Ako chrániť plsť čerešne pred škodcami a chorobami

Plsťová čerešňa
Plsťová čerešňa (Prunus tomentosa) je stromčekovitý ker ďalšia ako tri metre. Vďaka skorým krásnym kvitnutím a malým sladkým plodom pestujú záhradníci z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska. Plody čerešní sú plodné, oveľa menšie ako obyčajné čerešne, ale takmer úplný nedostatok kyseliny získal univerzálnu lásku. Berry cherry berries sa jedia čerstvé, zmrazené na zimu, sú varené s džemom, džemom a kompótami. Rastlina je jednoduchá v starostlivosti a kultivácii a celkom mrazuvzdorná.

Hlavné ochorenia cherry čerešne

Niekedy, keď vyjdeme von do záhrady, zaznamenáme, že s čerešňovou plodinou sa vyskytujú nepríjemné zmeny. Na otázku, prečo sušené listy čerešní sušené a ovocie je sotva zviazané, zistíme, že rastlina je chorá. Plsť čerešňa môže ochorieť s monilióza, klyasterosporióza a niekedy s kokomikózou. Často sú vonkajšie príznaky chorôb veľmi podobné, ale aby ste si vybrali správny liek na liečbu, musíte zistiť správnu diagnózu.
Plsťová čerešňa
V listoch rastliny môžu hmyzí škodcovia žiť. Pozrime sa podrobnejšie na základné choroby cítených čerešní a ich liečbu. Pre rýchlu odpoveď na choroby na záhrade v záhradkárskej medicíne by mala byť: Bordeaux zmes alebo síran meďnatý, hydratované vápno a záhradné var, prípravky založené na “Fundazol” a nutne prítomnosť fungicídov. Vždy máte po ruke insekticídy.

Viete? Je stále žiaduce prilákať vtáky do záhrady na boj proti hmyzu. Pre vtáky je potrebné nainštalovať vtáky a podávače.

Moniliáza (moniliálne popálenie)

Plsť čerešňa je veľmi nenáročná rastlina, takže choroby sú navštevované len zriedkavo a neochotne. Najmenej rezistentná rastlina na chorobu, ktorá sa nazýva moniálne popálenie.

Prvé známky ochorenia možno vidieť z vizuálneho vyšetrenia Bush. Na kôre sú viditeľné malé praskliny, z ktorých začne prúdiť ďasno. Guma je lepkavá organická látka, alebo drevný decht. Guma sa objavuje na kôre stromu iba mechanickým poškodením kôry. Srsť a žlté kvety a čerešňové listy začnú vyschnúť vetvy. To je cherry moniliasis. Externe veľmi podobné tej vetvy mrazových vratnej nočných mrazoch či horliví záhradník s chemickým ošetrením a jednoducho spálené rastliny.
moniliosis
Príčinou katastrofy je vývoj huby Monilia. Jeho vývoj je rýchly, rýchlo sa rozvíja a infikuje zdravé huby so spórmi huby. A teraz medzi jasnými jarnými zeleňami sa objavujú mŕtve holé škvrny s uschnutým lístie. Ak nezačnete liečbu, takáto rastlina je odsúdená na zánik.

Začali sme liečiť plsť čerešne z moniliozu:

 • Najskôr dôkladne preskúmame chorobu potiahnutú čerešňu, vyhľadáme popáleniny kôry a vystrihneme všetky vetvy so stopami ochorenia. Rozliate infikované vetvy sú vyňaté zo záhrady a spálené.
 • Pred kvitnutím sa ker sa týmto roztokom striekne: 10 g “Fundazol”, “Topaz” alebo “Topsina” sa rozpustí v 10 litroch vody.
 • Ak je pružina daždivé a vlhké, postrek by sa mal zopakovať v týždni (blízko konca kvitnutia).
 • Na liečbu moniliázy sa následná liečba chorého krovu má vykonávať na jeseň av budúcnosti na jar s takými roztokmi:

Podzimné spracovanie pavúkov:

 • Rastlina sa nastrieka 3% zmesou Bordeaux alebo 3% roztokom síranu meďnatého.

Spracovanie na jar sa vykonáva na holých vetvách pred opuchom obličiek:

 • Postrek s rovnakými liekmi, ale s ich 1% roztokom.
Viete? Monilióza plodovej čerešne je veľmi nepríjemná choroba a ak opustíte rastlinu bez prerezania a ošetrenia, nevyhnutne zomrie.

Klyasterosporioz

Klyasterosporióza je ovplyvnená najmä kôstkovými stromami a kríkmi. Ľahko ochorejú so slivkami, broskyňami a marhúľami, ale najuniverzálnejšími plodinami sú čerešňa a čerešňa. Druhým názvom tejto choroby je hrdlo. Huba Clasterosporium carpophilum je kauzálnym činidlom klasterosporium. Rozpadavé, rozpadajúce sa drevo a teplé, vlhké počasie sú vynikajúcim miestom pre hubové spóry. Spóry huby nestratia v zime vitalitu.

Akonáhle teplota na jar stúpne nad + 4 ° C a začne topiaceho snehu a kvapky – aktivované spory a mycélium accrescent tvoriť hnedej vankúše na infikovaných konárov a opuchnuté obličky. Hmyz a spóry prenášajúce vietor a infikovať zdravšie rastliny. Infekcia záhrady prebieha za týždeň, ako v prípade klysterosporiózy, veľmi krátka inkubačná doba – až štyri dni. Počas leta sa rozvíjajú 3-4 generácie húb.
Klyasterosporioz
Prvé známky ochorenia sa prejavujú ako hnedo-hnedé alebo červeno-hnedé škvrny na listoch plsti čerešne. Po týždeň tkanivo v strede postihnutého miesta kohúti a vylieva von a listy zostávajú malé (až do 2 mm) cez otvory. Pod okrajmi otvorov sa okraje listovej tkaniny stmavnú, tmavý okraj sa ukáže. Toto je charakteristický znak klysterosporiózy z iných plesňových ochorení.

Na kôre rastlín infikovaných patelou sa objavujú trhliny, z ktorých sa vylučuje ďasno (lepkavá organická látka, podobná drevným dechtom). Ovplyvnené myceliom, púčiky Bush stmavujú a zomierajú a farba suší a rozpadá. Čerešňa suší, zaostáva za rastom, je na listoch menej listnaté a skoršie, na rozdiel od zdravých rastlín.

Profylaxia a liečba crysterosis:

 • Vyberáme pre výsadbu odrôd odolných voči klyasterosporióze.
 • Časom sme odrezali koreňové výhonky. Aby sme zabránili zahusteniu, zabránime prepuknutiu hubových chorôb.
 • Rastlina bude silná a zdravá, ak bude hnojená a napojená včas.
 • Po prerezaní vetví spracovávame mechanické poškodenie zahradným dymom.
 • Na jeseň odstránime padlé listy a mrkvu – v nich môžu škodcovia a huby spóry zima.

Na jar sa uskutočnia tri záhradné procedúry:

 1. Striekanie zmesou Bordeaux (cez holé vetvy).
 2. Na mierne rozpustených púčikoch liečba Kuproksatom.
 3. Po druhej liečbe opäť “Kuproksatom” po 14 dňoch.
Dôležité! Posledná chemická úprava sa vykoná najneskôr 21 dní pred zberom.

cherry škvrnitosť

Choroba prišla v minulom storočí zo škandinávskych krajín a postihuje čerešne. Ochorenie je hubové, je rozrušené parazitnou hubou, ktorá žije a reprodukuje v čerešňových listoch. Listy infikovaného stromu sú žlté, pokryté tmavými bodkami a predčasne spadajú zo stromu. V boji proti kokomikózii pomáhajú fungicídne ošetrenia, ktoré potláčajú vývoj hubových spór, a nakoniec ich úplne zničia.

Plsťovaná čerešňa nie je takmer ovplyvnená kokomikózou, ale ak sa to stane, ošetrujeme kefou postrekom fungicídmi.
cherry škvrnitosť
Záhradníctvo, včasné prerezávanie konárov cítil čerešne a fungicídne ošetrenie a “Fundazol” k prevencii ochorení – je základom zdravia Višňový sad.

Ochorenie puforov

Ochorenie čerešne, spôsobené spórami huby Taphrina, vyzerá na čerešni ako na podivný vaječník. Zafarbená rastlina vytvára ovocie bez kameňa a vo forme predĺžených vreciek. Tieto “vrecká” sú kolískou na zrenie spór húb. Aj po sušení sú tieto bobule zdrojom nákazy. Je potrebné odstrániť rastliny a vypáliť postihnuté plody a ošetriť postihnuté rastliny systémovými fungicídmi.
Ochorenie puforov

Ako sa vysporiadať s hlavnými škodcami čerešní

Myšacie rodiny sú hlavným útokom plsti čerešní. V zime hrýznu kôrou v bushi. Poškodená je kôra, ktorá je pod snehom, pretože jej otvory pre tunely myši sú položené na rastline aj pod snehovou pokrývkou.

Metódy boja proti hlodavcom

Boj hlodavcov
Na jeseň sú kmeň bush pokrytý kovovou sieťou s jemnými okami a v blízkosti čerešní sú položené jedové návnady. V zime sa sneh, ktorý sa nachádza v blízkosti kmeňov, tesne trampuje v okruhu jedného metra. Na konci zimy je sneh úplne vyčistený od kmeňa kríkov.

Plum moth

Hmyzničák rozmaznáva nielen slivky, ale aj iné ovocie, nie obchádzajú pozornosť a plody plste čerešne. Larvy sa živia na ovocné drene škodcov, zostať himalájsky guma kvapky ovocie, skazené ovocie nepestujú čerešne postupne zakrpatené a suché. Pre teplú sezónu v záhrade môžete pestovať niekoľko generácií sliviek. Boj proti škodcom musí začať hneď, ako začnú masívne roky motýľovej mory.

Biologická metóda

Môžete visieť návnadu-pasce pre motýle. Na záhrade umiestnia a zavesia na stromové nádoby sladké kompóty, do ktorých sa pridá lepidlo. Butterflies lietať k vôňu a zahynúť v lepidle. Pasce sa každodenne vyčistia od mŕtveho hmyzu a nalejú do nich kompót. Preto budeme chrániť plsť čerešiny z hrudiek larvy mory.

Chemická metóda (uskutočňujú sa dve ošetrenia)

 1. Prvá liečba bezprostredne po kvete, keď sa vaječník začne naliať, prípravky “Decis” alebo “Alatar”. Zničíme prvú generáciu mory.
 2. Druhé postrekovanie sa uskutočňuje v treťom desaťročí v júli. Liečte lieky “Carbophos” alebo “Kinmiks”. Týmto postrekom čistili záhradu z druhej generácie mora.

vošky

vošky
Ako často je potrebné pozorovať v záhrade, pretože spodná strana listov čerešne je plná malých čiernych hmyzu. Na čerešni sa objavila voška. Včely nasávajú šťavu z rastlín, oslabujú ju a otvárajú cestu pre rôzne choroby.

Môžete bojovať s folikovými metódami vošiek:

 • Postriekajte voňaté oplodie popolovým roztokom. Na prípravu roztoku sa naleje 1 litrový popol z dreva do 5 litrov vody a trvá 24 hodín.
 • Liečba postihnutých listov s mydlovou infúziou tiež pomáha. Kousek sivého mydla na prádlo sa tretí na strúhadlo a naleje sa do teplej vody v objeme 10 litrov. Keď sa mydlo úplne rozpustí vo vode, môže začať liečba.
 • Vošky tvoria ich “pastierov” – mravce. Aby zabránili šíreniu vošiek na stromoch a kríkoch, na kmeňoch rastlín pripevnite rybárske pásy namazané lepidlom. Mravce sú prilepené a nemôžu prekročiť túto bariéru. Strom zostáva neobsadený vošky.
 • Vetníc nemajú radi spreje s infúziou na listoch tabaku, rastie, zemiakov a paradajok. Infúzia s ktoroukoľvek z týchto rastlín sa pripravuje týmto spôsobom: polovica lyžice mletej rastlinnej hmoty sa naplní a naleje na vrch s vriacou vodou. Zakryť a trvať dva dni. Infúzia je pripravená na použitie.

Ak biologické ošetrenie nepomohlo, obráťme sa na chemickú ochranu.

Môžete použiť insekticíd “Iskra” alebo “veliteľ”. Prípravky zničia vošky a húsenice a chránia ošetrené rastliny až do konca leta.

Plum (Pocket) roztoč

Plum (Pocket) roztoč
Kapacita kliešťa, usadzujúca sa na plste čerešne, sa živí šťavou mladých listov, čím prispieva k oslabeniu a smrti rastlín v budúcnosti. Ak pri skúmaní cítej čerešne opustí “bradavice” – znamená to, že kefka je infikovaná klincami.

Je veľmi efektívne v boji proti roztočom ošetrenie kríka s vriacou vodou. Takéto ošetrenia sa vykonávajú na začiatku jari, dokonca ešte pred začatím budovania, je možné spracovanie na holých vetvách. Horúca voda (takmer vriaca voda) sa naleje do zavlažovacej nádoby s difúzorom na výtoku a zalievanie kríkov infikovaných roztočmi (na vetvách).

Po troch dňoch môžete liečbu zopakovať. Obvykle to stačí. Keď rastlina porodí, je potrebné vykonať ošetrenie insekticídmi (“Aktara” alebo “Karate”). Na jeseň sa vrták listov starostlivo zhromažďuje v blízkosti kroviny a v októbri je potrebné vykopať pôdu v blízkosti kmeňa kmeňa rastliny. Všetky tieto opatrenia nedovoľujú, aby roztoči zvíťazili.

mol

mol
Háďátka motýľov žijú a kŕmia ovocnými kríkmi a stromami. Hniezda listového valca do veľkosti 2 cm so zelenou alebo hnedou farbou. Na jar sa kousnu do púčikov alebo púčikov rastlín, v lete sa živia listami a ovocím. Kŕmené listové červy sú ľahko rozpoznané zloženými listami.

 • Kvôli boju proti listovým valčekom je potrebné dôkladné vyšetrenie rastlín, zničenie chorých konárov, skrútené listy v trubici s larvami, ktoré sú rozbité a spálené.
 • Keď je teplota na jar nastavená nad +4 ° C, ošetrite rastliny prípravkom Prefilaktin. Z výpočtu sa vyhotoví roztok: 0,5 litra prípravku na 10 litrov vody. Táto suma je dostatočná na spracovanie troch alebo štyroch kruhov plstej čerešne.
 • Ak ste neskoro s jarným ošetrením a húsenice sú už vysadené v listoch a pupenoch rastliny, potom je lepšie použiť pyretroidovú liečbu. Vhodné drogy ako Ivanhoe, AltAlph, Accord, Alfacin, Alfanshans, Tsi-Alpha, Fatrin a Fastak. Pracovný roztok s týmito prípravkami sa pripraví z výpočtu: pri 3 ml prípravku sa naplní 10 litrov vody pri teplote vzduchu najviac + 25 ° С. V horúčke drogy nie sú účinné.
 • Striekanie listov Bush regulátorom rastu a vývoja hmyzu “Insegar” dáva dobrý výsledok. Najdôležitejšou vecou je vykonať liečbu pred masívnym letom motýľa listového valca tak, aby ovipozícia bola umiestnená v ošetrených listoch.
Dôležité! Použitie liekov obsahujúcich pyretroidy môže v záhrade spôsobiť nekontrolovateľnú reprodukciu roztočov.

Ako chrániť plsť čerešne od škodcov a chorôb: preventívne opatrenia

Zhrnutie všetkých uvedených skutočností, sú potrebné pre pestovanie zdravých záhrad:

 • Preventívna úprava rastlín s prípravkami na kontrolu škodcov.
 • Spracovanie plodov z chorôb a škodcov chemickými a biologickými ochrannými prostriedkami.
 • Jesenné prerezávanie vetvy a starostlivé čistenie záhrady z listov a padlého ovocia.
 • Perekopka pristrualnyh kruhy na zimu, ktorá zabíja zimovanie v pôde škodcov.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel v starostlivosti o plste čerešne, vaša záhrada bude zdravá a úrodu chutných, sladkých bobúľ vás poteší každý rok.