Ako pestovať coreopsis vo vašej oblasti

červenoočko
Kvety koreopsis je popísané podobne ako malá slnečnica alebo harmanček. Táto trvalka rastlina pokojne toleruje nedostatok vlhkosti a bude kvitnúť až do prvého mrazu. Vlasy Coreopsis sú trópy Afriky, Severnej Ameriky a Havaja. Rastlina dosahuje dĺžku 1 m. Krásne kvety v priemere narastajú na 10 cm.

V tomto článku vám všetko povieme o agrotechnike rastúcej korejskej koreňovej rastliny a zistíme, akú starostlivosť potrebuje rastlina.

Miesto pre vykládku

Koreopsis sa cíti dobre na slnečnom sprisahaní, a vo farebnom odtieni môže rastlina začať močiť. Musíte tiež chrániť zariadenie pred vetrom. Pri okamžitej výseve semien v otvorenom priestore rastlina kvitne druhý rok.

Pestovanie Coreopsis zo semien

Koreopsis je lepšie pestovať zo semien. Vysádzanie sa môže uskutočniť na jeseň, na jar a cez sadenice.

Viete? Efektívne a elegantné koreopsis má pomerne nesúrodé meno: jeho meno je preložené z latinčiny ako “ako chyba”. V tomto prípade samotná kvetina nemá nič spoločné s hmyzom, ale jeho semená sú skutočne nalievané chyby.

Sejba osiva v otvorenom teréne na jeseň

červenoočkoMôžete pestovať coropopsis na jeseň, ak žijete v regióne s teplým podnebím. Kvety majú vlastnosti odolné voči chladu, a to vám umožní okamžite pestovať semená na otvorenom priestranstve. Pri výsadbe na jeseň rastlina vykazuje vynikajúce klíčenie semien a skoršie kvitnutie.

Je dôležité to vedieť pred sejbou je potrebné pripraviť pôdu. Pretože viacročná rastlina rastie viac ako rok na jednom mieste, je lepšie zaviesť komplexné minerálne hnojivá pri uvoľňovaní pôdy.

Výsadba semien druhu coreopsis sa vykonáva vo voľnej drenovanej pôde. Držte ich na vzdialenosti medzi nimi na 20 cm.

Dôležité! Aby sa zabránilo rozpadu semien, počas jesenného výsadby je lepšie, aby sa lôžka nevysokali.

Zasadenie na otvorenom teréne na jar

Ak sa rozhodnete sadiť Coreopsis na otvorenej pôde, potom budete strieľať, čo si všimnete za pár týždňov.

V apríli, v teplom podnebí, môžete začať siatie koreopsis na otvorenom teréne, ale ak máte krátke a chladné leto, je najlepšie sadiť každoročne cez sadenice. Na základe klimatických podmienok, počasia, kvality semien a pôdy sa môžete rozhodnúť, kedy sa budú musieť vysádzať semená v zemi.

Ak chcete vytvoriť krásny kvetinový záhon, je lepšie držať sa vzdialenosti medzi nimi na 20 cm.

Viete? Koreopsis má iné meno – “slnko na záhrade”.


Zasievanie sadeníc

červenoočko
Pestovanie coreopsis, obzvlášť cenné odrody, je najlepšie vykonať prostredníctvom očkovania na sadenice. Urobte to lepšie v marci. Semená musia byť rozptýlené po povrchu vlhkej pôdy v banke s dobrou drenážou, ktorá musí byť predtým dezinfikovaná. Potom by mala byť nádoba pokrytá fóliou alebo sklom.

Coreopsis je nenáročný na zloženie pôdnej zmesi. Je lepšie ho pestovať vo voľnej, ľahkej a odvodnenej pôde. Mala by obsahovať živiny, ale s mierou, pretože prebytok vedie k rýchlemu rastu listov.

Tiež, coreopsis netoleruje stagnáciu vody a vysokú kyslosť.

Ak chcete, aby vaše semeno vyrastalo rýchlejšie, ošetriť ich pred vysadením bio-stimulátora “Epin”.
Sadenice sa objavia za pár týždňov.

Dôležité! Nedovoľte vyschnuť semená. Je lepšie rozstrekovať ich vodou.

Ako sa starať o coreopsis v procese pestovania

Starostlivosť o coreopsis je ďalším krokom k správnemu rozvoju rastliny. Ďalej vám povieme, ako sa o ne postarať.

Ako vodu

Zalievanie jadier
Pri správnom zalievaní trvá jeseň dlhšie a hojnejšie. V suchom lese budete musieť rastlinu čistiť častejšie, ale iba v prípade rastu vo voľnej prírode. Ak rastú v kvetináčoch – voda musí byť aplikovaná, keď pôda vysuší.

Aplikácia hnojív

Oplodniť rastliny lepšie organické hnojivá, ako je kompost. Vykonajte hnojenie na jar av lete v priebehu kvitnutia. Vrchný obväz robí rastlinu bohatou a predlžuje kvitnutie. Ak nemáte kompost, môžete použiť komplexné hnojivo. Tiež sa oplodňuje mnoho rokov po rezaní. To nepoškodí rastlinu, a coreopsis bude znovu kvitnúť.

Prerezávanie Coreopsisu

Coreopsis by sa mal odstrániť po kvete. Ak chcete získať trvalé kvitnutie, musíte odrezať púčiky, ktoré bielenie. Na jeseň je lepšie prerezávať nadzemnú časť koreopsis so záhradnými nožnicami. Je tiež potrebné poskytnúť podporu pre vysoké kultivary.

Kombinácia koreňov s inými rastlinami

Koreopsis sa pestuje na záhrade s ostatnými susedmi – delphinium a modrá šalvia. Môžete pestovať ruže, rudbeckies alebo ľalie v okolí.

Coreopsis s inými rastlinami
Nízko rozvinuté odrody sú najlepšie vysadené ako ozdoba obrubníkov, v hrncoch alebo terasách.
Môžete pestovať coropopsis po obvode trávnikov alebo ozdobiť malé záhony medzi chodníkom alebo chodníkom.
Vysoké odrody vytvárajú neobvyklý koberec v skupine s ročníkmi, ale je lepšie ich pestovať v pozadí.

Môže tiež prísť a duhovky, petúnie, dahlias, zinnia, sladký hrášok a mesiačiky. Sú vysadené pozdĺž obvodu a na pozadí – červenoočko. Krásnou možnosťou môže byť výsadba koreopsis okolo malej fontány.

Odolnosť proti chorobám a škodcom

Coreopsis je odolný voči chorobám a škodcom, ale nie je ani stopercentná záruka.

Najčastejšie rastlina je pozoruhodná hrdzu listov a Fusarium. V takomto prípade je potrebné odtrhnúť poškodené listy a potom posypnúť jadierkou fungicídmi. Ak to nepomôže, je lepšie úplne odstrániť kefu. Je potrebné odtrhnúť listy, ktoré sú zasiahnuté škvrnami.

Keď sa coreopsis zotrváva v raste a vrcholy a puky začnú prekladať do skúmavky, budete musieť úplne odstrániť krík, pretože rastlina je infikovaná vírusovou infekciou.

vošky
Ak je vaše zariadenie ohromené vošky, je lepšie používať drogy z vošiek, ale predtým odporúčame používať ľudové prostriedky.
húsenice a chrobáky zbierať ručne.

Zimovanie trvácnej koreopsie

Na zimu je lepšie skrátiť stonky pod koreňom. To platí pre tie regióny, ktoré patria do teplej klímy. V chlade je lepšie pokryť jadro s vrstvou smrekových konárov alebo listov. Takže rastlina prežiť dobre pod snehom a kvitne po zime.

Vegetatívne metódy reprodukcie

Coreopsis sa môže šíriť dvomi spôsobmi: rozdelenie odrezkov a odrezkov.

Fragment oddenky

Táto metóda reprodukcie je najjednoduchšia a najspoľahlivejšia. Urobte to lepšie v marci až apríli. V tejto dobe sneh už klesá. Okolo jadierka je potrebné uvoľniť zem a vykopať kefu.

Dôležité! Vykopajte rastlinu opatrne, aby nedošlo k poškodeniu odrodky.

Koreň by mal byť rozdelený ostrým nožom. Každá oblička má mať 3 obličky. Potom je rastlina zasadená na správne miesta a starať sa o ňu, ako dospelá rastlina. Kvitnúce uvidíte v prvom roku po transplantácii, pretože rastliny sa rýchlo zvyknú na nové miesto.

Reprodukcia pomocou odrezkov

červenoočko
Rozmnožovanie odrezkov sa vykonáva v lete, približne v júni až júli. Zdravé výhonky je potrebné strihať 10 cm pod internodes. Potom je potrebné transplantovať do sadeníc. Zospodu je tiež potrebné odstrániť listy. V jednom hrnci môžete umiestniť až dve odrezky. Kvetináče by mali byť umiestnené v penumbre a často zalievané. S takouto starostlivosťou sa rastlina rýchlo zakorení a v blízkej budúcnosti sa rozkvitne.

Koreopsis – nenáročná rastlina, a pristátie a starostlivosť vám poskytne potešenie. Ak robíte všetko správne, rastlina rýchlo rozkvitá a urobí vás šťastnými svojimi kvetmi.