Ako chrániť ryže pred chorobami a škodcami

Čierne ríbezle
Takmer všetci letní obyvatelia a majitelia pôdy uprednostňujú pestovanie ríbezlí. Na miestach, kde sa najčastejšie stretávame s čiernym ríbezle (Ribes nigrum), červeným (Ribes rubrum) a bielym ryžcom (Ribes niveum), nedávno nadobúda aj popularita žltého jantáru.

Choroby rybízu a ich ošetrenie

Ak chcete, aby váš Bush robil s bobuľami z roka na rok, potom by ste mali vedieť nielen o základných jemnosti starostlivosti, ale aj chorôb a škodcov ryže. O ich chorobách, ryžový kebus “signalizuje”: listy sú žlté, listy suché, listy suché, bobule suché a kmeň začne hniť. A o podrobnostiach o ošetrení ríbezlí, najobľúbenejších ľudových liekov na ríbezle, budeme hovoriť v tomto článku.
ríbezle
Takmer všetci letní obyvatelia a majitelia pôdy uprednostňujú pestovanie ríbezlí. Na miestach, ktoré sa najčastejšie stretávame čierne ríbezle (Ribes nigrum), červená (Ribes rubrum) a biely ríbezľ (Ribes niveum), v posledných rokoch získal aj žltý ríbezľ. Ak chcete, aby váš Bush robil s bobuľami z roka na rok, potom by ste mali vedieť nielen o základných jemnosti starostlivosti, ale aj chorôb a škodcov ryže. Na jeho ochorenia ríbezlí “signály”: zožltnú, chradne a odpadávať listy, suché plody začnú hniť kufor. A o podrobnostiach o ošetrení ríbezlí, najobľúbenejších ľudových liekov na ríbezle, budeme hovoriť v tomto článku.

Antracnóza (húsenica)

Pravdepodobne každý zahradník si všimol, že v polovici leta (najčastejšie v júli), po prívalových dažďoch na listoch ryže, sa začnú objavovať červené škvrny s hnedým odtieňom. V priebehu času tieto miesta “rozmaznú” po celej ploche listov. Zvyčajne to vedie k tomu, že krídlo okolo okrajov začne vysychať, a berie farbu škvŕn, pretože muhosed štrajkov a stonky.

anthracnose
Anthracnóza je hubová choroba, a ak to ovplyvnilo váš Bush, potom budete zberať oveľa menšiu plodinu a ak nezačnete liečiť ríbezle, rastlina zomrie za 4 roky. Táto choroba je zákerná, pretože v zime muhausa spóry “žijú” v spadnutých listoch z bush.

Dôležité!Rastlina sa nepoškodí, ak odstránite padlé listy na zimu a posypeme zem pod krovinou suchého piesku.

Hlavnou vecou v boji proti antraknóze je zabrániť epidémii medzi inými kríkmi. Preto, ak ste si už tento parazit všimli na vašich kríkoch, je lepšie, aby sa mu nelíbilo zničenie, ale kvôli prevencii stále zdravých rastlín použite kvapalinu Bordeaux v pomere 100 g roztoku na 10 litrov vody. Ak sú ľudové lieky v boji proti chorobám a škodcom rybízu neprijateľné pre vás, potom môžete použiť chemický prípravok “Phytodoctor” (použite podľa pokynov).

Americká múčnatka (sférota)

Plesnivá plesňa
Spheroteka je huba, ktorá sa objavuje v strede leta na mladých listoch. Vykazuje sa v podobe bielej, ľahko umývateľnej dosky, ktorá sa potom vyvíja na bielom tkanine – v priebehu času ovplyvňuje aj staré listy a dokonca plodiny. Existuje iný typ múčnatka – európska múčnatka, ktorá má rovnaké príznaky a spôsoby boja. Boj proti tejto chorobe je lepšie vykonať na začiatku jari, až do okamihu rozkvitania pukov. Najlepšou metódou je striekanie puzdier roztokom síranu železnatého (pomer 10 g až 30 litrov vody).

Tento postrek by sa mal vykonať ihneď po kvete a potom sa opakovať 2-3 krát s intervalom 10 dní. Účinným spôsobom boja proti sférovi je tiež postrek s infúziou humusu. Variť ju budete potrebovať dobrý “parboiled” humus kryt s vodou v pomere 1 diel kompostu na dva diely vody, aby trvala 2 dni, deformácie a sprej rastliny s týmto riešením. Ak už má Bush únik, musí byť zničený.

Viete?Červené ríbezle je oveľa jednoduchšie “zažiť” chorobu s americkou múčnatkou ako čierne ríbezle.

Koreňová pohánka

Koreňová pohánka
Bradavice s hrdzavohnedou farbou sú črevná hrdza. Toto ochorenie postihuje všetky “orgány” kríkov: od vaječníkov až po trup. Ak sa v okolí vašej lokality vyskytuje stonka, je to prvá a hlavná príčina ochorenia ríbezlí. Táto choroba môže viesť k strate plodín a sušeniu ríbezlí. Boj proti tejto chorobe spočíva v spracovaní kríkov fytosporínom, ak to nepomôže, môžete použiť kyselinu Bordeaux. Takéto preventívne opatrenia by sa mali vykonať 4 krát v intervale 10 dní.

Makhrovost (reverzácia)

Reverzia ovplyvňuje všetky druhy rybízu bez výnimky, pretože pôvodca tejto rastliny je skrytý v šťavách. Vyzerá to hlavne vo fialovej farbe: okvetné lístky sú purpurové a úzke, ovocie sa neviaže. Ak je vaša rastlina už zasiahnutá, potom vzorka vetví alebo listov nepomôže. Tu hovoríme iba o zničení celého Bush. Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte pravidelne vyrábať draslík, fosfor a vodu aj kefu s roztokmi mangánu, bóru.

Dôležité! Dusíkaté hnojivá prispievajú k rozvoju tejto choroby.

Nektárne sušenie výhonkov a ríbezlí

Nektárne sušenie výhonkov
Toto ochorenie – jeden z najviac “ťažké” hrozienka, ktorá postihuje hlavne červené a biele ríbezle, a vedie k celkovému zmrštenie pobočiek ríbezle. Prvým znakom je vzhľad červeno-hnedých hrboľat v záhlaví vetiev. Aby ste predišli tejto chorobe, musíte dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie a ak sa plne rozvinula na krovine, postihnuté vetvy je potrebné rezať a spáliť a rany by mali byť mastné záhradným voskom.

Pruhovaná (pruhovaná) mozaika

Zvyčajné ošetrenie korienkov proti škodcom a chorobám nepomôže zabrániť vírusovej chorobe – pruhovanej (žilovej) mozaiky. Zvyčajne táto choroba predstiera kríky na začiatku leta. Hlavný a jediný príznak: na listoch, okolo hlavných žíl sa objaví bledožltý vzor, ​​ktorý sa časom vyvíja svetlejšie. V tomto prípade nie je potrebné hovoriť o ošetrení ríbezlí, jedinou cestou von je vykoreniť Bush a spáliť ho. Možno však zaviesť preventívne metódy: včasnú manipuláciu s húbami hmyzu a tiež použitie zdravého materiálu na pestovanie.

Sivá hniloba

Šedá hniloba je hubová choroba, kvôli ktorému sa listy stávajú tmavo hnedou a v bielom rybíne môže byť ovplyvnené aj drevo.

Viete?Sivá hniloba postihuje takmer všetky rastliny bobule.

Ak bude váš Bush zasiahnutý, dôjde k “smrti” listov, zhoršeniu kvality plodov a rýchlej smrti celej rastliny. Hlavnou metódou boja proti tejto chorobe je zhromažďovanie a ničenie postihnutých oblastí a môžete tiež ošetriť rastlinu fungicídmi, ale toto sa dá urobiť len pred tým, ako sa ovocie vytvorí. Najlepšie je ošetrenie vykonať počas obdobia kvitnutia.

Stĺpec hrdze

Stĺpec hrdze
Stĺpová hrdza sa objaví v lete. Teplé a príliš vlhké počasie – to je hlavná príčina choroby, ktorá masívne ovplyvňuje rybie kroviny. Aby ste ochránili svoje kríky pred touto chorobou, musíte pravidelne hrabat padlé listy, zaobchádzať s kríkmi 1% kvapaliny Bordeaux. Najlepšie je vykonať takéto spracovanie v troch etapách: pri rozpustení, pri tvorbe púčikov a po vypadnutí farby. Je tiež dôležité uvoľniť pôdu v čase, ale nie hlboko (asi 3-5 cm). Hlavnou cestou je však vybrať správne miesto pre výsadbu: stĺpcovitá hrdza sa vyvíja na kríkoch v blízkosti ihličnatých stromov, takže výsadba kríkov je lepšie od nich.

Septoria (biele škvrny) na ryže

Toto ochorenie je spôsobené hubou, ktorá žije na padlých listoch. Na mladé listy sa objavia hnedé škvrny, s vývojom, ktorý je v strede spote sa objaví biela škvrna, ktorá rastie a nakoniec zostáva biela škvrna v červenom rámčeku. V postihnutých oblastiach sú kríky ošetrené nitrafénom a ak je lézia veľmi silná, potom sa má použiť roztok síranu meďnatého. Ale v boji proti tejto chorobe je dôležité, je to, čo proces, ríbezle, a to aj keď, ako to urobiť a urobiť to lepšie skoro na jar pred tvorbou bud.

Dôležité!Veľké množstvo burín prispieva k rozvoju chorôb.

Sušenie výhonkov a ríbezlí

Každý vie, že drevená časť rybízu je veľmi pružná, ale príznakom tejto choroby je strata elasticity kríkov a výskyt trhlín na trupu a vetvách. V týchto prasklinách sa vyvíja huba, ktorej spóry podporujú šírenie tejto choroby. Spôsoby boja proti vysušeniu sú veľmi jednoduché: dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie a spracovanie plátkov s kvapalinou Bordeaux (100 g na 10 litrov vody).

Prevencia chorôb ríbezlí

ríbezle
Prvé a najdôležitejšie poradenstvo v boji proti chorobám a škodcom ryže – dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej techniky, a to pravidelné uvoľňovanie pôdy a kopanie kríkov. Mnohí, samozrejme, sú hrdí na bohatú záhradu z ríbezle, ale nemali by ste dovoliť príliš mnoho výsadby, musíte pravidelne rezať vetvy kríkov.

Škodcovia ríbezlí: ako bojovať

Ochrana jačmeňa pred škodcami na jar predovšetkým spočíva v vykonávaní preventívnych opatrení. Ale ak vaša záhrada je už postihnutá hmyzom, potom sa okamžite neobracajte na chemické látky, pretože môžu poškodiť vašu rastlinu. Na začiatok môžete vyskúšať ľudové prostriedky, ako sú odvar, infúzie a postrek. O ich účinnosti a nuansy použitia budeme hovoriť ďalej.

Dvojročný listový valec

Otáčanie listov ovplyvňuje púčiky a bobule bush. Listový valec vyzerá ako húsenica s veľkosťou až 22 mm. Opäť, príčinou ich vzhľadu môžu byť nezrelé spadnuté listy, v ktorých zimujú. Premena húsenice na motýľ sa uskutoční v polovici mája z vajec, ktoré sa ukladajú na púčiky a púčiky bobúľ. Hniezda vnútri jesť púčiky. Jedna taká húsenica môže jesť 30 púčikov týždenne. Motýle lietajú za 50 dní. Na reprodukciu motýle položia vajcia na už vytvorené bobule. Môžete bojovať s dva-rok-starý Tortillista striekaním kríky s insekticídmi: Antio, Gardona, Zolon.

Willow scutum

Willow scutum
Samice a samce sa líšia: samica – vrásčitá, hruškovitá, pokrytá šedo-hnedou kožou. Muž – predĺžená forma s dvoma drážkami, jednou dvojicou krídel a anténami. Žena umiestni fialové červené vajcia do subkortexu vetví kríkov. Usadzovanie a oživenie lariev trvá celé obdobie od rozmnožovania rybízu a až do konca obdobia kvitnutia. Zvyčajne chráni vŕba za kríky, ktoré nie sú postarané. Spôsob boja proti tomuto škodcu je jediný: odstrániť poškodené kríky a zničiť ich. Pre preventívnu údržbu je možné spracovávať kríky Bordeauxovej kyseliny skoro na jar, pri teplote nie vyššej ako 4 stupne.

egreše mora

Egrešky sú motýle, ktorých krídla v rozpätí dosahujú 3 cm, zatiaľ čo samotné telo rastie len do 2 cm na dĺžku. Caterpillar svetlo zelenej farby a krídla motýľa s hnedým pruhom a tmavohnedými škvrnami. Vajcia položené samicou hibernávajú v horných vrstvách pôdy v zámotkoch pavučiny. Keď sa motýle objavia (v polovici apríla), položia svoje vajce do farby kríkov a do pupienkov. Boj proti ohňu na ryže je včasné čistenie pása kríkov a po kvitnutí je žiaduce sprejovať puzdro insekticídom. Účinne v boji proti ohňu sa pôda frézuje mulčovaním (vrstva okolo 8 cm).

Viete?Po rozkvete by mal byť otvorený otvor na vetranie a zlepšenie kvality plodov.

Rajčatá

Rajčatá
Larvy tohto parazita špinavé zelené a prezimujú spravidla v kokony pásu v pôde v hĺbke 12-15 cm. Jedna žena môže položiť až 150 vajíčok týždenne. Tento hmyz sa rozvíja veľmi rýchlo a počas leta môžu na vašom webe žiť dve alebo dokonca aj tri generácie.

Metódy boja proti piliarka sú takmer na nerozoznanie od boja proti iným škodcom, jediný rozdiel je, že budete musieť striekať v dvoch fázach proti prvej generácii – od vzniku obličkových a pred kvitnúcich pukov a druhý stupeň – ihneď po odkvitnutí. Ak sa po zbere znovu objaví hmyz, môže sa znova vykonať postrek insekticídmi. Najjednoduchší spôsob, ako bojovať proti pílovci, je ručne pretrepať larvy.

Hľuzy fleecy vošky

Vošky vo voľbách žijú v kolóniách: larvy sa spánkujú v subkortexte mladého výhonku a na jar sa žena “usadzuje” svoje mladé v celom Bush. Invázia do kolónií vošiek vedie k tomu, že mladé listy zomierajú a v dôsledku toho zomrú. Na kontrolu škodcu môžete použiť roztok mydla: 300 g na 10 litrov vody. Pre zničenie hmyzu sú tiež účinné prostriedky antracnózy. Efektívne sú insekticídy, ale nemôžu byť sprejované ovocím.

Múka z egreše

Múka z egreše
Mora larva jesť listy sú zapojené: po prvé, že hrýzť malé otvory, potom spolu s nimi, “obalená” v kukle a páde na zem na zimu. Žijúce mory položili svoje vajcia v lete na vnútornej strane listu. Samičky sú pomerne veľké – ich rozpätie krídel môže byť 5 cm metódy na boj proti moliam sú rovnaké ako proti iným škodcom: insekticídny postreky, kefovanie lariev rúk uvoľnením krajine ..

Listový žltakový koreň

Tento hmyz má iný názov – vošky s červenou hlavičkou. Oni zvyčajne hibernávajú na kôre výhonkov, vedľa obličiek. V lete, kedy rast čerstvých výhonkov spomaľuje, migrujú do rastúceho počtu rastlín a na jeseň sa presunú do Bush. Ženy sa objavujú v lete a šíria ich potomkov. Zvyčajne žijú na vnútornej strane listu a jedia. Na poškodenom liste sa objavujú žlto-červené opuchy – guličky. Mýdlový roztok, insekticídy (liečba na začiatku jari), entomofage – účinné prostriedky na boj proti tomuto hmyzu.

Viete?Entomofage sú mikroorganizmy, ktoré parazitujú hmyz.

Spider roztoč

Spider roztoč
Tento malý sací hmyz ovplyvňuje listy kríkov, čo z nich robí “mramor”, po ktorom sa usadia a spadnú. Tieto larvy žijú na vnútornej strane listu a zimy sa strávia pod padlými listami. Poškodenie listu, kliešte výrazne znižuje výnos a kvalitu ovocia. Najčastejšie sa na burinu objaví roztoče a potom sa “pohybuje” do kríkov. Je potrebné bojovať s kliešťom ešte predtým, než samica umiestni vajíčka: sprejovanie akaricídmi bude účinnou metódou.

Dôležité! muštalternatívne lieky, pretože roztoče rozvinú imunitu a účinok nebude časom.

Dobrou ľudovou metódou je napájanie rybích kríkov teplou vodou s prídavkom manganistanu draselného (voda by mala byť jemne ružová).

Můra

Můra
Tento vrakovník spánku spánku v kôre. Môžete rozlíšiť mladú mol – je červená a stará je olivovo zelená. Obličkové mary sa registrujú s púčikmi a bobuľami a tiež poškodzujú výhonky v zime. Vajcia sú položené v zelených bobúľ, kde potom zjedia semená a zabraňujú tomu, aby bobule z dávkovania. Metódy boja sú nasledovné: rezanie poškodených kríkov a výhonkov na jeseň, liečba Carbophosom (10%) nie viac ako dvakrát za sezónu. Je tiež veľmi dôležité monitorovať hustotu výsadby a v prípade potreby vyčistiť miesto pristátia.

Ryža žalúdok

Existujú tri typy žalúdočných svalov, ktoré môžu napadnúť váš ríbezľ: bežecké, kvitnúce a listové. Princíp fungovania sú veľmi podobné, aj keď sa objavujú v rôznych časoch: sadba – počas kvitnutia ríbezle list – na začiatku kvitnutia a kvetu – počas tvorby pukov. Vajcia ležali aj rôznymi spôsobmi: listnaté – na mladé listy, ktoré ich nechali kvitnúť; kvetina – v púčikoch, ktoré sa nakoniec zmení na žltú alebo červenú a nespadajú, bez kvitnutia; Beží – na dne výhonkov, ktoré už boli pokryté drevom. V boji proti žalúdočným svalovkám je potrebné rezať poškodené výhonky a kríky a tiež rozstrekovať insekticídy počas tvorby pukov.

Rybacia bylina

Rybacia bylina
Rybacia bylina – tento chrobák je zeleno-mediová farba, má malú veľkosť. Zvyčajne spánku spánku. Larvy sa vyliahnu koncom mája – začiatkom júna. Larvy ležali “tunely” uprostred streľby. Pobočky, ktoré poškodili obra, vysušili a zomreli a zisk pre zvyšok je veľmi malý. Bojujú s čarodejnicami tým, že ničí poškodené výhonky a spália ich. Na začiatku jari môžete striekať kefy s parížskymi zeleninami (15 gramov na 10 litrov vody a pre lepší účinok môžete pridať ďalších 30 gramov vápna).

Rastlín obličky ríbezle

Rastlín obličky ríbezle – najnebezpečnejšieho hmyzu škodlivého pre ryžové, pretože ovplyvňuje obličky, živí sa nimi a najhoršie zo všetkého hibernáciou v nich. Na sezónu v záhrade sa môžu objaviť niekoľko generácií roztočov, zvyšok rastlín zvyčajne nesú vietor. Najlepším spôsobom boja proti roztočom je včasné prerezávanie poškodených kríkov a vylúčenie úplne infikovaných kríkov. Aby ste zabránili výskytu klíšťat, môžete tiež pestovať cibuľu alebo cesnak medzi kríkmi – kliešte nemajú radi ostré zápachy. Je dôležité používať zdravý materiál na pestovanie, pre úplnú istotu môžete udržať sadenice v horúcej vode po dobu 15-20 minút.

Rybacia sklenka na ryžu

Rybacia sklenka na ryžu
Žena glazhnitsy ležať vajcia v poškodenej kôre z pobočiek a kufra. Háďátka, ktoré pokrývajú, môžu položiť tunely do vzdialenosti 40 cm. Háďatká strávia dve obdobia v kôre, postupne sa “dostanú na cestu” k východu. Samotné sklo sa objaví po kvete. Motýľ šupinatý, čierne a čierne s priečnymi pruhmi na bruchu. Boj so sklom na ríbezle je zložitý proces. Skladá sa predovšetkým z včasného prerezania kríkov, striekania insekticídmi, pravidelnej kontroly puzdra a mazania plátkov dezinfekčným prostriedkom.

Preventívne opatrenia na kontrolu škodcov

Prevencia škodcov by sa mala začať pred zimou: postrek kríkov na jeseň, upratovanie padlých listov – to všetko vám pomôže chrániť vaše kríky pred chorobami a škodcami ríbezlí. Veľmi dôležitým faktorom pri prevencii je správny výber chemických látok: je dôležité, aby nemali vo svojom zložení dusík. Okrem toho budete potrebovať čas na kopať a uvoľnili pôdu, ktorá zničí škodca, ktorí žijú v horných vrstvách pôdy. Samozrejme, že každý záhradník sny svieža záhrady s množstvom kríkov jahodových, ale nezabudnite, že príliš hustá výsadba iba poškodiť váš život rasteniyam.Dlitelnost svojej kríkov jahodových záleží len na tom, ako sa o ne postarať, pretože všetko je rastie a vyvíja , ak investujete do nej svoju lásku.