Ako pestovať papája zo semien doma

papája
Exotické rastliny doma – už nie je zázrak, ale stále poteší oko svojimi nezvyčajnými a jasnými tropickými zeleňami. Papája je jedným z týchto rastlín, na vzhľad sa podobá dlani so širokými a dlhými listami. V prírode dosahuje jeho rast až 10 metrov, doma – až do výšky 6 metrov.

Pestovanie papája zo semien

Melón papája strom sa stáva obľúbenou domácou rastlinou, zdobí izby a uzavreté terasy alebo vyhrievané balkóny a verandy. Tento strom je skôr rozmarný, takže sa oň stará a podmienky pestovania musia byť prísne a dôsledne sledované.

Získanie čerstvých semien

Požiadavky na sadbu

Hlavná požiadavka na pestovanie papája z kostí je čerstvo zozbierané osivo. Ovocie sa odreže, semená sa odoberú, umyjú sa čistou vodou. Asi za deň sa musia kosti vysušiť, potom sa poškodené kosti vyradia.

Príprava osív

Príprava na výsadbu je možná dvoma spôsobmi:

  • Prvým je umiestniť materiál do mokrého piesku (machu) po dobu 12 hodín a zakryť fóliou;
  • Druhým je vstrebávanie stimulátora rastu v rovnakom čase.

Optimálny čas na výsadbu

Výsadba semien sa uskutočňuje v marci. V tomto okamihu začne svietiť deň svetla a zariadenie dostane požadované množstvo svetla. Pri výseve v inej sezóne je potrebné poskytnúť dodatočné osvetlenie.

Dôležité! Keď je nedostatok osvetlenia, strom je silne natiahnutý, nevyvíja sa správne, listy a stopky sú žlté, skladajú sa.

Papája strieľa

Pôda a kapacita na výsadbu

Pred sadením papája sa pripravuje aj vhodná zmes pôdy: na to sú listy a pôda, piesok a rašelina zmiešané v rovnakých pomeroch. Ak nie je možné pripraviť pôdu sama osebe, zakúpená pôda pre fikusy doplnené pieskom bude robiť. Ako kontajner môžete vyzdvihnúť dlhý kontajner, na ktorého dno ste dali drenáž, napríklad jemnú hlinu alebo kamienky.

Pestujte aj iné exotické rastliny: liči, zizifus, ananás, uhorka-citrón, kumkát, medlar.

Sejacia sejačka

Pri sejbe sa vyžaduje veľké množstvo semien, aby si mohli vybrať najsilnejšie výhonky. Sú vysadené vo vzdialenosti 2 cm od seba do hĺbky 2 cm. Po ošetrení by percento klíčenia malo byť vysoké, výhonky sa objavia po 12-15 dňoch.

Podmienky na klíčenie

Papája je obyvateľom trópov, takže pochopiť, ako ju pestovať zo semien doma, nie je ťažké, dostatok tepla, svetla a vlhkosti. Kontajner s plodinami je pokrytý sklom a vytvára tak skleníkový efekt. Uistite sa, že vypestujete plodiny asi hodinu denne a odoberáte sklo. Zrodené sadenice sa pestujú v samostatných hrncoch.

Papája strieľa

Starostlivosť o osivo

Striekačky sú pravidelne napojené, ale v malých dávkach, aby nevyvolávali koreňovú hnilobu. Je tiež dôležité nedovoliť vyschnutiu pôdy. Mladá rastlina potrebuje svetlo, v prípade chyby je dodatočné umelé osvetlenie.

Ďalšia starostlivosť a podmienky pre pestovanie papája doma

Rodinou papája je južné Mexiko, strom sa pestuje aj v Severnej a Strednej Amerike. V severných zemepisných šírkach na otvorenom teréne rastlina nemôže žiť, preto sa pestuje len ako dekorácia miestnosti.

Papája stromy

osvetlenie

Treba poskytnúť strom čo najviac svetla, najlepšie slnečné. Ak to nie je možné, môžete použiť žiarivky.

Dôležité! Vzdialenosť medzi listami a svietidlom by mala byť minimálne 30 cm, inak by sa zariadenie spaľovalo.

Strom vždy sa tiahne k svetlu, musí byť pravidelne otočený rôznymi stranami pre rovnomerný rast. V lete sa dospelé stromy určujú na balkóne a postupne ich temperujú.

Teplotné podmienky

Ako už bolo spomenuté, kultúru tropických a potrebuje neustálu teplo, optimálna teplota obsahu 18 … + 24 ° C. Vysoké teploty nie sú škodlivé pre rastliny, aj keď mierne zvädnuté lístie, zalievanie vráti zdravý vzhľad, takže teplo môže bezpečne odísť hrnce na vzduchu (balkón, lodžia, veranda).

Zalievanie a vlhkosť

Papája má veľké listy, pričom taká povrchová vlhkosť sa rýchlo a vo veľkých objemoch vyparuje, čo si vyžaduje denné zalievanie. Striekanie sa vykonáva na udržanie vysokej vlhkosti. Nadbytočná vlhkosť je veľmi nežiaduca, takže papája doma v banke by mala mať dobrú drenáž a vypúšťaciu nádobu pre nadmernú vlhkosť. Počas chladného počasia sa zalievanie vykonáva o niečo menej často.

Rastliny papája

kŕmenie

Rastlina sa začne kŕmiť dva týždne po prvej transplantácii. Vytvorte komplex minerálneho hnojenia v intervaloch každé dva týždne podľa pokynov pre hnojivo. Strom reaguje dobre na organické zlúčeniny: humus a hnoj. Počas kvitnutia sú potrebné krycie vrstvy fosforu a potaše a pre rast – dusík. Nezabudnite na mulčovanie, ideálnou možnosťou bude drvená tráva, čo bude mať za následok napodobňovanie terás v dažďovom pralese.

transplantácia

papájaMladé vzorky rýchlo rastú korene a plnia celý kontajner. Každý rok je potrebná transplantácia, aby sa rast nespomalil. Tu je potrebné pamätať na extrémnu krehkosť koreňového systému rastliny, dokonca aj malé poškodenie spôsobí smrť. Bez transplantácie sa rast spomalí, nebude kvitnúť, môžete zabudnúť na fruktizáciu. Každý nový kontajner počas transplantácie je väčší ako predchádzajúci v objeme o 8-10 cm.

Dôležité! Veľká nádoba je kontraindikovaná, pretože korene nemajú čas na pokrytie pôdy a pri zavlažovaní existuje riziko hniloby koreňov. Veľká kapacita je vhodná pre tvrdené a rozvinuté koreňové odrezky.

Reprodukcia papája odrezaním

Ako pestovať papája doma s odrezkami? K tomuto účelu sú vhodné rezne rastlín ročné alebo dvojročné hrúbky veku 1,5 cm Rezané do svojej dĺžke 10 cm, odrezať takmer všetky listy, asi tri dni sušené:. Mali by mať dosť šťavy a znížiť miesto v tejto dobe, liečiť a budú chránené pred baktérie.

Potom vysadená na zakorenenie v nádobe s veľkou mokrého piesku alebo rašeliny, hĺbka výsadby asi 3 cm. Zdieľanie prechovávanie rez plastovú fľašu, bez zakorenenie nedôjde skleníkový efekt. Prvá transplantácia sa uskutoční v nádobe o 2-3 cm väčšiu ako predchádzajúca.

V budúcnosti sa starostlivosť nelíši od podmienok údržby pre dospelých.

Sa množia ako rezne: Za piate, hrozna, slivka, vavrín, chryzantéma, petúnie, plamienky, Brugmansia, Plumer.

Aké choroby a škodcovia sú ohrozené?

Papaya pre pestovanie v domácnosti je predmetom viacerých chorobám a škodcom, ale môžu vážne poškodiť strom. Spider roztoče a vošky sú nebezpečné, pretože sať šťavu rastliny, ničia listy a stonky, opúšťať svojich potomkov. K riešeniu je pomocou drogy insekticíd akaricíd akcie, ako je napríklad “aktellik”, “anti-roztoče” biologický – “Akarin” a “Fitoverm”. Tradičné metódy pomáhajú striekanie mydlovej vode odvary rebríček alebo cesnak.

Spider roztoč

Najčastejšou chorobou je múčnatka, príčinou je vysoká vlhkosť alebo chlad. Preventívnou údržbou bude prísny teplotný režim údržby, kontrola zavlažovania (to isté platí aj pre koreňové hniloby). Na boj proti múčnatke, ktorá sa prejavuje vo forme bieleho plátu, je najúčinnejšia pomocou síranu medi alebo koloidnej síry. Pomôcť poraziť prípravky proti chorobám – fungicídy – Hom, Kuprozan, Vitaros. Ľudové metódy boja: roztok mydlovej sódy, popolový roztok, mierne ružový roztok manganistanu draselného a odvar z cibule alebo cesnaku.

Viete? Na súprave jednej z častí Indiany Jonesovej Harrison Ford liečil intervertebrálnu herniu injekciami papaínu. Tento zázrak z trópov je účinným regeneračným a liečebným prostriedkom.

Má papája doma?

papája
Ovocná papája doma je kontroverzným problémom: podľa jedného údaju ovocie spadne, nemá čas zrieť, podľa iných recenzií úspešne vyspelé. Chovatelia rastlín, ktorí mali to šťastie, že sa môžu tešiť na plody svojich rastlín, trvajú na ideálnych podmienkach starostlivosti a údržby. Prvé kvitnutie nastane po 10-11 mesiacoch od výsadby, a potom, samozrejme, tam je ovocie.

Viete? Indiáni Ameriky používali ovocné šťavy na zmäkčenie starého alebo tvrdého mäsa. Nemenej zaujímavé je, že pri dlhšom a pravidelnom kontakte so šťavou sa odtlačky prstov postupne vymazávajú.

Papája je obľúbená pre svoje užitočné vlastnosti, používa sa ako diétny produkt, vitamín a ako preventívne opatrenie proti niektorým chorobám, napríklad chrípke a nachladnutiu. Ovocie a šťava sa používajú v kozmeteológii ako súčasť výrobkov na starostlivosť o pokožku, krku, rúk a vlasov.