Ako sa starať a pestovať andromeda (bažina, divoký rozmarín, opitá a konzumná tráva)

Andromeda
Andromeda je známa mnohým domácim záhradníkom. Táto elegantná stálezelená rastlina dokáže vyzdobiť nejakú krajinu. To je dôvod, prečo tento exotický keň každoročne zväčšuje počet voľných miest a stáva sa skutočným vrcholom krajinárskeho umenia. Avšak, nie každý vie, ako sa správne starať o túto rastlinu a čo potrebuje na vytvorenie optimálnych podmienok pre túto rastlinu. V tomto článku sa dozvieme, čo je andromed, a tiež zistiť hlavné tajomstvá jeho úspešnej kultivácie v záhrade.

Botanický popis

Andromeda multifoliate je exotický evergreen ker Heather rodiny. Rastlina má skôr výrazný a rozpoznateľný vzhľad. Stonka typického zástupcu druhu je plíživá, mierne vetvená, zakoreňovaná, s hladkou štruktúrou. Výhonky rastliny sú zakorenené, vzostupné, husté a tuhé, červeno-hnedé alebo červeno-hnedé. Výška rastliny je medzi 15-40 cm.

popis

Listy na stonke sú kožovité, majú kopijovitý tvar, okraje sú ohnuté smerom k zemi. V dĺžke dosahujú od 1 do 5 cm a šírky – nie viac ako 8 mm. Letáky jasných a nasýtených zelených odtieňov. Horná časť listu s charakteristickým odrazom, zatiaľ čo v spodnej časti matného listu, s bledým voskovým povlakom.

Koža v androméde pretiahnutá, tenká, v tvare pripomína šnúru, umiestnená v mechovej vankúši. S aktívnym rastom môže poskytnúť niekoľko výhonkov, z ktorých rastú nezávislé rastliny.

Viete? Charakteristickým rysom koreňového systému Andromedy je tzv mykorhízu – obojstranne prospešný koexistencie korene ker s radom kmeňov nepatogénnych pôdnych húb.

Andromeda kvitne od augusta do septembra. V tejto chvíli sa na kvete objavujú klesajúce, ružové (od svetlo ružových až po svetlo červené odtiene) kvety na tenkých načervenalých podrážkach. Zozbierajú sa v charakteristických kvetenstvách na niekoľkých kúskoch. Plátky kvetov sú často tavené, koruna je oválna alebo sférická. Stameny na kvetine tvoria asi 10 kusov. Po kvitnutí na rastlinách dozrieva ovocná krabica s piatimi vnorenými, sféricky sploštená početnými semenami.

popis

Distribúcia a biotopy

Prírodným biotopom andromedy sú lesné a tundrové zóny Severnej Ameriky a Eurázie, až do dolného pásma alpského geografického pásma. Často sa v prírodných podmienkach nachádzajú krovy na mokradiach ihličnatých lesov, ako aj v blízkosti rašelinísk alebo mokradí. Na území SNŠ rastlina rastie v karpatskom regióne, ako aj na Sibíri a na Ďalekom východe. V tomto regióne je Bush typickým predstaviteľom flóry sphagnum alebo mechových močiarov.

Počas celej sezóny, s kontinuálne dekoratívne, budete spokojní s takými trvalými rastlinami: hostiteľ, fazuľa, astilba, geyhera, hellebore, kroviny, viol, Tradescantia.

Používajte v dizajne krajiny

Andromeda sa aktívne využíva v krajinnom dizajne takmer v akejkoľvek kombinácii s ročnými a celoročnými druhmi. Ale najčastejšie ker skôr slúži ako ideálny doplnok k takzvaným alpským vrchom. Táto časť krajiny je umelo vytvorený skalnatý terén v miniatúre. Poskytuje vytvorenie nôh, svahov, hornej časti hory a tiež holých skalnatých oblastí s typickou vegetáciou pre každú zónu. Andromeda sa v tomto prípade stáva hlavným vrcholom celej kompozície, rovnako ako jedným z dominantných druhov.

Používanie Andromedy

Okrem toho sa ker sa široko používa a ako záhradná rastlina, ktorá sa často používa na boj proti nežiaducej vegetácii na záhrade. Nepretržitý koberec Andromedy úplne bráni vývoju ďalších typov, čo umožňuje nielen prekonať buriny a dať záhradu jednotlivca, ale aj úplne vyriešiť problém kosenia. Preto je pevný klobúk z kefa ideálny na záhradné úpravy malých i veľkých plôch.

Viete? Viacvrstvová vrstva Andromeda sa aktívne používa na lekárske účely. Na výrobu liekov na boj proti kašľu, bolesti hlavy a patológií ženského reprodukčného systému sa používa množstvo extraktov bushov.

Pestovanie doma

Exotické dekoratívne rastliny spôsobujú väčšine našich krajanov nielen estetické potešenie, ale aj veľa problémov. Dachové pozemky často nemajú všetky potrebné podmienky na pestovanie atypickej flóry pre našu lokalitu.

Rastúca Andromeda

Preto úspešné pestovanie takýchto druhov závisí len od prísneho dodržiavania všetkých podmienok ich udržiavania, o ktorých budeme hovoriť ďalej.

Ak chcete vytvoriť útulný priestor, bude vás zaujímať dozvedieť sa o terénne úpravy, remeslá a záhradných plastík, menovite kvet pneumatiky kolesá alebo kamene, oplotenie, gabiony, skalky, lienky, plot pre záhony, solárne extraktory.

Podmienky zadržania

Pri vykládke andromedy na vlastnú chatu sú vhodné slnečné alebo tiene. Ale samotná rastlina sa cíti najlepšie v perličke, v blízkosti väčších dekoratívnych druhov.

Obsah Andromedy

Kruhy sú zasadené do malých otvorov s hĺbkou približne 30 cm, z ktorých je úplne odstránená pôvodná pôda. Tento proces je jednou z najdôležitejších podmienok pre pestovanie rastlín, pretože netoleruje neutrálne alebo zásadité podmienky, takže andromeda by sa mala pestovať výhradne na umelých substrátoch.

Dôležité! V otvorených a osvetlených oblastiach, andromeda rastie vo forme vysoko kompaktných puzdier pravidelného tvaru, v hrebeňoch sa púder stane skôr a menej vysoko.

Pôda a hnojivo

Andromeda je viacstupňová, podobne ako všetci zástupcovia rodiny Heather, miluje kyslé úrodné pôdy s pH v rozmedzí 3,5-5, preto je potrebné, aby sa kroviny vysádzali výhradne na kyslých úrodných substrátoch. Nie však na každej ploche plôch tieto podmienky spĺňajú. Preto namiesto natívnej pôdy sa naleje na miesto špeciálne pripravená zmes pôdy, pozostávajúca z rašeliny, piesku, pilín, padlých ihličiek (v akejkoľvek kombinácii).

Pôda by mala byť kontrolovaná na kyslú reakciu so špeciálnym indikátorom, inak môže rastlina zomrieť. V prípade nedostatočnej kyslosti musí byť substrát umelo okyslený rašelinou.

Hnojivá andromeda

Ďalšie hnojivo nevyžaduje takýto základný náter, ale pred výsadbou sa musí naliať s okyslenou vodou v množstve: 10 litrov kvapaliny na 1 km štvorcový. m záhonov. Roztok bol pripravený na báze kyseliny citrónovej (1 hod. L. / 3 L vody), kyselina šťaveľová (1 hod. L. / 3 L vody), kyselina octová (10 g / 1 liter vody), alebo 9% kyseliny jablčnej (10 g / 1 liter voda). Ale najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je zriedená kyselina sírová (5-10 ml / 1 liter vody), ale nie je tak ľahké ju získať.

Budete byť užitočné dozvedieť sa viac o rôznych typoch a vlastnostiach pôdy, hnojivo do svojich systémov, ako samostatne určovať kyslosť pôdy v mieste, ako je krívanie a zistiť, čo to závisí na tom, a ako zlepšiť úrodnosť pôdy.

Povinné horné obväzy andromedy sa vykonáva raz ročne, skoro na jar pred začiatkom aktívnej vegetácie. Najvhodnejšie pre tieto účely sú komplexné minerálne hnojivá s kyslou reakciou (“Kemira Universal” alebo hnojivá pre hydrangea).

Minerálne hnojivá sa dodávajú v suchej forme s výpočtom 1 lyžice. l / 1 púzdra rovnomerne rozliať hnojivo okolo základne puzdra. Ďalšie dodatočné hnojenie nie je potrebné, ale na zlepšenie rastu a rozkvetu rastliny musí byť kŕmené 1-2 krát počas aktívneho štartovania a kvitnutia.

Hnojivá andromeda

Zalievanie a vlhkosť

Andromeda vyžaduje pravidelné zavlažovanie, najmä v horúcom počasí. Rastlina by mala byť napojená denne, najmenej 1-2 krát denne, a vo veľmi horúcom počasí priblížiť k poludni, mali by ste navyše rozstrekovať vetve kríka z spreja. V prípade dlhotrvajúcich období dažďov sa v prípade potreby vykoná zavlažovanie puzdra.

Zalievanie andromeda

Na napájanie použite stojatú vodu pri izbovej teplote. Po 10 až 15 dňoch by mala byť pôda vždy okyslená raz. Pre tento účel, malé množstvo kyseliny citrónovej (1 hod. L. / 3 litre vody) sa zriedi vo vode pre zavlažovanie, šťaveľová (1 hod. L. / 3 l vody), kyseliny octovej (10 g / 1 liter vody), alebo 9 percent kyselina jablčná (10 g / l vody).

Dôležité! Počas horúceho počasia by krúžky andromeda mali byť nutkané s pilinami alebo padlými ihličiami, čo pomôže chrániť rastliny pred možným prehriatím.

Vzťah k teplote

Táto rastlina netoleruje predĺžené prehriatie, takže pred výsadbou je potrebné sa uistiť, že kvetinový záhon s krovinami bude v najviac vlhkej a chránený pred horiacim slnkom.

Optimálna teplota tohto kríka v teplých obdobiach roka je v rozmedzí + 20-25 ° C, ale rastlina je schopná vydržať vyššie teploty. Preto sú najhodnotnejšie vzorky andromedy v teplom subtropickom podnebí. Aby sa rastlina cítila pohodlne, nezabudnite na dodatočné zavlažovanie.

Zimovanie často prebieha v andromede priaznivo. Tento ker môže vydržať predĺžené mrazy až na -45 ° C. Ale že mráz nemá vplyv na vzhľad rastliny, musí byť nutne pokryté. K tomu môžete použiť špeciálny krycí materiál pre rastliny alebo použiť malé ihličnaté vetvy.

prístrešia

rozmnožovanie

Andromeda plemena celkom dobre, bez ohľadu na klimatické podmienky rastúceho regiónu. To je dôvod, prečo svieže a husté kvetinové lôžko andromed možno získať dostatočne rýchlo. Proces sa často vykonáva dvomi spôsobmi: s pomocou semien alebo vegetatívne.

semená

Po kvitnutí na bush sa vytvárajú malé ovocné škatule, v ktorých sú obsiahnuté semená, sú hlavným zdrojom semien. Vysievajú semená hojne, priamo v otvorenej, vopred pripravené pôdy (kyslého substrátu rašeliny, piesku, pilín a padlých ihly v akejkoľvek kombinácii). Najlepším obdobím výsevu je koniec jesene. Semená sa zasielajú v malých dierach nie viac ako 5 cm hlbokom, po ktorých sú hojne napojené okyslenou vodou pripravenou podľa vyššie opísaného postupu.

rozmnožovanie

Sadenice semien andromedy sa pozorujú na jar po prvom hmatateľnom rozmrazení. V tomto čase je potrebné klíčky oplodniť a odstrániť a v prípade potreby plodiny odstrániť. Kvôli zvýšeniu klíčenia semien môžu byť predbežne vyklíčené vo vázach pri izbovej teplote. Za týmto účelom sa vysijú v malých záhradných kontajneroch 4-5 týždňov pred začiatkom rozmrazovania a potom sa hotové sadenice vysadia v otvorenej pôde.

vegetatívne

Vegetatívna reprodukcia tohto keru sa uskutočňuje rozdelením oddenky alebo odrezaním. Počas množenie odnože v polovici jari kopať vytvorené na lôžku mladé kríky, potom jemne oddeľujú od materského koreňa. Potom môžu byť mladé kríky transplantované na nové miesto. Aby sa rastlina čo najrýchlejšie aklimatizovala, mala by byť doplnená o komplexné hnojivá a hojne sa napojená počas 20 až 30 dní.

rozmnožovanie

Odrezky andromedy sa zberajú v druhej polovici júna, bezprostredne po kvitnutí. K tomu, letorastov nakrájané na malé dĺžky vetvičky asi 5-7 cm, po ktoré sú pestované v skleníku alebo v otvorenom prostredí na umelom substráte (okyslí zmesou rašeliny, piesku, pilín a spadol ihly). Pri pestovaní na otvorenej pôde musia byť odrezky pokryté plastovou fóliou, aby sa vytvoril skleníkový efekt. V priebehu 20 až 30 dní sa rastliny hojne vypestujú, potom, čo sú odrezky zakorenené, zobrazujú sa štandardná starostlivosť. Na zimu by takéto rastliny mali byť pokryté vrstvou rašeliny asi 3 cm, ako aj spriadanou. Rezy na trvalé odrezky sú pripravené na jar.

Dôležité! Na zvýšenie efektívnosti zakoreňovania odrezkov je nutné nutne ošetriť špeciálnymi rastovými stimulantami pre malé kríky.

Možné ťažkosti pri pestovaní

Hlavné ťažkosti, ktorým čelia záhradníci v pestovaní andromeda sú:

Rastúca Andromeda

 • Nedostatočná kyslosť pôdy. Dokonca aj po úplnom výmene pôdy z kvetinového záhonu s umelo okysleným po niekoľkých mesiacoch v súvislosti s prírodnými procesmi sa pôda úplne obnoví na neutrálnu úroveň pH. Preto počas celého vegetačného obdobia je potrebné tento ukazovateľ monitorovať pomocou osobitných ukazovateľov.
 • Záplavy rastlín tavením vody. To vedie k vädnutiu a smrti puzdra, takže každý lôžka by mal byť vždy dobre odvodnené, a ako je možné, má byť zobrazený mimo oblasť voda z topiaceho sa ľadu.
 • Napaľovanie púšte. Proces vyvstáva z neskorého otvorenia závodu, aby ste tomu zabránili, musíte odstrániť obalovú vrstvu ihneď po prvom rozmrazení.
 • Zalievanie príliš tvrdú vodu. Táto vlhkosť spôsobuje pôdy salinization, čo vedie k inhibícii rastu a rastliny smrti. Aby sa zabránilo salination Andromeda by mala byť napojená dažďovú vodu alebo destilovanú vodu.

Škodcovia, choroby a prevencia

Medzi najčastejšie choroby v mnohotvárnej skupine andromeda patrí:

prevencia

 • zmiešaná chloróza – je spôsobená nedostatkom železa, draslíka, horčíka a dusíka v pôde, prejavuje sa malátnosť vo forme malých žltkastých škvŕn na listoch;
 • nekróza listov – je dôsledkom nedostatku živín, kyslosť pôdy a ďalších rastových podmienok, sa javí ako malé tmavé škvrny, ktoré sa nakoniec rastú k úplnej porážke listov;
 • šedá hniloba je infekčná choroba spôsobená mikroskopickou hubou Botrytis cinerea, ochorenie sa prejavuje ako svetlošedý povlak na výhonkoch, čo postupne vedie k strate listov a smrti rastliny;
 • entomózy – komplex chorôb spôsobených hmyzom, ktorý je často výsledkom poškodenia kríkov škodcami rodiny Curculionidae: hmyz aktívne jesť lístie, čo vedie k jeho deformácii a nekróze.
Viete? síran meďnatý (síran meďnatý) bol prvýkrát pripravený v roku 1648, a to vďaka nemeckým chemikom Rudolf Glauber. V potravinárskom priemysle je táto látka zaregistrovaná ako potravinárska prídavná látka E519 – konzervačná látka.

Hlavné spôsoby prevencie ochorení multifilamentu andromeda:

prevencia

 • sterilizácia pôdy pred výsadbou;
 • včasné hnojenie minerálnymi hnojivami;
 • dodržiavanie optimálnych pôdnych a vodných podmienok na kvetinovom lôžku;
 • kontrola kyslosti pôdy;
 • použitie mäkkej vody na zavlažovanie;
 • preventívna inšpekcia rastlín;
 • Periodická úprava kvetinového záhonu s ochranným vybavením (roztok síranu medi, “Topaz”, “Fundazol”).

Andromeda multifoliate je elegantná exotická rastlina, ktorá prináša estetické potešenie po celú vegetačnú sezónu. Pestovanie tohto kríka však vyžaduje osobitné podmienky. Rastlina potrebuje bohatú, ale kyslú pôdu v špeciálnom svetelnom a vodnom režime, ako aj preventívnu liečbu proti škodcom. Iba ak sú splnené všetky tieto podmienky, kultivácia andromedy bude úspešná.