Ako rozmnožovať jedľa, skúmame spôsoby

jedľa
Jedľa je rodina borovíc. Vyskytuje sa v subtropickom, miernom a tropickom prostredí severnej pologule. Častejšie v ihličnatých lesoch, ale môže rásť v zmiešaných a listnatých lesoch. Existuje asi 50 druhov rodu. Dekoračná jedľa sa často používa na záhradkárčenie osobných parciel, parkov, štvorcov.

Ako vysiať jedľa, reprodukcia jedľových semien

Jedľa sa vzťahuje na tie rastliny, ktorých reprodukcia je možná so semenami, odrezkami a vrstvami. Najskôr zvážte prvú metódu.

Kedy a do akej pôdy osijete jedľa

Na rozdiel od sadeníc, ktoré sa môžu vysadiť na začiatku jesene, je lepšie zasiať jedľa uprostred jari. Vyberte piesočnaté hliny, voľné pôdy, top piliny s vrstvou 2 cm, položte semená a posypeme vrstvou pilín s hrúbkou 1-1,5 cm. Nalejte veľa.
Môžete zasiať a práve piesčito-trávnatú zem v hĺbke 2 cm. Voda by sa nemala napojiť, aby sa kôra netvorila.

Ihličnaté stromy, ako jalovec šupinatý, céder borovica, smrek kónické mericariae lisohvostnaya, cyprusy, Cryptomeria, smrekovec, céder, Thuja occidentalis “Brabant”, tisu a Hermes sú bohaté na prchavé výroby – látky, ktoré potláčajú baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia.

Semená jedľa

Dôležité! Po zasiatí semien jedľa pokryte skleník filmom, ktorý by mal byť odstránený v polovici augusta. Pokryte začiatok zimy všetkými suchými listami.

Stratifikácia semien, ako pripraviť poľný výsadbový materiál na výsadbu

Semená, ktoré by mali byť skladované na suchom chladnom mieste, sa začnú pripravovať na výsadbu 2-3 mesiace. Ak chcete zvýšiť klíčivosť, zmäkčite škrupinu, semená sa rozložia. Zmes odstráňte do 5% roztoku manganistanu draselného, ​​opláchnite vodou a namočte 24 hodín. Potom sú umiestnené v vreckách Kapron naplnených vlhkým pieskom. A ešte predtým, ako vysadíte semená jedľa, vyčistite všetko v chladničke alebo v snehu.

Viete? Jedľa, pestovaná zo semien, spočiatku rastie veľmi pomaly. V priebehu štyroch rokov bude do rastu pridávať iba 30-40 cm, čo sa vysvetľuje tým, že počas tohto obdobia vyvíja hlavne koreňový systém. V priebehu času sa miera rastu výrazne zrýchli.

jedľa

Schéma výsevu jedľa

Sú dnes široko používané, šesť-2- alebo 3-sádzacie semená medziobvodu s šírkou jedľa steh semien 1,5-3 cm a vzdialenosť medzi stredmi radov môže byť:. 10/10/40/10/10/70 alebo 10 cm / 25 (30) / 10/25 (30) / 10/70 (60) cm. ak je to možné, pomocou vrtáka.

Jedľa: ako sa starať o klíčky

Germy vystúpia za 3-4 týždne. V tomto okamihu môžete začať vodovať a uvoľňovať pôdu. Pôdu udržiavajte mierne vlhkú. V horúcich dňoch sa frekvencia a objem zavlažovania zvyšuje. Horúci kúpeľ by mal byť pravidelne vetraný. Počas letného obdobia sa hnojenie uskutočňuje trikrát, pričom sa použije mullein (zriedený vodou v pomere 1: 5) alebo 1% roztok hydropónu. Spojte vrchný obväz s zavlažovaním.

Akonáhle sa vám podarí pre klíčenie semien jedľa a po 2-3 rokoch, keď sadenice rastú, musia byť transplantované. Transplantácia pružina vykonáva umiestnením zariadenia vo vzdialenosti 30-50 cm. V priebehu konania rez príliš dlho, poškodené časti koreňového systému a liečiť sa kaša skladajúci sa z dvoch častí, záhradné pôdy a jeden diel humusu. Teraz sa zavlažovanie a následné uvoľnenie vykonáva raz týždenne. Budúci rok po transplantácii na jar môže organických a minerálnych hnojív.
jedľa

Vysádzanie sadeníc na záhrade

Poslednou etapou pestovania jedle zo semien je transplantácia 5-7-ročných sadeníc na zamýšľané miesto.

Pri pristátí na trvalom mieste, zvážte, že jedni preferujú bohatá, drenovaná pôda. Vhodná je stinná a slnečná časť pozemku. Ak voda stagnuje, potom sa rast rastlín spomalí a môžu sa dostať k hubovým chorobám. Hoci suché oblasti sú tiež neúspešnou voľbou.

Vydajte na pristávanie na jar alebo na začiatok jesene.
Vykopať výsadby dieru v 50-80 cm, rozpadajúce sa spodné a koná ak je to potrebné drenážna vrstva fit veľká štrkových, rozbitých tehál. K pôdnej zmesi z troch častí listového humusu, časti piesku a časti rašeliny pridáme 300 g minerálnych hnojív a pilín. Všetko položte na spodok jamy a zhora usporiadajte korene rastliny. Naplňte záhradu so zemou tak, aby koreňový krk bol na úrovni pôdy.

Ako vidíte, v záujme pestovania jedľa zo semien je potrebné vyvinúť určité úsilie. Je to dlhý proces. Ale existujú aj iné spôsoby.
jedľa

Viete? Slovo “jedľa” pochádza z nemeckého slova “Fichte”, označujúceho smrek. Charakteristickým rysom FIR-smrekových ihly je plochá a že jeho nárazy povstať a rozptyl ešte na strom, ktorý je charakteristický pre cédru, a nie na iné ihličnatých borovice rodiny.

Reprodukcia jedle odrezaním

Ďalej uvažujme, ako z jedince vychádzať jedľa.

Zberové odrezky

Pre tento expanzná metóda vhodná iba ročné výhonky s výhonku a promenády, to je lepšie z hornej časti koruny mladý 4-8 rokov starý strom. Dĺžka by mala byť 5-8 cm. Skúsení záhradkári sa odporúča, aby rez a odtrhnúť ostro rezanie. Tento postup môže byť vykonaná niekoľkokrát do roka: v apríli, júni (v čase intenzívneho rastu), v auguste (pri štarte drevnatenie) a september-október (ak rezne majú lignifikovaná).
jedľa

Dôležité! Rezy odobraté v období jari-leto sú ihneď vysadené a lignifikované by mali byť skladované až do jari pri teplote + 1-5 ° С a vysokej vlhkosti. Plastová nádoba sa zmestí do chladničky.

Reprodukcia jedle odrezaním znamená odstránenie ostružiniek z päty pred výsadbou. Kôra na päte by sa nemala vylúhovať z dreva.
Aby sa zabezpečilo, že v budúcnosti rastliny nebudú vystavené plesňovým ochoreniam, musia byť uchovávané v 2% roztoku kaptánu, nadácie alebo silného mangánu.

Vlastnosti zakorenenia jedlíc

Rovnako premiešajte piesok, humus a listovú zeminu. Rastliny umiestnite v tomto substráte vo vzdialenosti asi 10 cm a zakryte sklom alebo polyetylénom. Nalejte veľa. Ak je to možné, nastavte nižšie vykurovanie (o 2-3 ° C nad izbovú teplotu). Umieste odrezky na jasnom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Denne vysielané. Na jar môže voda z plytkej zavlažovania každý deň, v lete – až štyrikrát, potom voda znova znížiť na jeden deň denne.
jedľa

Reprodukcia jedle odrezaním Nie je to 100% cesta. Zvyčajne asi 60-70% sa nezakrýva.
Ak ste začali zakoreňovať rastliny na jar, potom ich neobťažujte až do budúceho roka. Postupne ich vytvrdzujte, čím sa otepľujete oveľa dlhšie. Nepreťažujte, ale nepremaľte podklad. Na konci jari rastliny už môžu byť vysadené v samostatných kontajneroch.
Po začiatku zakoreňovania je užitočné rozstrihnúť odrezky zmesou minerálnych živín.

Pozrite si najobľúbenejšie druhy a odrody jedľa.

Výsadba odrezkov na otvorenom teréne

Najlepšie je vystrihnúť jedľa z odrezkov, ak je vysadená na otvorenom teréne za teplého, zamračeného počasia a za dažďa.
Výsevy výsadby sa vykonávajú rovnako ako sadenice.

Dôležité! Ak sa jedľové stromy vysádzajú do uličiek, nechajte medzi nimi vzdialenosť 4-5 metrov. Ak ide o živé ploty – asi 2,5 metra. Ak je pristátie skupiny, potom – 3 – 3,5 metra.

Nezabudnite na pravidelné zavlažovanie po výsadbe.

jedľa

Ako roznášať jedľa podľa vrstiev

Zachovať odrody odrody jedľa, zriedka, ale stále používať na rozmnožovanie, a to nielen odrezky, ale aj odrezky. Táto metóda nezaručuje, že kužeľovitý tvar koruny pretrváva. Často rastú plazivé alebo krivé rastliny. Ale s touto metódou prakticky nie sú žiadne starosti.

Na jar alebo na začiatku leta je nutné ohnúť vetvu na zem a kopať, zdvihnúť vrchol. Umiestnite ohyb s drôtom alebo zaťažením. Opatrne odstrihnite všetky vetvy, ktoré narážajú na základňu. Pri veľkých stĺpoch urobte rezy do drevených alebo drôtových závesov. Neponáhľajte oddeliť vetvu od materskej rastliny, postupujte krok za krokom, postupne prerežte miesto križovatky.
Zakorenenie trvá 1-2 roky, počas tohto obdobia udržiava pôdu rovnomerne vlhkú.

Článok popisoval jedľa, vlastnosti jeho reprodukcie. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Po preskúmaní poskytnutých informácií si môžete vybrať najvhodnejšie pre seba a ľahko ho implementovať.