Ako sa vysporiadať s broskvovými škodcami

broskyne
Broskyne môžu byť napadnuté záhradnými škodcami (vošky, škvrny, ovocné mory, mozoložky atď.).

Broskví škodcovia poškodzujú listy a výhonky, spomaľujú vývoj, ničia plodiny a môžu viesť k smrti rastlín. Aby ste tomu zabránili, potrebujete:

 • včas rozpoznať výskyt škodcov (každý vlastný rukopis škodcu, podľa ktorého ho možno vypočítať);
 • prijať vhodné opatrenia.

kvitnúce
Opatrenia na ochranu proti škodcom zahŕňajú určité agrotechnické akcie (jesenné a jarné kopanie, zbavenie padlých listov, vyčistenie kôry, orezávanie výhonkov, posypávanie vápnom mliekom, inštalovanie pascí atď.) a chemické ošetrenie broskyne zo škodcov so špeciálnymi prípravkami (pre každý typ škodcu je potrebné vybrať konkrétny insekticíd).

Dôležité! Pesticídy musia byť nastriekané a zakryté hmlou – najmenším sprejom – rovnomerným stromom. Je potrebné dbať na to, že riešenie sa dostalo na obe strany plechu – vonkajšie a vnútorné, zvlhčilo kôru (najmä trhliny).

weevils

Weevils a ich larvy vážne poškodzujú broskyňový strom – hlodavci mladých listov, púčikov, poškodenie mladých púčikov a vaječných kvetov (okvetné lístky, pistils a tyčinky), nesú plesňové ochorenia.

Weevil Boj proti nosorožcom zahŕňa predovšetkým preventívne opatrenia (príslušné preventívne opatrenia zabezpečia spoľahlivú ochranu záhrady). Prevencia je nasledovná:

 • sledovanie a kontrola vetvy záhradných stromov, kontrola sadeníc (najmä radikálnej zemskej kómy);
 • kompetentné plánovanie plôch s plodinami citlivými na buriny v rôznych častiach záhrady;
 • jeseň a jar kopanie okolo broskyne, čistenie starých kôrov;
 • jarné biele s mliekom z vápna (1,5 kg haseného vápna na 10 litrov vody) spodnej časti kmeňa (počas opuchu);
 • inštalácia loveckého pásu na kmeň (od zeme až po prvú vetvu);
 • predbežné rozstrekovanie púčikov vodnou zmesou mydlá na pranie a horčicového prášku (môže byť nahradené popolom z dreva);
 • pristátie okolo postele broskyne cesnak-cibule (ostrý zápach sa vyľakáva z nosa).
Viete? Weevils sú čierne-hnedé brouky s dĺžkou 7 až 12 mm s proboscis (kvôli tomu je hmyz často nazývaný slon). Oni reprodukujú parthenogenesis (v našom regióne žijú iba ženy). Jedna žena môže položiť až 1 000 vajec. Zimné huby v pôde, v apríli sa dostanú do vzduchu, vajcia sú položené v máji (vo vejárňach).

Ak prevencia proti škodcom nepomohla a weevil je stále likvidovaný, najčastejšie sa používajú biologické (prírodné) a chemické (insekticídne) metódy.

Biologická metóda bezpečnejšie pre rastliny a opeľujúci hmyz (včely):

  Poškodenie listov

 • Použitie prirodzených nepriateľov nosorožec – napríklad od mája do júna môžete použiť nematódy. Liečivo s entomonematódami vo forme prášku (“Entonem-F” alebo “Nemabakt”) sa rozpúšťa vo vode. Potom, s týmto riešením, sú korene broskyne napojené. Nematódy s vodou prenikajú do lariev hubovitých a zabíjajú škodcov.
 • “Ranná” manuálna zbierka chýb – v dopoludňajších hodinách, keď sú chyby stále zmrznuté z chladu, môžete ich pretrepať z vetvičiek na roztopenú prikrývku alebo plátno.
 • Odstránenie poškodených pupienkov (viditeľné na hnedom hrote).

Ak bezpečné metódy nevedú k požadovanému výsledku, musíte použiť radikálnejšie prostriedky – posypeme púčiky insekticídmi.

Aplikácia je závislá na droge, ale prvýkrát, čo je potrebné spracovať týždeň pred zahájením kvetín ( “Karachar” drogy “Fitoferm” “Spark M”), čo je množstvo liekov umožňuje aplikáciu trojaký – pred kvetom, poslednú fázu kvitnutia a 10 dní po ukončení kvitnutia ( “Fufanon”, “Kemifos”, “Novaktion” et al.).

Pred použitím si pozorne prečítajte pokyny. Zvyčajný prietok je od 2 do 5 litrov na strom.

Dôležité! Aby sa predišlo nákaze škodcov insekticídu, neodporúča sa používať jeden a ten istý postup, je vhodnejšie použiť rôzne prípravky. Ak je veľa stromov, potom pred prvým použitím je potrebné otestovať činnosť nástroja na jednom strome.

kliešte

roztoč
Kliešte (červené pavúky, bežné, atď.) Sa živia rastlinnými džúsmi a môžu nielen znížiť výnos broskyňa, ale aj zničiť strom.

Klíšťata na broskyne sú takmer neviditeľné – ich veľkosť je až 1 mm. Žijú na vnútornom povrchu listov, ovocia, výhonkov.

Signálom ich prítomnosti je vzhľad tkaniva medzi listami, na stonkách (na pavučinách roztoče môžu byť nesené vetrom na iné stromy).

V horúcich letných roztočoch zvlášť rýchlo reprodukujú (od vajíčok až po dospelých – sedem dní). Dážď, chlad a roztoče neradi.

Viete? Kliešte sú rodinou podtriedy článkonožcov triedy Arachnidov (8 päťčlenných končatín, dva páry očí, hlava, ktorá je spojená s prsníkom, vysoká prispôsobivosť). Vo svete z nich je viac ako 50 tisíc odrôd. Malé veľkosti (od 0,4 do 1 mm) sťažujú detekciu škodcu v čase.

púčiky
Pravidelné preventívne opatrenia (bielenie, odchytené pásy, likvidácia padlého listu atď.) Znižujú riziko infekcie broskýň kliešťom, ale nezaručujú 100%.

Preto je potrebné systematicky kontrolovať listy a vetvy stromov. Keď sú príznaky kliešťov – konajte. V nezanedbávanom prípade je možné ponúknuť efektívne ľudové metódy boja (bez ťažkej chémie). Toto je striekanie:

 • s tabakovým roztokom. Roztok je pripravený z kilogramu tabakového prachu (predávaného v záhradných skladoch) a 20 litrov vody (najlepšie najskôr zriedený do homogénneho stavu v nádobe), pridajte 50 g mydla na pranie (pre lepšiu priľnavosť). Posypať dvakrát denne so sedemdennou prestávkou;
 • heřmánková infúzia (trvá 12 hodín kilo heřmánku v nádobe s vodou). Spracovanie by sa malo vykonať aj dvakrát s týždňovou prestávkou.

Ak strom prešiel masívnou inváziou klíšťat, potom sa na záchranu dostanú insekticídy a akaricídy. Postrek sa vykonáva dvakrát – po výskyte vaječníkov a mesiac pred zberom (čo umožní zničiť prvé larvy a dospelých a potom vyliahnuť z vajec).

Najefektívnejšie prostriedky:

 • koloidnej síry (10 litrov – 80 g) – spracované počas vegetačného obdobia od 1 do 6 krát (každé nasledujúce ošetrenie – každý druhý deň);
 • Fitoferm“(Na liter – 15 ml) – 2 krát počas vegetácie (druhý – po dvoch dňoch);
 • neoron“(10 litrov – 15 ml) – raz 45 dní pred zberom;
 • karate“(10 litrov – 5 ml) – 2 krát počas vegetačného obdobia (druhý – po 20 dňoch).

Ovocné šťavy

Caterpillar húsenica
Plodzhozhorki predstavujú vážnu hrozbu pre mladé výhonky a pre zber (ak je zápas s týmito škodcami broskyne neskoro, potom všetky plody môžu zomrieť). Často sa broskyne stávajú obeťou východných a sliviek.

Východná mora

Poškodenie východnej mory nielen poškodzuje ovocie. Háďatká pohltia mladé výhonky, prenášajú huby (vrátane askomycete, spôsobujú moniliózu). Prvými príznakmi škodcov sú:

 • guma na mladých výhonkoch, pozdĺžne praskliny, ich letargia a smrť;
 • červová diera na povrchu broskýň.
Viete? Východná mora je lepidoptera (15 mm dlhá). Samica je väčšia ako samica. Krídla sú šedohnedé, telo je tmavé. Rodiskom motýľov sú krajiny východnej Ázie. Let motýľov trvá mesiac počas obdobia kvitnutia broskýň. Je aktívnejšia večer a skoro ráno. Vajcia (od 100 do 200) sú položené na vrchole výhonkov, obličky (ženy prvej generácie), sepaly a stonky (ženy druhej generácie). Jedna generácia žije 24 až 40 dní. Pre sezónu môžu prechádzať až 4 generácie, ktoré sa navzájom prekrývajú. Zima je čakaná v trhlinách na kôre pod spadnutými listami.

Pri boji s východnou molou sa používajú agrotechnické, prírodné a chemické látky:

  Východná mora

 • agronomický predstavujú preventívne a zdravotné opatrenia – vo večerných hodinách mŕtve kôry odlepiť, odstráni lístie, Padalka, odrezať poškodené výhonky na jeseň vykopať (na jar av lete – voľne sypané) na zemi okolo stromu. Použitie tiež pasce – lepidlo s feromónmi u samcov (malá účinnosť príjem) trupu páse v tejto oblasti impregnované (Jedno percento trichlórfon);
 • prírodné (biologická) – pomocou hymenoptera trichogram (jazdci-ovifídy, ktoré parazitizujú na moru vajíčok) – pri kladení vajec s ovocnými muškami;
 • chemických prostriedkov sú použité proti každé generácie (vrátane po zbere). Mocný nástroj proti orientálne mora je benzofosfat (10 l – 60 g) – sa postriekajú trikrát (interval medzi liečby – 15 dní) po odkvitnutí. Tiež sa používa “trichlórfon” (10 l – 20 g), 25% “Rovikurt” (10 l – 10 g), 10% “malation” (10 l – 60 g)., Atď obvyklý prietok – 10 litrov zmes zrelý strom a 2L na mladých.
Dôležité! Je prísne zakázané liečiť insekticídy počas rozkvetu broskýň. Ostatné plodiny na záhrade počas ošetrovania broskýň s insekticídmi musia byť uzavreté filmom.

Plum moth

Larvy z plumovej múky Ovocné ovocie broskyňa: jesť mäso a jadro kameňa, zlomiť nádoby z prúžkov (prítok šťavy prestáva), plod začína slabnúť, predčasne spievať a spadnúť.
Plum moth

Prvý znak prítomnosti slivky – hromadné spadnutie zelených broskýň s červovými dierami, ako aj vzhľad plodov a listov hrudiek pavučiny.

Viete? Slivka vo vzhľade podobá sa východnej, má väčšie rozmery (až 2 cm). Let motýľov padá na konci mája – začiatkom júna. Motýľ žije zo 4 až 15 dní a úspešne zasiela až 50 vajec na ovocie. Háďatká sami sa preháňajú cez kožu broskýň a prenikajú do plodu. Pre sezónu majú dve generácie trupu čas prejsť. Háďadlá spánku v hustých zámotkách z pavučiny v trhlinách kôry, v pôde pod stromom.

Ochrana broskýň z týchto škodcov s agrotechnickými a prírodnými prostriedkami je podobná tej, ktorá sa vzťahuje na východnú moru. Pri malom počte škodcov odporúčame použiť biopreparáciu Bitoksibacillin proti každej generácii (40-80 g na 10 litrov).

Používanie chemikálií má svoje vlastné špecifiká:

 • spracovanie sa vykonáva až do vzniku húseníc (keď sa objavia hrudky) – “Intavir” (jedna tableta na 10 l);
 • proti húsenkam druhej generácie – Fufanon, Sumition, Novaktion (najmenej však 30 dní pred zberom).

krtko

Záhradná molka a jej larvy (najmä mlynárske mory a ovocné pruhované mory) vážne ohrozujú obličky, mladé výhonky a broskyňové listy.

Minimalizácia Mole

Minimalizácia Mole
Minerálna mora znižuje životaschopnosť broskýň, inhibuje rast, znižuje výnos rastliny. Príznaky poškodenia mŕtvych – predčasná žltosť a strata listov poškodených larvami. Na listoch – charakteristické miesta – doly (vo forme tunelov, škvŕn atď.).

Minimalizácia mol má veľkosť približne 4 mm. Ženský mol zo zadnej strany listov tvorí až 90 vajíčok, z ktorých larvy sa trápia v listových doskách baní (v tomto prípade koža nie je poškodená). Mineri spánkujú v poškodení kôry, pod spadnutými listami.

Pri boji s baníckou molou zohrávajú dôležitú úlohu čistenie a ničenie padlých lístia, jesenné ozdoby trupu, kopanie, umývanie vodou v lete motýľov.

Ako prírodný insekticíd, tinktúra červenej papriky (variť hodinu, v 10 častiach vody – 5 častí papriky, potom deň trvať na tom). Na 10 l – 125 ml tinktúry pridajte 40 g mydla na pranie. Striekanie by malo byť vykonané dvakrát, s prestávkou v týždni.

Použitie týchto produktov nezaručuje úplné oslobodenie od škodcu, preto sa používajú chemické prípravky z broskyňa múky (na postrekanie listov, vstup do pôdy, injekcie do kmeňa).

Je to liečivá ovplyvňujúce vývoj hmyzu ( “dimilin”, “Insegar”, “zhoda” et al.) A fosfor a organické insekticídy ( “B-58 nový”, “Zolone”, “konfidor Maxi” et al.), Dvojité použitie ,

Ovocie pruhované mora

Ovocie pruhované mora
Háďatka ovocných múrov sa vyznačujú vrchnosťou (jedna húsenica môže zničiť 5-6 výhonkov), pohlcovať obličky, listy, zbaviť kostí mladých broskýň. Spáleniny spánku, lezenie pod kôrou stromu, vo svojich záhyboch, vystupujte počas začínajúcej doby.

Prvé motýle sa objavujú v júni, v súmraku, ktoré tvoria vajcia. Splatnosť je dva týždne. Na konci augusta sa objavujú motýle druhej generácie.

Medzi spôsoby boja proti škodcom je veľké miesto obsadené agrotechnikou (prerezávanie postihnutých konárov a výhonkov, čistenie padlých listov).

Počas pochkoobrazovaniya korunky môže byť broskyňa emulzie postriekané priemyselné oleje 1-20, “malation” (10 l – 30 g) alebo “trichlórfon” (10 l – 20 g). V čase kladenia vajíčok listy sa môžu liečiť s chemickými látkami na základe fenoxykarb, a problém, ako so zbaviť molí na broskyňa dočasne ustupuje do pozadia.

vošky

Vtáky sú typom sacieho hmyzu. Pri porážke vošiek sa mladé výhonky vysušia, suché, strácajú listy, strom začína bolesť. Známky prítomnosti vošiek:

 • nahromadenie vošiek (pupeny, dno listov, mladé výhonky);
 • lepkavá tekutina (podložka), pokrývajúca listy;
 • krútenie hrotov výhonkov;
 • tvorba pukov a plodov sa zastaví;
 • veľké množstvo mravcov (sú priťahované k podložke).
Dôležité! Ak je včasná detekcia vošiek s ním ľahko zvládnuteľná – odložte si ruky, umyte mydlom a vodou atď. Ak čas zmeška – budete musieť použiť silné pesticídy.

Pri broskyniach predstavuje mimoriadnu hrozbu zelená, čierna a pruhovaná mierka broskyňa.

Zelená broskyňa voška

Zelená broskyňa voška
Hmyz svetlo zelenej farby, malé veľkosti (1,5 mm), tvoria kolónie. Zvlášť veľké škody je spôsobená vošky zelenej Sadenice sa proboscis prepichnutie vrstvy a krvácanie (sfarbené listy, krútenie, pád, kvety osprchoval, sadenice môže vyschnúť).

Poškodené výhonky v zimnom období zmrazia, huby sa usadia na jeseň, na oslabených stromoch sa objavia brouci.

Začať zničiť vošky je potrebné z metód mäkšie pre broskyňový strom:

 • agronomický: klesanie radikálnych klíčkov, plienenie alebo opadávanie vegetácie, vyčistenie kôry, odstránenie múčov ručne alebo silným prúdom vody;
 • biologický: použitie prirodzených nepriateľov vošiek (lienky, vosy, muchy, atď.). Vysádzanie žihľavy, cibule, bylín, atď.
  Okrem toho, účinne (v počiatočných fázach) používanie odvarov a infúzií púpavíc (400 g listov sa naplní 2 hodiny do 10 litrov teplej vody), cesnak (300 gramov nasekaného cesnaku v 10 litroch vody trvať 20 minút), cibuľová šupka (150 g šupky na 10 litrov vody, trvať 5 dní, pridajte 50 g mydla na bielizeň) a ďalšie;
 • chemický: striekanie pesticídmi. Jesenná – Bordeaux kvapalina (2%), pružina, pred alebo po odkvitnutí, – Bordeaux kvapalina (1%), zmes tiazoly a fostiola “Diptereksom”. S výskytom ovocia – “Bi-58 New”, “Aktofit” (8 ml na liter vody) atď. Na jar je možné po zimu usmrtiť vošky s DNOC (každé dva roky).

Pruhovaná vošička broskyňa

Pruhovaná vošička broskyňa
Pruhované vošiek na broskyni sukuje šťavu z kôry a výhonky (kôra sa stáva lepkavou), listy na horných výhonkoch sa otočia, červené a spadnú.

Názov vošiek bol spôsobený 7-8 tmavými pásikmi na žltozelenom kmeni. Na zimu ostávajú vajcia v trhlinách kôry, larvy sa objavujú na začiatku jari (prvá generácia).

Najprv jesť po obličkách, potom na listoch. Hromadný vzhľad pruhovaných vošiek – v druhej a tretej generácii. Na jeseň, ženy položili dve alebo tri vajíčka a zomreli.

Metódy boja proti pruhovaným voškovým broskyňam sú podobné ako pri kontrole zelených vošiek.

Červcovité

Mulberry štít
Štít je hmyz škodca, ktorý žije na broskyne. Štípka nasáva šťavy z kôry, vloží do nej vajcia a zimy aj v kôre. Z rôznych typov váhy predstavuje moruše a kalifornské váhy osobitné nebezpečenstvo pre broskyňu.

Známky – vyčerpanie a skrúcanie hrotov výhonkov, voľná a porézna kôra v biotopoch chvostov, výhonky prestanú prinášať ovocie. Indikáciou kalifornskej dosky sú červené bodky na plodoch broskýň.

Viete? Štíty dosahujú veľkosť 2 až 7 mm. Voskovitý povlak hnedej alebo tmavošedej farby poskytuje ochranu pred chemickými faktormi a ne každý insekticíd mu poškodí. Ženy sú viviparózne. Larvy (aktívne) sa aktívne pohybujú, až kým nie sú pripojené k proboscis a voskové nite – základ štítu – neoddeľujú sa.

Boj so štítom môžete robiť ručne: po zistení štítov môžete zničiť škodcu (ak je strom stále malý).

Účinné v boji proti lešenárskym agrotechnickým opatreniam – zriedenie korun, zničenie infikovaných výhonkov, zničenie koreňových výhonkov.

Spoľahlivý osvedčený nástroj je ošetrenie rastliny tinktúra tabaku (400 g infúzie tabaku v 10 litroch vody počas dňa, varíme 2 hodiny, pridáme 50 g mydla na pranie a nalejeme ďalších 10 litrov vody).

Koncom apríla môžete kombinovať postrek proti močiarom a chrbtom (prípravky sú rovnaké).

Kalifornia štít
Od polovice júna do polovice augusta dochádza k masovému vyliahnutiu trampov. To je najviac vhodný čas pre použitie jedného z insekticídov (40% DNOC “Spark-M”, “Aliot”, “Intal VIR” “Kinmiks”, “Fufanon”). Po týždni môžete procedúru zopakovať, ale s inou drogu.