Ako pestovať a ako pestovať semená rajčiaka

Klíčení rajčiakov
Základ pre novú úrody rajčiakov je položený na samom začiatku ich kultivácie a vedie špeciálnu prípravu semien. Ogorodniki začať zážitok zo sledovania s semien vo februári a získa svoje špeciálne postupy pre posilnenie klíčenie zárodky a prahové hodnoty odporu ochorení, a nakoniec – získanie vysokého výnosu. Uvažujme podrobne, ako postupy, ktoré môžu byť predmetom budúcich zrelých paradajok, začínajúci klíčenie a končiac ich pestovanie v pôde.

Na klíčenie alebo nie klíčenie

Mnoho začínajúcich záhradníkov pred tým, ako začnú pestovať paradajky, položte otázku: potrebu klíčiť semená pred výsadbou.

Správna príprava sadeníc zabezpečí úrodnú zber, chutné plody a tiež odstránenie možných chorôb.
Klíčení rajčiakov
Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu viesť k smrti vysadeného materiálu pred jeho vznikom:

 • infekcie na semenách;
 • infekcie v zemi;
 • Zvýšená hustota pôdy a jej presýtenie soľami;
 • hlboké siatie;
 • nadmerné zvlhčovanie;
 • nebezpečných škodcov.

Aby sa zabránilo takýmto problémom, je lepšie pripraviť semená osobitným spôsobom, čím im poskytne stabilnejšiu imunitu. V tejto súvislosti hrá úlohu klíćenie.

Dôležité! Ak sa semená správne vyklíčili pred výsevom, výnos môže vzrásť na 30 percent.

A to nie je nadsadenie, najmä ak sa bezprostredne zasievate do zeme, keď hrozí nebezpečie hmyzu. V tomto prípade vyklíčené sadenice rastú oveľa rýchlejšie a škodcovia nemajú čas na napadnutie neprijateľného materiálu.
Klíčky rajčiaka

Čo potrebujete vedieť o výbere osiva

Než začnete pripravovať semená na výsadbu, musia byť správne vybraté. Existuje niekoľko bodov, ktoré by ste mali venovať pozornosť pri nákupe sadeníc:

 • klimatické podmienky (odrody rajčiaka sa v niektorých regiónoch môžu líšiť v pestovaní);
 • výrobca (dovezené odrody nemusia zakoreniť v našich poveternostných podmienkach);
 • skladovateľnosť;
 • znamienko F1 (znamená odolnosť voči chorobám a výnosom);
 • účel osív (pre skleníky alebo záhrady);
 • skoré alebo neskoré odrody (v závislosti od obdobia zberu).

Aj odrody paradajok sa líšia svojim účelom. Takže, pre použitie čerstvej zeleniny je lepšie zvoliť šťavnaté odroda “býčie srdce” s mäsitým vlákniny, alebo univerzálne “Moskvič” a na výrobu konzerv mali dať “dámske prsty” (s pevnou dužinou a hrubou šupkou).
Výber osiva

Aký druh pôdy je potrebný pre sadenice paradajok

Dôležitú úlohu pri pestovaní paradajok hrá správne vybrané zloženie pôdy. Existujú dve možnosti: kúpiť si hotovú univerzálnu zmes v obchode alebo si ju sami ochutnať, čo dáva najžiadanejšia záhradkári. Preto, aby sa pestovala dobrá úroda rajčiakov zo semien domu, musíte začať prípravou kvalitnej pôdy.

Viete? Vo svete každý rok rastie asi 60 miliónov ton paradajok.

Príprava je najlepšie od jesene. Pôda by mala obsahovať takú štandardnú súpravu zložiek: pozemok zo záhrady, zmiešaný s pieskom a rašelinou, s prídavkom humusu a popola z dreva. Pozemok zo záhrady je odvezený z miesta, kde sa v minulom roku pestovali rajčiny, zemiaky a iné druhy slnečnice.

Optimálne zloženie je zmes, ak je jedna časť pozemku zlúčiť s 2 časťami rašeliny, kompostu, a jednou dávkou pol časti piesku. Aby sa nariedenie vysoko kyslé fluóru, vedierko zmesi sa pridá 200 g lietajúceho popolčeka, 10 g močoviny, 30 g superfosfátu a 10 g draslík.
pôda
V rôznych obdobiach rastu sadeníc sa kompozícia pôdy koriguje. Takže v počiatočnom štádiu prípravy pôdy sa do nej pridáva viac piesku a menej kompostu. Potom sa preosieva a dezinfikuje.

Tomatom zapadá do voľnejšej pôdy, s ľahkým prístupom k vzduchu a vlhkosti. Pre väčšiu priepustnosť vzduchu sa pridáva mechový sphagnum alebo akékoľvek dezintegračné činidlá. To umožňuje lepšie rozvíjať korene.

Ogorodniki so skúsenosťami radšej sadenice vo forme pilín a piesku (v pomere 2: 1). V tomto prípade môžu byť piliny impregnované minerálnymi hnojivami so všetkými živinami. Súčasne piliny slúžia ako prášok do pečiva pre pôdu.

Príprava semien na výsadbu sadeníc

Prípravné postupy pre osivo vyžadujú veľa času a osobitnú pozornosť, pretože závisí od ich správneho priebehu. Takéto opatrenia zahŕňajú: triedenie semien, vykurovanie, spracovanie, namáčanie, klíčenie a vytvrdzovanie. Budeme sa podrobnejšie oboznámiť s každou z metód a naučiť sa, ako správne pestovať paradajky zo semien doma na sadenice.

vzorkovanie

Semená sú pripravené na pestovanie vo februári. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je pozrieť sa na ich vzhľad. Tu pravidlo je: viac je lepšie.
Veľké semená obsahujú viac potrebných látok. Z nich rastú veľké paradajky.
Výber osiva
Ak chcete vybrať kvalitné semená, umiestnite ich do špeciálneho roztoku pripraveného zo stolovej soli a nechajte ich niekoľko minút. Semená, ktoré sa v dôsledku tohto postupu zdvihnú, sa považujú za nevhodné a spadajú na dno, sušia sa a nechajú sa na ďalšie spracovanie.

Otepľovanie semien

Fáza zahrievania je potrebná len pre tie zrná, ktoré boli v zime v zime. Pred zasadením asi mesiac sa materiál umiestni do nádoby na tkanivá a zahrieva sa 7 dní a postupne sa zvyšuje teplota. Postup začína pri teplote +20 stupňov a končí pri +80 stupňov.

Ohrev domu je najlepšie vhodný pre batériu. Stačí stačiť semená po dobu troch dní.

Viete? Veľkosť plodov najmenšej odrody paradajok v priemere je menšia ako 2 cm.

Paradajky-hybridy túto manipuláciu nepotrebujú.

Úprava semien

Keďže semená môžu byť patogénnymi baktériami, odporúča sa ich dezinfikovať. To pomôže zabrániť kolízii s infekciou sadeníc. Na leptanie použite roztok mangánu. Semená sa umiestnia do 1% roztoku a nechajú sa stáť približne 20 minút.
Úprava semien
Mangán môže byť nahradený zriedeným peroxidom vodíka, ktorý je predhriaty. V takomto riešení je výsadbový materiál namočený počas 10 minút. Fáza dezinfekcie končí liečbou potrebnými liekmi. Na tento účel bude perfektne vyhovovať “Epin” alebo “Immunocytophyte”, humát sodný alebo ľudový liek vo forme šťavy z aloe.

Semená sú umiestnené v priehľadnej nádobe s impregnáciou a umiestnené na teplo na deň. Po spracovaní ich dôkladne vysušte a pokračujte ďalším krokom.

Namočenie semien

Pred pestovaním paradajok zo semien je žiaduce ich namočiť. Na tento účel vezmite sklenenú nádobu alebo plastovú škatuľu s teplou vodou. Sadenice sú zabalené v plátno a umiestnené v kontajneri. Voda by nemala úplne zakryť zrno (polovice lepšie).

Odporúčame oboznámiť sa s týmito odrodami paradajok ako “Malachit Box”, “Lazy”, “Sto libier”, “Super”, “Stolypin”, “King of London”, “Cooperative plodné”, “Labrador”, “Caspar”, ” Niagara “” červená červená “” kardinál “” bizón Sugar “” červené gardy “” Gin “” Rapunzel “” Samara “” červená Karkulka, ‘Mikádo ružová “” pelargónie bozk, a’ Zlaté srdce. “

Celý proces by mal byť pridelený 12 hodín. V tomto prípade by sa voda mala trikrát meniť.

Gáza so semenami by mala byť tiež pravidelne odoberaná z vody, aby dýchali kyslík.

klíčenie

Postupné namáčanie sa mení na klíčenie budúcich paradajok. To podporuje rast rastlín a zaručuje skorší zber. Pri tomto postupe sa semená rozložia na dosku, pokryté zvlhčenou gázou alebo jemným vlhkým papierom.
klíčenie

Dôležité! V miestnosti s klíčivosťou by mala byť teplá (asi +20 stupňov).

Je dôležité zachovať rovnováhu a zabezpečiť, aby tkanina nevyschla a nie je príliš mokrá.

kalenie

Pred pestovaním paradajok zo semien je vhodné ich temperovať. Keďže paradajky sú teplomilné plodiny, kalenie im pomôže ľahšie sa prispôsobiť nepriaznivým poveternostným podmienkam. Sadenice z takto pripravených semien sa lepšie vyrovnávajú s teplotnými zmenami a paradajky sa rozvíjajú oveľa rýchlejšie. Kroviny získané z kalených semien kvitnú skôr a výnosy výnosov o 40-50% viac.

Princíp tohto postupu je, že sadenice sú ovplyvnené rôznymi teplotami. Po prvé, klíčené semená sa umiestnia do chladničky a držia sa tam 12 hodín. Teplota nie je vyššia ako +2 stupňov. Potom sa zrná v priebehu 12 hodín zahrejú na +20 stupňov.
kalenie

Viete? V niektorých krajinách sa rajčiak nazýva jablko. Francúzi ju nazvali “jablkom lásky” a Nemci ju označovali za “rajové jablko”.

Stačí urobiť postup 2-3 krát, aby ste mali výrazný účinok.

Ako vyklíčiť semená paradajok na sadenice v toaletnom papieri

Spôsob vyklíčenia paradajok zo semien v toaletnom papieri možno bezpečne pripísať modernému know-how. Pozitívne momenty sú zrejmé:

 • možnosť vyhnúť sa chorobám semien;
 • minimálny požadovaný priestor;
 • schopnosť určiť najsilnejšie klíčky.

Existuje niekoľko variantov takejto klíčivosti s pozitívnymi a negatívnymi bodmi.
Semená paradajok na sadenie v toaletnom papieri
1. metóda. S plastovou fľašou. Toto je najjednoduchšia a najrýchlejšia voľba. Fľaša sa musí prerezať a položiť na spodok vodou nasiaknutého papiera. Na to rozdeliť sadenice. Fľaša je pokrytá plastovou taškou, čím vzniká druh skleníka. A je potrebné vytvoriť v ňom otvory pre kyslík. Kontajner je najlepšie umiestnený na slnku.

Týmto spôsobom sa ukazuje, ako môžete rýchlo a ľahko pestovať paradajky zo semien v toaletnom papieri. Metóda je veľmi výhodná, pretože nevyžaduje zavlažovanie, pretože v uzavretom priestore vzniká skleníkový efekt. Klíčky by sa mali objaviť tretí deň.

Zoznámte sa s týmito spôsobmi pestovania paradajok: v slimáku, na hydropóniu, na parapete, kultiváciu paradajok podľa metódy Maslova a Teryohina.

Druhá metóda. S plátkom. Lepidlo sa musí rozrezať na pásy s šírkou 10 cm, na ktoré je umiestnený namočený papier. Semená by mali byť rozložené zo vzdialenosti približne 4 cm od seba. V ďalšej vrstve zopakujte papier a textúru. Všetky “konštrukcie” starostlivo zložené do kotúča a viazané s elastickým pásom. Všetky zväzky by mali byť umiestnené v nádobe s vodou (asi dva prsty od spodnej časti) a rovnako ako v prvom variante pokryté balením.

3. metóda. Pod laminátom je lemovaný. Táto možnosť je podobná predchádzajúcej, používa sa len viac porézna laminátová podšívka. Podobne, pletené “role” a vložte do vody. Akonáhle rajčiaky rastú, sú vysadené v zemi.

Termín klíčenia semien rajčiakov

Odpoveď na otázku, po koľko dní sa semená rajčiakov vysadia na sadenice, vyvoláva veľa začínajúcich pestovateľov zeleniny. To nie je prekvapujúce, pretože vedieť, že tieto informácie, môžete jasne stanoviť čas, kedy budete musieť zasiať sadenice.

Sadenice paradajok majú takmer rovnaké obdobie klíčenia. Suché zrná, keď sa vysadia na otvorenom priestranstve, nebudú staršie ako 10 dní.

Tento proces je možné urýchliť, ak použijete materiál na špeciálne ošetrenie namáčaním, meniacimi sa teplotami a inými vecami. V tomto prípade sa semená prejdú 5 ± 1 alebo 7 ± 1 dní v závislosti od odrody a kvality. Teplota by sa však mala udržiavať na úrovni nie nižšej ako +20 stupňov. Pri studenom vzduchu trvá kŕmenie niekoľko dní.
mladý rast

Dôležité! Dávajte pozor na hĺbku pristátia. Čím hlbšie je semeno na zemi, tým dlhšie sa dostane na svetlo.

Doba výsadby pre semená rajčiaka

Na semenáčiky rajčiakov doma dali bohatú úrodu, je dôležité vybrať ten správny čas, kedy je vhodné zasiať semená. V tejto záležitosti sa lunárny kalendár dostane na záchranu. Vhodné na pestovanie zeleniny na sadenice sú dni, keď je mladý mesiac pod vplyvom znakov, ktoré uprednostňujú plodnosť, a to: Rakovina, Váhy, Škorpión, Ryby alebo Aries.

Ak v týchto dňoch rajčiaky z nejakého dôvodu nemôžu byť vysadené, v kalendári lunárneho kalendára stále existujú podmienene priaznivé dni, v ktorých môžete tiež zasiať plodiny.

Pre-pristátie

Pred vysadením semien na otvorenom teréne sú najskôr umiestnené doma v kontajneroch so zemou. V každom pohári sa odoberie iba jedno semeno približne do hĺbky 1 cm a pravidelne sa napúšťa.

Je lepšie pestovať už vyklíčené sadenice, ktoré po namočení po 5-7 dňoch sa objavia výhonky. Potom sa prenesú do kontajnerov s pôdou.
Pre-pristátie
Ďalšia údržba vyžaduje včasné zavlažovanie pred prechodom do skleníka alebo do záhrady.

Vysádzanie by malo byť vykonané veľmi opatrne, aby sa nepoškodili korene sadeníc. V tomto prípade je veľmi dôležité dodržiavať režim teploty a vetrať ho včas, aby sa predišlo vzniku čiernej nohy.

Ak budete dodržiavať takéto pravidlá, vzhľad výhonkov nebude trvať dlho.

Pristátie v pôde

Pri výsadbe paradajok v skleníku alebo na otvorenom teréne je potrebné zamerať sa na klimatické podmienky a terén, na ktorom budú rásť. Ak vezmeme do úvahy všeobecne prijatý čas, potom sadenice vysadiť v skleníkoch odobratých v prvej polovici marca (pred 15. rokom), pod filmom na otvorenom teréne – v druhej časti marca – začiatkom apríla. V otvorenom teréne sa pestujú paradajky spravidla v júni.

Pred vysadením z rastlín je potrebné odrezať pár dolných listov, aby sa mohli mierne prehĺbiť. Sadenice je potrebné vytiahnuť z hrnca a spolu s hrotmi zeminy, v ktorej sa rozrástli, sa prenesú do otvoru. Predtým sa musí oplodniť zem v drážke. Jedna polievková lyžica špeciálnych hnojív postačuje, napríklad Signor Tomato.
Pristátie na otvorenom teréne
Hlbšia stonka do zeme by mala byť 10-15 cm. Pred vyplnením dierky je rastlina položená na stranu a hojne napojená niekoľkokrát. Voda musí preniknúť hlboko do pôdy, aby sa na ňu usilovali korene rajčiakov. Potom je jamka pokrytá zemou a sadenice ležia na nejakú dobu, takže stonka neklesne hlboko do studenej pôdy.

Paradajky nerastia dobre, ak na nich padnú baklažány, paprika alebo kapusta. Dobrí predchodcovia zeleniny sú také záhradné plodiny ako: uhorky, kukurica, fazuľa a kapusta.

Po výsadbe zeminou je rastlina viazaná na kolík. Zalievanie zhora už nie je potrebné, aby sa zabránilo vzniku kôry.

Ak chcete zachovať vlhkosť, zasadené paradajky by mali byť pokryté rašelinou.

Potom potrebujú iba zalievanie, vykonávajú hnojenie v čase a čakajú na zber.

Čo robiť, ak semená paradajok nevyklíčia

Nie je nezvyčajné pre prípady, kedy osivá zrná zostávajú v zemi bez toho, aby nechali klíčky. Toto je výzva venovať pozornosť možným chybám počas výsevu.

 • Čo by mohlo zastaviť klíčenie výhonkov a ako ich opraviť.
 • Nízka teplota vzhľadu výhonkov. Pri optimálnej teplote +21 stupňov chyba niekoľkých stupňov neumožňuje výsev zo semien. Je možné ju opraviť vytvorením priaznivých teplotných podmienok.
 • Vysoká vlhkosť zeme. V mokrej pôde sa môže výsadba materiálu kvôli nedostatku kyslíka udusiť. V tomto prípade stojí za to venovať osobitnú pozornosť kvalite zemného mixu, ako aj zníženiu zavlažovania.
 • Väčšia hĺbka výsevu. V tomto prípade sa sadenice ťažko prelomia a zomierajú. Optimálna hĺbka je 1-1,5 cm. Polievanie by sa malo vykonať pred výsevom a nie po ňom, aby materiál nebol ešte hlbší.

Nezačnite vypestovať semená

Viete? V prírode existuje viac ako 10 000 druhov paradajok.

S riadne očkovaným postupom na semenáčky, následnou včasnou výsadbou v pôde a správnou starostlivosťou, určite získate kvalitnú a bohatú úrody lahodných paradajok.


Loading...