Ako sa vysporiadať s jabloňou na záhrade

Apple kvet
Všetci milujeme a pestujeme jablká na chate. Bohužiaľ, niekedy sú postihnuté rôznymi chorobami a škodcami – najčastejšie sú napadnuté kvetmi jabloní, ktorých boj musí byť vykonaný okamžite. V tomto článku vám povieme, čo je tento škodca a ako sa ho zbaviť.

Popis škodcov a fotky

Chrobák patrí do čeľade čmeliakov, má malé rozmery – až do 5 mm, je sfarbený hnedosivý, hlava sa rozširuje do dlhého proboscisu. Na svojom konci je zariadenie, s ktorým škodí listy listy.

Dospelí preferujú listy a obličky a larvy sa živia iba obličkami. V dôsledku ich vzhľadu môžete stratiť celú plodinu.

Biologickým príbuzným kvetu jabĺk je sýpka.

Dom pre chrobáky v zime sú padlé listy a kôra stromov. Akonáhle sa priemerná denná teplota zvýši na +6 ° C, larvy sa prebúdzajú a začnú jesť obličky.
Apple kvet
Chrobáky robia otvory v obličkách, z ktorých priechodná šťava pomaly tečie. Toto je hlavné znamenie, pomocou ktorého môžete určiť prítomnosť stromu farieb na strome.

Dôležité! Stredne rastúce odrody jabloní sú náchylnejšie na útoky papule. Ak nechcete čeliť tomuto škodcovi, stojí za to, aby sa pestovali ranné kvitnúce alebo neskoro štekajúce odrody.

Čo je nebezpečný chrobák?

Boj proti kvetu jabĺk by mal začať skôr, ako sa objaví, pretože škodcovia sú schopní zima dokonale dobre znášať a takmer nečakane sa objavia na jar.

Keď sa teplota vzduchu zahreje na + 12-14 ° C, kvety začínajú letieť. Obdobie znášania vajíčok začína: v každej očkovacej žene položí samica 1 vajce. Celkový počet vajec položených jednou ženou môže dosiahnuť 100 kusov.

Pred začiatkom obdobia kvitnutia larvy aktivujú a postupne zničia tyčinky a pistils. Feces, padajúce na okvetné lístky, tesne lepené dohromady, čo vedie k tomu, že púčiky sa nedokážu otvoriť, stať sa hnedou, postupne zomierať a stať sa ako hnedá čiapka.

V priebehu času mladé florety opúšťajú kukly, škriabajú sa cez otvor a ísť von. Spočiatku jedia listy, po ktorých sa pohybujú na iné stromy.
Weevil

Viete? Oblasť jabloňových sadov po celom svete je asi 5 miliónov hektárov. Každý druhý ovocný strom je jabloň.

Ak je pružina dlho držaná nie príliš vysoká teplota, škodcovia môžu poškodiť 70-80% púčikov, ak je kvet slabý – až do 100%. Ak je pružina teplá, pozoruje sa menšie percento lariev púčikov. Ako sa vysporiadať s kvetinovou hlavičkou na jablone, budeme diskutovať v ďalšej časti.

Ako sa vysporiadať s kvetinárkou?

Existuje niekoľko spôsobov, ako ovládať škodcu. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

striasť

V čase, keď dochádza k opuchu a rozmnožovaniu, je vhodné pretrepať. K tomu budete potrebovať plachtovinu alebo film. Skoro ráno, kým sa teplota vzduchu nezvýšila nad 10 ° C, materiál sa roztiahol pod strom a brouky sa otriasli.
Apple kvet
Na tento účel použite drevený tlmič alebo pól, na konci ktorého sa navinie vrece alebo iný mäkký materiál. Táto “tyč” stojí náhle, ale bez použitia veľkej sily zasiahne kostrové vetvy.

Vedenie tejto udalosti neskôr nemá zmysel, pretože so zvyšujúcou sa teplotou sa brouci rozptyľujú. Žukov, ktorý padol na plachtovinu, sa nalial do vedra s nasolenou vodou alebo petrolejom. Tento postup sa odporúča niekoľkokrát.

chemikálie

Ak je vaša záhrada napadnutá jabloňou, je dôležité vedieť, čo striekať stromy. Najefektívnejším spôsobom, ako kontrolovať škodcov, je použitie širokosiahlych insekticídov.

Liečba sa má vykonať vtedy, keď sa obličky začnú vyrážať. Bohužiaľ, väčšina moderných chemických látok neovplyvňuje vajcia a nie je schopná ničiť larvy kvetov. Z tohto dôvodu je opätovné zaobchádzanie v júli povinné.

Dôležité! Predtým, ako sa puky rozkvitnú, je potrebné, aby na základňu stonky ležal lepidlový pás, ktorý pomôže zbaviť sa chrobákov a húseníc. Po jej odstránení a po ukončení obdobia kvitnutia sa zničí spolu s škodcami.


Carbofos sa najčastejšie používa na ničenie škodcov. Postup striekania sa musí vykonať s 10% zmesou, keď sú viditeľné konce listov. Môžete tiež použiť nástroje ako Kinmix, Decis a ďalšie.

Na dosiahnutie maximálnej účinnosti sa odporúča každú sezónu zmeniť liečivo, pretože škodcovia si môžu zvyknúť na rovnakého lieku.

Okrem jabloní, kvety jabĺk často napadajú čučoriedky a hrušky.

Preventívne opatrenia

Aby sme zabránili poškodeniu stromov prasničkami, je potrebné v jesennom období prijať preventívne opatrenia:

  • Čistenie kmeňov, ktoré už zlikvidovali listy, sa vykonáva zo zaťažovacích kúskov kôry. Oddiel trupu, z ktorého sa odstráni, musí byť nutne ošetrený vápnom. Exfoliovaná kôra sa musí spáliť.
  • Spálené listy a ostatné organické zvyšky sa spaľujú. Ak máte otvor na kompost – môžete rozložiť listy do neho.
  • Je potrebné vykopať zem okolo stromov – aby ste mohli “dostať” povrch skrytých broukov, aby zomreli v zime pred mrazom.

Kopanie krajiny v blízkosti stromu
Je veľmi dôležité začať liečbu stromov skoro na jar predtým, ako začnú tvoriť obličky. Počas tohto obdobia sa odporúča vykonať vyčistenie kmeňov, tesnenia a trhlín.

Viete? Najväčšie jablko pestoval v roku 2005 japonský agronom. Hmotnosť plodu bola 1, 849 kg.

Teraz viete, čo je jablková kvetina, aké opatrenia na boj proti nej existujú. Pravidelnou kontrolou škodcov budete môcť zozbierať veľkú a zdravú plodinu.