Ako pestovať oleander vo vašom dome

oleander
Oleander je stále zelená rastlina rodiny. Má krásne svetlé kvety rôznych farieb a tmavozelené úzke listy. Tento zástupca flóry je spojený s mnohými legendami, ľudovými znakmi a povery. Napriek jedovatosti Bush, v subtropických je široko používaný v krajine design. Doma, najčastejšie pestované oleander miestnosti (obyčajné).

Starostlivosť o oleander spoločné

Oleander je nenáročný v starostlivosti, ale treba mať na pamäti, že ide o rýchlo rastúci, silne rozvetvený ker, ktorý rastie na výšku 2 m. Okrem toho má silnú chuť.

Dôležité! Je lepšie umiestniť tento hrniec do priestrannej, svetlej, dobre vetranej miestnosti bez prievanu.

Osvetlenie a teplota

Vzhľadom k tomu, oleander robí v prírodných podmienkach v subtropickom prostredí pod priamym slnečným žiarením, aby sa doma vyvíjal oleandr, mal by byť vybavený bohatým osvetlením. Vhodné ubytovanie na južných oknách. V zime, pri oblačnom počasí a pri umiestnení na severných oknách, je potrebné dbať na dodatočné osvetlenie žiarivkami. V opačnom prípade bude krídlo zbaviť listov.

Oleander miestnosť
Udržujte teplotu vzduchu v rozmedzí +20-27 ° C počas vegetačného obdobia a kvitnú (jarno-leto), v septembri postupne znižujte teplotu na + 18 ° C a potom na + 15 ° C. Počas zvyšnej doby (zima) zariadenia nastavte teplotu v rozmedzí + 8 – 15 ° C. Od začiatku jari to postupne zvyšujte.

Zalievanie a postrekovanie

V období jari-leto potrebuje oleander hojné a časté zalievanie (akonáhle vrchná vrstva pôdy vysuší). V mimoriadne horúcich dňoch je dovolené ponechať vodu v panvici. Striekanie zariadenia nie je potrebné.

V zime korene kríkov slabo absorbujú vlhkosť, preto je potrebné ich niekoľko dní napojiť po vysušení hornej gule podkladu. Ak je vzduch nadmerne vysušený kvôli vykurovaniu, stojí za to postriekať oleander, inak by konce listov vysušili.

Dôležité! Na zavlažovanie a postrek používajte trvanlivú, mäkkú a teplú vodu o teplote 2-3 ° C nad izbovou teplotou. Ale nevařte to – zalievanie s vriacou vodou povedie k pôdnej bahno a rôzne choroby.

Hnojenie a orezávanie

Prerezávanie oleandru
Hnojivo sa zavádza každé dva týždne od polovice jari až do konca leta. Používajte alternatívne organické a komplexné hnojivá pre kvitnúce rastliny. Podávajte chladné, zakalené dni za pol hodinu po zalievaní.
Podzim a zima nie sú hnojené.

Vzhľadom k tomu, kvety sú tvorené len na výhonky-jeden-rok-starý, stojí za to vedieť, ako a kedy orezávať oleander doma. Prerezávanie sa vykonáva po vyblednutí krovu (zvyčajne v druhej polovici leta). Pobočky by mali byť rezané do polovice alebo dokonca do 2/3 dĺžky.

Viete? Existujú názory, že oleander čistením dom, absorbuje negatívnu energiu, pomáha, aby sa zisková rozhodnutie a prebúdza ľudské vnútornú silu a dekorácie v podobe oleander kvet majú magické vlastnosti a prispievajú k dosiahnutiu cieľov.

Výber a transplantácia pôdy

Pôda pre oleander by mala byť vypúšťaná, hlinitá (~ 6 pH). Je lepšie, aby substrát pozostával z piesku, rašeliny, humusu, listov a trávnikov v pomere 1: 1: 1: 1: 2. Môžete pridať hobliny z rohov.

Transplantácia je na konci jari – začiatkom leta. Mladé rastliny sa každoročne transplantujú do malých kontajnerov. Zrelý – pokiaľ ide o opletenie koreňov zemskej kómy (každé 2-3 roky). Pred transplantáciou oleandra sú korene veľmi skrátené, úseky ošetrené dreveným uhlím a hlinené prsia sú mierne znížené. Keď sa rastlina stane príliš veľkou na transplantáciu, môžete jednoducho nahradiť ornú pôdu novou.

Zimovanie oleandru

Ako už bolo spomenuté, oleander spánkuje pri teplote nepresahujúcej + 15 ° C, ale potrebuje dobré osvetlenie. Ak rastlina nedostane dostatok svetla, potom sa v lete nemôže kvitnúť alebo dokonca úplne zlikvidovať lístie. Zavlažovanie by malo byť znížené, ale pri nízkej vlhkosti je povolené postrekovanie teplou vodou. Hnojivá neprispievajú.

Bezpečnostné opatrenia pre starostlivosť o kešu

Oleander miestnosť
Vzhľadom k tomu, oleandrovú šťavu obsahuje srdcové glykozidy, je to jedovatý rastlina, a je veľmi dôležité, aby nedošlo k zanedbaniu bezpečnosti pri kontakte s ním. Nedovoľte, aby sa šťava dostala na sliznicu, otvorte ranu a oči. Po opustení alebo pri kontakte s rastlinou umyte ruky mydlom a vodou. Pri transplantácii a orezávaní použite rukavice. Je tiež nebezpečné zostať dlho v blízkosti kvitnúcich krov, a ešte viac stráviť s ním v tej istej miestnosti: môžete nielen zarobiť bolesť hlavy, ale aj otraviť zápachom. Je lepšie nezačať oleander v dome, kde sú deti.

Viete? otravy oleander znaky sú rozšírené zrenice, zrýchlený tep, nevoľnosť, závraty a zvracanie, bolesti brucha a hnačka (krvavé), potom sa spomaľuje tep srdca, stáva nepravidelný, tlak klesá, nasleduje srdcové a respiračné zástave.

Reprodukcia vnútorného oleandra

Reprodukciu oleandra možno vykonať odrezky, vzduchové vrstvy alebo semená.

výstrižky

Reprodukcia pomocou odrezkov
Rezy sú rezané na jar alebo na jeseň. Rez apex, neodrevesnevshy rez v 10-15 cm na dĺžku, rez je spracovaný s aktívnym uhlím, potom sušené. Koreň by mal byť v perlete s prídavkom piesku a dreveného uhlia. Taktiež piesok a drevené uhlie posypte koreňový krk. Je dôležité zabezpečiť, aby pôda nebola príliš vlhká. Rezy vyžadujú dobré osvetlenie a teplotu vzduchu + 18-20 ° C.

Sady sa tiež môžu zakopávať vo vode pridaním drveného uhlia.
Za 20 až 30 dní sa objavia korene a bude možné transplantovať oleander do malých nádob (približne 8 cm v priemere).

Vzdušné línie

Ak sa rozhodnete použiť tento spôsob chovného oleandra, urobte na vetve 2 kruhové rezy vo vzdialenosti 2-3 mm a odstráňte kožný prsteň. Vložte zakoreňovanú vrstvu do mokrého piesku alebo do nádoby s vodou. Po výskyte koreňov starostlivo oddeľte vrstvu od materskej rastliny a zaraďte ju do pôdy.

semená

Semená oleja
Vzhľadom na to, že tento keň má nízku klíčivosť, je nevyhnutné rastliny oleandrov ihneď po zbere. Osivo sa predbežne spracuje: namočte 30 minút v slabom roztoku manganistanu draselného a potom jednu hodinu v rastovom stimulátore. Semená sú povrchovo vysiate vo vlhkej pôde obsahujúcej piesok, vermikulit a drevené uhlie. Kontajnery sa skladujú na teplom mieste (+ 32-35 ° C).

Keď výhonky vyklíčia, musia byť osvetlené žiarivkami, poskytujú zvýšenú pôdnu vlhkosť a z času na čas ventilovať. Keď sa objavia prvé 2-3 listy, semenáčiky sa začnú prispôsobovať podmienkam, v ktorých sú obsiahnuté dospelé rastliny; po výskyte 4-5 listov, sú ponorené do samostatných vaní.
Vzhľadom na to, že odrodové vlastnosti sa neprenášajú pri propagácii semien, táto metóda nie je populárna.

Liečivé vlastnosti oleandra

Oleander je liečivá rastlina, pretože jej listy a kvety obsahujú množstvo aktívnych, silných látok – flavonoidy, cornerine, digitaline, oleandrin, kyselina ursolová a saponín karobín. Používajú sa pri výrobe liekov používaných na liečbu zlyhania obehu I a II, arytmií, zníženia krvného tlaku, zlepšenia funkcie pečene, zlepšenia imunity.

Možné škodcovia oleandra a spôsoby boja proti nim

Oleander je najčastejšie ovplyvnený červeným pavúkom roztočom, mäsovou šela, škrabkou.

Roztoč lesný na oleandri
Najnebezpečnejší medzi škodcami oleandra je pavián roztoč. Porážka rastliny je označená tenkou pavučinou, listy sa mramorujú, žltnú a spadajú. Na boj proti tomuto škodcu sa musia odstrániť všetky listy postihnuté roztočom, zvyšok sa otrie mydlovým roztokom alebo kvapalinou obsahujúcou alkohol a oleander sa pod horúcou sprchou (+ 50 ° C). V ťažkých prípadoch sa používa 0,15% roztok špeciálnych chemikálií, napríklad “Actellika”.

Ak ste na listoch videli špecifický voskový náter, podobný jemnému prášku, listy sú žlté a vypadávajú a kvety sa objavili na kvetoch medová rosa, potom je oleander poškodený mealybug. Aby ste sa ho zbavili, musíte poškodené časti rastliny otrieť alkoholom alebo petrolejom alebo ich odstrániť. K boju môžete použiť aj prirodzeného nepriateľa močového červu – lienka. Chemická liečba sa vykonáva na boj proti závažným ochoreniam.

Slepý výtok na oleander je znamením porážky jeho štítom. Listy sú žlté, sú pokryté sladkou látkou. Ak sa chcete zbaviť tohto hmyzu, používajú sa rovnaké techniky ako pri boji proti mieňam (okrem lienky).

Oleander je jedovatá, ale liečivá a veľmi krásna subtropická rastlina. Môžete ju plne pestovať vo svojom byte, ak budete dodržiavať všetky vyššie uvedené tipy, ako sa starať, vynásobiť a chrániť oleander. Nezabudnite na preventívne opatrenia a tento ker Vám dá mimoriadne pozitívne emócie.