Aké sú príčiny smrti brojlerov?

Smrť brojlerových kurčiat

Kurčatá brojlerov sa zvyčajne pestujú na farme hydiny.

Majitelia kupujú násadové vajcia brojlerov brojlerov.

Niekedy vlastníci kúpia kurčatá sami, ale ďalší deň nájdu jedného alebo niekoľko mŕtvych.

Aká je príčina takýchto následkov, pokúsime sa pochopiť tento článok?

Mnohým ľuďom sa kladie táto otázka. Koniec koncov, plemeno vtákov brojlerov je považované za veľmi silné a zdravé.

Hovoríme o samotných príčinách smrti brojlerov

Vysoká úmrtnosť brojlerových kurčiat je hlavným dôvodom zlyhania mnohých chovateľov hydiny.

Veľmi veľa z nich je rozhorčených, že pri nákupe niekoľkých desiatok takýchto kurčiat väčšina zomrie, ale len niekoľko zostáva nažive.

V skutočnosti sú veľmi silní, spravodliví ich obsah by mal byť veľmi dobre monitorovaný a poskytovaný s najnutnejšími. So všetkými potrebnými pravidlami pre ich rast a vývoj budú kurčatá rásť.

Pri kúpe brojlerových kurčiat musíte venovať pozornosť nasledujúcim faktorom:

 • Vzhľad kurčiat.
 • Venujte pozornosť aktivite a mobilite kurčiat.
 • Oči kurčiat by mali byť široko otvorené, v nich by nemala byť žiadna únava ani bolesť.

Kurčatá brojlery po narodení môžu byť okamžite viditeľné. A predajcovia ich ihneď odstráni zo spoločného stáda. Ale rovnako pri nákupe kurčiat, musíte ich skontrolovať.

Uvádzame všetky príčiny ich smrti:

Kokcidióza je jednou z príčin smrti kurčiat

 • Niekedy môže byť príčinou úmrtia brojlerových kurčiat nízka teplota vzduchu v miestnosti, preto môžu zmrznúť.

  Najlepšie obdobie na získanie brojlerových kurčiat je jar, optimálne v mesiaci apríl. Ak by ste pred nákupom mláďat nedokázali vytvoriť pohodlné podmienky, potom je najlepšie, aby ste kurčatá neboli kúpili, pretože v zlých podmienkach kurčatá neprežijú.

  Potrebná teplota vzduchu pre ich údržbu je 29-30 stupňov Celzia. Ale v období ich rastu by sa teplota mala znížiť na 24 stupňov Celzia.

 • Ak kupujete kurčatá v letnej sezóne, napríklad v júli, potom môžu byť vysoké teploty pre kurčatá aj smrteľné. Preto ak sú v letnom období, je potrebné vetrať miestnosť, v ktorej sú chované.
 • Pri slabom osvetlení môžu kurčatá trpieť aj poškodením alebo dokonca smrťou. Prvých sedem dní v slepom dome by malo zostať celý deň, pretože kurčatá vždy pijú vodu a jedia obilie.
 • Treba pamätať na to, že prvé dni života sú veľmi dôležité pri vývoji brojlerových kurčiat. V súčasnej dobe potrebujú poskytnúť potrebný komplex na vývoj vitamínov. A v niektorých prípadoch potrebujú antibiotiká.
 • Ďalšou dôležitou príčinou úmrtia brojlerových kurčiat je kokcidióza. Baktérie tejto choroby môžu postihnúť takmer od ich narodenia, ale to si nevšimnete okamžite, choroba sa prejavuje až po niekoľkých mesiacoch.

  Ako preventívne opatrenia tejto choroby by sa malo do ich potravy pridať niekoľko gramov furazolidonu, množstvo liečiva by sa malo vypočítať na základe počtu kurčiat. Ale niekedy sa stáva, že nie je možné nájsť takéto liečivo a môže byť nahradené takými liekmi ako norsulfazol, etazol alebo sulfadimezín.

  Aby sa zabránilo výskytu týchto baktérií v mlieku, je potrebné pridať slabý roztok manganistanu draselného. Aby nedošlo k rozvoju týchto baktérií, musíte neustále vyčistiť kŕmnu dom a tiež pravidelne spracovávať podlahu a steny vápnom.

 • Vtáčie brojlery sú vystavené mnohým ochoreniam, z ktorých jedna je escherióza. Toto ochorenie je jednou z najdôležitejších príčin úmrtnosti brojlerových kurčiat. Obzvlášť k tejto chorobe sú kurčatá, v ktorých je veľmi slabá imunita.

  Táto choroba patrí medzi hlavné hrozby smrti vtákov na celom svete, čo je obrovská materiálna strata. Príčiny tejto choroby sú slabé hygienické podmienky, slabosť rodičov, nie čistá voda a nekvalitná krmivá, zlé vysielanie priestorov a iné dôvody.

  Toto ochorenie sa prejavuje v prvom týždni života brojlerových kurčiat. Symptómy ochorenia sú: zlá výživa a následne rýchla strata hmotnosti; nedostatočná mobilita kurčiat; pri dýchaní sa mláďatá počujú u mláďat. Podľa všetkých údajov zozbieraných vedcami, úmrtnosť brojlerových kurčiat z tejto choroby u niektorých chovov hydiny dosahuje až 31 percent.

 • Výživa je veľmi dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje zdravie kurčiat

 • Ďalším dôvodom úmrtia brojlerových kurčiat sú chybné jednodňové kurčatá. V tomto prípade je vinníkom hydinárna, ktorá vám predala kurčatá.
 • Nízka výživa kurčiat je tiež príčinou smrti. Preto musia poskytnúť dobrý krmivo.
 • Rôzne infekčné choroby sú príčinou úmrtnosti brojlerových kurčiat.
 • Ďalším dôležitým dôvodom je – raklev. Rasklev je podľa vlastných slov vtáčie kanibalizmus. Hlavnou príčinou tohto stavu je tiež jasné osvetlenie v miestnosti v dome, a tiež môže byť dôvodom v neprítomnosti štrku krmív, malé množstvo bielkovín v krmive, a tiež, v prípade, kurčatá sú udržiavané v hygienickom priestore, kde je vlhkosť príliš vysoká.

  Keď sa takýto fenomén vyskytuje u kurčiat, musia sa opiť vodou, do ktorej je potrebné pridať kyselinu citrónovú.

 • Aby ste zistili príčinu smrti brojlerových kurčiat, je potrebné venovať pozornosť symptómom.
 • Ďalšou príčinou úmrtia brojlerových kurčiat a dokonca aj dospelých vtákov je ich zraniteľnosť. Takže aj vaša domáca mačka môže zvýšiť svoju úmrtnosť. Preto ich ponechanie bez dozoru nestojí za to.
Tiež zaujímavé čítať o mäsových a vaječných plemien kurčiat

Potrebná prevencia chorôb brojlerov

Takže vymenujme všetky základné nuansy preventívne opatrenia:

Osvetlenie by malo byť dobré

 • Po prvé, je potrebné vykonať dezinfekčné opatrenia. Pred začatím brojlerov v dome, všetky musia byť starostlivo vyčistené, dezinfikované, bielych stien biely, spracované podlahu.
 • Po druhé, prečo je potrebné postupovať, je teplota vzduchu v priestoroch družstva. Je tiež potrebné zabezpečiť optimálnu mikroklímu na chov mláďat v slepom dome.

  Pre malé kurčatá bude optimálna teplota vzduchu pre ich obsah až 29 stupňov, ale keď porastú, musí sa postupne a pomaly znižovať na 23 stupňov. Už v prípade zrelých vtákov je potrebné ventilovať dom, ale hlavnou vecou je, že v miestnosti nie je žiadny vietor.

 • Aby sa zabezpečilo maximálne pohodlie pre kurčatá v prvých dňoch života, musia poskytnúť potrebný komplex vitamínov a každý dvadsať dní sa môže zopakovať.
 • Veľmi často existuje taký problém, že kurčatá klesnú na kolená. Hlavnou príčinou tejto choroby je rachita. Aby nedošlo k takejto chorobe u mláďat, musia byť doplnené rybím olejom.

  Dokonca aj tak to nevzniká, musíte sledovať chôdzu kurčiat, nemôžete ich dlho nechať. Pre malé dievčatá sa musí neustále dávať pozor na to, aby sa im nič nestalo.

  Tiež nie je možné veľmi čistiť miestnosť, v ktorej sa nachádzajú kurčatá, pretože brojlery si niekedy berú užitočné súčasti z ich vrhu. Ak sa však stalo, že to všetko nepomohlo a mláďatá začali padnúť na kolená, potrebujú kapátku odkvapkávať vodu do úst.

 • Rácke je tiež jedným z problémov malých brojlerov

 • Stravovanie kurčiat musí byť neustále menené, potrebujú rôzne výživy. Nemôžete ich kŕmiť rovnakým jedlom dlhšie ako dva týždne, ak sa nebudete riadiť týmto pravidlom, potom zdravie kurčiat je veľmi zlé môže mať vplyv.
 • Pri kŕmení kurčiat, nemôžete ísť do extrémov, keď nemôžu byť kŕmené príliš veľa jedla pridať varené zemiaky, pretože je veľmi zlé, môže to mať vplyv na ich zdravie a niekedy môže viesť k smrti kurčiat.
 • Niekedy pridávanie obilia do potravín môže tiež spôsobiť smrť brojlerových kurčiat, je najlepšie pridať do jedla rôzne zmiešané krmivá, ale nie najlacnejšie, ale skôr kvalitné. Možno, že vaše finančné zdroje si nemôžu dovoliť kúpiť takéto jedlo, môžete to urobiť sami.
 • Keď kurčatá sú slabo osvetlené, môžu brojlery vyrastať. Preto je potrebné monitorovať osvetlenie.
 • Svietidlá v dome musia byť natreté červenou alebo zelenou, ale nie modrou.