Ako pestovať a pestovať narcis v letnom sídle

narcisy
Na začiatku jari pre mnohých spojené s dátumom v kalendári, a s výskytom prvých kvetín, ako je ruža. Svetlé farby delikátna kvety s veľkými tyčinkami po pochmúrnej zimná krajina s kmeňmi zčernalých dotkol dokonca ľahostajní k ľuďom farby.

Výber miesta pre narcis

Na pestovanie narcisu je vhodné miesto chránené pred vetrom s dobrým osvetlením. Dobre kvitnúca rastlina a v penumbre, bude zaistiť miesto pod stromami alebo kríky s tenkou korunou. Kvety dokonale cítia v skalných záhradách, na osvetlených záhonoch a kvetinových záhonoch, v blízkosti umelých rybníkov. Nedávajte ho na miestach, kde rástli iné cibuľovité alebo solanacee, sú schopné preniesť narcisové žiarovky na svoje choroby.
narcisy
Potom, čo kvet narcisu vybledne, listy sa musia vysušiť a až potom ich môžu odstrániť. Vzhľadom na túto okolnosť je výsadba najlepšie umiestnená v blízkosti ihličnatých stromov alebo kríkov, neskoro kvitnúcich trvaliek, medzi hustou trávou na trávniku. Týmto spôsobom skryjete neatraktívne druhy rastlín v období odumierania.
Pri výbere miesta zvážte skutočnosť, že v jednej oblasti môže narcis vyrastať až šesť rokov.

Ako pestovať narcis v otvorenom teréne

Optimálne vlastnosti pôdy:

 • uvoľnenie;
 • priepustnosť vody a vzduchu;
 • kyselosť pH 6,5 – 7,8;
 • Podzemná voda nepresahuje 60 cm od povrchu.

Keď môžete sadiť narcis

Najlepší čas na plantáž je jeseň až začiatkom októbra. Cibule narcisu sa zakladajú v priebehu mesiaca, tak vyzdvihnúť čas výsadby pred nástupom mrazu. Ak kvetina nemá čas na posilnenie, zomrie.
Možné pristátie skoro na jar. Hlavná podmienka – pozemok by sa mal zahriať do hĺbky 20 centimetrov.

Vlastnosti výsadby na jar

Pred vysadením narkozových cibuliek rastliny je potrebné vykonať niektoré procedúry. Najprv sa zlikviduje nekvalitný sadivový materiál: mäkké, poškodené, zle cítia a choré žiarovky. Zdravé vybrané žiarovky by mali byť ošetrené postrekom “Fundazol” alebo držať v roztoku manganistanu draselného po dobu pol hodiny. Po spracovaní vysušte sadenice dobre.

Výsadba Naricesses
Pôda pre výsadbu by mala byť tiež pripravená: vykopaná a pol bajonet bajonet. Ak je na pozemku ťažká hlinená pôda, zrieďte ju rašelinou a pieskom, kyslou – pridajte vápennú alebo dolomitovú múku. Je žiaduce oplodniť pôdu humusom a popolom z dreva. Určte hĺbku jám na výsadbu, vedené veľkosťou cibule a štruktúry pôdy, by mali byť približne 12-18 cm. Po výsadbe, nalejte a mierne kompaktné pôdy.
Nezabudnite, že žiarovky narcisov, zasadené na jar, budú kvitnúť oveľa neskôr ako jesenné.

Ako na plantáž narcis na jeseň

Príprava pôdy na jesenné výsadby je vytvorenie vrstvy živín najmenej tridsať centimetrov. Preto sa v rovnakých častiach zmiešajú: rašelina, veľký riečny piesok, humus a trávnik.

Dôležité! V pôde je potrebný hrubozrnný riečny piesok ako drenáž. Stagnácia vlhkosti spôsobuje hubové infekcie a smrť cibule.

Nie je nadbytočné pridávať a minerálne zlúčeniny superfosfát (2 lyžice) a draslík (1 polievková lyžica) na meter štvorcový. Miesto je vykopané a vyrovnané pomocou rake. Všetky tieto postupy je potrebné vykonať mesiac pred vysadením.
Hĺbka výsadby cibuľových kvetov
Hĺbka výsadby je daná veľkosťou cibuľou a pôdnych podmienok – od 15 do 25 cm necháme 70 cm medzi riadkami Ak chcete mať veľa detí, rastlinné žiarovky v hĺbke 12 cm po je nutné jesennú výsadbu na mulčovanie pôdy a prístrešie smrekové konáre a trsy: … chráni pred mrazom a hlodavcami.

Viete? Po dlhú dobu boli narcisy obdivované a obdarené rôznymi vlastnosťami. Starovekí Gréci považovali kvetinu za symbol smrti a použili ju na pohrebné obrady. Európa v období rozkvetu renesančného ctenového narcisu ako symbolu lásky a manželských väzieb. Na východe kvetina zosobňuje oči milovaného, ​​v Taliansku kytica narcisov znamená vyhlásenie lásky.

Základné pravidlá starostlivosti o narcisu

Veľmi dôležitým bodom v starostlivosti o narcisy na záhrade je pletenie, uvoľňovanie a uvoľňovanie pôdy. Žiarovky potrebujú kyslík na vývoj a kvitnutie. Zber travnej buriny zabezpečí dobrú dodávku živín do rastliny.

Zalievanie rastlín

narcis
Akonáhle dopadne sneh, žiarovky vysadené na jeseň potrebujú zalievanie. Pri výsadbe dávajte pozor na drenáž v pôde, aby vlhkosť nezostala v koreňoch rastliny. Na konci apríla sú pupeny položené v narcisu, voda je v tomto období jednoducho životne dôležitá. Vlhkosť zostávajúca po roztavení snehu sa odparila, takže by ste mali poskytnúť zalievanie. Pri nedostatočnom napájaní môžu púčiky vyblednúť bez toho, aby kvitli. Púčiky by nemali byť namočené, aby voda nepoškodila okvetné lístky. Po období kvitnutia by mala byť rastlina napojená po dobu jedného mesiaca, aby žiarovky mohli absorbovať všetky živiny na zimovanie.

Vlastnosti kŕmenia narkóza

Narcissus začína kŕmiť počas výskytu prvých výhonkov. Použite v tomto prípade minerálne zmesi (1 lyžica na desať litrov vody). Prvý horný obväz je kombinovaný so zalievaním.
Druhé hnojivo sa vykonáva počas obdobia rozmnožovania. Na tento účel pripravte zmes: na desať litrov vody pridajte jednu čajovú lyžičku superfosfátu, močoviny a síranu draselného.
Po tretíkrát sa rastlina kŕmi plnoformovaným púčikom a zavádza minerálne hnojivá: dusík, fosfor a draslík.
Konečný vrchný obväz sa vykonáva počas obdobia kvitnutia pomocou zlúčenín fosforu a draslíka.

Pozor prosím! Počas daždivého počasia je lepšie používať granulované alebo práškové hnojivá a v suchých kvapalinách. Z organického hnojenia je lepšie použiť štvorročný hnoj, kostná múčka (zdroj fosforu). Po pôde sa pridá organická látka.

Pravidlá pre transplantáciu rastlín

Okrem toho, ako sa starať o narcisy na záhrade, potrebujete poznať pravidlá farebnej transplantácie. Najlepší čas na tento postup je jeseň. Ak chcete dlho udržiavať kvety, vzhľad a schopnosť krásne kvitnúť, musia byť zasadené raz za tri až päť rokov.

Niekoľko dní pred transplantáciou pokryte kvetinovú záhradu alebo kvetinovú zálivku filmom, ktorý ohrieva pôdu. Orádky narcisov vykopávajú spolu s hlinenou hrudkou a šíria sa na filme alebo papieri. Rastlina by sa mala vyšetriť, odstrániť slabé alebo choré klíčky a v prípade potreby rozdeliť.
Transplantácia narcisov
Na zvolené miesto pristátia pod Bush kopať jamu na spodnej Lay tenkej vrstvy trojročného humus búšil škrupín a prítlačného popola. Položte rastlinu na dno, posypeme, kompaktujte pôdu a hojne ju nalejte. O dva týždne neskôr znovu nalejte. Ďalšia starostlivosť je rovnaká ako po výsadbe. Počas vytvárania púčikov piesku piesku granulátmi minerálnych hnojív.

Reprodukcia narcisu

Reprodukcia narcisov sa uskutočňuje semenami a vegetatívnymi metódami. Chovatelia na chov nových hybridov umelo opylujú rastliny a čakajú, až sa semená dozrievajú dlho. Budeme uvažovať o jednoduchších spôsoboch reprodukcie.

Zaujímavé! Staroveký grécky mýtus rozpráva o krásnom mladíkovi Narcissovi, ktorý odmietol lásku nymfy Echo. Rozzuřené nymfy odsúdili Narcissa na narcisizmus, mladý muž zostal navždy pri potoku, obdivoval jeho vlastné odrazy vo vode. Tam, kde ležala jeho hlava, rástla kvetná kvetina so sklonenou hlavou. A meno Narcissus sa odvtedy stalo domácim menom.

Reprodukcia osiva

Reprodukcia osiva
Pri tomto spôsobe nie je suší šľachtením po zhromaždení semená vysadené v škatuliach v teplej klíme v pôde do hĺbky rovnajúcej sa trojnásobku veľkosti semien. Oni sú zdvorilý, rovnako ako za sadenice – s napájaním a kŕmením. Prvé roky výhonkov sa nedotýkajú, čo dáva žiarovke čas na posilnenie a tvoria koreňový systém. Potom hľadajú trvalé miesto, transplantované, pričom dodržiavajú všetky pravidlá výsadby. Kvitnú také rastliny za šesť až sedem rokov.

Vegetatívna reprodukcia

V treťom roku života je žiarovka schopná vytvoriť dostatočný počet detí. Žiarovky sú od matky odpojené a umiestnené v samostatných jamkách. Starostlivosť o ne spočíva v napájaní, hnojenie a uvoľňovaní pôdy.

Ďalšou metódou je reprodukcia váhy. Pre túto metódu vyberte najväčšie žiarovky. Počas týždňa sa sušia pri teplote 20 stupňov. Potom sa vykonávajú nasledujúce akcie:

 1. Vyčistené z koreňov a horných šupín.
 2. Dezinfikujte roztok “Fundazol” na pol hodinu.
 3. Vystrihnite hornú časť žiarovky a rozdeľte ju na osem kusov.
 4. Na každej delenke by mali byť párové vločky s bežnou Don masou nie menej ako jeden gram.
 5. Dezinfikujte váhy pomocou “Benlatom”, nalejte rašelinu a pridajte k obalu.
 6. Pri teplote 17 až 20 stupňov sa vločky uchovávajú v uzavretom vaku tri až štyri mesiace. Počas tejto doby by mal tvoriť malá cibuľa.

Reprodukcia podľa mierky
Pracovný čas sa musí vypočítať tak, že v októbri, odstráni z vreca a mladých cibuliek, odstráňte šupiny a vykonávanie dezinfekcie, vrchom zasadil do boxov naplnených rašeliny a piesku (tri ku jednej). Krabica so sadením by mala byť umiestnená v miestnosti s teplotou piatich až desiatich stupňov v zimnom období. Na jeseň sa môžu vysadiť rozvinuté a zosilnené žiarovky.

Hlavné škodcov a chorôb kvetu

Najčastejšie choroby a škodcovia napadajú narcisy z dôvodu nedodržania pravidiel výsadby alebo starostlivosti. Hlavné príčiny vzniku problémov sú:

 • nedodržanie pravidiel skladovania sadiva (teplota, vlhkosť);
 • nevykoná dezinfekciu žiaroviek;
 • nadmerné hnojenie dusíkom;
 • nedostatok osvetlenia.

Tieto chyby môžu viesť k chorobám a výskytu škodcov.

Choroby Narcisu
Najčastejšie narcisy sú vystavené invázii na nematódy, medveď, slimáky, kliešte a narcisy. Proti nematódom používa drogy “Nemafos” a “Carbathion”. Z prsia letu pomáha dvojstupňové riešenie “Fufanon”. Proti kliešťom existuje ľudová metóda – sprejovanie rastliny tabakovým roztokom alebo infúziami nechtíkov. Na prevenciu v období vývinu posypte zariadenie “Fitoverm” na desať metrov štvorcových 2 ml na 1 liter vody.

Ak sú rastliny infikované infekciou, musia byť naliehavo vykopané tak, aby neinfikovali zdravé kvety. Zdravé žiarovky napájané horúcou vodou (45 stupňov) asi tri hodiny. Pôda by mala byť ošetrená “karbátom”. Aby ste sa vyhli takýmto problémom, ošetrite sadenice fungicídmi, pri skladovaní dodržiavajte všetky odporúčania.

Ako sa starať o narcisy po kvete

Narcisy vybledli, čo robiť ďalej? Potom musia byť pripravení na zimu. Vyblednuté rastliny nemôžu rezať a odstrániť listy, musia prirodzene vyschnúť a ich džúsy vstúpi do žiaroviek, ktoré zimu v zemi. Po ukončení kvitnutia sa rastlina naďalej napúšťa, takže žiarovky dostanú dostatočné množstvo živín.

Narcisy sú mrazuvzdorné, ale pri nedostatku snehu môžu zomrieť. Rastlina bude najhoršia, ak sa počas dlhšieho rozmrazovania prebudí a začne klíčiť. Takáto rastlina zomrie, keď sa vráti mráz. Keď lístie narcisu vyparuje a vyparuje, musí sa odstrániť a pôda sa roztrhnúť. Miesto so zostávajúcimi žiarovkami by malo byť pokryté mulčovaním: rašelinou, slamou, špeciálnymi materiálmi (agrospan alebo spunbond) vo vrstve pätnásť centimetrov.
Narcisy pod snehom
Čo treba urobiť, ak nechcete nechať žiarovky na zimu, keď narcisy stratili? Tu musíte počkať na prirodzené vyčerpanie rastliny a potom pomocou záhradnej vidlice opatrne vykopať žiarovky. Umiestnite ich na chladné, tmavé miesto, aby ste vysušili. Keď žiarovky dostatočne vyschnú, oddeľte deti od matrice, prejdite, utrite mäkké a poškodené. Vybraný kvalitný materiál musí byť dekontaminovaný v roztoku mangánu a vysušený teplým (+ 22-25 stupňov). Miestnosť musí byť vetraná. Cibuľu uložte pred časom vysádzania v tmavej miestnosti pri teplote 18 stupňov.

Ak sa rozhodnete zdobiť sprisahanie s narcisom, vezmite do úvahy skutočnosť, že existujú skoré a neskoré odrody kvetov. Zasadené na mieste a tie, a ďalšie, budete obdivovať kvitnúce viac ako jeden mesiac. Ozdobte tieto kvety s kvetinovými záhonami, skalky, trávniky. Pôvodné obrubníky a kompozície s inými jarnými farbami vyzerajú.


Loading...