Ako pestovať miestnosť gerbera na parapete

gerbera
Gerbera – jedna z tých rastlín, ktoré správne zaslúžia lásku záhradníkov a kvetinárstva. Veľké, harmančekové kvety, ktoré sa nachádzajú na dlhých bezlistých stonkách, sa môžu stať skutočnou dekoráciou vášho domu. Samozrejme, toto sa dá dosiahnuť len vtedy, ak je gerbera riadne udržiavaná, najmä v zime.

Ak rastlina rastie v byte a pravidelne ju napúšťate, neznamená to, že nič nepotrebuje. Preto v tomto článku vám povieme, ako pestovať gerberu v hrnci, aby vás potešilo svojim kvitnutím po dlhú dobu.

Užitočné rady pre starostlivosť o gerbery doma

Rovnako ako mnohé iné domáce rastliny, gerbera musí dodržiavať vhodný režim teploty, osvetlenie, zavlažovanie a kŕmne systémy.

Teplota a osvetlenie

gerbera
Transylvánsky harmanček, menovite tak často nazývaná gerbera, nepatrí k príliš horúcim rastlinám, takže aj v lete bude najviac optimálna teplota pre túto teplotu +20 – +22 ° C. V zime by teplota nemala prekročiť + 16 ° C (je to dôležitá podmienka pri starostlivosti o gerberu po kvete). Pri najmenšom rozporu s týmito požiadavkami môže rastlina zastaviť rast alebo kvitnutie.

Dôležité! Prechod z letného režimu (kvitnutia) na zimný režim (spánok) by mal prebiehať hladko. Prudký pokles teploty bude mať nepriaznivý vplyv na gerberu.

Rastlina uprednostňuje čerstvý a čistý vzduch, takže v lete môže byť ľahko vyvezený na balkón alebo na nádvorie súkromného domu. Skúste sa vyhnúť konceptom.

Vnútorné gerbery
Čo sa týka osvetlenia, Gerbera izba v domácej starostlivosti uprednostňuje jasné slnečné svetlo, takže najvhodnejšie je ich pestovanie na parapete. Napriek tomu sú vo väčšine prípadov rastliny v kvetináčoch umiestnené na západnej alebo východnej strane, kde časť dňa nedosiahne priame slnečné svetlo. V zime je nedostatok ľahkých gerberov kompenzovaný fluorescenčnými svetlami, ale zneužitie lampy môže viesť k vyčerpaniu kvetu a potom musíte zistiť, prečo gerbera nekvetú.

Viete? Napriek tomu, že gerbera je nazývaná transylvánskym harmančekom, prišla k nám z Južnej Afriky.

Zalievanie a vrchný obväz

Zalievanie gerbery by malo byť mierne, ale pôda by sa nemala nechať vyschnúť. Ako používaná kvapalina je lepšie vybrať mäkkú stojacu vodu pri izbovej teplote (nie varené). Studená voda nepriaznivo ovplyvňuje rastlinu, takže sa treba vyhnúť takémuto napájaniu.

Zalievanie gerbery
Voda gerbera na okraji nádoby a veľmi opatrne, aby sa zabránilo tekutiny na bazálnej rozeta. Existuje však alternatívna možnosť, keď sa voda vlieva do palety, len v takomto prípade bude potrebné vyčerpať za pol hodinu. Nadmerná vlhkosť a stagnujúca voda v panve môže viesť k výskytu huby a vzniku múčnatky. Ak k tomu dôjde, nemôžete sa opýtať, prečo listy vašej gerbery sú žlté.

Ako často napúšťajú gerberu? Zavlažovanie sa vykonáva počas celého roka rovnomerne. Určte, kedy kvet potrebuje kvapalinu, môžete skontrolovať pôdu (zem by mala byť mierne vlhká). Navyše nie posledné dôležité miesto je striekanie listov. Tento postup by sa mal vykonávať čo najčastejšie.

Dôležité! Pri postreku sa snažte, aby na kvety nezostali, to sa im nepáči.

Pokiaľ ide o hnojenie domácej rastliny, odporúča sa, aby sa vykonávala 2-3 krát mesačne a zaviedla minerálne hnojivá do pôdy. Najčastejšie sa však táto schéma uplatňuje na mladé alebo novo transplantované rastliny. Dospelí gerberovia sa cítia skvelo a pri aplikácii hnojív 1-2 krát za rok (živiny umožňujú rast rýchlejšie kvitnúť a chrániť pred chorobami).

Transplantácia a zloženie pôdy pre gerberovu miestnosť

Transplantácia gerberov
Mnohí pestovatelia kvetov transplantujú vnútorné rastliny len vtedy, ak sa stanú stlačenými v hrnci, ale to nie je úplne správne. Ale ako vedieť, kedy je potrebné transplantovať gerberu? Robte to pravidelne, asi raz za rok, na jar. Aby ste úspešne vykonali postup, je potrebné najprv vybrať ten správny hrniec a pripraviť pôdu. Optimálna veľkosť nádoby pre dospelú rastlinu je 1,5 litra, väčšia nádoba sa neodporúča. O niečo neskôr, ak je rastlina úplne zdravá a jej rast nebude ohrozený, môžete jednoducho pravidelne aktualizovať hornú vrstvu pôdy.

Pre harmančeku v Transylvánii ideálnou možnosťou je keramický hrniec s drenážnymi otvormi, pretože je to ten, kto dokáže v horúcich letných dňoch zachrániť domácu rastlinu pred prehriatím. Avšak vaša gerbera vám bude vďačná dvojnásobne, ak sa do hlinenej nádoby rozhodnete pre svetlo priedušný podklad.

Pôdu možno zakúpiť buď v hotovej forme, alebo vyrobiť samostatne. V moderných supermarketoch sa predáva naozaj dobrá pôda pre domáce rastliny, ale rastúci počet pestovateľov ju uprednostňuje.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť pôdu pre gerberu:

  • rovnaké množstvo rašeliny a piesku zmiešané s dvoma časťami listovej pôdy;
  • vziať len čistú rašelinu;
  • zmiešajte rašeliník s namočenou koksovou kôrou v kombinácii 2: 1;
  • Pridajte do rašeliny malú perličku v pomere 1: 1.

Bez ohľadu na to, ako si pripravujete pôdu pre seba, mali by ste vždy spomenúť na dobrý drenážny systém, pretože gerbera netoleruje stagnujúcu vodu.

Dôležité! Nepribližujte do pôdy organické hnojivá, sedmokráska sa im nepáči.

Kvetináče na gerbery
Ak sa rastlina len nedávno kúpila v obchode, transplantácia gerberov doma by sa ešte nemala obávať. Kvety by sa mali nechať aklimatizovať v dome niekoľko týždňov, a až potom je možné ich premiestniť do nového hrnca (z predchádzajúcej kapacity sa rastlina extrahuje spolu s hnilobou starých zemín na koreňoch).

Viete? Niektorí fanúšikovia domácich rastlín nechápu, prečo ich opätovne vysadiť po kúpe, ako hrniec a vhodný, a krajina je dobrá. Faktom je, že pre obchodovateľné druhy pôdy predávané rastliny nevyhnutne obsahujú stimulátory rastu, ktoré im umožňujú udržať si vynikajúci vzhľad počas pobytu v vitríne. Pre ďalšiu kultiváciu je však takáto pôda nevhodná, preto ju treba vymeniť.

Reprodukcia gerbera doma

Starostlivosť o gerbery po kvitnutí je často sprevádzaná reprodukciou rastliny. Tento postup sa vykonáva jedným z troch spôsobov: použitím semien rozdeľujúcich matčinu alebo odrezky. V posledných dvoch prípadoch potrebujete maximálnu koncentráciu a presnosť, pretože existuje vážna šanca poškodiť rastlinu alebo poškodiť jej koreňový systém.

semená

Reprodukcia semenami
Semená gerbery sa zasielajú na jar (od marca do mája) a umiestňujú sa do nádoby s trávnikom, listovou pôdou, do ktorej sa nevyhnutne pridáva piesok. Semená sú posekané zeminou na vrchole semien, a po výskyte 3-4 listov, mladé výhonky sú nakrájané na samostatné hrnce.
Od okamihu siatia až po začiatok kvitnutia je gerbera trvá asi 10 mesiacov, preto sa táto metóda reprodukcie rastliny vyberá zriedka.

Rozdelením kefa

Ak ste sa rozhodli vynásobiť svoju gerberu rozdelením kefa, potom je pre tieto účely lepšie vyzdvihnúť tri alebo štvorročné rastliny, pričom na každom z nich zostanú dva alebo tri body rastu. Kvitnutie sa vyskytuje v rovnakom čase ako v prvom variante.

Chovné násobenie
Postupnosť rozdelenia je nasledujúca: horná vrstva pôdy je úhľadne odstránená, vystavuje časť oddenky, po ktorej je vytvorený plytký rez, ktorý ho rozdeľuje na dve časti. Vložte rez s pokropeným uhlím a suchou zeminou. Potom, čo gerbera má nové korene (zvyčajne o 3-4 týždne neskôr), je opatrne odstránená z hrnca a rozdelená na dve časti, vysadené v rôznych nádobách.

Vo väčšine prípadov sa táto metóda používa na šírenie cenných odrôd, pretože pri nasadzovaní zakúpených semien sa často ukazuje, že farba na obrázku a v skutočnosti je vážne odlišná a trvá dlho čakať.

výstrižok

Ďalším spôsobom propagácie gerbery sú odrezky. V tomto procese nie je nič zložité a všetko, čo sa od vás vyžaduje, je odstrániť časť stonky listom a dať ho do samostatnej krabice s predhriatou pôdou (teplota by nemala byť nižšia ako +20 ° C).

Reprodukcia pomocou odrezkov
Treba poznamenať, že táto metóda je oveľa komplikovanejšia ako všetky predchádzajúce na uskutočňovanie domácich (apartmánových) podmienok. Ak sa však rozhodnete, že je to ten, ktorý vám najviac vyhovuje, nájdite rastlinu, ktorá nie je staršia ako tri roky a odoberte z neho časť stonky s uzlom a listom. Vložte ich do vlhkej pôdy a zásuvku zakryte plátkom, nechajte ho na týždeň. Počas tejto doby by sa mali objaviť nové výhonky, výsadba, ktoré dostanete nové rastliny.

Každá z vyššie opísaných metód je lepšie použiť v lete, pretože v súčasnosti sú gerbery dokonale zakorenené a dobre rastú.

Aké choroby a choroby by sa mali obávať

Škodcovia izieb gerberov sa veľmi líšia od škodcov, ktoré pestujú vo voľnom priestranstve. Napríklad, ak si všimnete, že listy rastliny začali žltnúť a klesať, mali by ste ich skontrolovať prítomnosť roztočov, výsledkom čoho je nedostatočné navlhčenie pôdy a vzduchu. V tomto prípade môže pomôcť pravidelné striekanie stoniek (ale nie kvetov) a používanie špeciálnych chemických zlúčenín, čo je najlepšie v uzavretom priestore.

Plesnivá plesňa
Prudký pokles teploty, nadmerné hnojenie gerberov s dusíkatým hnojivom, napájanie studenou vodou môže viesť k vzniku škodlivého hubového ochorenia – múčnatka. Vyhnúť sa takémuto nepríjemnému javu je možné len pri dodržaní pravidiel starostlivosti a tiež pri ochrane rastlín pred kontaktom s ružami, ktoré sú najviac postihnuté touto chorobou.

Nedostatok vlhkosti môže vyvolať vzhľad molica a vošky, a ak je príliš veľa, pripravte sa na možný boj so sivou alebo bielou plesňou. Postihnuté listy sa najskôr odstránia najskôr, potom sa zmierni zavlažovanie a stonky sa posype roztokom síranu meďnatého.

Ako dlho budú gerbery tešiť s ich kvitnutím, závisí len od toho, ako presne dodržiavate všetky odporúčania. Táto kvety vám nebudú vyhovovať, ak chcete za pár mesiacov získať krásnu kvitnúcu rastlinu, pretože to nepotrebuje spěch a miluje dimenzionality.