej, infúzie by mali byť postrekované všetky výsadba zemiakov a iných pestovaných plodov. Vôňa listov pokryje zápach rastlín potrebných pre chrobáka a colorado jednoducho “obchádza” miesto s bokom.

Infúzia vlašských orechov

vlašský orech
Ak máte v blízkosti domu rastliny vlašských orechov (vrúbľované alebo divoké), potom môžete urobiť jed z chrobáka z Colorada vlastnými rukami.
Pre infúziu môžete použiť ako listy orechu, tak aj plody a škrupinu.

Variant s listami predpokladá ich zber z pádu, sušenie a konzerváciu až do jari. Akonáhle sa objavia prvé výhonky zemiakov, začneme pripravovať infúziu. Pre infúziu budú trvať 2 kg listov, ktoré sú namočené do 10 litrov vody. Silná silná vôňa listov orechov hovorí o pripravenosti infúzie. Zároveň musíte trvať najmenej 4-5 dní. Pred použitím má byť infúzia filtrovaná dvakrát.

Môžete použiť čerstvé ovocie alebo listy, ktoré sa objavujú na konci jari – začiatkom leta. Za týmto účelom sa zmiešajú 2 kg zeleného ovocia (neformované orechy) a zelené listy s 300 g suchých listov a škrupín, nalejte 10 litrov vriacej vody a trvajú najmenej 5 dní. Infúzia sa pred použitím prefiltrovala cez tkaninu.

Biela arabská infúzia

Pre prípravu používa sa kôra. Pre infúziu musíte odstrániť 1 kg kôry (kôra by nemala byť zhnitá, bez hniloby a silného poškodenia), vysušiť a rozdrviť. Potom namočte kôru do 10 litrov vody a trváte asi 2-3 dni.

Výsledná infúzia sa filtruje cez pás a používa sa na povrchovú úpravu zemiakových pútok.

Dôležité! Potrebujem posypať nadzemnú časť. Pridávanie každej infúzie Bush je nielen zbytočné, ale aj škodlivé pre rastlinu.

Infúzia cibuľovej kôry

Cibuľové šupky
Cibuľové šupky Používa sa na odpudzovanie mnohých škodcov vrátane zemiakového chrobáka z Colorada.
Ak chcete pripraviť infúziu, musíte si zobrať polovicu vedra s cibuľou v suchom stave, vylejte vriacou vodou (najprv vložte zaťaženie do lúpanej vrstvy tak, aby sa nezvyšovala) a trvajte 1-2 dni.

Po uplynutí uvedenej doby sa plevy odstránia a samotná infúzia sa prefiltruje cez gázu alebo vrecúško. Koncentrované infúzne postrekové zemiaky alebo iné nočné mlieko nemôžu, preto ich zriedime 1 až 2 obyčajnou vodou a dá sa použiť na návnadu brouka.

Viete? Cibuľové plevy môžu byť zapustené do zeme na pozemku so zemiakmi na jeseň, aby sa vylúčil vzhľad brouka na jar. Na tento účel sú váhy rozložené na mieste a vykopané do hĺbky 30 cm.

Palina infúzie horkej

Infúzia paliva je populárny ľudový prostriedok pre Colorado chrobáky.
Pelyň, ako napríklad cibuľové šupky, sa používa na odpudzovanie veľkého množstva hmyzích škodcov. Preto používate infúziu pelyňového dreva, nielen vyháňate Colorado, ale tiež zbaviť sa tuctu ďalších parazitov.

Pre prípravu budete potrebovať pena a popol z dreva.

palina Na 10 litrov teplej vody vezmite 1 fazetový pohár dreveného popola a 300 g drvenej trávy (môžete použiť suché aj čerstvé palinu). Trvať na tom, že výsledná zmes by mala byť približne 3-4 hodiny.

Infúzia varenia sa odporúča bezprostredne pred kropením, aby sa dosiahol najlepší účinok.

Dôležité! Opakovaná liečba je potrebná každých 10 až 15 dní (podľa potreby). Posledný postrek sa však vykoná najneskôr 20 dní pred zberom.

Infúzia veľkého hrnčeka

Táto rastlina často rastie na ceste av tomto prípade bude použitá ako jed pre zemiakový chrobák v Colorade.

Budete potrebovať odtrhnite niekoľko veľkých listov, nakrájajte a naplňte polovicu 10-litrového vedra. Potom nakrájame na vodu a trváme tri dni.
Pred rozstrekovaním zemiakov by sa mala infúzia filtrovať.
lopúch

Dôležité! Najlepšie je posypať plodiny večer, pretože na slnku rýchlo strácajú svoje vlastnosti a činnosť chrobáka, ako vieme, tiež padá v noci.

Infúzia zimolezu vysoká

Na prípravu infúzie môžete použiť ako suché listy kríkov, tak ich výhonky.

1 kg suchých listov alebo drvené výhonky nalejte 10 litrov vody. Trvať na potrebe jedného dňa, po ktorom sa infúzny filter a pridajte ½ kusu mydla na bielizeň.
Po rozpustení mydla je infúzia pripravená na použitie.

Infúzia a odvar z celandínu

lastovičník
Čistota sa často používa na kontrolu škodcov sadov a záhrad. V tomto prípade môžete s pomocou tejto rastliny pripraviť tak infúziu, ako aj odvar na odpudenie zemiakového chrobáka z Colorada.

Pre súčasnosť vezmite 1,3 kg kandidínu (stonky, kvety alebo listy) a 3 hodiny trvajú na 10 litroch teplej vody. Potom sa odstráni celandín a do samotnej infúzie sa pridá 1 liter 1,5% roztoku chloridu draselného (KCl). Táto infúzia nielen odhaľuje škodcu svojou vôňou, ale aj keď sa pokúša jesť spracovaný list, otrávi brouka.

Robiť odvar, musíte roztrhnúť polovicu vedro z kolínskeho, nalejte studenú vodu, priveďte do varu a varte 15 minút na nízkej teplote. Výsledný vývar nesmie byť v žiadnom prípade použitý čerstvý! Zriedi sa v pomere 1:20 (pri 1 litri bujónu vezme 20 litrov vody).

Odvar z púpavy

Na prípravu vývaru sú vhodné iba čerstvo pestované rastliny.

200 g púpava trávy a 200 g listov praslina sú mleté, nalejte 10 litrov vody a varíme 15 minút. Bujón by sa mal nechať vychladnúť, potom je okamžite pripravený na použitie. Rovnako ako v prípade lastovičník, čistý vývar môže spáliť zemiakové listy alebo iné Solanaceae, takže musí byť riedený s vodou v pomere 1 až 20.

Birch drevo proti broukom

Colorado chrobák
Birch decht má antimikrobiálne a antiparazitárne vlastnosti, ktoré sa používajú na prípravu mnohých parazitov, ktoré obývajú záhrady a záhrady.
V tomto prípade decht odstraňuje perličku Colorado perfektne.

Pri príprave lieku vezmite 10 g dechtu a 50 g mydla na 10 litrov vody. Po úplnom rozpustení zložiek je možné ihneď spracovať výsadbu.

Viete? Birch decht sa používa na zničenie cibule lietať, kapusta, drôt a mrkva lietať. Pomocou dechtu môžete odradiť myši a zajace z ovocia a okrasných stromov.

Domáce mydlo s popolom

Zaujímavá verzia ľudového liečiva, ktorá sa používa až do výskytu lariev. Po ich výskyte, bohužiaľ, náprava je zbytočná.

Pripraviť zmes Musíte zobrať 1 kus mydla a dvojlitrovú nádobu s popolom. Začnite s 10 litrami vody, mydlo sa rozpustí, potom pridá popol a trvá niekoľko hodín. Nadzemná časť zemiakov je ošetrená výslednou kašou.
Riešenie

Opodrivanie kríky proti Colorado chrobákov

Ak bola záhrada “obsadená” chrobákom v Colorade, potom je ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť parazita poprášenie postelí. Rôzne materiály majú rôzne účinky. Niektorí jednoducho vystrašia brouka, iní zabijú. Jedným alebo druhým spôsobom a účinnosť prašania je testovaná mnohými záhradkármi, takže budeme hovoriť o niekoľkých metódach “postrekovania” zemiakov.

Práškový popol

Popol sa používa nielen na hnojenie zemiakov, ale aj na ochranu. Zaujímavým faktom je, že pre chrobáka z Colorada je jedovatým brezovým popolom, ktorý sa najlepšie používa na poprašovanie.

Začnite s pridávaním popola pri výsadbe zemiakov. V každej jamke sa do 100 g popola, ktorý nielen slúži ako hnojivo, ale odpudzuje aj zimné brouky v zemi.

popol
Keď rastú zemiaky, je potrebné vykonať poprašovanie popolom každé dva týždne. Urobte to skoro ráno, keď sa rosa nestratila (popol lepšie sa prilepí na listy a výhonky, zostávajú na nich dokonca aj vo veternom počasí). Použite najmenej 10 kg popola na sto štvorcových metrov. Posledné poprášenie sa uskutoční koncom júla.

Ak sa to urobí správne, o niekoľko dní neskôr väčšina chrobákov zomrie na mieste.

Prášková kukuričná múka

Použitie kukuričného mäsa je spôsobené jeho vlastnosťami: keď je vlhká, výrazne zvyšuje objem. Pre práškové kríky s kukuričnou múkou teda nie je potrebné pre vystrašenie, ale pre ničenie parazitov.

Chrobák pri jedení listov zemiakov, posypaný múkou, po chvíli jednoducho praskne a zomrie.
Prášková múka, rovnako ako popol, sa vykonáva po daždi alebo nad rosou, takže zmes nie je odfúknutá od vetra.

Ihličnaté piliny proti chrobákom

ihly
Ihly spôsobené izoláciou olejov majú pre brouka veľmi nepríjemný zápach. To je dôvod, prečo piliny alebo časti kôry sa pridávajú pri výsadbe zemiakov, aby ich chránili pred Colorado broukom.

Taktiež piliny môžu byť počas porážky napadnuté zemiakovými púzdrami alebo riadkami. Táto metóda dáva dobré výsledky. Ak po spracovaní chrobák nezomrie, potom určite obišiel vašu stránku.

Zistili sme, že je možné bojovať s Coloradovým chrobákom bez použitia chémie, pretože existuje veľa látok, ktoré majú škodlivý účinok na chrobáka. Ak zemiaky môžu tolerovať účinok pesticídov, potom napríklad paradajky alebo baklažány nemôžu vydržať a budúce ovocie sa zmení na úložisko jedov. Preto používanie ľudových metód a vysádzanie byliniek nielen chráni zemiaky pred chrobákom, ale aj vás z toxických látok.