Ako pestovať mravec: pravidlá výsadby a starostlivosti

moruška
Medzi mnohými druhmi bobuľových plodín, ktoré sa často nachádzajú v našich chatkách, niektoré nie sú známe každému.

Je to tak reprezentant bobule sveta a je mravec – bobule, ktorá má množstvo užitočných vlastností.

Čo to je, a či je také ľahké zvládnuť jeho rast na mieste – čítajte ďalej.

Kde roste

Ak sú nám známe maliny, ríbezle alebo ostružiny, je pravdepodobnejšie, že sa stretnú s morušami na rašeliniskách av bažinatých zalesnených oblastiach ako v domácom chove.

Často sa vyskytuje v severnom a arktickom lesnom páse v severskej pologuli v kerách a machoch tundrách. V strednej zóne sa často nachádza v európskej časti Ruskej federácie, na Sibíri, na Ďalekom východe av Bielorusku. Zároveň sa múky kultivujú v mnohých iných regiónoch, kde vytvárajú najpohodlnejšie podmienky pre rast a rozvoj.

Je možné pestovať mraky na záhrade

Mnoho obyvateľov letných v praxi už potvrdilo možnosť úspešne pestovať rastlinu v záhrade, ale hneď sa musí povedať: ide o veľmi ťažkú ​​záležitosť. Dokonca aj vtedy, keď viete o jemne bobuľovitých kríkoch, potom buďte pripravení na skutočnosť, že mravec v záhrade bude “rozmarný” 10 krát viac ako ostatní obyvatelia.

V skutočnosti to nemožno nazvať ani Bush, pretože všetci poznáme kultúrach majú trvalé páčky (brusnice, brusnice alebo čučoriedky), zatiaľ čo v kategórii dlhodobého moruška zahŕňajú vetvené iba podzemné podzemok. Napriek skutočnosti, že do konca sezóny a vertikálny výstrel je mierne lignifikovaný v základni, je ešte jeden rok starý.

Viete? Moroshka bola obľúbeným bobuľom Alexandera Puškina a podľa historických údajov to bol ten, ktorý požiadal svoju ženu pred jeho smrťou.

Ako pripraviť miesto na pestovanie

Rovnako ako u výsadbu akúkoľvek inú rastlinu, ktorá rastie predovšetkým vo voľnej prírode, miesto pre domáce chovateľské moruška mali vyzdvihnúť na základe podmienok, v ktorých rastú sadenice, než to bolo vykopanej alebo narezané rezne.

V tomto prípade je vhodné hovoriť o vlhkých, pomerne plodných a mierne kyslých pôdach, vždy s dobrým osvetlením a prevzdušňovaním. Tiež nezabudnite, že prakticky všetci obyvatelia močiarov alebo lesov majú výrazné asistentky reprezentované mykorizizmami – koreňové huby, veľmi užitočná nielen pre samotnú rastlinu, ale aj pre pôdu (najmä chudobu), na ktorej rastie. Ako sa v prírode rastú mraky
Preto výsadba rastliny na jeho mieste, je užitočné pridať do výsadby jamy pôda, prenesená z miesta obvyklého rastu, ktoré už obsahujú mikroorganizmy a huby užitočné pre morušku.

Ak vykonávate reprodukciu rastliny odrezaním, môžete si zakúpiť mykorízy samostatne v každej kvetinárstve (mimochodom, sú relatívne lacné).

Neposielajte hlboko do záhrady alebo rastliny pozdĺž plotu. Vždy dodržiavajte požiadavky na osvetlenie. Rovnako užitočné sú informácie o príslušných susedoch pre túto rastlinu. Takže v prirodzenom prostredí sa cítite skvele vedľa Ledumu, machu a brusníc.

Výsadba rastliny

Vyzdvihnúť vhodnú lokalitu pre moruše, zostáva len vykopať výkop (asi 0,5 m hlboký) a vybudovať štruktúru pre pohodlné pestovanie. Konštrukcia pozostáva z niekoľkých vrstiev: pôda – polyetylén – opäť pôda – opäť polyetylén. Posledná vrstva, najvyššia, musí byť reprezentovaná zmesou zeminy a rašeliny alebo substrátu.

Dôležité! Ak chcete použiť rašelinu, mali by byť odstránené z miesta rastúcich mrakov vo voľnej prírode.

Pripravená plocha by mala byť hojne napojená a pripravená na pravidelné testovanie úrovne vlhkosti v zemi. Kyslosť pôdy je tiež dôležitým odtieňom pri úspešnej kultivácii rastliny. V ideálnom prípade by tento údaj mal byť 4,5 pH.
moruška
Pri výsadbe nezvyčajnej plodiny v otvorenom teréne nezabudnite zvážiť požadovanú vzdialenosť medzi krúžkami. to nesmie byť menšia ako 20 cm.

A nakoniec, nezabudnite pridať užitočnú hubu k morušovej. Kúpené v špeciálnej záhradníckej predajni mykorhiza prepraví do svojich koreňov všetky potrebné mikroživiny z vody a pôdy.

Ako sa starať o zdravé plody

Vzhľadom k tomu, mravec je pomerne neobvyklé a vzácne rastliny, málo ľudí vie o svojich preferenciách, pokiaľ ide o pestovanie a starostlivosť. Nič tu však nie je nadprirodzené, a ak budete chcieť, budete môcť pestovať užitočné bobule bez výrazných nákladov.

V záhradách s výnimkou múka sú úspešne pestované a také severné bobule ako princ, čučoriedky, čučoriedky.

Pozrime sa podrobnejšie požiadavky zariadenia na zloženie pôdy, pravidelnosť aplikácie hnojív, prerezávanie a boj proti škodcom a chorobám.

Pôda

Pre prirodzený biotop mäkkýšov, teda pre miesta, kde sa obvykle vyskytuje vo voľnej prírode, je charakteristická vysoká kyslosť pôdy. To znamená, že pri napájaní rastlín vodovodnou vodou alebo vodou zo studne existuje riziko chlórozy spôsobené nárastom obsahu alkalických látok v pôde.
Kvitnúce moruše
Aby sa zabránilo tejto situácii, pozemná síra by sa mala pridávať do zeme rýchlosťou 30 g na 1 m2. Môžete tiež jednoducho okysliť vodu, ktorá sa používa na zavlažovanie (dostatok 2 g kyseliny octovej alebo kyseliny citrónovej na 1 kbelík s vodou).

Kultivovanie takejto močiarnej rastliny ako moruše, nemožno ignorovať úroveň pôdnej vlhkosti. Nikdy by nemala vyschnúť, inak by rastlina nepriniesla dobrú úrodu.

Viete? V Nórsku a Fínsku sa umelá kultivácia morušových na úrovni štátu.

Prerezávanie rastlín

Odstránenie výhonkov z morušovej sa vykonáva výhradne na sanitárne účely, tj na odstránenie chorých a uschnutých vetví. Najčastejšie sa toto prerezávanie uskutočňuje skoro na jar pred objavením sa obličiek.

Ďalšie hnojenie

Popísaná rastlina sa musí kŕmiť niekoľkokrát za sezónu. Takže s príchodom jari sú bobule oplodnené minerálnymi roztokmi, hnojom a inými organickými zlúčeninami a pred priamym hnojením (okolo konca jari) sa navyše používajú hnojivá a rastové stimulátory.
moruška

Liečba chorôb a škodcov

Pri pestovaní morušky, môžete sa stretávajú s mnohými škodcami karmínovo maliny roztoče, vošky, spider roztočov, jahoda, malina krytonosa kmeňové lietať, a ďalšie.

Vysporiadať sa s týmito škodlivého hmyzu pomáhajú postrek insekticídy (napríklad “malation”, “aktellik” síra koloidné, “metaphos” a pod.) Na ochranu rastliny pred hubovými chorobami a škodcami s príchodom jari sa odporúča preventívne ošetrenie 3% roztokom kvapaliny Bordeaux.

Mnoho chemikálií nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu plodov, takže ľudia by mala preskúmať spôsoby pre boj s vošky, buriny, mrkva lietať, cibuľa lietať, pásavka zemiaková, weevils, mravce.

Ako šíriť mraky

Najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako získať rastlinnú kefu, je preniesť ho na miesto z jeho obvyklého prostredia – ak je blízko vášho domova.

V lese je potrebné vybrať len exempláre s veľkými bobuľami, nielen atraktívne zvonka, ale aj vynikajúce. Keď si všimnete túto možnosť, kefka by mala byť starostlivo vyťažená (lepšie spolu s hlinenou hrudkou) a ihneď sa presunula do papierového vrecka alebo do vopred pripraveného hrnca.

Pri použití papierovej tašky môžete vysadiť sadenice vo vašej záhrade bez toho, aby ste ju dostali z takejto nosičky. Preto korene rastliny nebudú trpieť presne a papier v pôde sa rýchlo rozloží. moruška

Ak nechcete vykopať obruby s celým bushom, potom pre chov v záhrade môžete rezať do lesných odrezkov – avšak v tomto prípade musíte mať na pamäti, že táto možnosť je viac znepokojivá.

Zakorenenie segmentov (dĺžka odrezkov by mala byť približne 12-13 cm) by sa mala vykonávať za skleníkových podmienok s použitím živného substrátu a polyetylénového filmu, ktorý sa má pokryť.

Je veľmi dôležité nedovoliť sušenie pôdy počas leta, takže okrem zavlažovania je dôležité udržiavať vlhkosť na vysokej úrovni. Až do jesene by sa mali tieto odrezky zakoreniť, potom ich môžete transplantovať na trvalé miesto rastu.

Hoci to nie je potrebné, a ak zostáva veľmi málo času pred začiatkom chladného počasia, je celkom prípustné nechať sadivo v skleníku až do nasledujúcej sezóny. Počas tejto doby sú výrezy ešte silnejšie a sú lepšie pripravené na transplantáciu.

Ďalšou možnosťou pre chov mraščat na jeho mieste je reprodukcia osiva, čo nie je najlepšia voľba. Faktom je, že rastliny vypestované zo semien sa môžu výrazne líšiť od rastlín, z ktorých sa odobrali semená, a nie vždy k lepšiemu.
moruška
A nakoniec, môžete ísť do špecializovaného obchodu alebo škôlky a zakúpiť si pripravenú odrodovú sadenicu. Mnohí záhradníci to považujú za najoptimálnejšie riešenie na získanie sadivového materiálu, problém však spočíva v tom, že väčšina týchto sadeníc sa dováža a počas zimy nemôže odolávať nepriaznivým klimatickým podmienkam.

Niečo o priaznivých vlastnostiach bobúľ

Užitočné vlastnosti mraky sú veľmi ťažké preceňovať. Po prvé, táto rastlina je vynikajúca medová rastlina a kvôli zložkám listov a plodov môžete s ňou vyliečiť rôzne choroby. Napríklad listy sú charakterizované vynikajúcim hemostatickým účinkom.

Zloženie bobúľ rastlín zahŕňa organické kyseliny, fytostyrény, triesloviny, mastné kyseliny, vlákna, rastlinné steroly, antioxidanty a ďalšie užitočné zložky.

To znamená, že bobule z morušky nielenže vyzerajú skvele, čo je možné odhadnúť z fotografie, ale aj hojenie rán, adstringentné, obnovovacie, protidoštičkové a antimikrobiálne účinky. Navyše, pravidelná konzumácia krovinového ovocia má antiskorbucký efekt. moruška

Mrkva, bazalka, klinček, tekvica a obyčajný popol sa tiež používajú ako hojenie rán.

V dávnych dobách cloudberry slúžil ako vynikajúci asistent ľudových liečiteľov. Používala sa pri príprave bujónov na liečbu ochorení obličiek a ako diuretikum a z listov boli pripravené zlúčeniny na hojenie rán. Ľudskí lekári sú tiež presvedčení o schopnosti posilniť imunitu.

Niektorí experti modernity používajú bobule moruše v boji proti hypertenziám, gastrointestinálnym poruchám a ateroskleróze a na Sibíri sú založené na vynikajúcich prípravkoch proti chladu.

Dôležité! Pri akejkoľvek rastline musíte pri jej používaní veľmi opatrne, pretože existuje vždy riziko alergických reakcií.


Vlastnosti čerstvého ovocia vám umožňujú skladovať až 5 mesiacov, ale ak chcete túto dobu predĺžiť, je lepšie namočiť bobule vopred. Musím povedať, že dokonca v tejto podobe cloudberry ukladá všetky svoje užitočné látky.


Loading...