Ako pestovať strom Platanus

Strom Platanus
V prírode existujú stromy, ktoré sú vysadené na pestovanie plodín, a tam sú tie, ktoré používajú obe žijúce dekoratívne dekorácie.

Tá sa dá pripísať strom javor, ktorý sa volá na východe platan.

Odrody rovinatého stromu

Dnes je známych 10 druhov planét, ktoré rastú po celom svete. Najpopulárnejšie sú tieto:

 • Obyčajný. Je hybridom západných a východných druhov. Rastú až 40 metrov. Má široký kmeň a okrúhlu korunu. Najbežnejšie v Európe a Amerike.
 • West. Rastú v Severnej Amerike. Vzťahuje sa na listnaté stromy. Výška – nie viac ako 35 m. Odoláva mrazom na -35 ° С. Potrebuje konštantné zalievanie, pretože netoleruje sucho.
 • East. Rastú na Kaukaze. Dĺžka života, ktorá rastie dosť rýchlo. Plody sú jedlé, nazývajú sa “chinariki”.
 • Sycamore platanum. Nezvyčajne veľký a majestátny strom, ktorý rastie až do 30 m. Môže sa pestovať v miernom podnebí a dobre toleruje nízke teploty. Výraznou črtou je odlupovanie kôry rôznych veľkostí a v dôsledku výskytu škvŕn.

Strom Platanus

Viete? V Turecku rastie najstarší a najväčší planét na Zemi. Jeho výška je viac ako 50 m, a vek viac ako 2000 rokov.

Potom, čo videl aspoň raz platan v celej svojej kráse, v mnohých tam je túžba, aby im obdivovať mnohokrát, pretože začnú hľadať informácie o tom, ako pestovať zo semien klenie na mieste.

Pestovanie zo semien v banke

Táto metóda je najpopulárnejšia, pretože v takom stave sa sadenice môžu udržiavať na akomkoľvek vhodnom mieste a poskytovať im stálu starostlivosť a dohľad. To umožní akékoľvek odchýlky vo vývoji okamžite sa zbaviť problému bez straty sadenice. Aby výsledok bol pozitívny, musíte poznať niektoré nuansy.
Strom Platanus

Požiadavky na sadbu

Po rozhodovaní o pestovaní osiva je dôležité vedieť, že ak sa dodržiavajú všetky pravidlá skladovania, semená si zachovávajú schopnosť klíčiť po celý rok.

Príprava osív

Pred zasiatím musia byť semená vytvrdené a dekontaminované. Za týmto účelom sa vopred zozbieraný materiál položí do bavlneného vrecka a prehĺbi sa do zeme 50 cm. Vykonávajte tieto manipulácie pri teplote vzduchu nižšej ako + 10 ° C. Ak je teplota nižšia, musíte pripraviť nádobu, naplniť ju čistým pieskom a vložiť tam vrece zo semien. Nádoba sa umiestni do suterénu alebo na iné miesto, kde teplota neklesne pod 10 ° C.

Hĺbka výsevu

Po ukončení temperovania, keď teplota začne stúpať, sa semená vyberú a pripravia na výsadbu. K tomu sa niekoľko dní namočia vo vode a potom sa osivo, ktoré bolo naočkované, pestuje vo vybraných nádobách v pároch do hĺbky 2 cm.
Strom Platanus

Dôležité! Na zvýšenie množstva klíčiacich semien môžu byť namočené v 0,26% roztoku mangánu po dobu pol hodiny. Na jeho prípravu sa 2,5 g prášku zriedi 1 litrom vody.

Podmienky a starostlivosť o plodiny

Pre dobrý rast teplota v miestnosti, kde sa nachádzajú nádoby so sadenicami, musí byť aspoň 25 ° C. Voda by sa mala napojiť podľa potreby, aby sa zabezpečilo, že pôda nevysuší. Počas celého obdobia klíčenia semien je dôležité zabezpečiť, aby priame slnečné svetlo nedosiahlo zem a klíčky.

Vysádzanie sadeníc na otvorenom teréne

Vysádzanie sadeníc v zemi nemusí spĺňať žiadne požiadavky. Platan je nenáročný k obsahu pôdy, čo zjednodušuje pestovanie rastlín aj pre začínajúcich záhradníkov.

Optimálne načasovanie

Môžete pestovať sadenice na jar a na jeseň. Bez ohľadu na ročnú dobu dodržiavanie všetkých pravidiel umožní stromu úplne zakoreniť. Hlavnou vecou je pamätať, že na jar sa odporúča pestovať v hustej pôde a na jeseň, naopak, voľne.
Strom Platanus

Vyberte miesto

Neodporúča sa, aby sa rovinatý strom nachádzal v blízkosti budov, pretože silný koreňový systém môže poškodiť komunikáciu a dokonca aj nadáciu. Zem by mala byť na mieste, kde je veľa svetla, pretože strom je svetlom milujúci.

Smrekovec, vtáčí zob, Colutea, agát, hloh a kaktus, rovnako ako platan tree – svetlo milujúci rastliny, ktoré vyžadujú veľkým množstvom svetla a neznášajú dlhý tieň.

Tipy starostlivosti

Na rovine stromy rástli normálne a teší svojej kráse, je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel pre starostlivosť, medzi ktoré patrí vlhkosť pôdy, hnojenie, prerezávanie nepotrebných alebo poškodené konáre a dokonca aj vytvárať podmienky na prezimovanie.

zalievanie

Vlhkosť a svetlo sú hlavnými požiadavkami tohto zariadenia. Racionálne zavlažovanie ju vyzdvihuje na pozadí ostatných záhradníkov. V suchom čase by množstvo vody malo byť väčšie. Iba v tomto prípade sa rast nebude spomaliť a listy budú zelené.

kŕmenie

Minerálny vrchný obväz pre týchto obrov je dôležitý len v mladom veku. Toto by sa malo použiť len vtedy, keď pôda nespĺňa požiadavky. Pôda je dobre prevzdušnená, bohatá na minerálne a organické prvky, substráty. Ideálna voľba – používať univerzálne komplexné hnojivá, tu hlavnou vecou nie je to preháňať.
Strom Platanus

prerezávanie

Platan je západný a iné druhy sú dosť teplomilné, napriek tomu sú tiež celkom dobré pri tolerovaní chladu. Ak chcete získať strom so sférickou korunou, je potrebné orezanie, dokonca aj veľké vetvy, ak sú vyradené z obrazu.

Pre tepelne milujúci rastlina, ktorá je jednou z najdôležitejších podmienok života je teplo, sú čerešne, marhule, moruše, goji, horolezectvo ruže, broskyňa, hrozno, bobkový list a Duke.

prezimovanie

Pre úspešné zimovanie stromu je dôležité obávať sa mulčovania, ktoré môže pozostávať z ihličnatých konárov, pilín alebo listov. Sú naliate okolo kmeňa stromu, vytvoriť kopci až 30 cm.

Reprodukcia pomocou odrezkov

Táto metóda reprodukcie je zložitá, ale možná. Polotovary sa vyrábajú nasledovne:

 • Na konci jesene padnúť rezané odrezky 40 cm dlhé, hrúbka vetvy by mala byť aspoň 2 cm.
 • Zozbierajte ich v malých zväzkoch a umiestnite ich do nádoby s vodou.
 • Vložte ho na chladnom mieste až do jari.
 • Po opuchnutí púčiky sú vetvy vysadené na trvalom mieste.
Dôležité! V čase výsadby odrezkov v zemi, musíte pridať malé množstvo umývaného piesku, čo je potrebné pre normálny rast stromu.
 • Drážku strihajte o 2/3 dĺžky. Priestorová časť je naklonená o 45 °.
 • Dôkladne napojené a čakajúce na zakorenenie.

Strom Platanus

Aplikácia rovinatých stromov

Predtým sa rovinatý strom používal len na vytvorenie tieňa pod horiacimi slnečnými lúčmi. Dnes je jeho drevo cenené pri zdobení interiérov automobilov, pri výrobe nábytku a mnohých ďalších položiek a dokonca aj ako liek v ľudovej medicíne.

V dizajne krajiny

Platány sa používajú ako dekorácie pre parky, záhrady a námestí. Vytvára nielen veľkú škvrnu odtieňa, ktorá sa tvorí pod jeho korunou, ale aj zdobí akúkoľvek oblasť. Hlavnou vecou pri výbere druhu je zmeranie veľkosti zeme a budúcej výšky stromu.

Viete? Platan je známy už od čias starovekého Egypta, kde bol uctievaný ako nebeský boh. Bol tiež uväznený v starovekom Grécku, Sparte a Rímskej ríši.

Strom Platanus

V ľudovej medicíne

Chinara sa používa ako hemostatická, analgetická a protizápalová látka. Napríklad odvar z koreňov sa používa ako liek na hnačku. Aby ste to urobili, musíte si vziať kôru kmeňov mladých stromov. Listová infúzia sa používa pri konjunktivitíde. Zvážte niekoľko receptov, ktoré opisujú aplikáciu východného rovinného stromu:

 • Pre zastavenie krvácania sa 10 g predzmiešaných koreňov naleje do 100 ml vriacej vody. Nalejte 20 minút vo vodnom kúpeli. Po uplynutí času filtrovať a pridať vodu do pôvodného objemu. Vezmite produkt na 30 ml niekoľkokrát denne.
 • Ako protinádorová látka sa pripraví nasledujúca kompozícia: 10 g mletej kôry sa zmieša so 100 ml vriacej vody. Trvať 2 hodiny a potom filtrovať. Vezmite polovicu pohára trikrát denne.
 • Pri rôznych infekciách čreva trvá 150 ml trikrát denne, čo znamená, že sa zmieša 10 g kôry, 10 ml octu a 150 ml vody. Varíme 5 minút, potom trváme 60 minút a prefiltrujeme.
 • V prípade problémov s očami je pripravená náprava z 30 g suchých rozdrvených listov a 300 ml vriacej vody. Všetko je zmiešané a trvalo 2 hodiny. Na konci času, napätie a použitie na umývanie.

Po oboznámení sa so všetkými poskytnutými informáciami si každý sám o sebe rozhodne, či chce na svojom pozemku vidieť pekného človeka. Ako vidíme, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a rastie takmer nezávisle.