Ako sa vysporiadať s hroznovým svrbením

hrozno
Mnoho záhradníkov miluje pestovanie hrozna na svojich pozemkoch. Je ocenený svojimi užitočnými vlastnosťami a bezkonkurenčnou chuťou.

Avšak plodina tejto plodiny môže byť ohrozená, ak rastlina napadne škodcov.
Najčastejšie hrozno napadá svrbenie, známejšie ako hroznové klíčky.

Pri infikovaní môže dôjsť k strate až 30% plodín, a ak neuskutočníte včasnú liečbu, môžete stratiť až 50%.

V tomto článku budeme hovoriť o opatreniach na boj proti hroznovému svrbeniu.

Víno: oboznámte sa s nepriateľom

Sadenica hrozna
Hroznová plodnosť je druh kliešťa. Telo je mierne predĺžené, valcovitého tvaru s dĺžkou až 0,15 mm. Typicky je roztoč umiestnený na spodnej strane listov.

Keď sa prerazí a vstupuje do slín, v tomto bode v hroznovej listu je vytvorená na prvom bielej a hnedej farby po dole do lievika a na druhej strane plechu hrbolčeka.

Viete? Tento cítený kanón nemôže byť vymazaný, na rozdiel od múčnatého kanónu, takže je ľahké rozpoznať hroznový svrbenie.

Hrbole na listy viniča nakoniec stane hnedo-žltej farby, zatiaľ čo modrých odrôd – červenkastú farbu. Ak si všimnete listy žltá farba – to znamená, že okrem roztoče, hrozno a nakazení vírusom.

Na každom kríku hrozna môže byť stupeň infekcie odlišný. Ak je invázia kliešťov dostatočne silná, škvrny na listoch sa zlúčia, potom visia a skrútia.

Porážka roztočov sa sústreďuje na spodné listy s dobrým rastom hrozna. Druhá invázia kliešťov môže ovplyvniť horné listy hrozna uprostred leta.

porážka Ak je vysoká vlhkosť, cítil roztoče môžu infikovať hrozno, a potom cítil, vloží do obálky a stanú nepoužiteľnými.

Suché a horúce počasie tiež prispieva k rýchlemu rozvoju kliešťov.

Viete? Silný vietor tiež podporuje šírenie kliešťov.

Znižujú fotosyntetický tón listov, zatiaľ čo výnos a kvalita hrozna sa znižujú. Miesta, kde je zimovacia hrozna, môžu byť: praskliny vo viniči, pod šupinami obličiek alebo pod kôrou, ktorá sa odlúpla. Na jar, keď oči a listy kvitnú, začne svrbenie.

Poškodenie od hrozna

Tento škodca hrozna sa živí šťavou z rastliny. V tomto čase uvoľňuje enzýmy, a preto sú listy deformované. Na hornej strane tkaniva listov tvoria konkávne gauly, tuberkulózy. A zospodu sa objaví načervenalý a biely plak, kde rastú a vyvíjajú hroznové klíčky. Porážka viniča, zariadenie významne znižuje výnos, je ovplyvnený koreňový systém.

Dôležité! Ak neprijmete opatrenia na ničenie škodcu, rastlina môže zomrieť.

Vďaka hojnému chovu roztočí silno postihuje väčšinu listov, čo komplikuje ďalšiu liečbu. Potom sa rast listov zastaví, fotosyntéza klesá a infikovaná časť listov kohúta a zomrie. Preto je veľmi dôležité, aby sa infekcia rastliny nezačala a zabraňovala časom, pretože v priebehu vegetačného obdobia sa sraženina vyskytuje až 7 generácií.
porážka

Agrotechnické metódy boja

Ak sa vaše hrozno objavilo ako svrbenie, odporúčajú sa nasledujúce agrotechnické opatrenia na boj proti nemu:

 1. Nemalo by sa povoliť, aby vinič bol na zemi, čo zvyšuje riziko poranenia a komplikuje liečbu.
 2. Bez zlyhania vykopať pôdu okolo hrozna. Urobte to na jar i na jeseň.
 3. Vyhoďte všetky odstrátené časti rastliny: kôra, lístok z minulého roka, rezané viniče.

Koncentrácia kliešťov sa najčastejšie nachádza na spodných listoch. Ovplyvnené listy sa musia rýchlo odstrániť, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu.

Prípravky proti hrozienku

Hoci agrotechnické metódy sú účinné, ale týmto spôsobom nie je ľahké úplne zbaviť škodcu. BAk chcete odstrániť škodcov, použite nasledovné postupy:

 1. Liek “Dnok” sa používa na postrekovanie hrozna na začiatku jari, kým kvitnú púčiky.
 2. Na jeseň, po páde pádu, je krík úplne striekaný 5% roztokom vápenatej odvaru.
 3. V lete sa na ničenie škodcov používajú akaricídy a hmyzakaricídy. Zvlášť účinné pri masovom vzhľade kliešťov.
 4. Počas vegetačného obdobia liekov používaných v boji proti roztočom hrozna “Apollo”, “Omayt”, “fosalón”, “Talstar”, “Pliktran”, “Mitaka”, “phosphamide” “Ortus” et al.
 5. V počiatočnom štádiu rastu, keď výhony dosahujú 5 cm, sa používa koloidná síra.

porážka

Dôležité! Pri spracovaní hrozna si všimnite, že všetky drogy musia byť aplikované na spodnú časť listov, inak nebude mať žiadny účinok.

Hoci lieky a dať zaručené výsledky, ktoré sú účinné iba v spojení s metódami chovu, takže zabudnite na to, že nie je nutné. Pre konečné zničenie roztočov môže stačiť jedna kvalitatívna liečba, ale niektoré môžu byť potrebné.

Často sa v literatúre odporúča chrániť hrozno zo svrbenia pomocou organofosforečných pesticídov. Je však potrebné zvážiť, že k dnešnému dňu mnoho roztočov už vyvinul imunitu voči takýmto chemikáliám, takže ich účinnosť je oveľa nižšia. Zvýšenie dávkovania nepriaznivo ovplyvňuje vhodnosť plodiny a rastliny ako celku.

Aby sa znížilo riziko poškodenia roztočov, dobrým výsledkom je preventívna liečba. Na tento účel sa prijímajú tieto opatrenia:

 • Liek “Neoron” je vhodný proti svrbeniu. Ošetrenie sa vykonáva v horúcom čase. Ako náhradu môžete použiť liek “Akarin”.
 • Starostlivo dodržiavajte dávkovanie. Príliš nízka koncentrácia nebude mať správny účinok a nadmerné – bude to veľmi škodlivé.
 • Pre väčšie pohodlie si urobte kalendár, aby ste presne vedeli, kedy bol daný postup vykonaný. To bude chvíľu trvať, ale naopak, závod vám poďakuje za veľkorysú úrodu.