Agrotechnika pestovania hrozna kishmish: výsadba a starostlivosť

sULTÁNKY
Kishmish je kolektívny názov obrovského množstva rôznych odrôd hrozna, ktoré sa vyznačujú ich malou veľkosťou a sladkou chuťou plodov, a tiež absenciou kostí v nich. Tento bod musí byť nevyhnutne braný do úvahy pri výbere hrozno sultána na výsadbu vo svojej vlastnej oblasti, pretože agrotechnológia pestovania kaše, chuť jeho bobúľ a charakteristika starostlivosti o rastlinu sa môže veľmi líšiť v závislosti od konkrétnej odrody.

Popis a biologické vlastnosti

Sultana hrozno Závery V dôsledku dlhej a tvrdej práce chovateľov, hlavným cieľom bolo získať vysoko kvalitné plodiny, ktoré môžu rásť a vyvíjať sa normálne pri nízkej teplote v lete a silnými mrazmi v zime.
sULTÁNKY
Ak chcete vyriešiť problém zimných tepelno-milujúci viniča, ako je dobre známe v tomto odbore, to je bežne používané technológie na zvrhnutie, a teda pred chovatelia boli vyzvaní, aby priniesť rastline viniča čo najpružnejšie, ktorá nebude rozobrať, keď pritlačí ju k zemi.

Viete? O pôvode mien týchto odrôd fíg súvisiace zvláštne legenda: že slovo “hrozienka”, bol vytvorený z dvoch slov “zahnať myš!”: Vzhľadom na to, že je to veľmi sladké bobule hrozna s potešením jesť myši, stredoázijské vinári sa snažil odvrátiť príslušné výkriky týchto drobných hlodavcov z vínnej révy, ale úrodu často nájsť na plantáži len myš trusu – rovnaké pokuty ako hrozienka a lesných plodov. V skutočnosti, “Kish Mish” v arabčine znamená “sušeného hrozna” alebo, podľa nášho názoru, hrozienka, ktoré sú známe byť produkovaný pretože bezsemenných odrôd.

Na prítomnosť kostí v kishmish hrozno, musíte povedať pár slov samostatne. Vyhlásenie, že v týchto triedach v zásade neexistujú kosti, v skutočnosti nie je úplne pravda.

Dôležité! Existujú štyri skupiny hrozno bez kôstok, a ak je prvé dve jamy alebo neexistujúce, alebo sú veľmi malé a takmer necítila na raskusyvanii bobúľ, potom tretia a štvrtá stupňa hrozna majú veľmi hmatateľné kosti. Preto, ak chcete dať do svojej hrozno bez kôstok, spýtajte sa predajcu, do ktorej kategórie sa vzťahuje na hrozienka vybranej triedy.

Výber práce na šľachtenie nových odrôd hrozienok sa neustále deje, ale bohužiaľ, väčšina novovytvorených odrôd jednoducho patrí do tretej a štvrtej skupiny, ktoré sú minimálne požiadavku, a rozhodne nemožno považovať za high-grade.

Viete? “Bone” z hroznových bobúľ závisí nielen od odrody, ale aj od poveternostných podmienok: kosti sú ťažšie, tým horšie je to, keď bobule dozrievajú.

Najobľúbenejšie odrody

Môžete si vybrať rôzne kishmish, vedené rôzne kritériá – mrazuvzdornosť, výnos, kostí, chuť, farba, obdobie dozrievania atď.
sULTÁNKY
Takže vyššie uvedené skupiny vykostené kishmish sú také odrody ako kishmish Gold, Romulus, Corinka Rus, Perlet, Tairovsky ružový.

Nájdete tu veľké a tuhé kosti v hrozne Kishmish Moldavian, Zaporozhye, Lucisty, Rusbol, hybridnej forme 311 a mnohých ďalších.

Doprajte si aj vaša rodina má také odrody ako “Gala”, “Annie”, “Výročie Novočerkasku”, “Talizman”, “transformácia”, “Veles”, “Laura”, “Timur”, “Arcadia”, “Codreanca “” Líbya “” kardinál “” Rizamat “” Monarch “” Ruslan “” pôvodné “” Sfinga “” Augustine “” Harold “” miláčik “” Landysh “” Helios ” “Galahid”, “Victoria”, “Chameleon”, “Rapture”, “Rochefort”, “Lancelot”, “zvonenie kostolných zvonov”, “Fun”, “Sofia”, “Lydia”, “Memory Negrul”, “Amur”, ” Sensation, Ataman, pekná žena, Kesha, Moldavsko a Aleshenkin.

Na druhej strane, ten istý Romulus, ktorý je nádhernou surovinou na prípravu hrozienok, má nepríjemná kvalita – jeho plody sa veľmi ľahko rozpadávajú, ponechávajúc pestovateľa viniča bez požadovanej úrody, zatiaľ čo vyššie uvedená sultána Luchisty sa perfektne drží na krovine.

Kishmish Zaporozhye je nenáročný, prakticky sa nebojí ošíp a má taký vysoký výnos, že jednotlivé zhluky musia byť odstránené v čase, aby sa zabránilo preťaženiu viniča.
Kishmish Zaporozhye
Pomocou vysoko výnosných druhov miestami Rusbol a Zosia, aj keď tá má nízku odolnosť proti mrazu, rovnako ako celkovú náladovosť a náchylnosť k rôznym ochoreniam.

Medzi najprestížnejšie patria zvyčajne odrody hrozna isabely, napríklad Rylines Pink Sidlis alebo Ainsens Sidlis a kol.

Tieto hrozienka sú vhodné pre začiatočníkov, pretože, na rozdiel od viacerých vysoko kvalitných hybridov môže odpúšťať chyby vlastníka starostlivosť, prerezávanie a iných poľnohospodárskych postupov.

Hrozno je kyslé rôzne farby – Čierna, biela, červená.

Viete? Najväčšie množstvo živín – vitamínov a minerálnych látok – je obsiahnutý v modrých odrôd, a toto pravidlo platí nielen pre hrozienka, ale aj na iné odrody viniča.

Ako si vybrať sadenice hrozna pri nákupe

Existuje niekoľko univerzálnych pravidiel na získanie akéhokoľvek rastlinného materiálu.
nákup hrozna
Prvý – je vysoko žiaduce, aby kúpe výrobku v osvedčenom mieste: V ideálnom prípade – od priateľa poľnohospodárov (ktorí zároveň vám poskytne všetky potrebné rady a odpovede na všetky otázky), alebo aspoň v testovanom výrobku (lepšie odborné, nie supermarket), alebo internetové stránky.

Ďalším dobrým tipom – priniesť so sebou špecialistu, ktorý sa rozhodne pre vás a ochráni vás pred nesprávnym nákupom.

Ak potrebujete urobiť voľbu sami, použite nasledujúce tipy:

  • Nemusíte kupovať sadenice s vyprahnutými koreňmi (ak je babička na ceste pod otvoreným slnkom a predáva vykopané viniča – dôverne prejsť, takéto hrozno je nepravdepodobné, že by boli resuscitované).
  • Ak chcete na jeseň pestovať hrozno, nekupujte sadenice s listami: pri vysekávaní sadeníc je nutné listy odrezať, inak sa puzdro rýchlo vyschne a potom sa nesmie usadiť.
  • Musíte si kúpiť sadenice iba v sezóne: ak v celom bazári vidíte len jedného predajcu, ktorý najprv “zdvihol” tovar na výsadbu, premýšľajte o tom, aké metódy používa na vytvorenie tvaru viniča. Okrem toho je už dlho ukladať sadenice skôr, ako je čas na jej pestovanie v zemi – to je tiež veľké riziko, že hrozno nebude si zvyknutý. Kúpiť včas a ihneď pôda!
  • Opýtajte sa predajcu znížiť “hlavu” sadeníc z niekoľkých milimetrov alebo ľahko odrieť kôru na malej ploche, aby sa ubezpečil, že vinič žije (na strih stromček musí byť zelené a mierne vlhké telo). Tiež je potrebné skontrolujte korene vykostením malého hrotu a starostlivým preskúmaním rezu – v živom koreni je ľahký a vlhký, pripomínajúci zemiak nakrájaný na polovicu, mŕtvy má suché a tmavé zemiaky.
  • opatrne ohýbať vinič: suchý zlomí (mierne praskanie v zákrute – to je normálne). Mierne stlačte prst po očiach na sadenice – nemali by sa roztrhnúť.
  • Skontrolujte, či je očkovacia látka už prijaté sadenice koreň Berte to s jednou rukou nad očkovanie, ďalšie – nižšia a jemne váľať, ako keby chcete stlačiť bielizeň. Rast by mal byť absolútny – bez tresky, V mieste očkovania by nemali vzniknúť medzery.

nákup sultany

Viete? Ak sa predávajúcemu nepáčia manipulácie, ktoré vediete, požiadajte ho, aby ich sám vykonal. Ale, odmietol, bez váhania, odmietnuť kúpiť: hrozno – dosť kvitnúce rastliny, a aby ste si zvykli, sadenice musia byť bezchybne vysoko kvalitné!
  • Štep by mal mať hrúbku asi 0,5 cm a najmenej päť obličiek jasne hnedej farby. Pozrite sa na sadenice na mechanické poškodenie, škvrny na plesne, škvrny a nepochopiteľné zahusťovanie (na krmovinách aj na dne).
  • Miesto vakcinácie by malo byť videné: ak to nevidíte sami, neverte predajcovi na podlahe – vám ponúkne neočkované sadenice. Hrúbka podnožky a výhonky by mala byť značne odlišná, navyše nerozložená sadenica má zvyčajne silnejší koreňový systém ako vrúbľovaný.
Dôležité! Dodržiavanie všetkých vyššie uvedených pravidiel zaistí, že nemusíte kupovať nekvalitné sadenice, však neznamená, že si kúpite Dobrý: predajcovia sú veľmi obratne schopné vydávať low-kvalitný výrobok za vysokú kvalitu, a ani vysoká cena alebo externé čerstvé sadenice nezachráni vás od falšovania. Preto je najdôležitejšie pravidlo dobrých sadeníc nákupných – viď spoľahlivých dodávateľov.

Pravidlá pre výsadbu mladých sadeníc

Hrozno kishmish, v závislosti od odrody, môže byť viac alebo menej rozmarné, ale vo všeobecnosti, výsadba a starostlivosť o akúkoľvek odrodu vyžaduje dodržiavanie rovnakých pravidiel.
sadenice hrozna

Optimálny čas

Viniči, ako stromy, je možné vysadiť na jar alebo na jeseň. Každá metóda má vlastných podporovateľov.

Samozrejme, že jesennej výsadby je dobré, že minimálne množstvo času prechádza medzi dobou kopať a výsadbu sadenice okamih, pretože ako stromček prežijú dlhodobé uskladnenie na zimu – nie je známe, riziko úmrtia je pomerne veľká.

Na druhej strane, ak sa zima ukáže byť príliš krutá, pravdepodobnosť je vysoká, že zle posilnená a nie úplne zakorená sadenica nemôže odolávať mrazu a zomrieť.
vinice
Niektoré z nájomníkov, pri príležitosti získanie nejaké veľmi vzácnu odrodu v čase, keď sa krajina už začala zmraziť, podarí zasadiť hrozno, a to aj v zime, mimoriadne teplý deň s kladnou teplotou, aby nedošlo k riskovať dlhé skladovanie sadeníc a následné pristátie nepredvídateľné následky.

Ak dávate prednosť jarnému pristátiu, počkajte na stabilné teplo a konečnú starostlivosť nočných mrazov. Optimálny čas – od 20. apríla do 20. mája.

Na jeseň sa výsadba uskutočňuje v októbri alebo dokonca neskôr, ale je samozrejme potrebné mať čas na zmrazenie. Že sadenica nezmrazí, môže byť pokrytá plastovou fľašou alebo prikopat ihličnatými labkami alebo rašelinou.

Vyberte miesto

Víno bobule rád teplo a veľa svetla, takže ak tam nie je také miesto na vašom webe – lepšie si vyberte inú kultúru pre kultiváciu.
sadenie hrozna
Tiež je možné pestovať hrozno v bezprostrednej blízkosti domu a iných objektov na západ alebo na východ, pretože pre danú časť dňa v takom prípade, vinič padne tieň a ovocie nebude správne dozrieť.

Stromy – zlých susedov pre hrozno: okrem zbytočného tieňa zasahujú do vývoja koreňového systému viniča a potláčajú ho svojimi koreňmi.

Viete? Ak rastlina na južnej strane kapitálovej štruktúry alebo steny vysadíte, bude vinič chránený pred severným vetrom a navyše bude dostávať dodatočné teplo z vyhrievaného povrchu.

Korene hrozna sa nachádzajú v hlbokej vode, takže pri výbere miesta na pristátie je potrebné zabezpečiť, aby žiadny high pass v tomto mieste podzemných vôd alebo robiť rezne, inak korene zhnije, a hroznovej môže dôjsť k strate.
Korene hrozna
Nemôžete pestovať vinič v blízkosti žumpy alebo krbu, ako hrozno ako čistá pôda. Tiež táto továreň netoleruje prach, preto by ste sa mali snažiť chrániť pred cestou.

Ideálne miesto pre kríky vínnej bobule – južný svah (je vhodná aj juhozápadná strana kopca). Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť aspoň dva metre.

Postup krokovania krok za krokom

Kopanie hĺbok jamy 0,7 m, šírka 0,4 m, dĺžka 0,8 m (najdlhšia časť jamy by mala byť umiestnená zo severu na juh).
sadenie hrozna

Na dne každého otvoru položte vrstvu popola a superfosfátu, potom – drenážnej vrstvy (malý štrk, drvený kameň, expandovaný íl atď.).

Ďalej umiestnime do pôdy zmes pôdy: piesok, humus a úrodnú pôdu.

Sa nachádza na južnej strane jamy akékoľvek potrubia (napr., Guma) s priemerom 5 cm a s dĺžkou asi jeden meter (koncom rúrky bude stúpať nad úrovňou terénu najmenej počas 5-10 cm. Posilnenie trubku so štrkom, pokryté zeminou a dobre pritrambovyvaem.

Na sever od potrubia k spodnej časti jamy vyplníme malú kopu úrodnej pôdy, v strede ktorej umiestňujeme sadenice, mierne ju ohýbame z potrubia na juh. Zaspávame dieru.

Dôležité! Pri výsadbe sadeníc by mali dva púčiky zostať pod zemou, zvyšok – zhora. Horné dve oči ihneď po výsadbe môžu byť rezané, čo urýchli rast kroviny.

Napojeme sadenice. Zavlažovanie hrozna touto technológiou sa uskutoční priamo cez potrubie, takže vlhkosť ľahko dosiahne korene viniča.

Pravidlá sezónnej starostlivosti o hrozno kishmish

Správne vysádzanie sultánov je veľmi dôležité, ale pred prvým zberom je stále ešte dlhá cesta pestovania hrozna.

Zalievanie, uvoľňovanie a mulčovanie pôdy

odkvapkávanie z hrozna
Akýkoľvek druh kishmish, ktorý si vyberiete, Vyžaduje veľa vlhkosti, najmenej 30 litrov vody na každý keš týždenne a prestávky medzi zavlažovaním by nemali trvať dlhšie ako štyri dni.

Dobrý spôsob, ako znížiť náklady na vodu, je kvapkanie zavlažovania, ale navrhovaná varianta výsadby kríkov s vykopanými rúrami tiež dobre chráni pôdu pred vyschnutím.

Viete? Hrozno pestované na piesku vyžaduje priemerne jeden a pol násobne viac vody, než sa pestuje na cernozemovej pôde.

Počas zberu a dva až tri týždne pred tým, keď sa malé hrozno napije, je potrebné posypať pôdu okolo kríkov len mierne.

Dôležité! Nemôžete vodiť hrozno cez listy, voda sa naleje len pod koreň!

Zem okolo bush by mala byť vždy voľná.
mulčovanie pôdy
Aby nedošlo k strácať čas na uvoľnenie a zároveň ušetriť čas pre pleťou, mulčovanie pôdy použitý, ale to je veľmi dôležité používať pre overenú tento účel a špeciálne upraveného materiálu, ako seno alebo pokosená tráva môže byť larvy škodcov.

Aplikácia hnojív

Hnojivá sa najlepšie aplikujú pred kvitnutím, približne v štádiu tvorby prvých troch mladých listov. Nepreháňajte ho horným obväzom, môže to výrazne spomaliť rast viniča, najmä v mladom veku.

Na jar je víno dobre kŕmené dusíkatými hnojivami, o niečo neskôr používajú zložité minerálne hnojivá, potaš a popol z dreva.

Prevencia proti škodcom a chorobám

Ako bolo uvedené vyššie, rôzne odrody hrozna kishmish majú odlišnú odolnosť voči chorobám a škodcom.

V dôsledku toho by sa mala venovať pozornosť tejto otázke inak, akákoľvek vec, pamätať: mnohé choroby (najmä huby) sa ťažko diagnostikujú a ťažšie sa liečia, zatiaľ čo sa im môže a malo predchádzať.
kropenie hrozna
Dnes si môžete v obchode kúpiť špeciálne vybrané komplexné prípravky určené na ochranu hrozna pred väčšinou najnebezpečnejších chorôb a škodcov, vrátane voskov a kliešťov.

Dôležité! Fungicídne a insekticídne prípravky by sa mali pravidelne striedať tak, aby hmyz a nosiče ochorení nezískavali odpor voči jedu.

Na začiatku jari môžete z preventívnych dôvodov ošetriť vinič so železným vitriolom (300 g na kbelík s vodou). Ďalej, ak je to potrebné, je možné uskutočniť dve alebo tri postreky, ale po rozkvetnutí pukov sa musí koncentrácia pesticídov znížiť.

Dobré hrozno reaguje na takých liekov, ako “aktellik” alebo “Fufanon” (kliešte), “Topaz” alebo “Fundazol”, “konfidor”, “Quadris” alebo koloidná síra.

Zamerajte sa na tie choroby a škodlivý hmyz, ktorý obzvlášť obťažuje vinohradníctvo vo vašej oblasti. V každom prípade mesiac pred zberom, všetky úpravy by malo prestať.

Príslušné orezávanie

Hrozno získať dobrú úrodu je veľmi dôležité pre správne rezanie.
prerezávanie
Prvé zovretie hornej časti sa uskutoční tri mesiace po zasadnutí sadenice.

Ďalej sa uskutočňuje úplná tvorba puzdra. S klasickým dlhým orezávaním sa odstráni 8-12 očí. Priemerná výška púšte by mala byť v priemere 10-12 viniča, takže príliš veľa klastrov nepreťažuje kríky.

Viete? Ak prerezávanie nestačí, hrozno môže mať nedostatok draslíka, v dôsledku čoho sa plody znižujú vo veľkosti, rastú zrelé alebo trhajú.

Rovnako je potrebné odstrániť zbytočné výhonky, pretože čerpajú z dôležitých zdrojov a odoberú sily potrebné pre vinič, a to aj na to, aby lepšie prežili zimu.

Príprava na zimu

Mrazuvzdornosť hrozna je všeobecne dobrá, ale, ako už bolo povedané, sa líši v závislosti od odrody.

Niektoré kishmish odrody, s náležitou starostlivosťou, môžu vydržať pokles teploty na 30 stupňov mrazu, ale v priemere bez toho, aby prijali vhodné opatrenia, tento druh hrozna pravdepodobne neprežije zimu s frostier ako v zime -15 ° C.
réva prístrešok
Rovnako ako pre akékoľvek trvalé, pre hrozno, samotný mráz nie je tak strašný ako ľadová kôrka, ktorá sa formovala na koreňoch a na pôde.

Stručne povedané, sultána by mala byť pokryté na zimu. Na tento účel budú robiť zeminy, slamky, ihličnaté labky, rašelina, fólia, strešný materiál a iný materiál.

Dôležité! Nemôžete posypať hrozno stonkami alebo pilinami, to zkazí pôdu a navyše taký materiál ľahko tlmí a suší.

Opatrne odstráňte vinič z nosičov, otočte ho v zväzku, položte ho na zem, pripevnite ho pomocou kolíkov (môže sa použiť drôt). Potom posypte vinič vrstvou zeminy 20-25 cm. Ak je to žiaduce, pokryte ju slamou alebo iným materiálom.

Ak sú zimy vo vašom regióne obzvlášť závažné, vinič by mal byť umiestnený v špeciálne upravených drážkach a až potom posypaný, takže existujú viac záruk, že mráz nepoškodí rastlinu.

Dôležité! Pred začiatkom chladného počasia by mala byť pôda veľmi dobre navlhčená, pretože sušené mrazy preniknú hlbšie do vyparovanej pôdy a viniča môže zomrieť!

To je vlastne všetko. To vám pomôže rásť chutné a zdravé hrozno.
hrozno
Na jar, po tom, čo je teplá teplota definitívne usadená, budeme musieť odstrániť prístrešok a naše hrozno bude vďačne rozpustiť mladé listy, aby splnili dlho očakávané slnko.