Ako sa starať o narcisy po kvete

narcis
Narcisy sú svetlé a jemné záhradné rastliny, ktoré roka po roku očakávajú oko záhradníka. Táto kvetina je schopná prežiť a s novou silou kvitnúť na jar. Ale keď narcisy vybledli, čo robiť ďalej?

O starostlivosti o narcisu po kvete a bude diskutované v článku.

Údržba vonkajších kvetov

Po rozkvetu rastlín naďalej rastú v záhrade, kde sa živia živiny. Lístia by mala začať samovoľne vyschnúť, nie je potrebné ho ešte odstrániť. Na otázku, či vykopať narcisy na zimu, odpovieme: môžu sa zimovať na otvorenom teréne.

Ale musíme pochopiť, že aj keď táto rastlina je zimovzdorné a najmä zima môže dôjsť k poškodeniu žiarovky. Najmä je to zrejmé v predjarí – prvé teplo prebudí rastlina, to začne klíčiť, a potom zákonite prichádza mráz môže zabiť len preraziť pôdy rastliny.

V tomto ohľade je potrebné dbať na skrytie, izoláciu miesta.

Rovnako ako narkiss, cibuľovité rastliny zahŕňajú tulipán, montbret, gladiolus.

Čo robiť s listami

Listy ihneď po kvitnutí nemožno znížiť. Listy používa narcis, aby transformovali slnečné svetlo na energiu, ktorú potrebujú počas zimovania. Rezanie listov sa vykonáva najskôr 2 až 3 mesiace po ukončení kvitnutia. Do tejto doby sa musia vyblednúť, nájsť hnedú farbu.

Dôležité! Rez žité šťavnaté listy nemôže.

Vlastnosti vrchného obväzu

Na jeseň je veľmi dôležité vyrábať hnojivá, pretože v tomto ročnom období sa koreňový systém aktívne rozvíja a žiarovka potrebuje výživové zložky. Optimálnou možnosťou je zavedenie zakúpeného tekutého minerálneho hnojenia pre domáce rastliny.
Najvyššie obliekanie narcisov

mulčovanie

Mulčovanie je jednou z dôležitých fáz starostlivosti o rastliny. Miesto musí byť pokryté organickým mulčovacím strojom, ktorý nielenže zahreje lôžko, ale aj obnoví pôdu. Vhodné sušené listy, pripravený hnoj, slama, rašelina. Najdôležitejšou vecou je to urobiť skôr, než sa začne vychladnúť.

Pravidlá starostlivosti v hrnci

Narcisy rastúce nie na otvorenom teréne, ale v kontajneri, je tiež potrebné pripraviť na zimnú sezónu.

Budete mať záujem dozvedieť sa viac o pestovaní narcisu v hrnci.

umelé hnojivo

Narcisy v hrnci si zvyčajne vyžadujú viac starostlivosti ako tie, ktoré rastú na ulici. Najlepšie ich oplodni kostnou múčkou. Stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že toto jedlo má nepríjemný zápach, a preto je kontajner s závode po kŕmení môže užívať po dobu 1-2 dní na ulici.

Ukončenie zavlažovania

Narcisy po kvete, čo robiť so zalievaním? Vlhčenie pôdy by malo byť dočasne zastavené. Kvety by mali stratiť, najmä ak plánujete pestovať ich v rovnakom kontajneri. To zvyčajne trvá asi dva mesiace. Lístie postupne zomrie.

Niektorí záhradníci ihneď po tom, čo kvety odišli, položili hrniec na svoju stranu a vôbec nevyliečali rastlinu.

Pohodlné zimovanie

Keď rastlina úplne zmizne, kontajner by mal byť umiestnený v správnej polohe a rastlina by mala byť hojne napojená. Je nevyhnutné, aby bola žiarovka nasýtená vlhkosťou a narcisy môžu na jar rozkvitnúť.

Tento kvet má rád kyslú pôdu, takže ak sa zavlažovanie vykonáva čistou vodou z kohútika, je nutné pridať malé množstvo zložitých mikro-hnojivá, ktorá neutralizuje zásaditosť vody. Ale je lepšie, ak je to možné, použiť dažďovú vodu. Hrnce s kvetmi v zime by mali byť v teplej miestnosti.

Premiestňovanie narcisov do otvorenej zeme (z kontajnera)

V kontajneri môže táto rastlina rásť najviac tri roky. Ak hovoríme o kvitnutí, nebudú v druhom roku úplne rozvinuté. Kvety by sa preto mali transplantovať do otvorenej pôdy. Robiť to lepšie v čase, keď listy zomrie. Pokiaľ ide o kontajnery, v nich sa môžu vysádzať nové čerstvé žiarovky, ale hrnčiarska pôda sa musí nutne obnoviť a oplodniť.

Dátum a miesto výsadby

V otvorenom teréne sa v lete prelínajú narcisy. Miesto by malo byť dobre osvetlené. Vzhľadom k tomu, že žiarovky rastliny ľahko podľahnú hnilobe v podmáčenej pôde, nemali by sme zabudnúť na kvalitnú drenáž.

Je tiež dôležité zbaviť buriny. Pôda by mala byť dobre oplodnené organickými, napríklad použiť veľa kompostu alebo perepredshego konského hnoja. Po aplikácii hnojív vykopajte miesto a udržujte hĺbku na bajonetu.

Viete? Esenciálny olej z narkózy v dávnych dobách bol používaný v parfumérii. Popularita bola založená na jeho jemnej a omamnej vôni. Po výskyte syntetických a lacnejších chutí sa narcis prakticky nepoužíva.

Schéma pristátia

Na odstránenie žiarovky narcisov, kopať studne, hĺbka každej z nich, musí byť priemer je trikrát väčšia ako žiarovky. Kompost sa naleje do dna otvoru, po ktorom sa umiestni cibuľa.

Ostrý hrot banky by mal vždy smerovať hore. Potom je jamka pokrytá zemou a hojne sa napojená.

Keď sú narcisy vysadené za účelom získania veľa detí, pristátie odporúča bežný spôsob, rešpektovať vzdialenosť medzi otvormi 15-20 cm. Ak je táto vzdialenosť menšia (10-12 cm), deti budú tvoriť menšie množstvo, ale žiarovky väčších.

Táto možnosť je vhodná pre elitné odrody narcisov, ktoré sa každoročne transplantujú. Tiež dobrá voľba pre skupinové výsadby je “tesný kruh”. Takže môžete vytvoriť kompozíciu, ktorá vyzerá ako krásna kvitnúca kytica.

domáce ošetrovanie

Vzhľadom k tomu, že starostlivosť o narcisy, najmä na začiatku, je veľmi dôležitá, mali by ste si spomenúť na niektoré dôležité body.

Pôda by mala byť pravidelne navlhčená a uvoľňovaná. Ako vrchný obväz môže byť použitý mulč (rašelina alebo humus) alebo vrstva organického hnojiva. Je tiež možné pokryť oblasť vrstvou suchých lístia, zvlášť dobre funguje v zasnežených zimách. Jarné listy z webu sú odstránené.

Získajte viac informácií o starostlivosti o narcisy na otvorenom priestranstve.

Oddelenie žiaroviek po kvete

Počas niekoľkých rokov žiarovky rastú a stúpajú. Materská žiarovka sa rozmnožuje, vytvára okolo seba zhluku malých cibúľ, ktoré sa nazývajú deti. V tomto ohľade môže byť počet a veľkosť kvetov znížená, pretože živiny idú do žiaroviek, takže separácia a transplantácia sú také dôležité.

Dôležité! Aby ste mohli transplantovať kvetinu, musíte počkať až do konca vegetačného obdobia narcisu. Optimálny čas je začiatok leta. V tomto okamihu už lístie už vybledne, stane sa žltá alebo hnedá.

podmienky

Kopanie a rozdeľovanie žiaroviek narcisov nie je potrebné každý rok, ale podľa potreby.

Priemerne sa v priebehu roka vytvárajú dve až štyri nové žiarovky. Oddelenie sa zvyčajne vykonáva raz za štyri až šesť rokov. Ak je naliehavo potrebný sadivový materiál, je povolené kopať žiarovky za tri roky, ale je nežiaduce.

Ako vykopať žiarovky

Na kopanie žiaroviek z pôdy potrebujete lopatu. Kopanie by malo byť vykonané veľmi opatrne, aby sa nedotkli žiaroviek a nepoškodili ich. Preto sa odporúča začať kopať zem trochu vo vzdialenosti od samotnej rastliny. Treba poznamenať, že žiarovky sú počas rastu vťahované do zeme, takže ich možno nájsť na hlbšom mieste, než kde boli vysadené.

Viete? Ak narcisy vo váze stojaci v kytici s inými kvetinami, zvyšok rastliny vädnú oveľa rýchlejšie – v kufri narcisu má toxický miazgu, že nepriaznivý vplyv na susedov.

Rozdelenie narcisov

Cibule z narcisov by mali byť opatrne extrahované z pôdy, oddelené od seba rotačné pohyby.

Poškodené poškodené, zhnité a mäkké žiarovky. Pre ďalšie pestovanie sa vyberá dobrý sadivový materiál. Žiarovky by mali byť zasadené ihneď po rozdelení. Udržiavajte viac ako dva až tri týždne výsadby materiálu sa neodporúča. Uchovávajte na chladnom suchom mieste. Je to najlepšie v tmavom rohu, zabalené v papierovej alebo papierovej taške.

Starostlivosť o narcisy po kvete je jednoduché, ale vyžaduje si čas. Ak sa starostlivo postaráte o rastliny, potom na jar budú potešiť pestovateľa kvetov s krásnym a jemným kvitnutím.