Ako chrániť diffenbachiu pred hmyzím škodcom a prečo sa objavujú

Dieffenbachia
Zriedka, aký druh nemá rád kvety, a najmä ak sú pestované vlastnými rukami. A ako to môže byť urážlivé, ak sa naši priatelia začínajú chorý. Ako hovoria lekári, správne diagnostikovaná je polovica liečby. Urobme teda diagnózu difenbahie podľa hlavných príznakov ochorenia rastliny.

Viete? Differenbachia má druhé meno – hlúpe ruffian.

Metódy boja proti roztočovi

Spider roztoč
Ak ste zistili, že diffenbachia je pokrytá pavučinami – je to prvý príznak roztoče. Veľkosť roztočov sa pohybuje od 0,3 do 0,5 mm, ženy sú purpurovo-červené, samce sú jasne červené.

Priaznivé prostredie pre jeho bývanie je suché suché priestory, pretože to predstavuje nebezpečenstvo po celý rok, ležiace na zadnej strane listu. Listy diffenbachie, infikované roztočom, sú žlté a suché.

Títo škodcovia sú tiež zákerní, pretože keď sa vyskytnú nepriaznivé podmienky pre ich reprodukciu, samica sa môže vpustiť do zeme a dostať sa do pokoja, kým sa nedosiahnu podmienky vhodné pre životné procesy.

Jeden ženský roztoč má naraz až 150 vajíčok. Akonáhle si všimnete, že diffenbachia vo webe okamžite začne pôsobiť, ako v lete jedna žena môže prepustiť 8-10 generácií vajec.

Ak kvetina nie je veľmi postihnutá, môžete umývať jej výhonky a listy s roztokom mydlovej vody alebo vodnej tinktúry cesnaku. Pri intenzívnych léziách je potrebné použiť insekticídy alebo koloidnú síru.

Dôležité! Ak sa kvetná šťava dostane na pokožku, musí sa okamžite omyť mydlom a vodou, pretože je veľmi jedovatá.

Nátery a chyby na rastline sú nebezpečné

Červcovité
Prvým príznakom infekcie kvetu s štítom je vzhľad na kmeň a listy žltých bodiek, ktoré sa nakoniec zväčšujú. Potom listy žltnú, točia sa a spadnú.

Usadzovanie váhy a falošné lopaty sa uskutočňuje prúdom vzduchu. Pripevnením k listu alebo stonke sú podobné váhy alebo výrastky, v dôsledku ktorých rastliny spomaľujú rast, listy klesajú a kvetina zmizne.

Dummies, na rozdiel od shchitovok, nemajú hustú škrupinu, takže insekticídy ich ovplyvňujú rýchlejšie.

Na ničenie tohto typu škodcov potrebujeme:

  • kefa alebo mäkká hubka,
  • roztok mydlovej vody, vodnú tinktúru cesnaku alebo insekticídny roztok.

Štítky a falošné labky sú odstránené z diffenbachie, stierať každý list na oboch stranách, výhonky a dokonca aj miesto okolo hrnca, nasiaknuté v prípravku štetcom.

Viete? Rastlina má čistiace a baktericídne vlastnosti. Jeho listy absorbujú toxické látky zo vzduchu.

Ako sa vysporiadať s voškami na dienenbachii

vošky
Vošky sú zvlášť škodlivé pre kvety. Veľkosti hmyzu dosahujú dva mm, ženy nemajú krídla, muži robia. Farba škodcov môže byť veľmi rôznorodá: od svetlej zelenej až po žltú, červenú alebo dokonca ružovú.

Usadené vo veľkých kolóniách na mladých listoch alebo klíčkach, vysávajú šťavu z kvetov, čo spôsobuje deformáciu a prenos vírusových ochorení.

Znaky o tom, že aphyllabachus bol napadnutý vošiekmi, je strata pôvodnej farby rastliny, skrúcanie a vyprázdnenie listov a prítomnosť na lepkavej vrstve.

Dôležité! Aby sa zabránilo otravám, deti by mali umiestniť kvetinu na ťažké miesto.

Aby ste sa zbavili vošiek, musíte ho odstrániť z infikovaných fragmentov kvetu, ošetriť ho roztokom mydlovej vody s petrolejom alebo striekaním rastliny systémovým insekticídom.

Ak je kvetina silne ovplyvnená, potom je lepšie odrezať listy a výhonky. V prípade potreby opakujte liečbu po 7-10 dňoch.

Krútenie a sušenie listov, ako chrániť diffenbachiu pred prasničkami

strapka
Jedným z najnebezpečnejších škodcov pre difenbachiu sú trify, pretože ich násobenie nie je ovplyvnené teplotnými výkyvmi.

Telo strapcov je úzke s dvoma pármi krídel s dĺžkou 1,5 mm. Farebné prúdy čierne alebo hnedé, larvy – žlté.

Diffenbachia, zasiahnutá záškubmi, je sfarbená a chránená šedými škvrnami. Čoskoro sa listy stávajú hnedou farbou a rozpadajú sa.

Hlavné poškodenie týchto nasávajúcich škodcov (dospelých aj lariev) je spôsobené rozpadmi, ktoré sú pokryté rozvodmi a deformované.

Okrem toho je rastlina pokrytá lepkavou látkou čiernej farby, na ktorej sa môže objaviť čierna huba. Kvôli boju proti tomuto typu hmyzu bude efektívne použitie fly-agarík a striekania insekticídmi.

Viete? Dieffenbachia dostala meno na počesť nemeckého botanika J. F. Dieffenbacha.

Opatrenia na boj proti mŕtvym mäsom

Prášok parmica
Ďalším škodcom diffenbachie je mealybug. Oválne telo dospelého jedinca dosahuje tri až štyri milimetre a vyznačuje sa ružovou alebo oranžovou farbou s charakteristickým bielym povlakom (vrecia s vajíčkami).

Mealybugy sú zhromažďované kolóniami na spodnej strane letákov alebo na špičkách mladých výhonkov, piť šťavu z kvetu. Dávajú mláďatá v hrudkách bieleho pavučiny a kvetina, ktorú zasiahli, vyzerá ako umelý sneh z vaty.

Chervets veľmi vyčerpáva rastlinu: Rast výhonkov je spomalený, listy sú žlté a rozpadajú sa. Na hlienoch produkovaných parazitmi sa môže objaviť čierna huba.

Keď bojujete s týmto škodcom, jeho vajcia sú odstránené z kvetu s vatovým tampónom alebo vlhkou špongiou. Potom sa infikovaná oblasť umyje špongiou namočenou v mydlovej vode alebo v alkohole zriedenom vodou alebo vodkou. Ak je kvetina veľmi zasiahnutá červami, je lepšie sa uchýliť k leptanie systémovými insekticídmi.