Ako pestovať hortenziu na Sibíri: vhodné mrazuvzdorné odrody a pravidlá pre ich kultiváciu

hortenzie
Hortenzia je južná rastlina a nachádza sa najčastejšie na Sibíri ako kvetina domu. Niektorí záhradníci však dokážu pestovať hortenzie na otvorenom teréne. Tajomstvo a odporúčania pre správne vysadenie hortenzie na Sibíri sú podrobnejšie rozpracované.

Ako si vybrať odroda hortenzie pre Sibír

Svet vie asi 30 druhov viacročných rastlín, ale existuje veľa odrôd, ktoré dokážu znášať ťažké mrazy. Pre rastlinu s bohatým kvitnutím je lepšie nakupovať sadenice pestované v miestnych chladných podmienkach.
hortenzie
Získané sadenice sa odporúčajú pre skúsených záhradníkov, ktorí majú na pozemkoch rozkvetnuté hortenzie. Na základe ich odporúčania sa dá určite povedať mrazy vydržia treelike a paniculate druhov rastlín. Hortenzií darí v Siberia triede “Limelight”, “Medzhikal flauta”, “Pink Diamond” – všetky tieto odrody majú svoje vlastné palety farieb a veľkosti kvetenstvo.

V prípade, že kvet sa pestuje v malom priestore, vhodné “Sandy” a “Vinyl Fresh”, ktoré dosahujú výšky 1 m. K dispozícii sú malé odrody, klíčenie až 65 cm. Sú dobre prispôsobené v chladných podmienkach.
Hydrangea Sanday

Vlastnosti výsadby v chladnom prostredí

Sady sú najvhodnejšie vo veku 5 rokov. Aby sa hortenzia na Sibíri stala dobre zavedenou a rastúcou, výsadba by sa mala uskutočňovať špeciálnym spôsobom, berúc do úvahy klimatické podmienky tejto oblasti. Za týmto účelom sa vytvorí špeciálna mikroklíma: sadenice musia byť chránené pred vetrom a vysadené v pôde so strednou zeminou, ktorá zahŕňa trávnik, piesok, listovú pôdu a rašelinu. To poskytuje vhodné osvetlenie.

Viete? Niekedy hortenzia sa nazýva francúzština. To slúži ako pripomienka, že celý západný svet sa o zariadení dozvedel vďaka prvej svetovej expedícii, ktorú uskutočnili francúzski.

Poskytovanie osvetlenia

Ak je už vybraná odroda, musíte zistiť jej ďalšie bydlisko. Na Sibíri s drsným podnebím sa musí starostlivo zaoberať problematikou výsadby hortenzie. Najskôr chráňte budúcu rastlinu pred sadenicami veternej rastliny v blízkosti pevného plotu.

Pre živý plot sú tieto kroviny dokonalé: biele dernoby, bublina, repka, chokeberry, spirea, lila.

Hortense miluje svetlo, ale veľmi dobre toleruje priame lúče slnka. Je lepšie vybrať tieňované miesto pre kvetinu.

hortenzie

Čo by mala byť pôda na pestovanie?

Pre kefy je pôda veľmi dôležitá. Hortenzia toleruje alkalickú pôdu, takže najlepšia pôda na pestovanie rastliny je slabo alebo stredne kyselá. Táto pôda by mala pozostávať z piesku, listov, rašeliny a trávnika. Potom rastlina bude mať bohatý kvitnutie.

Pokyny pre pristátie

Ak chcete správne vysadiť hortenziu, postupujte podľa pokynov a odporúčaní:

 • pripraviť miesto na jar, na pestovanie je potrebné prideliť miesta 0,5 × 0,5 × 0,5 m;
 • vzdialenosť medzi krúžkami by mala byť 2,5 m;
 • odrezať korene, strieľať, ponechať niekoľko obličiek;
 • Nie je možné preniknúť do koreňov rastliny, je potrebné hojne vypestovať a zakryť pôdu mulčovaním.


Výsadba hortenzie

Príprava jamy na výsadbu

Keď vyriešite miesto na výsadbu, musíte pripraviť jamku:

 • Pôda a veľkosti sa berú do úvahy: malé sadenice kvetov rastú do veľkých kríkov, takže oplodnené jamy by mali byť dostatočne veľké – 50 × 50 cm alebo viac.
 • Pri veľkých sadeniciach sa urobí jamka 80 × 80 cm, do hĺbky 60 cm, všetko závisí od veľkosti koreňov.
 • Naliate do jamy 3 kbelíky vody a nechajte ju cez noc, aby sa krajina namočila. Ráno sa rašelina a humus pridávajú s pieskom a hnojivami (podiel je 2: 1: 1: 2). K dispozícii sú tiež organické hnojivá a minerály. Pre ďalšiu kyslosť sú vhodné i borovicové ihly. Zmes úplne vyplní fusu.
 • Hortense nemá rád vápno a zomrie kvôli tomu.
 • Poslednou etapou prípravy je prerezávanie výhonkov a koreňov. Korene sú skrátené a výhonky sú nakrájané na 6 púčikov.

Schéma výsadby sadeníc

Podľa schémy musíte urobiť nasledovné:

 • sadenice sa vysádzajú na správnom mieste kopaním v záhradnej pôde;
 • Krk koreňa kvetu je v rovine so zemou; Nestojí za to vyťaženie a je tiež nežiaduce nechať ho otvorené;
 • pre dobrý vývoj po výsadbe je potrebné vodu raz, po naliatí na zem zmes ihličiek, listov, rašeliny – taký vankúš zachováva vlhkosť po dlhú dobu;
 • po výsadbe, kým sadenice nemajú čas na zakorenenie, je potrebné vytvoriť pohodlie a ochranu kvetu.

Pravidlá starostlivosti o hydrangea odolné voči chladu

Kvety po zakorenení sú nenáročné v starostlivosti. Hortenzia, vysadená na Sibíri, vyžaduje rovnakú starostlivosť ako zvyšok kvetov, aj keď s určitými zvláštnosťami. Ďalším názvom pre rastlinu je hydra, čo znamená “nádobu na vlhkosť”. To znamená, že láska rastlín pre vodné procedúry, takže napájanie je na prvom mieste.

Viete? Hortenzia je jedným z vzácnych kvetov, ktoré môžu hromadiť hliník z kyslej pôdy. Kvôli tomu sa vytvárajú zlúčeniny, ktoré poskytujú modrý odtieň farieb.

Vlastnosti prerezávanie hydrangeas

Ak chcete vytvoriť dobre tvarovaný kríž, zariadenie musí byť orezané v čase:

 • na jeseň odstrániť všetky vyblednuté kvetenstvo;
 • Na jar, v treelike kvetu, odrezať výhonky, ponechať 5 púčikov. Panikulátová odroda sa mierne líši: hlavné výhonky sa rozrežú na požadovanú výšku a na bočných líniách 3 puky.


Na omladenie starých kríkov rozrežte vetvy na konopu 8 cm, z ktorého neskôr vyraste nové výhonky.
Správne orezanie

Dôležité! Staré kríky sú tiež omladené tým, že silné prerezávanie a odstránenie všetkých výhonkov, až do starého dreva.

Zalievanie, hnojenie, vrchný obväz

Kvety veľmi milujú vlhkosť, takže krajina by nikdy nemala zostať suchá. Okrem toho môže voda pridávať mangán a vykonávať pravidelné mulčovanie pôdy s pilinami a listy pod bush. Táto metóda perfektne zachováva vlhkosť dlhú dobu.

Kŕmenie podporuje dlhý a bohatý kvitnutie. Tekutý hnoj sa hodí do mierneho množstva, minerálne vyvážené hnojivá – 25 g na 10 litrov vody počas zavlažovania. Pri dospelých Bush použite 3 vedrá.

V jednej sezóne sa uskutočňuje ďalšie 4 hnojenie: na začiatku prietoku mokra, pri otvorení pôdy, v júli a na jeseň, pri príprave zariadenia na zimovanie.

Najkrajšia horčíková hortenzia sa považuje za odrodu “Phantom”. Zoznámte sa s technikou pestovania tohto krásneho Bush.

Reprodukcia Bush

Existuje 5 spôsobov šírenia kríkov: semená, odrezky, odrezky, potomstvo, rozdelenie kríkov. Najlepšou metódou je šírenie odrezkov, ktoré je bežné medzi záhradkármi.
Reprodukcia pomocou odrezkov
Zelené odrezky sa vyskytujú v čase kvitnutia púčiky. Odporúča sa rezať odrezky z mladých hortenzií. Ak máte starý ker, vykoná sa omladzujúce prerezávanie. Dôležitým bodom je tiež zachovanie vlhkosti v tkanivách, pretože to závisí od úspešného zakorenenia.
Zakorenenie odrezkov

Vlastnosti ochrany rastlín v zime

Sibiřské mrazy sú známe svojou pevnosťou, takže hortenzia sa ukrýva pod spoľahlivým prístreškom. Korene potrebujú otepľovanie: sú chránené hnojom. Môžete tiež vytvoriť vankúš rašeliny a suché listy, ktoré sú uložené v hrubé vrstve až 20 cm.

Po snežných snehom môžete horčicu dodatočne zohriať aj snehom a zaspávať pod krídlom veľkú vrstvu. To nielenže zahreje Bush, ale tiež ho naplní vlhkosťou.

Dôležité! Neotvárajte púzdra úplne ihneď po ohreve: zariadenie môže zničiť jarné mrazy.

Hlavné choroby a škodcovia ovplyvňujúce rastlinu

Každá kvetina je náchylná k útokom parazitov a chorôb a hortenzie nie sú výnimkou. Že Bush nezomrie, je potrebné vyliečiť kvetinu včas. Aké choroby prinášajú rastliny ako prvé?
Plesnivá plesňa
Múčnatka je bežná choroba pre všetky odrody. Pri výskyte nastane postrek: vo vode sa pridá základ s podielom 30 g látky na 10 litrov vody. Ďalším spôsobom – 80 gramov zmesi Bordeaux pre 10 litrov vody.

Vtáky tiež napadajú rastlinu. Nakrájajte kvetinu takto: 300 g čisteného cesnaku nalial 10 litrov vody po pridaní 50 g mydla na pranie. Rastlina sa postrieka až do úplného zotavenia.