Ako pestovať špargľa v krajine

Fazuľa zo špargle
Informácie o tom, ako pestovať obyčajné bôby, neprekvapí žiadneho letného obyvateľstva, čo sa nedá povedať o chlebej špargle, ktorá sa stáva obľúbenou a začína sa jej zaoberať v záhrade východoeurópanov. Takže zistiť, ako pestovať špargľu v pôde, akú formu starostlivosti by mala mať a ako ju chrániť pred škodcami.

Výber miesta pristátia

Špargľa je veľmi selektívna pre miesta svojho rastu. Zo správnej voľby miesta závisí rýchlosť vývoja rastliny, ako aj počet plodov, ktoré dáva.

osvetlenie

Tieto fazuľky milujú teplo a slnko, takže sa musíte postarať o to, aby rastlina nezakrývala nič vo všetkých fázach svojho rastu. Je tiež žiaduce, aby miesto malo menej vetra. Nebojte sa o tom, že kultúra bude horieť na otvorenom slnku – jej listy budú nezávisle vytvárať tieň, kde ju potrebujú.
Fazuľa zo špargle

pôda

Lepšie budú tieto fazule cítiť na úrodnej a ľahko priepustnej pôde. No, ak podzemná voda bude hlboká. Nepriaznivá pôda pre túto rastlinu je považovaná za kyslú, ílovitú, príliš vlhkú pôdu.

Dôležité! Nevyberajte si pôdu bohatú na dusík pre fazuľa, pretože ju vyrábate sami. Nadmerné nasýtenie dusíkom môže zničiť rastlinu.

Ak je lokalita v severnom regióne, najlepšie je vybrať piesčitú pôdu pre fazuľa. Tento druh pôdy sa zahrieva rýchlejšie ako ostatné, čo bude prínosom pre tepelne milujúcu rastlinu.
Fazuľa zo špargle

predchodcovia

Najlepšie je brať fazuľa a ovocie na miestach, kde rastú cruciferous alebo solanaceae. Patria medzi ne:

 • zemiaky;
 • kapusta;
 • baklažán;
 • rajčiaky a iné.

Príprava lôžok

Príprava pôdy na výsadbu týchto bôbov začína na jeseň. Zem je dôkladne očistená od buriny, vykopaná a potom, aby sa vytvorili ideálne podmienky na výsadbu rastliny, v ňom na každý štvorcový meter pridajte:

 • 4 kg humusu;
 • lyžička soli;
 • lyžička chloridu draselného;
 • niekoľko lyžíc dolomitovej múky;
 • lyžica superfosfátu.

Na jar pri príprave pôdy na výsev je potrebné vykopať zem a prehrať ju hrabatím. Pri zvýšenej viskozite pôdy pridajte malý piesok (5 kg na meter štvorcový).
pôda

Dôležité! Pred zasiatím je potrebné dezinfikovať pôdu so slabým roztokom manganistanu draselného.

Príprava osív

Existuje niekoľko možností pre prípravu semien na pestovanie:

 • pristátie v dobre napojenej pôde;
 • predbežné namáčanie;
 • predbežné klíčenie semien.

Pri prvej metóde stačí, aby sa zaistilo, že semená sú neporušené, bez húseníc alebo iného hmyzu na nich. Potom hojne premiešajte zeminu a semená rastlín.

Sadenice sa objavia rýchlejšie, ak sú semená predtým namočené. Za týmto účelom sa semená nalejú do horúcej vody počas 15 minút. Potom je potrebné ich dezinfikovať v roztoku slabého manganistanu draselného.

Dezinfekcia pôdy a semien je potrebná na ochranu stále krehkých výhonkov pred zákernými škodcami.

Ak pestujete fazuľa vopred, výhonky sa dajú získať ešte rýchlejšie. Aby ste to dosiahli, je potrebné skontrolovať všetky obklady na formovanie, pokrčovanie, poškodenie a odstránenie nečistôt.
Nakrájané semená fazule
Všetky vybrané semená musia byť vložené do jednej vrstvy na navlhčenú handričku. Ďalej musíte zobrať inú látku z rovnakého kusu látky a položiť ju na vrch. Horný kus musí byť navlhčený. Je to veľmi dôležité – nepreháňajte ju vodou, inak sa semená budú jednoducho hniť.

Po 24 hodinách otvárania tkaniny môžete vidieť, že fazuľa už spustila prvé výhonky. To znamená, že semená sú pripravené na pestovanie. Budú však musieť byť vysadené veľmi starostlivo, aby nedošlo k poškodeniu iba baktérií, ktoré sa objavili.

Dôležité! Každý rok sa fazuľa vysádza na inom mieste, aby sa predišlo chorobám rastlín antracnózou.

Proces výsadby: načasovanie, schéma a hĺbka

Môžete pestovať špargľu na otvorenej ploche, keď je možnosť zmrazenia už vylúčená. Fazuľa sa zvyčajne zasiela v máji až júni, ale všetko závisí od teploty – mala by byť aspoň +20 ° С.

Najprv musíte pripraviť jamy. Ich hĺbka je od 4 do 6 cm, vzdialenosť medzi otvormi v rade je žiaduca približne 10 cm a medzi radmi – od 30 cm.
Zalievanie fazule
Ak sú fazuľky kučeravé odrody, potom by medzera medzi rastlinami mala byť viac – 35-40 cm, aby tam bola priestor pre podpornú inštaláciu.

Ak chcete dať rastline viac draslíka, môžete vlievať do otvorov pred výsadbou dreveného popola. Zvyčajne sa v jednej jamke vysadzuje 3-4 fasolinki, a keď sa objaví (po 7-10 dňoch), zostane jeden z najsilnejších.

Keď sú semená vysadené, sú napojené a pokryté pôdou. Pre rýchle klíčenie môžete tiež posypať vrchol humusom.

Viete? Kremík, ktorý sa nachádza v špargle, pomáha posilňovať kosti a spojivové tkanivá.

Ak chcete ušetriť miesto pri pestovaní kučeravého špargle, záhradníci prídu na niektoré triky. Niektorí tvoria “wigwam” z vetiev stromov a semien rastlín okolo neho.

A iní rastliny rastú okolo veľkého pevného stĺpca v rozloženom poradí v niekoľkých kruhoch, takže každé klíčky môže “uchopiť” stĺp na svojom mieste.

Tipy starostlivosti

Fazuľa špargle nie je tak náladová, že ako veľa iných rastlín je možné pestovať požadovanú plodinu, stále ju musíte dať trochu času.

zalievanie

Pestovanie špargle z semien v krajine, kde majiteľ je raz týždenne, nie je možné, pretože táto rastlina potrebuje konštantné zavlažovanie a údržbu.

Po výsadbe sa fazuľa zalieva každý druhý deň. Po výskyte výhonkov pokračujte v vode, keď pôda zaschne. Najlepšie je vodu, keď slnko už bolo nastavené. Zavlažovanie sa vykonáva pod koreňom.

Niektorí záhradníci používajú na zavlažovanie nekomplikované užitočné riešenie: 2/3 sudov naplnených burinami, pridať vodu na okraji a nechať na týždeň. Na napájanie sa zriedi lôžko roztoku v nádobe s dažďovou vodou alebo stojatou vodou.

Dôležité! Zalievanie fazule je mimoriadne dôležité: ak voda nestačí, stonky sa nevyvíjajú dobre, ovocie sa roztopí a deformuje.

zalievanie
Po prvých štyroch listoch na rastline sa zavlažovanie úplne zastaví pred kvitnutím. Počas obdobia kvitnutia, znova zalievaný každý druhý deň.

Pletenie a uvoľňovanie

Pre lepší rast rastliny je potrebné pravidelne odstreďovať buriny, ktoré sa nachádzajú vedľa fazule. Zatiaľ čo rastlina nepresiahla 10 cm, je potrebné uvoľniť pôdu vedľa každého zalievania alebo dažďa. Prvé uvoľnenie sa vykoná, keď výhonky už dosiahli výšku 7 cm.

Mulčovanie pôdy

Aby sa uľahčila starostlivosť o špargľové bôby, pôda sa vysype slamou. To umožní, aby vlhkosť zostala v zemi, a tiež eliminovala možnosť výskytu buriny.

podpora

Ak je špargľou šplhania odrody, musí byť upevnená na hustú vertikálnu podperu. Výška takýchto podperiek je zvyčajne asi 1,5 m. Na nich je umiestnené lano alebo drôt, pozdĺž ktorého budú striešky rastliny smerované neskôr.

Keď výhonky uvoľnia šípku, musíte ju nasmerovať na podperu a počas noci sa už sama otočí okolo tyče alebo tyče.

Viete? Tieto fazule sa používajú na prevenciu rakoviny, pretože obsahujú veľa vitamínu A a sú bohaté na dôležité antioxidanty.

podpora
Neodporúčame záhradkárov použiť na podporu sieťoviny, pretože sušené výhonky rastliny na jeseň bude veľmi ťažké odstrániť z nej.

Strieknite záber

Keď fazuľa rastie na 10 cm, musíte ich ponoriť. Toto je potrebné na posilnenie koreňového systému a zlepšenie výživy bôbov, keď sa zväzky začnú viazať.

Keď rast rastlín, ktorý už bude viac ako 2 m, odporúča sa prischipnut vršok, že nemala vyrastať, a všetky živiny sú ponechané v stimulácii dobré plodu.

Ďalšie hnojenie

Na kŕmenie sa najčastejšie používa kravský hnoj. Existujú dva spôsoby, ako vykonať takéto kŕmenie:

 • skombinujte s vodou (rozpustite 1 až 10 hm. vo vode);
 • šírite hnoj do mulča, aby sa hnilobila.

Chemické hnojenie začína, keď výhonky prinášajú prvé letáky.

V tomto bode sa rastlina kŕmi superfosfátom v množstve 40 gramov na meter štvorcový.

Keď sa objavia prvé púčiky, do pôdy sa pridá draselná soľ – 10 g na meter štvorcový. Keď plody už dozrievajú, môžete pôdu podávať roztokom popola.
Draselná soľ

Viete? Kalorický obsah tohto produktu je malý – len 24 kcal na 100 g výrobku. Vzhľadom na takú nízku energetickú hodnotu a vysoký obsah užitočných minerálov v fazuli, chlebová špargľa často vstupuje do stravy tých, ktorí chcú schudnúť.

Dusík sa nemôže oplodniť vo fáze kvitnutia a ďalších vývojových štádií, pretože môže spôsobiť silný rozvoj zelenej časti rastliny a nechať majiteľa bez ovocia.

Choroby a škodcovia: prevencia a liečba

Najčastejšie, špargľa fazuľa:

 • anthracnose; anthracnose
 • múčnatka; Plesnivá plesňa
 • bakteriózy. bakteriózy

Ochrana pred týmito ochoreniami nie je ťažká. Jediné, čo potrebujete, je náležitá starostlivosť o rastlinu, odstránenie chorých rastlín včas, dezinfikovanie zasiatých semien.

Aby ste predišli týmto chorobám, musíte do pôdy naliať vápenec. Aby sa zabránilo infekcii rastlín plesňovými a vírusovými ochoreniami, je najlepšie liečiť lieky s vysokým obsahom medi.

Často sú tieto slimáky napadnuté slimáciami, ak odstránime buriny v čase a neustále kŕmime zemou vlhkosťou, nedosiahnu rastlinu. Ak sa aj v tomto prípade objavia slimáci, stačí ich odstrániť.

Zber a skladovanie plodín

Chřestové bôby vyžadujú frekvenciu a pravidelnosť v zbere, pretože môžu prehnúť a nadmerne trpieť. Navyše, ak ju neustále zbierate, vytvárajú sa nové vaječníky a fazuľa sa znova a znova vyvíja až po prvé mrazy.

Ovary na týchto bôboch sa objavia, keď trvajú 2-3 týždne po období kvitnutia. 10 dní po objavení vaječníkov bude možné vyhodnotiť prvú plodinu. Túto kultúru nemožno zhromažďovať masovo, ale len medzi všetkými strukmi sú zrelé.
Fazuľa zo špargle

Dôležité! Zrelé plody chlebových bôbov nebudú tak chutné, pretože odporúčajú, aby sa nezacvakli, ale nechajte vysušiť. Po vysušení môžu byť po vyschnutí bôbov odrezané a naočkované na nasledujúci rok.

Životnosť čerstvých špargľových bôbov je veľmi krátka, takže ak potrebujete na zimu uchovávať fazuľa, musíte ich zmraziť. Najlepšie je nakrájať fazuľové struky na kusy správnej veľkosti, zložiť ich do vrecka alebo podnosu a umiestniť ich do mrazničky.

Uložiť fazuľa, vybrané pre semená, je tiež veľmi jednoduché. Po roztrhnutí suché struky musia byť sušené a potom si z nich vyberú zrná. Sú uložené v chladničke a nie v mrazničke, hoci v mnohých je dobre zachované av podmienkach miestnosti.

Špargľa fazuľa – jeden z plodín, starostlivosť o ktoré nebude vyčerpať záhradníka. Nič špeciálne a nadprirodzené nemusia, ale v zime aj v lete si môžete vychutnať taký užitočný dietetický výrobok.
Skladovanie fazule
To všetko prinúti každého záhradníka, aby pestoval tieto fazule na svojom sprisahaní.