Aké choroby existujú u teliat?

lýtko
Každý poľnohospodár, ktorý má teľatá na farme, musí poznať “tvár” choroby, ktorú môžu mať. To je veľmi dôležité, pretože vedieť príznaky možných ochorení, budete môcť prijať včasné opatrenia na ich liečenie, alebo aspoň na nerozdeľovanie do celého stáda.

Náš článok vás oboznámi s mnohými chorobami teliat, ktoré vám umožnia vyhnúť sa žalostným dôsledkom.

Infekčné choroby teliat

Často sú teľatá postihnuté rôznymi infekciami, čo je spôsobené penetráciou patogénnych mikroorganizmov a vírusov do krehkého organizmu. Zvážte najčastejšie.

Anaeróbna dyzentéria

Táto choroba patrí toxicko-infekčnému ochoreniu a postupuje veľmi akútne. Najzraniteľnejšie voči infekcii sú veľmi malé teľatá do veku 2 týždňov. Inkubačná doba môže byť len niekoľko hodín, maximálne 2-3 dni.
Anaeróbna dyzentéria
dôkaz. V počiatočnom štádiu ochorenia sa vyznačuje voľná stolica svetložltej farby, potom sa výtok stáva hustý a krvavý. Choré teľatá ležia po celú dobu, odmietajú jedlo a vodu, takže telo je dehydrované.

Liečbu. Je to možné len na začiatku ochorenia. Chorým zvieratám sa podá subkutánne injekcie antitoxického séra, ktoré je v tomto prípade účinné. Dávkovanie – 200-400 AE 2 krát počas dňa.

Prevencia. Použitie špeciálnej vakcíny na vytvorenie trvalo udržateľnej imunity voči tejto chorobe.

Colibacteriosis (escherichióza)

Táto infekčná choroba patrí medzi prvé medzi podobné a spôsobuje veľké hmotné škody. Doba inkubácie je veľmi krátka, nie viac ako jeden deň.
Kolibakterioz
Signs. Rozlišujte veľmi rýchlo (u teliat do 3 dní) a akútny prúd (u teliat vo veku 3 až 5 dní). Prvý je charakterizovaný letargiou, horúčkou (41-42 ° C), rýchlym pulzom a dýchaním, výtokom z nosa a úst, záchvaty, choroba trvá 1-2 dni. Pre druhú – chudobný chuť do jedla, depresia, bolesť brucha počas palpácie, penivá tekutá stolica svetlej farby, môžu byť krvné zrazeniny.

Liečbu. Najlepším liekom na túto chorobu sú antibiotiká, ale podľa výsledkov laboratórnych testov by mali byť predpísané veterinárnym lekárom. Zvyčajne sa predpíše Levomycetin (20 mg na kilogram na začiatku, potom 15 mg každých 10 hodín), biomycín alebo gentamycín (15 mg na kilogram hmotnosti ráno a večer). Lieky sa podávajú s vodou alebo mliekom. Antibiotiká sa používajú spolu s hyperimúnnym sérom v množstve 50-60 ml. Dobrým výsledkom je dodatočné použitie špeciálnych bakteriofágov.

A na obnovenie sily teliat sa odporúča podať zmes fyziologického roztoku v množstve 1 l a kuracie vajcia namiesto mlieka. Fizrastvor môže byť nahradený silným čajom. Ak chcete udržiavať srdce, môžete pod kože podávať kofeín alebo kafrový olej.

Je tiež žiaduce, aby teľatá s hlbokými prolínami vyčistili črevá toxínov. Enemy sú varené teplou vodou alebo odvar z harmančeka v objeme 1-1,5 litra z veľkej striekačky 3-4 krát počas prvého dňa liečby.

Prevencia. Prvá vec v boji proti tejto nepríjemnej chorobe je dodržiavanie čistoty a hygieny. Aby sa zabránilo infekcii novorodených teliat, praktizuje sa práca s kravami a ďalšia starostlivosť o deti v prvých hodinách potom v oddelených miestnostiach, takzvaných preventívnych klinikách.

Dôležité! Priestory-dispensaries musia mať tvrdú podlahu, lepší asfalt, rovnako ako zásobovanie teplou a studenou vodou.

Očkovanie a imunizácia hospodárskych zvierat sa vykonáva aj na profylaxiu.

Enteritida s koronavírusom

Toto ochorenie je spôsobené vírusom čeľade Coronaviridae a pokračuje akútne. Mladí sú vo veku od 7 do 18 dní. Inkubačná doba je 18 až 48 hodín.
Enteritida s koronavírusom
Signs. Pri chorých mladých zvieratách pri prvej depresii sa pozoruje hnačka. Teplota neklesá, niekedy je dokonca pod normálnou hodnotou. Stolica je tekutá, farba je žltá alebo žltkastozelená, sú nečistoty hlienu a krvi. Ďalej sa objavujú vredy v ústnej dutine tela, pozoruje sa nadúvanie. U pacientov sa chuť do jedla nezmizne, ale rovnako stúpajú a sú dehydrované. Trvanie choroby – do 2 týždňov.

Liečbu. Podáva sa pomocou hyperimunitných sér a sérov rekonvalescentov. Ich charakteristickým znakom je, že majú protilátky proti tejto chorobe, rovnako ako antibakteriálne a imunostimulačné zložky. Okrem toho sa používajú probiotiká. Bifidumbacterín a Lactobifadol boli dobre zavedené. Tiež veterinárni lekári môžu predpísať symptomatickú liečbu.

Prevencia. Očkovanie a imunizácia vhodnými liečivami sa uskutočňujú. Je dôležitá aj čistota miest na chov dobytka a ich včasná dezinfekcia. Ak sú prípady tohto ochorenia v blízkosti, je potrebné obmedziť pohyb zvierat a zaviesť karanténu.

Budete tiež užitočné naučiť sa, ako vybrať správne teľa pri nákupe, aké vitamíny teľatá potrebujú pre rýchly rast, koľko teľa by mala vážiť pri narodení a po mesiacoch.

Kryptosporidióza

Toto ochorenie sa často vyskytuje tam, kde sa chovajú hovädzí dobytok, a to prakticky po celom svete. Nazývajú sa najjednoduchšie parazity, ktoré majú vysokú odolnosť voči dezinfekčným prostriedkom, teplotám a násobia rýchlo.
Kryptosporidióza
Inkubačná doba je od 3 do 7 dní. Jedinci vo veku od 1 do 3 týždňov sa môžu zle.

Znamenie. Prvými príznakmi tejto choroby sú odmietanie potravy a depresívny stav. Potom je hnačka, vypúšťanie má šedo-žltú alebo žltooranžovú farbu. Telo sa rýchlo dehydruje, začína sa vyčerpanie, teľatá padajú. V priebehu laboratórnych štúdií veľmi často patogény tohto ochorenia koexistujú spolu s inými patogénmi.

Liečbu. Nanešťastie neboli stanovené dostatočne účinné metódy liečby. Zvyčajne je predpísaná symptomatická a patogénna liečba. Okrem toho je potrebná strava a prípravky na obnovenie rovnováhy vody a soli (vodné roztoky chloridu sodného, ​​hydrogenuhličitanu sodného, ​​chloridu draselného a glukózy ako nápoja).

Prevencia. Hlavnou metódou je dodržiavanie čistoty priestorov a zariadení, hygiena zvierat. Je tiež potrebné skontrolovať personál o obsahu patogénov tejto choroby v stolici.

Paratyphus (salmonella) teľatá

Ak toto ochorenie ovplyvňuje vaše teľatá, znamená to zlé podmienky: vysokú vlhkosť, žiadne vetranie, nečistoty.
paratýfusu
Signs. Spočiatku choroba prebieha bez symptómov. Ale o týždeň neskôr sa začína akútna fáza, ktorá sa vyznačuje nárastom teploty (až 41 ° C), stratou chuti do jedla, rýchlym dýchaním a pulzom. V zriedkavých prípadoch môže začať hnačka s krvou.

Dôležité! Ak vaše teľa nejedí a nepije dobre, je pomalé a depresívne, potom je lepšie neodložiť návštevu veterinára. Symptómy infekčných ochorení sa môžu zhodovať a môžete im porozumieť len pomocou starostlivej diagnózy a laboratórnych testov.


Liečbu.
Prichádza v zavádzaní antiparataphoidného séra. Teľatám sa tiež podáva biomycín, biovetín a furazolidón (dávka je založená na hmotnosti zvieraťa). Špecifický bakteriofág je úspešne použitý.

Prevencia. Potrebné podmienky údržby, ktoré zabezpečia čistotu, normálnu vlhkosť a vetranie. Od prvého dňa sa odporúča podať teľatá acidofilín alebo propomelzelín najprv v objeme 50-100 ml a potom postupne zvyšovať množstvo na 1 liter počas 2 týždňov. Tieto doplnky sa zvyčajne uvádzajú ako nápoj a staršie teľatá sa môžu zmiešať v krmive.

pasteurelózy

Táto choroba sa vyskytuje u takmer všetkých predstaviteľov domácich zvierat, ale najmä často postihnutých kráv, králikov a hydiny.
pasteurelózy
Signs. Toto zákerné ochorenie má niekoľko foriem a ich príznaky sa navzájom líšia.

Existujú také formy:

  1. akútna – horúčka, útlak, zápcha v počiatočnom štádiu, krvácanie z nosa.
  2. subakútnej – horúčka, kašeľ, výtok z nosa obsahuje hnis. Na krku a hlave sú edémy.
  3. oddeľovať – Prudké zvýšenie teploty, hnačka s krvou. Často je sprevádzaný pľúcnym edémom a srdcovými problémami,
  4. chronický – pretrvávajúci hnačka, kvôli ktorej dochádza k vyčerpaniu. Môže trvať až 3 mesiace.

Liečbu. Pri výskyte prvých príznakov ochorenia by teľa mala byť umiestnená v miestnosti, kde je teplá a suchá. Tiež mu poskytnite dobrú výživu. Z liekov používali antibiotiká. V tejto oblasti existuje veterinárna medicína a sérum, ale používa sa iba v počiatočnom štádiu superaktívnej formy (s prvými symptómami).

Prevencia. Najbezpečnejším spôsobom, ako chrániť stádo pred touto chorobou, je použitie vakcíny.

Dôležité! Vakcína proti pasteureóze bude účinná počas 6 mesiacov.

Tiež je potrebné vyhnúť sa kontaktu s inými zvieratami, dodržiavať hygienu.

Neinfekčné choroby

Zoznam chorôb, ktoré nemôžu byť infikované, je tiež dosť rozsiahly. Ale na rozdiel od infekčných ochorení nespôsobujú veľkú stratu dobytku a nevyžadujú zavedenie karantény.

Viete? S cieľom rozlíšiť kravy, dal značku. Ale ako sa ukázalo, rohaté majú na svojom nosiči jedinečný vzor, ​​ako odtlačky prstov na rukách muža. A v Berlínskej spoločnosti pre aplikovanú informatiku sa vytvorí zariadenie, ktoré automaticky rozpozná kravy na nos.

Besoarova choroba

Takéto ochorenie sa môže objaviť u teliat, ktoré sú exkomunikované z matky. Zviera v abomasum produkuje kusy vlny, rastlinných vlákien a kazeínu.
Besoarova choroba
Signs. Teľatá s takou chorobou zaostávajú za ostatnými vo vývoji, sú slabé a tenké, ich pokožka je suchá a neelastická, problém s kabátom je. Ľudské zvieratá si olizujú vlasy a moč. Môže sa vyskytnúť hnačka.

Liečbu. Veterinárni lekári zvyčajne predpisujú lieky, ktoré saturujú telo základnými minerálmi a vitamínmi. Napríklad sušená prísada “Biotan 3Z” vyrábaná v Bulharsku (pridaná do krmiva) alebo v komplexe “MI Forte PLUS” v Poľsku v tekutej forme (pridané do nápoja). Tiež sú potrebné ďalšie finančné prostriedky, ktoré pomáhajú procesu trávenia.

Prevencia. Je veľmi dôležité prísne dodržiavať technológiu kŕmenia a udržiavať hospodárske zvieratá čisté. Okrem toho sa teľatá musia pohybovať. Musí byť čistá pitná voda.

Ochorenie bielych svalov

Ďalším názvom je svalová dystrofia. Môžu sa vyskytnúť u mladých zvierat len ​​pár dní a v chladnom období.
Ochorenie bielych svalov
Signs. Tie telá sú slabé, depresívne, vykazujú trepanie svalov. Ich pohyby sú nepravidelné, pravidelne sa vyskytujú kŕče a paralýza. Sliznica bledá, dýchanie sa zrýchľovalo.

Liečbu. Na vyriešenie problému je potrebné vziať selen, tokoferol, aminokyseliny obsahujúce síru, proteínové hydrolyzáty a trivitamín.

Ďalšie informácie o tom, ako liečiť bolesť bielych svalov u teliat.

Prevencia. Aby novorodené telá nemali túto chorobu, odporúča sa, aby kravy, ktoré nesú potomky, zaviedli do stravy selén a tokoferol.

bronchopneumónie

Takéto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v chladných mesiacoch roka z dôvodu nedostatočných podmienok na udržanie mladých zvierat (vlhkosť, prievan, nedostatok vetrania, nedostatočná posteľ a pod.).
Meranie telesnej teploty teľaťa
Signs. Choré teľaťa má ťažké dýchanie s kašľom, teplota stúpa (40-42 ° C). Môže sa vyskytnúť výtok z nosa a očí, hnačka.

Liečbu. Pacienti by mali byť držaní oddelene v teplých miestnostiach, dostávať zvýšenú plnohodnotnú výživu. Z liekov sa odporúča používať antibiotiká a sulfónamidové lieky. Dobré výsledky dokazujú certifikované veterinárne lieky Nitox-200 a Floridox, ktoré sa podávajú intravenózne.

Naučte sa ako liečiť bronchopneumóniu u teliat.

Prevencia. Spravidla, ak sú vytvorené správne podmienky, teľatá sú dobre upravené a dostanú primeranú výživu, potom sa nevyskytujú choroby ako bronchopneumónia.

ochorenie žalúdka a čriev

Táto patológia sa môže vyskytnúť pri použití nekvalitného krmivového a kyslého mlieka a prejavuje sa tráviacimi poruchami.
ochorenie žalúdka a čriev
Signs. Dlhotrvajúca hnačka.

Liečbu. Lieky nebudú potrebné. Po dobu prvého dňa je potrebné teľať teľa 1% vodným roztokom soli (vriacou vodou) až 6 krát. Druhý deň sa fyziologický roztok zriedi mliekom (1: 1), tretí – množstvo mlieka sa zvyšuje na normu.

Prevencia. Aby ste sa vyhli takýmto poruchám žalúdka, musíte sledovať kvalitu krmiva a čerstvosť mlieka.

prietrž

Takáto patológia môže byť dôsledkom traumy alebo dedičných dôvodov.
prietrž
Signs. V počiatočnom štádiu je hernia zistená externým vyšetrením kalicha v podobe malého výstupku v pupku. V budúcnosti sa príznaky javia vážnejšie: zviera prežíva bolesť, stráca chuť do jedla, stáva sa nepokojným, problémy s stoličkou. Môže dôjsť k miernemu zvýšeniu teploty.

Dôležité! Hrbia až do 3 cm nie je nebezpečná, ale vyžaduje pozorovanie. Problém môže zmiznúť sám o 1 rok. Ak však nezmizne, je potrebné začať liečbu.

Liečbu. Existujú 2 spôsoby: konzervatívne a chirurgické. Prvý je praktizovaný s malými problémami a je, že kýla je ručne a pevne. V zložitejších prípadoch bude teľa musieť byť odovzdaná do veterinárnej kliniky a niekoľko dní tam ponechaná na chirurgickú operáciu.

Prevencia. Pravidelné vyšetrenie mladých zvierat pomôže identifikovať patológiu v počiatočných štádiách a podnikne kroky pred začiatkom vážnych príznakov.

tympány

Druhým názvom choroby je opuch. Problémy vznikajú počas prenosu mladých zvierat na šťavnaté a hrubé potraviny, ako aj pri kŕmení nekvalitných výrobkov.
tympány
Signs. Ľavá strana je opuchnutá, dýchavičnosť a strata chuti do jedla sú pozorované.

Liečbu. Masáž miesta nafúknutia sa vykonáva až dovtedy, kým nevznikne kvitnutie alebo plyny. Potom sa chorému zvieraťovi podá rastlinný olej alebo ricínový olej (100 až 150 g). Uistite sa, že ste chodili teľa po dobu najmenej pol hodiny.

Prevencia. Obmedzte rozsah hospodárskych zvierat na miestach, kde je veľa lucerny, najmä keď pršalo alebo rosa vypadla. Nepodávajte zvieratá ihneď po tom, ako konzumovali koncentráty alebo zelenú trávu.

krivica

Prítomnosť tejto patológie naznačuje nedostatok vitamínu D kvôli mladým v tmavých a vlhkých stodolách alebo nedostatok dostatočného počtu vonkajších prechádzok.
krivica
Signs. Rast mladých jedincov sa spomaľuje, kosti sa krútia a zriedia.

Liečbu. Aplikovaný terapeutickej dávky vitamínu D (od 700 do 5000 IU v závislosti od veku a plemene), rybí olej (15 g denne), kriedy (10-15 g denne), kostná múčka (od 3 do 5% hmotnostných celkovej privádzanej ), ktoré sa jednoducho pridávajú do potravín alebo nápojov. Uistite sa, že do žľabov nalejete zvyčajnú stolovú soľ – teľatá budú jesť toľko, koľko budú potrebovať. Aplikujte všetky tieto doplnky potrebné pred zmiznutím príznakov rachity a najlepšie v chladnej sezóne.

Prevencia. Správna starostlivosť a vyvážená strava.

Parazitické choroby teliat

Choroby spôsobené parazitom sú veľmi zákerné. V krátkom čase môžu zabiť zviera, ktorého mŕtvola sa musí takmer vždy zničiť. A niekedy takéto choroby prinášajú sami o sebe dvojité nebezpečenstvo, pretože parazité môžu prenášať patogénne vírusy a baktérie.

Kožný Gadfly

Tento škodlivý hmyz kladie na svoju vlnu svoje potomstvo vo forme vajíčok. Teľacia koža týchto parazitov veľmi miluje, pretože je tenšia ako u dospelých zvierat. Po niekoľkých dňoch sa larvy objavia z vajíčok, ktoré sa prehĺbia do kože. Tam je ich dozrievanie.
Kožný Gadfly
Signs. Na miestach, kde sa larvy usadili pod kožou, sa objavujú vyrážky. Najčastejšie sú lokalizované v oblasti chrbta. Títo paraziti dodávajú teľatám veľa nepríjemných pocitov, často bolestivých. Preto sa infikované zvieratá správajú neúnavne a snažia sa zbaviť nezvaných hostí.

Liečbu. Po presnej diagnóze veterinárni lekári predpisujú použitie špeciálneho insekticídu v dávkach, ktoré zodpovedajú veku tela a sile lézie.

Prevencia. Neexistujú žiadne metódy prevencie proti tomuto parazitovi, pretože gadflies neustále kruhujú okolo stáda kráv. Najdôležitejšou vecou je vykonať prehliadku zvieracej kože na prítomnosť tuberkulóz, najmä v teplej sezóne.

Viete? Kravy sú zvyčajne sprevádzané stádom múch, čo dáva rohom veľa problémov. Aby sme sa zbavili tohto hmyzu, vymysleli špeciálne zariadenia impregnované insekticídmi: sú pripevnené k ušiam rohatých ako náušnice a celé leto vystrašujú nepríjemné mušky.

svrab

Je to spôsobené parazitom nazývaným roztoč stehna, ktorý preniká pod kožu.
svrab
Signs. V miestach penetrácie sa koža zapáli, dochádza k svrbeniu. Potom vypadne vlna a namiesto toho sa objaví kôrka. Zvieratá sú stále svrbiace, možno aj horúčka. Ak sa choroba spustí, zviera začne schudnúť.

Liečbu. Tieto lézie sa ošetrujú špeciálnou masťou, najčastejšie sírovou alebo ithyolovou, a tiež s Višnevskim tukom.

Prevencia. Nie sú vyvinuté špeciálne metódy. Najdôležitejšou vecou je včasná vizuálna kontrola celej populácie. Ak existuje podozrenie na svrab, je potrebné tieto zvieratá izolovať a liečiť.

Dôležité! Pri starostlivosti o teľatá a dospelých je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že svrab roztočuje parazitu na ľudskú pokožku.

kokcidióza

Je to spôsobené kokcidmi, ktoré sú parazitované v čreve. Takáto choroba je skutočným spoločníkom tých fariem, ktoré obsahujú kravy v zlých podmienkach, nedodávajú dostatočne a nedodržujú hygienické a hygienické pravidlá. Zvyčajne trpia teliami staršími ako šesť mesiacov. Dospelí vo väčšine prípadov sú len nosičmi tohto druhu parazita.
kokcidióza
Signs. Spočiatku je zaznamenaná hnačka. Stolička je tekutá, niekedy aj krvná, môže vytekať nedobrovoľne. Teľa je pomalá, vyčerpaná, zle saje. Môže sa vyskytnúť horúčka.

Liečbu. Potvrdenie, že prítomnosť tejto konkrétnej choroby je možná len výsledkami mikroskopického vyšetrenia výkalov chorých teľat. Ako liečivá sa používa síran amónny (do 5 g na teľa), zriedený v mlieku a odporúča sa používať tiol (15 g) a ichtyol (5 g) aj s mliekom alebo vodou.

Prevencia. Odporúča sa držať mláďatá oddelene od zvyšku stáda. Bude to trvať dlhšie, kým budete čistiť a dezinfikovať stodolu, kŕmidlá a pijanky, vymeniť podstielku, umývať podlahy raz za 7 dní vriacou vodou s lúhom sodným,

Diktiokauloz

Je spôsobená nematódami parazitujúcimi dýchací trakt zvieraťa. Najčastejšie sú mladí chorí vo veku 4-18 mesiacov. Ochorenie sezónne – väčšinou choré v lete.
Diktiokauloz
Signs. Kašeľ, strata chuti do jedla, letargia, teplota stúpa na 40 ° C. Zviera stráca váhu a snaží sa ležať viac.

Liečbu. Diagnózu diktyokulózy možno vykonať len laboratórnymi testami. Ak sa potvrdí, ošetrenie sa uskutoční s vodným roztokom jódu (vstrekne do priedušnice), ale len pod dohľadom veterinárnych odborníkov.

Prevencia. Prísne dodržiavanie sanitárnych a hygienických opatrení vo vzťahu k priestorom, miestam kŕmenia a chôdzi mladých zvierat.

Na záver poznamenávame, že mnohé choroby u teliat sú spôsobené neprimeranými životnými podmienkami, nedostatočnou starostlivosťou, nedostatočnou kŕmnou dávkou. Preto, ak sa venujete chovu hovädzieho dobytka, najprv dodržiavajte hygienické a hygienické pravidlá.

To pomôže predchádzať, ak nie všetkým, mnohým chorobám a vyhne sa stratám.