Ako pestovať ruže v jesenných odrezkov v zemi?

ruže
Často pestovatelia kvetov chcú na svojom pozemku pestovať nový druh ruží alebo vynásobiť už existujúce kríky, aby vytvorili rozsiahlejšiu výzdobu priľahlého územia. Najpopulárnejšou možnosťou na dosiahnutie tohto cieľa sú výhonky, ktoré zahŕňajú pestovanie kvetov z malého segmentu materského kríka.

Rezy sa môžu robiť na jar, v lete alebo na jeseň, ale mnohí pestovatelia uprednostňujú druhú možnosť. Pozrime sa podrobnejšie na možnosť sadenia ruží na jeseň.

Vhodné stupne

Začnime tým, že nie všetky moderné odrody možno použiť na rozmnožovanie odrezkov, a preto pred tým, ako sa pokúsite množiť ich rastliny týmto spôsobom, je potrebné presvedčiť sa o vhodnosti tejto metódy.

Takže ideálnym kandidátom na získanie odrezkov budú pôda a miniatúrne odrody, ako aj polyanthus a horolezecké odrody ruží, ktoré navštevujú malé kvety. Keď používate výhonky z ružovej floribundy, môžete počítať len s päťdesiat percentnou príležitosťou na zakorenenie takéhoto materiálu.

Nie je ľahké šíriť týmto spôsobom a lezenie rastlín s veľkými kvetmi, rovnako ako park a čaj-hybridné odrody. Percentuálny podiel nahustených odrezkov v tomto prípade bude minimálny.
ruženec

Kedy začať? Najlepší čas

Pred pestovaním ruží z odrezkov je dôležité vybrať si najvhodnejší čas pre postup. Aby stromček by mohli byť bežne vytvorené a zakoreniť, stopku, musia byť úplne zrelé, čo znamená, že musí byť odrezaná pred plným kvetenstvo lístkov klesá z, ale nie skôr, než sa vytvorí úplný bud.

Inokedy bude drevo rezu zaostalé a nevhodné na zakorenenie. Ak chcete hovoriť číslicami, najvhodnejším okamihom na zber takýchto výsadbových materiálov bude interval od 15. do 25. septembra.

Dôležité! Vyberte si každoročné výhonky tak, aby na každom segmente neboli žiadne menšie ako štyri obličky (nad hornou časťou musíte urobiť rovný rez a nad dnom – kosu). Ak ešte listy ešte nepadli, môžu sa mierne prerezať.

Mnohí pestovatelia uprednostňujú jesenné odrezky ruží, pretože na jeseň je oveľa jednoduchšie zakopávať tento sadivový materiál.
graftage
K vysvetlenie tohto javu je jednoduché: v príprave na zimnú sezónu kríkov ruží pokúsi sa hromadia živiny, tým skôr, rezanie výhonky, budete mať možnosť vybrať najvhodnejší rozmnožovací materiál.

Riešenie ruží na jeseň je relatívne jednoduchý proces, ale je potrebné poznať nielen nuansy postupu, ale aj pravidlá pre ďalšiu starostlivosť o odrezky doma, o ktorých budeme ďalej diskutovať.

Ak je to možné rezne odrody Double Delight, Pierre de Ronsard, Sophia Loren, Falstaff, Pink intuícia Blue Parfumy, William Shakespeare, Thomas Graham, Mary Rose, Abraham Darby, Chopin, New Dawn, sa vzťahujú k vlastnostiam odrody.

Zberové odrezky

Určenie doby šírenia a výberu pre tento účel najvhodnejší inštancie môže prísť na len na to, ako vykonávať rezanie rezne množiť rozhodnutie na jeseň ruží priviesť čo najefektívnejších výsledkov na jar (až do tohto bodu všetky rezu možno uložiť bez zakorenenie).
graftage
Tento proces je jednoduchý a zahŕňa nasledovné:

  • vyberte najvhodnejšiu a najlepšie tvarovanú stonku a po odchýlení sa od hornej obličky 1,5 mm urobte rez (dolný rez je mierne pod uhlom);
  • na konečnom rezaní odstráňte všetky listy a tŕne umiestnené v blízkosti nižšieho rezu av hornej časti listy skráťte o 1/3;
  • top (rez), upravte roztokom manganistanu draselného alebo jednoducho ho ponorte do roztaveného teplého vosku;
  • Pred zakoreňovaním odrezkov ho umiestnite do vody 24 hodín a potom ho pridajte do nástroja na urýchlenie tvorby koreňov.

Preto máte v rukách pripravený sadivový materiál, ktorý môžete buď vyložiť alebo uložiť až do jari.

Viete? Pri pravidelnej inhalácii vône ruží sa človek stáva kľudnejším a benevolentným, preto sa odporúča umiestniť do domu kvetinové kytice v zlej nálade a podráždenosti.

Ako ušetriť odrezky až do jari

Rezanie odrezkov na začiatku novembra, nemusia nevyhnutne okamžite zakoreniť štandardným spôsobom. Môžu pokojne čakať na priaznivejšiu dobu, zimovanie v stodole alebo na balkóne. Na to je potrebné iba vykopať do piesku alebo iného podkladu.
graftage
Pre obyvateľov bytov by najúspešnejšou možnosťou bolo: spodná časť pripravených plastových vedier musí naliať vrstvu keramzitu šesť metrov (nanesená na dole), a potom pridať základnú vrstvu pôdy, v zmesi s perlitu a vermikulitu. Prípadne môžete pôdu miešať s pieskom alebo zakúpiť špeciálny podklad “pre ruže”.

Perlit je schopný zadržať kvapalinu, ktorej objem je päťnásobkom svojej vlastnej hmotnosti, čo znamená, že pre vás je dosť len 20% látky. Po vytvorení malých drážok v pripravenom podklade položte zväzky s odrezkami v nich so spodnou stranou a jemne posypte. Horná časť môže byť utesnená teplým parafínom, ale to nie je nutné.

Rezy rôznych rastlín majú svoje vlastné nuansy, ktoré by sa mali vziať do úvahy pri chove na chov ríbezle, modrý smrek, slivka, vavrín, hrozno.

Zhora by mal byť vedro pokrytý plastovým vreckom (najlepšie priehľadným) a upevneným lano na vedro. Samotná kapacita je zabalená do prikrývok alebo iných teplých vecí. Pri slnečných a jemných dňoch môže byť celofán trochu odrezaný a nechať odrezky “dýchať”, zatiaľ čo ich posype vodou.

Ďalšou dobrou voľbou, ktorá vám nebude robiť veľa úsilia na prípravu, je použite na ukladanie odrezkov z chladničky. V tomto prípade je zozbieraný výsadbový materiál umiestnený do vytečeného vrecka a poslaný na skladovanie v dvierkach chladničky. Približne raz týždenne je potrebné ich extrahovať a postriekať z postrekovacej pištole. Ukladanie kúskov ruží týmto spôsobom môže byť približne tri mesiace pri teplote nie vyššej ako + 1 … + 3 ° C.
graftage
Prípadne môžete zložte všetky odrezky do kartónovej škatule a jednoducho nalejte rašelinu a potom vyberte najtmavší kútik v sekcii dacha (na tomto mieste bude sneh trvať dlhšie bez toho, aby sa vytvorili kaluže) a umiestnite krabicu tam a pokryte ju snehom.

V dôsledku toho dostanete malú snežienku a aby sa rýchlo neroztopila, môžete ju pokryť borovicovými alebo jedľovými vetvami. Znovu vrecúšku uzavrite (bude možné používať kliešte), počkajte, kým sa kvapalina úplne neodparí.

Dôležité! Pri obzvlášť ťažkých mrazoch (až do -25 … -30 ° C) odporúčame obklopiť nádobu niečím teplým alebo dočasne pridať do teplejšej miestnosti.

Proces zakorenia

Proces zakoreňovanie odrezkov môže prebiehať v jednom z dvoch možných scenárov: v prvom prípade sa čaká na tvorbu nových koreňov, pristál segmenty v kvetináčoch, a druhá – ihneď zasadil je v otvorenom teréne, kde zostane, alebo bude neskôr transplantovaného na inom mieste ,
graftage

V uzavretom priestore

Pred umiestnením do uzavretej pôdy, tj v samostatných nádržiach (alebo jednej nádrži), je dôležité ponechať sadenicový materiál na deň vo vode a predbežne ošetriť roztokom manganistanu draselného, ​​ktorý sa používa na koreň hrnca.

Potom sa na dno naleje drenážna vrstva (môžu sa použiť obyčajné jemné okruhliaky) a na vrchu špeciálny podklad alebo trávnatá pôda, v ktorej nastane ďalší vývoj koreňového systému odrezkov. Posledná vrstva by mala byť jemný a dobre umytý riečny piesok, vyložený s hrúbkou 3 cm.

Keď prehĺbite stopku do piesku, pokúste sa nedosiahnuť vrstvu kôry a ak narazíte niekoľko kusov naraz, nezabudnite medzi nimi nechať vzdialenosť 8 cm alebo ich oddeľte oddelene.

Všetky vysadené odrezky by mali byť posypané vodou a potom pokryté plastovou fľašou s rezaným krkom alebo normálnym obalom. Hrnce s takýmito sadenicami sú umiestnené na teplom, ale nie veľmi horúcom mieste, kde slnečné lúče nespadajú. Teplota v miestnosti by sa mala udržiavať v rozmedzí od + 20 … + 22 ° C a udržiavať vlhkosť na konzistentne vysokej úrovni stačí pravidelne zdvíhať fľaše a posypať sadenice.

Viete? Olej extrahovaný z ruží je jedným z najdrahších na svete a je cenený ešte drahšie ako zlato. Ak chcete získať jeden kilogram takejto látky, budete musieť použiť 3 ton okvetných lístkov.

V otvorenom teréne

Ak si nemôžete dovoliť zakoreniť odrezky v oddelených kontajneroch a pod domácim dohľadom, potom ich môžete umiestniť priamo na otvorenom teréne na mieste nazývanom “čerešňa”. Je to otvorená posteľ, na ktorej je postavený prístrešok, chrániaci rastliny pred zimnou zimou.

Po príchode jari je úkryt demontovaný a kríky prechádza rastom prírodných podmienok. Na trvalom mieste rastu bude možné transplantovať zakorenené rastliny už na jeseň.

Tieto rezne sú umiestnené v takých miestach, mierne šikmo, okamžite skrýva plastovú alebo poháre. S ohľadom na pôdu na požadovanom mieste, potom by mal byť dopredu znečistené dusičnan draselný (20 g bude stačiť), rašeliny, piesku, superfosfát (30 g), drevo popol (200 g) a močoviny (20 g).

Ako metóda pestovania ruží rôznych odrôd sa často používa očkovanie.

Všetky tieto zložky sa zmiešajú, nalejú do malého náplasti a po uvoľnení sa umiestni stopka. Ak nechcete zakryť každý z nich samostatným kontajnerom, môžete použiť polyetylén.

Napriek skutočnosti, že v prvom roku životných odrezkov nemožno transplantovať na nové miesto, musia poskytnúť normálnu starostlivosť, zabezpečujúcu včasné zavlažovanie a uvoľňovanie. S touto variantou rozmnožovania ruží odrezaním nemôžu byť transplantované do inej lokality, takže v zemi ešte nie je na jeseň.

Výsevné odrezky

Ak ste zakorenenie odrezkov v uzavretej pôde, potom po dvoch týždňoch budete môcť vidieť prvé korene, a po 14 dňoch už budú veľmi dobre zakorenený v zemi. Po mesiaci je výstrel umiestnený v tmavej miestnosti, kde sa nachádza až do jari. Z kvetinárstva je potrebné len včasné zavlažovanie a uvoľňovanie, ale tieto postupy nie sú nevyhnutne vykonávané denne.

S príchodom pružiny, akonáhle je pôda dobre zahreje, zakorenené rezne sú zasadené v zmesi listu trávnika a pôdy, do ktorého bol pridaný veľký riečneho piesku (niekedy lepšie ho zmiešať s rašelinou v pomere 50:50), vermikulit alebo perlit (proporcionálne pomer 2: 1, : 2: 0,5).

Dôležité! Povrch pripraveného substrátu je nadbytočný na to, aby bol pokrytý trojcentimetrovou vrstvou piesku, čo neumožní stagnovať vodu.

Výsledná zmes sa dobre vie, že prvý vrhnúť roztoku manganistanu draselného, ​​a potom sa otvor (o niečo väčší ako priemer koreňa rezacieho systému), a dať ich do vstupnej materiál a kryty z nadzemné koreňov.
graftage
Po ukončení procesu nalejte veľa odrezkov (asi 1 lyžica na jamku) a po niekoľkých dňoch uvoľnite pôdu okolo sadenice. Pri jesennom výsadbe sa vykonáva iba jednorazové zavlažovanie.

Vlastnosti zimujúcich ruží

Optimálne podmienky pre skladovanie odrezkov rezaných počas zimy sa pivnici alebo v pivnici s dobrými vetracích a teplotných charakteristík 1 + … + 3 ° C a vlhkosti 65-70%.

Ak v zime vo svojom regióne nie je charakterizovaný neustálymi a prípadné rozmrazenie, dávajte pozor, aby neukázal na ruže trhliny, ktorými rastlina môže bezpečne dostať patogény.

Aby sa predišlo problémom zabrániť, je potrebné správne postaviť prístrešok pomocou ľubovoľného dostupného materiálu (suché lístie, rašeliny a čipov), a že nie sú fúkané preč, môže byť uvedený na vrchole smrek smrekových konárov.

Samozrejme, prístrešok bude potrebný iba pre tie ruže, ktorých kultivácia z odrezkov na otvorenom teréne nastane na jeseň a ktorá zostane v zime na ulici.

Vo všeobecnosti, odrezky z ruží nebude ťažké. Hlavnou vecou je správny výber odrôd, dodržiavanie potrebných podmienok a pozornosť detailom.