Ako pestovať kantantu “Raspberry Bell”

Cantrantus «Raspberry ringing»
Kentrantus “Raspberry Bell” je relatívne nový, ale už sa stal obľúbeným medzi záhradkármi kvôli svojim jasným neobvyklým farbám a nenáročnej starostlivosti. V tomto článku uvádzame popis rastliny a tiež hovoríme o všetkých jemnostiach jeho kultivácie v záhrade plot.

Botanický popis

Kentrantus “Raspberry ring” – trvalka s bohatým a dlhým kvitnutím. Vetvenie kruhu, vo výške dosahuje 60 centimetrov a šírka rastie až na 50-60 centimetrov.

Stonky sú voľné a pokryté zelenými listami s neobvyklým modrastým odtieňom. Dolné listy majú malé stopky, horné sedia tesne na stonke.

Kvety sú hojné, svetlé karmínové, s priemerom nepresahujúcim 1 cm. Sú zhromažďované vo veľkých rozvetvených kvetenstvách s klenutým tvarom.

Kvitnúca sa vyskytuje dvakrát v sezóne – obdobie prvej prichádza v júni až júli, druhá v auguste až septembri. Semená dozrievajú v krabici, ľahko zaspávajú z neho a neustále sa siahajú. V priebehu sezóny dochádza k úplnému dozrievaniu semien dvakrát.
Cantrantus «Raspberry ringing»

nátierka

Rodinou Cantranta je Stredozemné more a Portugalsko, kde je rozmiestnené vo voľnej prírode. Krovy rastú na teplých skalnatých plochách, stenách a skalách. Rastlina sa nachádza v južnej a strednej Európe, na území Ruska je centratus distribuovaný hlavne v južných oblastiach.

Aplikácia v záhradníctve a krajine

Cantrantus je široko používaný v krajinnom dizajne kvôli jeho krásnym farbám a kompatibilite s inými rastlinami. Pôsobí ako rastlina na pozadí pre záhony a obrubníky.

Tento krík sa dobre hodí v záhradách rôznych štýlov, vyzerá skvele na slnečnej strane záhradnej chaty a v záhradách stredomorského typu.
Cantrantus «Raspberry ringing»
V mikrotermoch s týmto kríkom dokonale kombinuje gorisvet, dubový šalvie a ostatné trvalky. Najčastejšie sa kentrant používa pri skupinových výsadbách a vytvára pôvodné kvetinové zóny v záhradách. Zariadenie je tiež vhodné na zdobenie územia v blízkosti chodníkov a altánkov, je vysadené na svahoch, oporných múrach, v skalných skalných záhradách a skalkách.

K dekoráciu na záhradu, je vhodné, aby si prečítali o tom, ako vytvoriť svoj vlastný ruky skalky, suchý potok, fontána, vodopád, mixborders, ružová záhrada, skladby z rúbať strom a betónu, sánkarská dráha, rovnako ako kvetina pneumatík kolies a kamene.

Pestovanie doma

Ak chcete v domácom prostredí pestovať cenovú ponuku “Malinové zvonenie”, je potrebné dodržiavať jednoduché pokyny.

Výber miesta pristátia

Táto rastlina je slnkom milujúca a zle reaguje na studený, ponor a silný tieň. Z tohto dôvodu by miesto na pestovanie malo byť zvolené ľahké, otvorené a bez príznakov vlhkosti.
Cantrantus «Raspberry ringing»
Príprava na zimovanie na dúšok “Raspberry Bell” závisí od podnebia. Pred prípravou na zimovanie, znížte na úroveň pôdy. V regiónoch s teplým podnebím postačí vrstva rašeliny, humusu alebo jednoducho listy na pokrytie kríkov.

Ale v prípade tvrdej a mrazivej zimy nad úkrytom budete musieť tvrdo pracovať: keř je pokrytý listami a handry a pokrytý filmom, ktorý bude musieť byť opravený. Pre prístrešok sa používa aj agrofóra, ktorá je veľmi obľúbená u záhradníkov.

Pôda a hnojivo

Na kultiváciu je vhodná úrodná pôda s prídavkom vápna. Musí prejsť vzduchom a vodou dobre cez seba. Pôda potrebuje aj drenáž, aby sa zabránilo poškodeniu koreňov hnilobou.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali, ako môžete odvodňovať miesto vlastnými rukami.

Pôda s vápnom

Ak je pôda vhodná, kantant nebude potrebovať ďalšie hnojivo, inak sa musia zavádzať hnojivá dvakrát mesačne. Počas obdobia rastu sa používajú dusíkaté hnojivá a počas vegetačného obdobia sa používajú hnojivá bez obsahu dusíka. Od polovice leta je potrebné doplnenie fosforom a draslíkom.

Zalievanie a vlhkosť

Rastlina má dobrú odolnosť voči suchu, takže jej nie je dôležité. Cantrantus “Raspberry ring” netoleruje prebytočnú vlhkosť, napájanie by malo byť vykonané v suchom počasí.

Viete? Po prvýkrát sa starí Egypťania začali pestovať kvety pred viac ako 4 tisíc rokmi.

rozmnožovanie

Centrantus sa rozmnožuje zasiatím semien a rozdeľovaním kríkov. Pozrime sa na každú z týchto metód podrobnejšie.

Sejacie semená pre sadenice

Pestovanie sadeníc sa uskutoční v apríli, po 10 dňoch sa vyskytnú výhonky. Cenová kultúra
Ak sú sadenice dostatočne zosilnie, oni sa potopí v jednotlivých kvetináčoch, pričom ich “stvrdnutie” na balkóne alebo terase zvyknúť rastlinu slnečnému žiareniu a zníženej teplote. Ak to chcete urobiť, nechajte ich vonku najmenej hodinu.

Dôležité! Vysádzanie sadeníc v zemi je potrebné len po prechode mrazom.

Pri výsadbe sadeníc na otvorenej ploche je potrebné, aby vzdialenosť medzi puzdrami bola najmenej 50 cm. To je spôsobené tým, že kantant sa rozšíri v šírke a bližšia vzdialenosť na pristátie môže následne brániť rastlinám vo voľnom rozvoji.

Výsev semien v otvorenom teréne

Kentrantus “Raspberry ringing” sa vysiela v otvorenom teréne na jeseň na miesto, kde bude neskôr rásť. Pred blížiacimi sa “zimujúcimi” plodinami sú pokryté listami, rašelinou alebo iným mulčovaním, aby mali dobrý prechod tohto chladného času.
Výsev semien v otvorenom teréne
Existuje ďalšia možnosť výsevu semien v otvorenom teréne v apríli alebo máji, ale existuje vysoká pravdepodobnosť, že s touto metódou rastliny zažijú zlý vývoj a kvitnutie.

Rozdelenie kríkov

Keď sa “Raspberry Bell” vynásobí rozdelením kefa, rastlina sa vykopne a preskúma korene a rozhodne, koľko dielov ju rozdelí. Ak sú korene zle videné, zem je mierne otrasená. Každá oddelená časť musí mať únik dospelých.

Pri rozdelení kríkov na veľmi malé časti rastliny budú veľmi slabé a nemusia prežiť. Potom musíte dôkladne rozobrať korene, aby ste ich nepoškodili. Najlepšie je použiť ostrý nôž.

Dôležité! Aby sa korene chránili pred rozpadom po rozdelení kríkov, musia byť posypané práškovým uhlím alebo aktívnym uhlím.

Rozmnožovanie divízie plemena

Každá časť je vysadená samostatne, pozoruje vzdialenosť a napojená. Ak sú korene vážne poškodené, rastlina sa môže napojiť pomocou roztoku s nízkym obsahom korenia.

Táto metóda sa považuje nielen za najjednoduchšiu, ale aj za životne dôležitú rastlinu, bez ktorej by cena za tri roky “Raspberry Bell” za 3 roky oslabila a stratila vitalitu.

Zber semien

Zbieranie semien kentrantusa, môžete ušetriť peniaze a kedykoľvek nechať prázdne miesto v kvetinovom lôžku.

Semená sa vytvárajú v druhom roku vegetácie a nepriaznivo dozrievajú (od 30 do 45 dní), takže je potrebné ich zozbierať, keď dozrieva. K tomu je stonka vyrezaná a umiestnená na chvíľu v tieni, čakajúca na to, aby sa semená dozreli. Pri skladovaní semien hlavnou vecou nie je umožniť podmienky, v ktorých sú vlhké.
Zber semien
Najvhodnejšie možnosti skladovania osiva sú:

  • Papierové obálky;
  • nádoby zo skla alebo cínu;
  • vrecká s látkou;
  • balenia z polyetylénu so špeciálnou hermetickou sponou.
Dôležité! Pri skladovaní semien by sa nemali prehrievať, v bytoch by sa mali skladovať mimo batérií.

Škodcovia, choroby a prevencia

Kentrantus “Raspberry Bell” je veľmi odolný voči chorobám, avšak kvôli slabému odvodňovaniu a hojnému zavlažovaniu môže mať koreňový systém trpieť. V tomto prípade majú šance na obnovu v infikovanej rastline tendenciu k nule. Je potrebné odstrániť chorú rastlinu z lôžka tak, aby nedošlo k infekcii zvyšku.

Tieto trvalky ako Puškin, levkokorina, Crinum, dodekateon, Sparaxis, thoroughwax zlatá, Scaevola, sidaltseya, Gloriosa, agapanthus, Erigeron, Penstemon, lavatera, šetrnosť a hionodoksa Avens tiež vyplniť vaše záhrada farby.

Kentrantum
Aby ste tomu zabránili, nemali by ste zneužívať zalievanie a hojné hnojivo, ktorých prebytok môže byť nebezpečný. Pri hojných dažďoch na listoch centrátu sa môžu objaviť škvrny. V tomto prípade je potrebné odstrániť postihnuté listy a hrubé kríky by sa mali zriediť.

Viete? V stredoveku bola kultivácia kvetov veľmi slušná okupácia a ničitelia iných kvetinových záhrad boli prísne potrestaní.

Poškodenie kvetu škodcami sa prakticky nedodržuje. Starostlivosť o centrály “Raspberry Bell” je jednoduchá, ideálna pre pestovanie na suchých a slnečných plochách. Pomocou všetkých tipov a pokynov môžete pestovať krásnu kvetinu, ktorá vyzdobí záhradu.