Ako pestovať slivku v regióne Leningrad: rady od skúsených agronomov

Sadenice švestkyLeningradský región je najsevernejší región, v ktorom je možné pestovať plodiny z kôstkového ovocia.

V tomto prípade je potrebné mať na pamäti, že na získanie slušnej plodiny je možné odobrať iba osobitné odrody určené pre severné regióny.

O tom, aké druhy sliviek sú vhodné na kultiváciu v severozápadných oblastiach, ako aj o nuansách starostlivosti o stromy a tento článok povie.

Najlepšie odrody v regióne Leningrad

Pre severozápadný región vrátane Leningradského regiónu odrody sliviek:

 1. “Alica”. Skoré dozrievanie, vlastné plodné odrody. Jedná sa o stredne veľký strom rastúci na 2-2,5 metra. Plody – veľké (30-35 g), sférické, tmavo červené, kosť je oddelená zle. Opeľovače sú odrody čínskej slivky a čerešňovej slivky. Slabosť odrody – listy a mladé výrastky sú často ovplyvnené vošky.
 2. Alyonushka

 3. “Červený loptu.” Skoré dozrievanie fastfruit slivky. Ovoce nesú len 2-3 roky po výsadbe. Strom je priemerný, takmer 2,5 metra na výšku. Plody – okrúhle, veľké (asi 40 g), červené so modravým povlakom. Kosti sa oddelia ťažko. Odroda sa vyznačuje dobrou zimnou odolnosťou a odolnosťou voči klasterosporiu.
 4. Červená guľa

 5. “Renkloed kolektívne farmy.” Mid-late je samozrejmosťou druh. Plody – stredné, asi 25 g, zelenkavo-žlté, v zrelom ovocí sa kosť oddelí dobre. Strom je stredne veľký strom. Odroda je mrazuvzdorná, vysoko výnosná, odolná voči rôznym chorobám.
 6. “Early vzhľad ovocie.” Skoré dozrievanie je samooplodná slivka. Strom nie je vysoký. Plody – celistvé, voňavé, stredne veľké (20-25 g), s jasne červenou kožou. Mrazuvzdornosť a výnos sú dobré, odolnosť proti chorobám je relatívna.
 7. skorý vzhľad

 8. “Tula Black”. Mid-late je samozrejmosťou druh. Strom nie je vysoký. Plody – stredné (23-25 ​​g), oválne, s tmavo modrou, takmer čiernou kožou. Kosť opúšťa celulózu dobre. Tolerancia mrazu a výnos sú vysoké.
 9. Tula Black

Viete? Pravdepodobne divoký predchodca domácej slivky (Prunus domestica) vznikol v dôsledku prekročenia slivky a obrátky.

Kde umiestniť na miesto

Všetky severné druhy sliviek sú dobre kultivované na horných svahoch, uprednostňujúce odvodnenej pôde. Je žiaduce vybrať si teplejšie, dobre osvetlené miesta, ohrievané slnkom, chránené pred studenými vetrom, s hlbokým výskytom podzemnej vody (najmenej 2 metre).

Dôležité! Nemôžete pestovať slivku v nížinách, kde sa hromadí voda, a v zime je veľa snehu.

Kvalita pôdy zohráva dôležitú úlohu: je vhodnejšie vybrať úrodné oblasti s ľahším zložením s piesčitou alebo piesčitou kamienkovou podzemnou vrstvou.

Ako si vybrať dobré sadenice pri nákupe

Výber sadeníc je rozhodujúcim momentom, na ktorom závisí, ako strom bude zvyknutý a či bude znášať ďalej.

Preto je potrebné brať do úvahy tieto pravidlá:

 • sadenica by mala mať 3 – 5 vyvinutých koreňov. Hlavná časť by mala byť minimálne 25 cm dlhá;
 • sadivový materiál môže byť štepený a chránený. Druhá možnosť je lepšia, pretože takéto klíčky v prípade mrazu sa môžu zotaviť;
 • odrody sa samy oplodnili a samopohltili. Posledné, ktoré dostanú plodinu, budú potrebovať pravých susedov;
 • získať lepšie výsadbu v špecializovanej škôlke. Je veľmi nežiaduce nakupovať sadenice na trhu;
 • je lepšie kupovať stromy vo veku 2-3 rokov;
 • korene by nemali mať žiadne známky plesní, hniloby a poškodenia;
 • Kmeň nesmie mať žiadne skreslenie. Hladký kmeň je znakom zdravého sadenice;
 • Kôra musí byť holistická, bez omrzlín, popálenin a iných škôd.

Sazenice sliviek

Viete? Kráľovná Alžbeta začína raňajky s dvoma slivkami.

Ako správne rastú

Slivka sa nepovažuje za kvitnúcu kultúru, ale niektoré pravidlá výsadby stále existujú.

podmienky

Mnohí záhradníci hovoria, že na jeseň a na jar môžete pestovať slivku. Ale vzhľadom na to, že slivky sú tepelne láskyplné rastliny, najlepší čas na výsadbu je skoro na jar, zatiaľ čo púčiky ešte kvitnú, 3-5 dní po úplnom rozmrazení pôdy.

Ak máte v úmysle vysadiť sadenice na jeseň, mali by ste to urobiť najmenej 1,5-2 mesiacov pred mrazom.

Príprava pôdy

Miesto na vysádzanie slivky by malo byť pripravené vopred, za niekoľko týždňov. Na začiatok je pôda v okruhu 2 metre od navrhovaného miesta pristátia opatrne vykopaná, vyčistená burina a oplodnené.
Príprava pôdy
Ďalej kopať jamy, extrahovaná zem je zmiešaná s humusom, dreveným popolom a vyliata na dno.

Dôležité! Nemôžete priamo nalievať hnojivo do jamy stimulovať rast vetví – môžu spáliť korene, čo povedie k smrti sadenice.

Postup krokovania krok za krokom

Výsadba dobre pre slivky by mala byť okolo Hĺbka 50-60 cm a šírka 80-90 cm.

V závislosti od zvolenej odrody bude vzdialenosť medzi budúcimi stromami iná. Pre široké, rozľahlé koruny je potrebná vzdialenosť asi 3 metre a pre stromy s malými korunami stačí mať 1,5 metra. Ak sú stromy umiestnené v niekoľkých riadkoch, vzdialenosť medzi riadkami by mala byť 4 až 4,5 metra.
Sadenie sliviek
Jamy sú vysadené 2-3 týždne. Ihneď sa do nej zavádza podpera podväzkov, najlepšie zo severnej strany budúceho stromu a vzdialenosť od stĺpika k semenáku by mala byť 15 cm.

V jamke sa aplikuje vrchný obklad (agregátny minerál alebo humus). Zmes živín sa zmieša s pôdou a nechá sa na nejaký čas, aby sa pôda usadila.

Viete? V Anglicku majú slivky toľko lásky, že ich nazývajú rôzne inštitúcie. A obľúbeným barom Churchillovej bolo “Žlté slivky” – “Žlté slivky”.

Tesne pred pristátím na dne jamy nalejte šmýkačku na zem, položte sadenice na to a rovnomerne vyrovnajte korene. Potom sú pokryté pôdou. Počas procesu sa sadenica pravidelne trocha trepe, aby sa zabránilo tvorbe prázdneho priestoru a pôda je rovnomerne rozložená. Je povolené ľahké podbíjanie.

Video: príklad vysádzania výhonkov sliviek na kopci

Sadenica by sa nemala prehlbovať – ​​hrdlo koreňa by malo byť 3 – 4 cm nad zemou. Keď sa pôda nastaví, strom bude na úrovni so zemou.

Po vysadení stromu je stonka viazaná na podperu. Pritom musíte urobiť tak, aby podväzok neskôr nepoškodil šľahačku: je lepšie vybrať si mäkké materiály (konopné lano, elastické povrazy atď.).

Na konci výsadby sa sadenica napája a oblasť kmeňa je plná pilín alebo rašeliny.

Získajte viac informácií o agrotechnickom príjme “mulčovanie pôdy”.

Ako sa starať

Čím viac budete venovať pozornosť stromu a tým viac kompetentných budete mať, tým lepšie bude slivka cítiť a odmeniť veľkorysú úrody.

zalievanie

Hoci slivka nemá rád stagnáciu vlhkosti, vzťahuje sa na rastliny milujúce vlhkosť. Pre tento strom je vysušenie nebezpečnejšie ako mráz.
Zalievanie stromu
Počas horúceho počasia je strom napojený každých 5-7 dní v pomere 4 kôstky vody pre mladých a 6 vedierok pre zrelý strom.

Dôležité! Ak ovocie crack – to je znamenie nedostatku vlhkosti, a ak vrchol zomrie a listy sú žlté – to je nadmerná vlhkosť.

kŕmenie

Pri absencii potrebných prvkov slivka reaguje takmer okamžite: s nedostatkom dusíka, hroty listov sú žlté, s nedostatkom fosforu, stávajú sa šedivé a keď sa nedostatok draslíka zmení na hnedú. Súčasne, keď je pôda nasýtená dusíkom, výhonky prestávajú rásť, nemajú čas dozrieť a zmraziť.

Preto sa živiny zavádzajú krok za krokom:

 1. Pri pristátí. V pôde zaliatej pôdy zmiešanej s 15 kg humusu alebo hnoja, 0,5 kg superfosfátu, 100 g chloridu draselného (môžete nahradiť 1 kg popola z dreva).
 2. V prvom roku je k dispozícii dostatok hnojív na pestovanie. Nasledujúce 3 roky na jar oplodí močovinou (20 g na 1 m2).
 3. Akonáhle je strom vstúpila do fázy plodu, že každoročne oplodniť zmes (1 metrov štvorcových takmer sonde zóna.): 10 kg hnoja (kompostu), 25 g močoviny, 30 g superfosfátu, 0,2 kg drevného popola.
 4. Počas plodného plodenia sa organické hnojivá zdvojnásobia a minerálne hnojivá zostávajú v rovnakých dávkach. Na jar sa pridá močovina, hnoj alebo humus a na jeseň – fosfor a potaše top dresingy.

Zaviesť hnojivá
Po oplodnení je zem vykopaná do hĺbky 15 cm. Bližšie ku kmeňu sa hĺbka zmenšuje, aby nedošlo k poškodeniu koreňov.

Viete? Najobľúbenejším druhom je slivka doma. V súčasnosti zaberá 90% všetkých sadových výsadieb.

Pôda

V prvých dvoch rokoch v lete budeme musieť bojovať s burinami, pravidelne uvoľňovať zem okolo kmeňa a vylejeme humus alebo rašelinu (na vedre na strome). Mnohé na kontrolu buriny mulčujú pôdu pilinami (vrstva – 10-15 cm) v okruhu 1-1,2 m.

Keď strom vyrastie (viac ako 2 roky), pozemok s blízkym vrtom sa môže liečiť herbicídmi. Pred spracovaním odstráňte koreňové snímky. Herbicídy sa dostávajú do suchej bezvetrie a zabezpečia, aby droga neklesla na kmeň a listy.

Prečítajte si aj o typoch herbicídov na ochranu rastlín pred burinami.

Prerezávanie konárov a stromov

Prvé riedenie sliviek sa vykonáva skoro na jar. A ak včas nedošlo k prerezaniu, je lepšie urobiť tento postup na jar. Schéma tvorby sliviek korunySchéma tvorby sliviek koruny
Spočiatku je izolovaných 5 až 6 kmeňových ramien a potom ich rast podporuje.

Prečítajte si všeobecné pravidlá prerezávania stromov na jar.

V nasledujúcich rokoch je potrubie potrebné len hygienické prerezávanie:

 • odstránenie kolmých a rastúcich odvetví;
 • rezanie poškodených a mrazených výhonkov.

Keď strom dosiahne vek plodnosti, musí byť rezaný, aby udržal silu rastu vetví.
Prekypte ovocné slivkyPrekypte ovocné slivky
Okrem toho, na jar a niekoľkokrát počas leta by mali byť odstránené výhonky v okruhu 3 m, lebo všeobecne rastie, odtok spôsobí veľa nepohodlie. Zároveň deti poškodzujú materskú rastlinu a ovplyvňujú jej výnos. Výhonky sú odstránené vykopaním hornej vrstvy na miesto, kde dieťa vychádza z koreňového systému a je to jednoducho roztrhané.

Prečítajte si tiež o rozmnožovaní slivky odrezaním: zber, zakorenenie, výsadba a starostlivosť.

Príprava na zimu

Mladé stromy sú zvlášť starostlivo pripravené na zimovanie. Aby ste to urobili, na jeseň sú priekopy pokryté slamou a v zime pravidelne chodia po snehu a pretrepávajú z pobočiek, snažiac sa ich úplne zbaviť.

Dôležité! Miesto, kde sa pestuje slivka, by nemalo hromadiť viac ako 50-60 cm snehu.

So správne zvolenou polohou a kompetentnou starostlivosťou po niekoľkých rokoch strom užíva veľkolepú úrodu. A môžete jesť lahodné a zdravé ovocie v lete aj v zime, kde si môžete vychutnať džem a kompoty zo sliviek.