Ako sa starať o pahiri doma

Pachira
Pahir sa odvoláva na tento druh rastliny, z ktorých je málo povedané. Má však všetko potrebné, aby sa stal skutočným vrcholom domáceho skleníka.

Neobvyklý a jasný vzhľad nezanechá ani ľahostajný ani fanúšik domácich farieb, ani obyčajného obyvateľa. Doteraz táto továreň nie je dôveryhodná informácia.

Napriek jedinečnosti sa tento príbuzný baobabu a chleba snaží len získať popularitu a pozornosť medzi domácimi záhradníkmi a kvetinovými záhradami. V tomto článku budeme skúmať, aký je khir pahir, a naučiť sa, ako sa správne starať o túto rastlinu.

Stručný popis

Pahir sa odvoláva na rod Malvových rastlín, podčeleď Bombaksovye. Tento druh je typickým predstaviteľom vlhkej tropickej zóny Južnej a Strednej Ameriky.

Tiež divoké druhy tohto druhu sa nachádzajú v oblastiach, ktoré sú vzdialené od ľudskej činnosti Afriky a Indie. Najbližšie k druhom príbuzných je považovaný za baobab a strom chleba.

Pahirs zahŕňa viac ako 45 zástupcov, medzi ktorými sú rastliny aj s potravinami vhodnými na výživu.
Pachira

Oranzhareyu váš domov, môžete spestriť tieto rastliny, ako je cyklámen, papradie, Pachystachys, plumeria, Kalanchoe, Fitton, kaktusu, agáve, maranta.

Prirodzené prostredie stromu má tvar Pachira rastliny, ktorých výška môže dosiahnuť až 20 metrov, ale v tomto druhu vnútorného prostredia rastie pomaly, a jeho dĺžka nepresahuje tri metre.

Kmeň je podobný tvaru ako obyčajná fľaša: je široká v dolnej časti a zužuje sa na vrchu. Medzi kôrou a drevenou tkanivou rastliny je špeciálna tvorba tkanív, ktorá pomáha skladovať vlhkosť vo veľkých množstvách.

Kmeň pahiry je pokrytý obrovským počtom hladkých listov, ktoré rastú na predĺžených rezne. Listová listina zástupcov druhu vo svojom tvare sa podobá listu gaštanu, tak často je táto rastlina populárne nazývaná gaštanom gaštanom.
Kvety pahiry
Obdobie kvitnutia v pahiru začína na začiatku júna a môže trvať až do prvej polovice novembra, ale vnútorné druhy s primeranou starostlivosťou môžu kvitnúť oveľa dlhšie.

Počas kvitnutia niektorí zástupcovia spadnú líšku, ale v miestnosti sa to nestane.

Kvety majú priemer až 10 centimetrov a sú umiestnené na druhu procesu až do dĺžky 35 cm. Neexistujú žiadne obmedzenia pre rozsah farieb samotného kvetu.

Viete? Názov “Pachira” (pahira) bol daný tejto továrni v roku 1775 vďaka francúzskemu vedcovi Jeanovi Batistovi Obleovi.

Je možné stretnúť sa z bielej do ružovej alebo zelenkavej farby. Charakteristické pre kvety rastliny je prítomnosť obrovského počtu tyčiniek. Vôňa kvetu je príjemná a pripomína vanilku.
Pachira
Po kvitnutí, ovocie dozrieva na rastline – orech, v ktorom je asi 20 semien. V mnohých voľne rastúcich druhoch sú plody úplne jedlé. Vyrábajú múku, z ktorej môžu pečať voňavý chlieb a dokonca robiť nápoje, ktoré pripomínajú čokoládu.

Okrem toho, bez poškodenia zdravia, môžu byť použité na jedlo vo varenej, vyprážanej alebo surovej forme.

Viete? Mnoho obyvateľov našich zemepisných šírok sa denne stretáva s pahiri v každodennom živote. Semená tejto rastliny sa používajú ako prírodné plnidlo na vankúše.

Vnútorné druhy sa zvyčajne pestujú ako jediné rastliny, ale niektorí pestovatelia pestujú kvetinu s komplexným skrúteným kmeňom. Na tento účel sa vysadí niekoľko sadeníc do jedného hrnca, ktorý sa počas rastu postupne prepletí.

Nakoniec dostanete prekvapivo krásny skrútený kufor s pevným klobúkom na vrchole.

Viete? V ľuďoch je táto rastlina známa pod názvom “peniaze” alebo “čínsky strom”.

Podmienky a vlastnosti starostlivosti

Pestovanie plnohodnotnej pachyry doma nie je najťažšou úlohou. Tento druh špeciálnej nálady sa však nijako nelíši kvôli tomu, že každá kvetina je typickým zástupcom tropických zemepisných šírkov, starostlivosť o rastlinu si vyžaduje ďalšiu pozornosť.

Toto je obzvlášť dôležité, ak pozorujete správne osvetlenie, teplotu a napájanie.

osvetlenie

Všetci predstavitelia pahira majú mimoriadny záujem o slnečné svetlo. Zariadenie perfektne toleruje priame slnečné žiarenie po dlhú dobu.
Pachira
Najprijateľnejšie je však rozptýlené svetlo. Preto je najlepšie vybaviť izbu paghi miestom na južnom okne, ale je potrebné zabezpečiť úkryt priamych slnečných lúčov počas dňa.

Na západnej a východnej strane kvetina tiež rastie bezpečne, ale je nevyhnutne potrebné vyhnúť sa severnej časti domu. Tu rastliny budú chýbať osvetlenie a rast kvetu bude výrazne obmedzený.

Dôležité! Pri nedostatku alebo nadbytku osvetlenia stráca rastlina svoj dekoratívny význam. Preto je dôležité dosiahnuť prijateľnú rastlinu optimum.

V horúcom lete sa pahir musí prepravovať na čerstvý vzduch. Nájdite vhodné miesto bez priameho slnečného žiarenia, ponoru a prístupu k nadmernej vlhkosti. Ideálnou voľbou bude zasklený balkón alebo baldachýn.

Zvyknúť kvetu na nové podmienky osvetlenia postupne, a to na novom mieste je pravidelne zabalené. V opačnom prípade, pod vplyvom agresívneho ultrafialového svetla, listy pahiry začnú žltnúť a spadnúť.

teplota

V jarnom a letnom období ideálna teplota pre túto vnútornú rastlinu je +20-25 stupňov Celzia. Na začiatku zimného chladného počasia sa môže teplota vzduchu znížiť na +18 stupňov.
Pachira
V tejto dobe je dôležité venovať pozornosť umiestneniu kvetu. Pakhir je prísne zakázané opustiť batérie a iné vykurovacie články, rovnako ako v pruhu, pretože to môže spôsobiť jej smrť.

zalievanie

V teplom období rastlina potrebuje hojné zavlažovanie. To je dôležité najmä počas aktívneho rastu kvetu, takže pôda v banke by nemala vyschnúť. V zime je zalievanie pahiris minimalizované, pretože rastlina môže byť chorá a začať hniť.

Signál pre nedostatok vlhkosti v pôde v zime je mierne suchá kôra substrátu v banke. Na napájanie sa používa mäkká voda s izbovou teplotou, ale najlepšou voľbou bude trvalá dažďová voda.

Vlhkosť vzduchu

Pri ďalšom navlhčovaní vzduchom nepotrebujete, zariadenie sa cíti dobre v našom suchom podnebí. Kropenie listov ráno a večer iba pozitívne ovplyvňuje vývoj kvetu a jeho všeobecné blaho.

Na to môžete použiť buď jednoduchú vodu z vodovodu pri izbovej teplote alebo stálu dažďovú vodu.
Pachira

kŕmenie

Hnojivá v hrnci sa odporúčajú podľa všeobecných odporúčaní pre najvyššie obloženie tropických rastlinných druhov. V období aktívneho rastu (začiatok jari – neskoré leto) Pachira potrebuje ďalšie živiny pre tento dvakrát za mesiac sa vykonáva pomocou kŕmenie komplexné hnojivo pre izbové rastliny.

Dávkovanie by malo byť v priemerných hodnotách vzhľadom na odporúčané pokyny výrobcu.

Transplantácia: hrniec a pôda

Aktívne rastúce izby v transplantácii potrebujú každý rok. Najlepším obdobím pre tento proces je začiatok – stredná jar. V tomto čase je organizmus rastlín v kľude, ale pripravuje sa na aktívne delenie buniek.

Dospelý strom sa transplantuje zriedkavo, pretože tento postup sa vykonáva výnimočne, ale stále prebieha. Preto musí každý majiteľ kvetu vedieť, ako správne transplantovať miestnosť pagir.

Za týmto účelom sa rastlina presúva do hrnca, ktorý by mal byť väčší ako predchádzajúci, priemerom 2 až 5 centimetrov. Pri transplantácii sa odporúča použiť hlboké hrniec, pretože to môže nepriaznivo ovplyvniť celkový vývoj kvetu.
Pachira
Nalejte stredný štrk do dna nádoby ako odtok a potom nalejte špeciálne pripravenú pôdnu zmes.

Optimálny podklad na použitie by mal pozostávať z rovnakých častí listovej a trávnatiny, piesku. Aj v ňom je potrebné pridať cihlovú drvinu v množstve 0,5 dielov.

Ak nemáte čas a príležitosť pripraviť si pôdu na hrniec sami, ako voľbu môžete použiť hotovú pôdnu zmes na pestovanie dracen a paliem.

Dôležité! Pri príprave zmesi pôdy pre Pachira v žiadnom prípade nepoužívajte žiadne iné černozeme bohaté živín pôd, ako najvhodnejšie pre túto kvetinu je len chudobný hrubý podklad.

Po transplantácii sa odporúča upraviť korunu tohto miniatúrneho stromu, pretože nie je nič ťažké rezať pahiri.

Tento postup sa ľahko robí ako špeciálne záhradné nožnice a jednoduché kancelárske. Na vytvorenie elegantnej koruny sa odporúča odrezanie z hlavnej vetvy.
transplantácia
Po jeho orezaní sa objavujú postranné vetvy, pomocou ktorých sa vytvára charakteristický drevený klobúk vo forme gule alebo ovocia.

Choroby a škodcovia: prevencia a liečba

V prirodzenom prostredí všetkých zástupcov pahir očakáva množstvo škodcov a rôzne druhy nebezpečenstva. Nižšie sú najčastejšie choroby tohto druhu a tiež opisujú podrobné kroky na ich odstránenie.

Často majitelia pahira pozorujú hnilobu koreňov alebo kmeň kvetu. Príčinou tejto choroby je nadmerné zvlhčenie pôdy. Na odstránenie problému je zariadenie vyťažené a potom starostlivo vyrezané postihnuté miesta.

Potom je potrebné udržať kvetinu na chvíľu, aby sušil pretrvávajúce pozemky, po ktorom je opäť zasadený do pôdy. Najlepšia prevencia hnilobných procesov je prísna kontrola množstva vlhkosti.
Žlté listy pahiry
Žltohnedé škvrny na listoch kvetu svedčia o parazitizme na pachyre roztoče červeného pavúka. Hmyz sa usadí na zadnej strane listu a podáva šťavu z rastliny.

Na boj proti tomuto škodcu používajte lieky “Aktara” alebo “Actellik”. Prevencia vážneho poškodenia hmyzu z tohto kvetu je časté vyšetrenie listov na prítomnosť parazita, ako aj udržanie optimálnej vlhkosti.

Smrť celých častí miestnosti paghira môže svedčiť o parazitizácii pochvy na ňom, tento hmyz vylučuje šťavu z rastliny, čo môže viesť k jej smrti. Ak chcete bojovať proti štítu, použite rovnaké lieky podľa pokynov.

Aby sa zabránilo rozvoju rastlín tohto hmyzu, vykoná sa týždenná kontrola. Nezabráni ani pravidelnému vysielaniu miestnosti, v ktorej je kvetina umiestnená.

Reprodukcia doma

Nie je ťažké zväčšiť veľkosť kvietky pahiry. Reprodukcia týchto rastlín sa vykonáva dvoma spôsobmi: odrezaním alebo pestovaním zo semien.

graftage

Propagácia tohto druhu rezancami je najlepšia v druhej polovici augusta, inak sa fragmenty kvetu neodhalia ihneď.

Vyrezaný reprodukčný materiál sa umiestni do silne zvlhčeného substrátu, pripraveného z rovnakých častí piesku a rašeliny, po ktorom je všetko pokryté fóliou na udržanie skleníkového efektu.
Rezy pahiry
Teplota pod olejom by nemala klesnúť pod +20 stupňov. Približne po 14-20 dňoch sa odrezky zakoreňujú, po ktorom sú pripravené na výsadbu v hlavnom substráte.

Mnoho milovníkov vnútorných kvetov dáva prednosť zakoreniť túto rastlinu v obyčajnej vode, v tomto prípade pred vznikom koreňov, musí byť zabezpečené, že stonka nebude hnit.

Dôležité! Rezy odrežte iba na päte, inak ich zakorenenie nebude možné.

Pestovanie zo semien

V miestnosti sa pahiri dokonale kultivujú s pomocou semien, ale nezabúdajte, že každý týždeň ich klíčenie výrazne klesá, takže je potrebné vyklíčiť výhradne čerstvé semená.
Semená pahiry
Najlepšie obdobie na výsev je jar. Ak chcete získať zdravé výhonky, semená sa zasielajú v nádobe so substrátom, po ktorej sú dobre posypané.

Pôda je navlhčená, pokrytá polyetylénom alebo sklom a umiestnená na dobre osvetlenom mieste, teplota je zároveň potrebné udržiavať v rozmedzí +20-25 stupňov. Po 20 až 30 dňoch sa mladé výhonky transplantujú do substrátu pre zrelé kvety a asi týždeň sa hojne zalievajú.

Pahir je ideálnou voľbou pre milovníkov interiérových rastlín, ktorí chcú pestovať na parapete nielen kvet, ale skutočné umelecké dielo.
Pachira
Táto elegantná a nenáročná rastlina pomôže vytvoriť tak vážnu estetickú chuť, ako aj skutočné chápanie správneho vytvorenia kvetinového zloženia v krátkom časovom období.