Ako pripraviť pivonky na zimu


Dokonca aj nenáročné trvalky s nástupom chladu vyžadujú osobitnú starostlivosť.

Mnohí sa s týmito prácami neobťažujú, nechávajú všetko náhodu.

Skúsení záhradníci však vedia pripraviť pony na zimu a ochotne zdieľajú svoje vedomosti so všetkými ľuďmi.

Zastavenie zavlažovania a vrchného obväzu

Po období kvitnutia rastlina nepotrebuje vlhkosť v rovnakom objeme ako v aktívnej vegetácii.

Letná norma zavlažovania pre pionov je 10-25 litrov vody pod krídlom s intervalom týždňa. Od začiatku jesene nie je potrebné také množstvo kvapaliny a zvlhčovanie sa postupne znižuje.

Budete mať záujem vidieť zoznam populárnych odrôd strom-ako pivoňiek.

Je to postupné: okamžité odmietnutie zavlažovania je pre dospelých ťažké, nehovoriac o mladých. Pamätajte, že starostlivosť o pivonky po odkvitnutí je nevyhnutná, aby v budúcnosti potešili jasné puky a nie aby mohli rýchlo “uzavrieť sezónu”.

Môžete použiť tento systém zavlažovania: 25 litrov, týždeň alebo dva je už 15-20, a tak až do úplného zastavenia.

Dôležité! Aby sa dosiahol maximálny počet kvitnúcich pupienkov, z trávnatých pivoniek sa okamžite odstráni vyblednuté kvetenstvo. Ak chcete získať veľké kvety, nechajte len horné kvetenstvo.

September a začiatok októbra sú ideálnym časom na výrobu obliekania.

Samotné pivonky sú veľmi citlivé na také dobitie, a uprostred jesene je lepšie ich posilniť. Faktom je, že v prvých jesenných týždňoch, kedy kvitnutie skončilo, korene naďalej prehlbujú do hĺbky a zavedenie novej časti živín bude veľmi vítané.

Na tento účel sa používajú roztoky fosforečnanu draselného. 15 g fosforu a draslíka bude stačiť na 10 litrov vody. Výsledná zmes sa naleje tak, aby neklesla na hrdlo rastliny. Tieto tie isté prvky sa môžu dodávať aj v suchom stave (predávajú sa vo forme tabliet). Pred aplikáciou sa hrdza hojne zalieva a rovnomerne pokropí zemné tablety do otvoru.

Viete? V Číne sa vyvinul špeciálny postoj k pionu, kde sa stále považuje za kráľovskú rastlinu. Zo Stredného kráľovstva sa dostal do Európy. Pivonka je jedným z hlavných symbolov čínskej kultúry. Kombinácia takéhoto kvetu a motýľa sa už dlho stáva klasickým obrazom v čínskej literatúre a maľbe.

Začiatočníci kvetinárstva majú často otázku – pivonky sa vytratili a čo ďalej s pôdou. Tu je všetko jednoduché: korene dávkujú mulč zo žľabu (v pomere k vode 1/10).

V tejto fáze neodporúčame zapojiť sa do organických hnojív, ako aj do silnej “minerálnej vody”. Komplexné zlúčeniny tiež nie sú vždy užitočné.

Odhaľujeme tajomstvá peonovej starostlivosti na otvorenom priestranstve.

Vlastnosti orezania

Toto je najdôležitejšia časť prípravy na mráz. Nechajte to skoro na jar, je nežiaduce – potom záhradník jednoducho nemôže “vziať” zobák, ktorý zomrel počas zimy.

Hlavnou vecou je chytiť správny okamih. V závislosti od regiónu to môže byť posledné desaťročie v októbri alebo v polovici novembra. Ak vezmeme “podľa vedy”, príprava pionov na zimu určuje najlepší čas na prerezávanie v prvých dňoch po mrazoch. Je dôležité, aby bola pôda suchá.

V tejto dobe, výhonky už mrklo na zem, a takáto manipulácia nepoškodí rastliny. Upravte bylinné pivonky čo najnižšie, bez toho, aby ste opustili vysoké konope (dostatočne 2-3 cm). Celá pozemná časť (kvety a stonky s listami) je odstránená. Potom sa zbierajú a spália.

Dôležité! Pivoňka je ľahko akceptovaná na prakticky akomkoľvek type pôdy. Výnimkou je len “kyslé” pôdy a oblasti, ktoré sú plné hmyzu.

Pri stromových líniách sa algoritmus trochu líši: pozemná časť sa snaží zachovať.

Niektorí používajú rezaný materiál na prístrešie, ale nedávajte to – môže to byť dobré miesto pre hibernáciu a šľachtenie. Ležiace listy sa tiež zhromažďujú a likvidujú.

Niektorí záhradníci po takejto udalosti robia kombinovaný vrchný obväz drevnej dechtovej a kostnej múčky (60/40%).

Viete? Starí Gréci verili, že pivonky sú schopné uzdraviť 20 chorôb. Preto nebola jedna záhradka kláštora, v ktorej nevyrastali. Až do roku 1800 sa tieto kvety používali len ako liečivé rastliny, niektoré odrody – ako korenie pre jedlo.

Tu nie sú žiadne ťažkosti, hoci začiatočníci majú neskúsenosť robiť chyby. Tu sú príklady takýchto “chyby” pri prerezávaní:

  • Predčasné odstránenie úteku. Ak sa jeseň javí ako teplo, stonky opäť rastú a rastú dosť, aby zmrazili. Pokles teploty v takejto situácii oslabuje zariadenie.
  • Druhým extrémom je uťahovanie s prerezávaním. Takže oddenka môže jednoducho hniť.
  • Malú časť stonky nechajte oveľa vyššiu úroveň pôdy (3-5 cm). Je chybou myslieť si, že táto tempery sú trvalé. Naopak, takýto postup zabraňuje rastu a kvitnutiu v nasledujúcich rokoch.


Situácie sú rôzne, ale je stále potrebné odstrániť stonky v dacha, inak minulé kvitnutie riskuje, že sa stane posledným. Na jeseň je preto nevyhnutné prerezávanie pivoniek.

Útočisko pionov

Na ochranu odrážky od mrazu sa používajú otvory na mulčovanie. Najlepšie materiály pre “deku” sú humus a suchá rašelina. Hrúbka vrstvy závisí od poveternostných podmienok v konkrétnej oblasti: ak je pre regióny s miernym podnebom 10-12 cm, pre severné časti bude potrebných 15-20 cm.

Výhody takýchto prístreškov sú veľa – nielenže si zachovávajú teplo, ale aj kŕmia pôdu užitočnými látkami. Pre vekové rastliny je tiež vynikajúcim stimulátorom rastu.

Na pokrytie môžu byť použité materiály ako:

  • opustí;
  • hnoj;
  • slama;
  • ihličnaté “labky”;
  • pilín a hoblín.

Tento “organický” vyvoláva vývoj diskusie o patogénnych hubách a odpad z výroby stolárov silne oxiduje pôdu.

S nástupom jari je takýto “kryt” odstránený, ale nie úplne: v diere ponechajte tenkú vrstvu mulča, ktorá obmedzí rast buriny.

Dôležité! Ak bola potreba predčasného prerezania, nechajte 3-4 listy na každej stonke. Takže rastlina bude hromadiť silu pre rast budúcich púčikov.

Teraz vieme, ako sa starať o pivoňky na jeseň a ako dôkladná príprava týchto kvetov vyzerá na zimu. Vzhľadom na tieto nuansy, budete môcť pozorovať veľkolepé kvety na vašom webe v budúcnosti. Viac svetlé farby v živote!