Ako pestovať repu na Sibíri

Rastúca repaV ťažkých severných podmienkach nerastú zeleninu a ovocie, ktoré sú pre nás obvyklé. Avšak vzhľadom na prácu chovateľov boli zberané rastlinné odrody, ktoré dokážu vydržať predĺžené chladné počasie a môžu dozrieť v krátkom lete. Jednou z týchto plodín je repa. Pozrime sa, aké druhy tejto rastliny sú pre pestovanie na Sibíri najpriaznivejšie a pravidlá ich starostlivosti.

Najlepšie známky pre Sibír

To najlepšie pre Sibír bude odolné voči chladu, nenáročné, schopné rásť v oblastiach rizikových poľnohospodárskych odrôd stolových repy.

Keďže chovatelia Ruska dlhodobo dosahujú lepšiu mieru prežitia tejto zeleniny v podmienkach severu, sú to natívne druhy, ktoré majú prednosť pred ostatnými.
Podmienky dozrievania zeleninovej kultúry sú rozdelené na skoré, stredné a neskoro. Bez ohľadu na dĺžku obdobia tvorby koreňov, všetky odrody sú odolné voči prechladnutiu:

 • skorých odrôd – majú schopnosť jesť bez tepelného ošetrenia a dozrievajú v lete:
 1. “Bordeaux 237”. Buničina je šťavnatá, tmavo červená, sladká. Nepodliehajú chorobám a škodcom. Môže sa skladovať dlhšie ako šesť mesiacov.
 2. Bordeaux 237

 3. “Módny”. Stredná časť koreňa je tmavohnedá, chutná, ale nie dlho. Nebojte sa škodcov a chorôb.
 4. Modan

 5. “Pablo F1”. Buničina je tmavo červená, s vynikajúcou chuťou, vinaigrette vyzerá vynikajúco. Môže sa skladovať niekoľko mesiacov. Koža je tenká.
 6. Pablo F1

 7. “La Boheme”. Stred má jednotnú tmavú farbu, veľmi šťavnatú a sladkú. Nie je chorý a dlho sa skladuje.
 8. čechy

 9. “Detroit”. Korene malých rozmerov. Odroda vyžaduje zalievanie a hnojivá. Nie sú infikované chorobou.
 10. detroit

 • stredné triedy – charakterizované dlhším skladovaním, môžu byť zasiate na zimu:
 1. “Borsch”. Telo je karmínové, chutné. Odroda je nevýrazná pre pôdu. Koža je tenká. Používa sa na varenie šalátov, boršče, štiav.
 2. Barshchou

 3. “Delicious”. Uprostred je tmavá čerešňa, plody sú malé a okrúhle. Odroda je univerzálna a varenie neobsahuje žiadne obmedzenia.
 4. lahodný

 5. “Opole”. Korene sú podlhovasté, mierne sladké, pokožka je tenká. Môže sa skladovať až 6 mesiacov a kvalita ovocia sa nestratila.
 6. Opole

 7. “Neporovnateľné A 463”. Korene sú sploštené, vysoko výnosné, tmavé čerešne, šťavnaté. Nebojte sa chorôb a škodcov. Zozbierané dary úspešne znášajú chladnú zimu a chuťové vlastnosti nestratia.
 8. Bezkonkurenčná A463

 • neskoré odrody – charakterizovaná dlhou dobou dozrievania. Vyniknúť schopnosťou sa nebojte sa jari, jesenných mrazov a horúceho leta. Koreňové plodiny ležia na čerstvej plodine, prakticky nestraňujú v hmote a forme:
 1. “Renova”. Má tvar valca a buničiny s červeno-fialovým odtieňom. Ocenená slávnou chuťou a nedostatkom vône repy. Úroda je bohatá a nenáročná pri pestovaní.
 2. Renova

 3. “Odnorostkovaya”. Farba buničiny je hnedá. Odroda má sladkú chuť a množstvo šťavy, plochý tvar a veľkorysú úrodu.
 4. Odnorostkovaya

 5. Válec. Má valcovitý tvar a jasnú farbu, má vynikajúce chuťové vlastnosti a vyznačuje sa nedostatočným zápachom. Darky červenej repy sú uložené asi deväť mesiacov. Odroda je odolná voči teplu, mrazu, chorobám, škodcom.
 6. valec

 7. Matron Sedek. Tvar ovocia je plochý, farba je tmavá, chuť sa vyslovuje. Kmeňové úrody z dlhodobého skladovania, nestratia chuťové vlastnosti.
 8. dozorkyňa

 9. Citadella. Má tvar valca, strednej dĺžky, jasne červenej farby. Ak sú podmienky splnené, môžu byť uložené do mája. Chuť, farba, vzhľad sa takmer nezmení.
Prečítajte si tiež o dospievaní v Sibíri čerešne, hrozno, jablká stĺpovitý, šalotka, zemiaky, rododendron, hortenzie, kvety, trvaliek, rovnako ako o najlepších odrôd paradajok, zemiakov, maliny pre regióny s drsným podnebím.

Kedy zasievať repu

Výsadba rastlinnej kultúry sa vykonáva na konci jesene a na jar. Obdobie závisí od času zberu. Ak chcete užiť zeleninu predtým, semená sú umiestnené v pádovej pôde pod snehom (koncom októbra). Vyberte si odrody nenáročnej a dobre znášanej chladu s krátkym dozrievaním. Tieto odrody sa pestujú skoro na jar.

Pôdne vykurovanie ovplyvňuje presný dátum. Skoré odrody by mali byť zasadené do zeme, zahriate na +5 … + 6 stupňov v hĺbke 10 cm (v polovici mája pre regióny Sibíri). Zvyšok – až +8 … + 10 stupňov. Špecifikujeme, že skoré odrody nie sú predmetom skladovania.

Na dlhodobé uchovanie všetkých vlastností sa koreňové plodiny majú zbierať koncom septembra, nie skôr, inak by koreňová plodina nebude mať čas na zhromažďovanie cukru a poskytne mu predĺžené skladovanie. Stredné a neskoré odrody repy sibírskej oblasti sa preto vysádzajú v druhej polovici júna.

Viete? Obyvatelia východnej Európy a Balkánu používali jedlo z koreňovej korene iba na to, aby sa ochránili pred morom.

Tam je rastúci kultúra sadeníc repy s ktorého pomocou si môžete zasiať v marci a boli vysadené v krajine na konci apríla, čo znamená dostať úrodu pred plánovaným termínom (18 až 25 dní). Vzhľadom na klimatické charakteristiky Sibíri poskytuje druhá cesta štedrejší a plnejší výnos.
Sadenice červenej repy

Kde umiestniť na miesto

Koreňový koreň si váži voľné polia, dobré osvetlenie. Nedávajte ho v blízkosti plôch, v blízkosti stromov a kríkov. Pôda miluje hlinitú, bohatú na organické a piesočnaté pôdy s neutrálnou vodou a vzduchovo priepustným médiom (mierne alkalické aj na obleky).

Zistite, aké charakteristiky majú rôzne pôdy a ako určiť kyslosť pôdy.

Rastú zle na ílovitej pôde s kyslým prostredím a úzko spodnou vodou. Zníženie kyslosti pomôže zavedeniu popola z dreva.

Repy sa pestuje na mieste minuloročných zemiakov, paradajok, kapusty, fazule a obilnín. Kultúra cukrovej repy rastie dobre tam, kde boli organické látky zavedené pred rokom alebo dvomi rokmi. Čerstvý hnoj sa neodporúča.

Viete? Repa bola najskôr zavedená do dennej stravy na Blízkom východe a na východe Stredozemného mora, hoci v tom čase sa na potraviny používali iba listy a korene sa používali na liečivé účely.

Príprava pôdy na mieste

Príprava pôdy je na jeseň hlboké kopanie miesta, ktoré sa odohráva v dvoch etapách. Po prvé, proces diskovania sa vykonáva a o mesiac neskôr – orba, zatiaľ čo nezabudneme odstrániť burinu. Na jar je pôda dodatočne uvoľnená a vyrovnaná. Pri blízkom umiestnení podzemnej vody musia byť lôžka vysoké.
Príprava miesta

Výsev semien v otvorenom teréne

Pri výseve semien v otvorenom priestore je potrebné dodržiavať takéto odporúčania:

 • vzdialenosť medzi radmi semien by mala byť 20-25 cm;
 • Semená sú umiestnené v hĺbke 3-4 cm na zimu a na jar sú dostatočne 2-3 cm;
 • Zavedenie vrstvy mulčovania rašeliny alebo humusu do hrebeňa dokončí proces výsevu. Tento postup je obzvlášť dôležitý pre podzimné plodiny;
 • zrýchlenie rastu semien na jar je dosiahnuté ich predbežným namáčaním (pár dní) a klíčením;
 • Odporúča sa uvoľniť pôdu cez rady výsevu až do výskytu mladých výhonkov.

Sejacie semená repy

domáce ošetrovanie

Začiatok vegetatívneho obdobia koreňovej plodiny vyžaduje osobitnú pozornosť a starostlivosť.

zalievanie

Zábery potrebujú včasné zavlažovanie, najmä v suchom horúcom počasí. Stáva sa, že zavlažovanie je nahradené dlhším dažďom. Pri veľkom zavlažovaní nadmerne vysušenej pôdy na koreňových plodinách sa objavujú trhliny. Je žiaduce zvlhčiť krajinu pokropenie. Dva týždne pred zberom zeleninových darčekov je zavlažovanie ukončené.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali voľbu postrekovačov na zavlažovanie záhrady.

riedenie

Bezpodmienečne, mladé klíčky potrebujú najmenej dve zriedenie pri výskyte tretieho a piateho listu. Vzdialenosť medzi výhonkami by mala byť 6-8 cm.
Uvoľňovanie pôdy

Pôda

Mladé, ešte nevyzreté výhonky by mali byť pravidelne a starostlivo ošetrené, inak buriny jednoducho zničia. Nikdy nečakajte na vytvorenie pevnej pôdy na posteli. Koreňové plodiny rastú menej chutné a hrubšie, tvrdšie.

Zistite, čo robiť, ak repa nezvyšuje.

kŕmenie

Pred vysadením pridajte superfosfát a chlorid draselný (minerálne hnojivá). Plocha štvorcového merania bude trvať 35 gramov superfosfátu, 15 gramov soli a chloridu draselného. Zvýšenie výťažku sa dosiahne pridaním kompostu alebo humusu. Po zriedení kultúry repy sa však pri pridávaní dusíka (dusičnanu draselného, ​​močoviny, infúzie žihľavy) napoja na vodu s rastom rozety. Ďalšie kŕmenie sa uskutoční po vytvorení ovocia (o niečo viac orechov) s fosfor-draselnými hnojivami. Všetky zlúčeniny dusíka by sa mali vylúčiť.

Dôležité! Repy majú schopnosť hromadiť dusičnany, takže ho nepreháňajte dusíkatými hnojivami.

Okrem toho je repa jedinou plodinou, ktorá potrebuje hnojenie stolová soľ, aby sa stali chutnejšími a najjemnejšími. Vysvetlenie úžasného faktu je v geneze rastliny. More, nasýtené soľou, stredomorský vietor prerazil rastlinou po mnoho storočí a pre túto kultúru bola životne dôležitá soľ. Horné obväzy sa vykonávajú na dobre zvlhčenom podklade, napájajú sa pod koreň.

Video: obväzová repa so solným roztokom

Kedy čistiť a ako ukladať

Mieru októbra sa považuje za najvýhodnejšie pre ťažbu na Sibíri. Je však potrebné zamerať sa na hlavné príznaky dozrievania: vrcholy suché, spodné listy suché, ovocie získalo hmotnosť a veľkosť.

Dôležité! Pri predpovedaní prvých mrazov sa vyskytne urgentné čistenie. Zmrazená horná časť repy robí celú časť koreňovej plodiny nevhodnou na skladovanie.

V suchom, teplom dni je čas pripraviť kultúru repy na uskladnenie. Zelenina opatrne podkopáva, bez pôdy, odrezať vrcholy, bočné korene, umožniť vetranie (2-4 hodiny). Pred odoslaním do úložiska sú korene vyriešené odstránením nevhodných.

Existujú dva spôsoby ukladania:

 • Prvá z nich predpokladá prítomnosť žumpy, kde je zelenina úplne pokrytá pieskom. Pit musí byť chránený pred hlodavcami;
 • druhá je dosiahnutá prítomnosťou chladných tmavých priestorov (pivnica, pivnica, chladnička) s teplotou 0 ° C až +2 ° C a vlhkosťou 90%.

Môžete ukladať do škatúľ, košov, liatie repy s pilinami, hobliny, piesok. Do zásobníkov môžete vložiť snímku. Je možné umiestniť na zemiak otvorený kontajner s plodinou, ktorý dáva vlhkosť koreňovým plodinám.

Príprava repy na zimu môže byť tiež spôsob sušenia a mrazu.

Video: Špecifiká pestovania a skladovania repy na Sibíri

V chladných klimatických podmienkach na Sibíri takáto koreňová repa rastie dobre a prináša bohatú úrody. Skladovanie nevyžaduje špeciálne nákladné podmienky. Starostlivosť o rastlinu je jednoduchá.