Ako pestovať cyprus v domácnosti

cyprus
cyprusu rastú v subtropickom prostredí Stredozemného mora, ako aj v Sahare, Himalájach, Guatemale a Oregone.

Tento druh evergreen stromov je súčasťou rodiny cyprusov. Majú rozširovací alebo pyramídový tvar.

Cypress sa používa ako okrasná rastlina, ktorá rastie v parkoch a záhradách.

Viete? Ihly a výhonky niektorých typov cyprusu sa používajú na výrobu aromatického oleja.

V Kalifornii začali pestovať cyprusy nielen v záhradách a parkoch, ale aj doma. Teraz budeme venovať aj tajomstvá pestovania cyprusového domu.

Izba Cypress: Všeobecný popis

cyprus
Existujú druhy ihličnanov, ktoré sa cítia dobre doma v kvetináči. Napríklad, Cupressus macrocarpa, čo je veľmi jednoduché starať sa doma.
V dome, hrniec s cyprusom domu vytvára atmosféru novoročných sviatkov vďaka jeho vôňu a vzhľadu.

Doma cyprusy rovnakej podobe, rovnaký výhonky, že všetky strany sú pokryté šupinami, listy pretiahnutý tvar diamantu, že konvenčné cyprusy. Jediný rozdiel malé rozmery.

Listy sú tmavozelenej farby, plody sú oválne kužele, v ktorých sa skryté semená cyprusov.

Viete? Všetky zákony Plutarch odporúča písať na cyprusových doskách.

Čo má rád cyprus, optimálne podmienky pre rast

Váš cyprus rýchlo rástol a cítil skvelo po celý rok, potrebujete vedieť, ako sa mu riadne starať doma. Povieme vám to v ďalších častiach.

Optimálna teplota a vlhkosť

Optimálna izbová teplota pre cyprusový dom v lete asi 15-20 ° C. V tejto dobe závod potrebuje veľa času na voľnom priestranstve. Ak je leto príliš horúco – sprejujte cyprus až štyrikrát denne.

V horúčave, môžete tiež zabezpečiť cyprus sprcha a udržať rastlinu na podnos s mokrou štrk. V zime je lepšie udržiavať teplotu 10 ° C.

Výber miesta v závislosti od osvetlenia

cyprus
V lete je potrebné, aby rastlina bola zatienená priamymi lúčmi a umiestnená na balkóne.
V zime by mal mať dostatok osvetlenia, dal hrniec s rastlinou lepšie na juh až na jar.

Chápať, že rastlina nemá dostatok svetla, je veľmi jednoduché: Cypress sa roztiahne a stratí svoj dekoratívny účinok. Ak je príliš veľa svetla, rastlina stráca listy.

Viete? V cyprilových kazetách a na truhloch si Rimania uchovávali najhodnotnejšie zvitky.

Aký druh pôdy robí domáci cyprus

Najlepšia pôda pre cyprus – zmes trávnika, listov alebo rašeliny a hrubého piesku. Zvyčajne vezmite jednu časť trávnika, dva kusy listu a jeden kus piesku.

Cypress tiež vyžaduje uvoľnenú pôdu, inak môže rastlina umierať. Potrebujete dobrú drenáž v spodnej časti hrnca.

Ako pestovať cyprus v domácnosti

Pestovanie cyprusu v domácnosti nie je ťažké. Stačí stačiť kúpiť semená v sklade alebo vytiahnuť z kužeľov cyprusových hnedých sadeníc.

Výber hrnca na cyprus

kužele
Hrniec by mal mať 3-4 veľkosti väčšie ako korene rastliny. Lepšie je kúpiť hlinený hrniec, ako v plastovom kontajneri, pôda sa rýchlo vysychá a v zime sa zem stáva studená, čo škodlivo ovplyvňuje rastlinu.

Schéma pristátia

Vysádzanie cyprusu je veľmi ľahké. Semená musia byť získané z hrudiek alebo sáčkov a vysadené v širokej miske. Vylievať. O niekoľko týždňov neskôr sa objaví prvý mladý rast a o mesiac neskôr sa môžu na ich hrnce vysadiť malé cyprusy.

Dôležité! Koreňový krk by nemal byť pri výsadbe príliš hlboko v zemi.

Vlastnosti starostlivosti o izbu cyprus

S náležitou starostlivosťou vás rastlina poteší a umožní vám to reprodukovať doma.

Pravidlá zavlažovania

Potrebujete vodu cyprus často a veľa. Najdôležitejšou vecou je však nastaviť “zlatý priemer”, aby nedošlo k pretečeniu rastliny alebo dokonca nechať ju bez vody.

cyprus
Posype cyprus je tiež potrebné. Odporúčame to robiť ráno a večer. Súčasne sa používa voda v izbovej teplote. V horúcich dňoch je potrebné postriekať denne.

V zime by sa cyprus nemal striekať, ale mali by ste vodu raz týždenne.

Viete? Cyprus strom vylučuje phytoncides, ktoré zabíjajú moru.

Pôda

Prvé hnojivá sa vykonávajú s komplexným hnojením dva mesiace po výsadbe, ale dávka by mala byť dvakrát taká slabá ako pre dospelú rastlinu.

Dospelé cypry sú oplodnené komplexným minerálnym vrchným obväzom dvakrát mesačne. To sa vykonáva od polovice júla. Obzvlášť účinná bola droga “Kemira”. Pred zalievaním sa 150 g liečiva rozptýli pozdĺž kruhu krvácania a zaviedlo do pôdy. Potom sa kŕmenie zastaví, takže rastlina je pripravená na zimu.

Dôležité! Nepoužívajte humus, pretože nepriaznivo ovplyvní cyprus.

Horný obväz by mal obsahovať horčík a vysoký obsah dusíka v nich môže poškodiť cyprus.

Kedy a ako sa rastlina orezá

cyprus
Prerezávanie nie je menej dôležité ako napájanie a kŕmenie.

Pravidelné prerezávanie cyprusov sa vykonáva na začiatku jari. Zmrazené konce výhonkov sú odrezané a staré a suché vetvy sú odstránené.

Okrem obvyklého ročného prerezávania, musíte vytvoriť korunu cyprusu. Obvykle ide o pyramídový alebo kužeľovitý tvar. Na konci vegetácie, teda na jeseň, je časť rastu bežného roka prerušená, čím sa zachováva prirodzená forma. To spôsobí, že korunka cyprusu bude silnejšia.

Dôležité! Nenechávajte holé vetvy na krovine, budú časom vyschnuté a budú musieť byť odrezať.

Cypress môže dostať viac štýlový vzhľad, ak si to nakrájame vo forme kocky, gule, pyramídy alebo špirály. Cypria rastie rýchlo, takže je potrebné prerezávať ju v lete každé dva týždne.

Transplantácia miestnosti cyprus

Transplantácia mladých rastlín sa vykonáva na jar. Dospelé cypry sa transplantujú podľa potreby, pretože korene tento proces dobre nepodporujú.

transplantácia
V spodnej časti hrnca sa odvádza drenážny materiál niekoľko centimetrov, potom zmes novej pôdy (jedna časť piesku, rašeliny a trávnika). Nalieha sa polovicu, potom sa dá hrudka s cyprusom a naleje sa na okraj hrnca s rovnakou zmesou. Staráme sa o cyprus mladých ako dospelých.

Viete? Fintotsidy, ktorá alokuje cyprus, sú užitočné pre zdravie a v procese prerezávania sú ešte výraznejšie.

Reprodukcia Cypry

Ak sa vám páči táto rastlina, je veľmi jednoduché šíriť sa doma. To sa dá dosiahnuť pomocou semien a odrezkov.

Metóda osiva

semeno
Nakúpené v obchode alebo zozbierané semená cyprus poslal do stratifikácie v chladničke po dobu 3-4 mesiacov. Potom namočte 12 hodín v teplej vode alebo v koreňovom roztoku.

Sú vysadené v škatuliach podľa schémy 4 až 4. V boxoch by už mali byť drenáž z drvenej kôry (2 cm) a zmes pôdy pre ihličnaté rastliny. V prípade pôdnych zmesí používajte piliny alebo piesok, ale akonáhle sa semená začnú dať prvé výhonky, odstránia sa.

Krabica so semenami sa umiestni na teplé miesto. Pôda by mala byť mierne navlhčená. Keď výhonky dosahujú výšku 6 cm, mladé cypry sú vysadené v samostatných hrncoch.

Dôležité! Šiják nesmie byť pochovaný.

Teraz mladá cypriza potrebuje starostlivosť, ktorú je možné ľahko realizovať doma. Hlavnou vecou je pravidelné napájanie, postrek, oplodnenie a dobré osvetlenie v čase. Ak sa všetko robí správne, za jeden rok cyprusy porastia na 25 cm.

Cyrene odrezky

cyprus
Rezanie je ďalší spôsob, ako vynásobiť počet vašich cyprusov.

Rezy rastliny koncom apríla, júna a začiatkom septembra, ale je najlepšie znížiť v apríli.

Použité apikálne odrezky. Odstránili, vyčistili a inštalovali v mini-skleníku s vysokou vlhkosťou.

Stimulanty sa môžu tiež pridávať do pôdy. Napájajú sa niekoľkokrát týždenne.

Dvakrát ročne sa kŕmil rastúci cyprus.

Viete? V dávnych časoch bol Cyprus krytý nepreniknuteľnými lesmi a najčastejšie medzi miestnymi stromami bol cyprus.

Cypressy prosím svoj krásny tvar a vzhľad. Ako už viete, cyprus je na rozdiel od mnohých iných rastlín nenáročný v starostlivosti.