Agrotechnika pestovania a starostlivosti o vlašské orechy

vlašský orech
Od staroveku až po súčasnosť sa vlašský orech nazýva “stromom života”. Vzhľadom na jedinečné zloženie, bohaté na vitamíny, mikro a makro prvky a ďalšie užitočné látky, plody orechov sa používajú pri liečbe mnohých ochorení, obnovujú stratu sily a uspokojujú hlad. Na nasýtenie tela užitočnými prvkami stačí niekoľko orechov za deň.

Pravidlá nákupu sadenice z orecha

Pestovanie vlašských orechov začína správnou voľbou sadiva. Orešok má jednu zaujímavú vlastnosť: rastlina najprv dáva všetku svoju silu vývoju koreňového systému, potom k nahromadeniu a vývoju kmeňa a zelenej hmoty. Preto sa sadenice, ktoré sú schopné zakoreniť a dať potomkom v budúcnosti nie sú vyvinuté výhonky s listami, ale silný koreňový systém. Na druhej strane, stromček s listami sa nedá zakoreniť. Okrem toho sa pri výsadbe sadenice krátia tak, že jedlo ide len na zakorenenie.

Zdravá sadenica by mala byť silná, s rozvinutými koreňmi (koreňový systém v jadre orechov). Treba starostlivo preskúmať kôru rastliny, nemala by mať žiadne mechanické alebo iné poškodenie.

Dôležité! Ak sadenice z orechov majú príliš suchú kôru, zhnité a mäkké korene, je potrebné odmietnuť kúpu – rastlina je chorá.

Sadenie orechov
Najlepšou možnosťou výberu sadenice je obrátiť sa na škôlku, kde si môžete vybrať kvalitný zdravý sadivový materiál. A potom v škôlke budete informovaní, počiatok závodu rastliny alebo je štepený. Z vrúbľovaného semenáka, ak je aj rýchlo rastúce, môže byť zberaná za tretí rok a od semena až po desiatu, nie skôr.

Výber miesta na pestovanie vlašských orechov

Oreš má rád jasné slnečné svetlo, s dostatkom svetla koruna sa rozširuje, hustá. Orech – silná rastlina, výška stromu na 25 metrov a priemer kmeňa je často až sedem metrov. Strom môže rásť na malom svahu pri 18 stupňoch.

Nie je žiaduce, aby sa orech na hustých, zle prevzdušnených a močiarnych pôdach. Pôda pre vlašské orechy sa odporúča s rovnomerným obsahom piesku a hliny, kontraindikované blízko povrchu podzemnej vody.

Ako už bolo spomenuté, orech rastie vysoký a rozširuje strom, pri výsadbe by sa malo vziať do úvahy, že zatvorí svetlo na rastúci počet rastlín. Ak k tomu dôjde, tieto rastliny by mali byť transplantované na iné miesto.
Matice na mieste
Kde umiestniť orech na miesto – najlepšie miesto pre orechy bude južná alebo juhozápadná strana chránená pred vetrom. Vyzdvihnúť miesto pre orech, nemontujte ju vedľa domu alebo domácnosti, korene rastliny, rastúce, môže poškodiť základy budovy. Nedávajte ho blízko plotu.

Viete? Plinyove odkazy na orechy prežili. V nich píše, že rastlina prišla do Grécka z záhrad perzského kráľa Cyrusa, potom z obchodných expedícií z Grécka do Ríma a odtiaľ do moderných Francúzska, Švajčiarska, Bulharska a Nemecka. V Amerike, orech prišiel len v XIX storočí.

Prípravné práce pred výsadbou

Orech si pri pestovaní a starostlivosti o seba nevyžaduje veľkú pozornosť, ak starostlivo pripravíte sadenice a miesto na pestovanie. Miesto na pestovanie by malo byť očistené od zvyškov rastlín, uvoľnené a vyrovnané. Ak pôda nespĺňa požiadavky, niektoré z nich je možné nahradiť úrodnejšou.

Výsadba sadenice Pristávacia jamka sa vykopá tesne pred výsadbou, takže sa zachováva požadovaná vlhkosť, pretože nie je vhodné nalievať vodu do jamy. Hĺbka závisí od dĺžky koreňov, kopanie by malo byť hlbšie, aby korene boli pohodlne umiestnené a nerušené.

Sady budú vyžadovať kvalitné dodatočné hnojenie. Hnojivo pre orech je pripravené z nasledujúcich zložiek: kôš z hnoja, 400 gramov popola z dreva, 200 gramov superfosfátu. Táto živná zmes sa položí na dno jamy a pri výsadbe sa pôda posype, je nežiaduce kontaktovať korene s hnojivom.

Proces výsadby sadeníc a vzdialenosť medzi nimi

Najpriaznivejšia doba, kedy je orech vysadený sadenicou, je pružina. Rastlina bude mať čas na zakorenenie a rast silnejších pred zimnými mrazmi, ktoré môžu zničiť mladé stromy.

Sadenice by mali byť pred výsadbou vyšetrené, ak sú poškodené, zhnité alebo sušené korene, sú odrezané. Na uľahčenie a urýchlenie procesu zakoreňovania sa korene sadeníc spúšťajú do hlineného skrutky s prídavkom rastového stimulanta. Chatter je pripravený z hliny, pripravený hnoj a voda (3: 1: 1), hustota – ako obchodná kyslá smotana.

Vysádzanie orechov sa vykonáva pomaly, korene sú rovnomerne narovnávané, je žiaduce dať im vodorovnú polohu. Potom sa začína od najnižších koreňov a postupne sa pôda zakryje. V dôsledku toho by horná časť koreňov mala byť šesť až sedem centimetrov pod povrchom pôdy. Pôda koreňového vrchlíka je jemne zhutnená, okolo kruhu je vytvorená plytká zavlažovacia drážka. Zasadené orechy sú hojne napojené, asi 15 litrov vody na strom. Keď koruna rastie v priemere, strom nepotrebuje susedov vo vzdialenosti viac ako päť metrov.
Výsadba sadeníc vlašských orechov

Tipy pre starostlivosť o vlašské orechy

Oreš vlašský orech, ak dodržiavate pravidlá výsadby a včas opatrná starostlivosť bude reagovať na dobrý zber. Starostlivosť o rastlinu nie je zložitá, hlavná je vykonávanie postupov včas a poznanie niektorých vlastností. Napríklad starostlivosť o pôdu, pletie, uvoľňovanie sa vykonáva nie hlbšie ako päť centimetrov, pretože horné korene rastliny sú umiestnené blízko povrchu.

Viete? Výhody vlašských orechov na činnosť mozgu boli známe kňazom Starého Babylona. Väčšina pánov zakázala jednoduchým ľuďom používať orechy, pretože sa obávali, že sa stanú príliš chytrými. Orechy, podľa údajov mnohých starých vedcov, patria medzi desať prvých kultivovaných rastlín.

Preventívna liečba stromov spôsobených chorobami a škodcami

Na začiatku jari rastlina vyžaduje niektoré preventívne opatrenia: od stonky a kmeňových vetvičiek orechu je potrebné odstrániť kôru, ktorá zomrela v priebehu zimy a prach, ktorý prišiel; vyčistené povrchy sa musia premyť roztokom síranu meďnatého (3%); osvieženie bielizne.

Na jar, zatiaľ čo obličky sú ešte spiace, strom a základný nákrčník na prevenciu chorôb a škodcov sú postriekané Bordeauxom o jedno percento tekutiny.

V lete, aby sa zabránilo výskytu škodcov a chorôb okolo orechov, sa pôda očistí, strom by sa mal čas od času prehliadať na hmyz, akékoľvek podozrivé škvrny na kôre a listoch. V prípade detekcie okamžite ošetrite fungicídmi (v prípade príznakov ochorenia) alebo insekticídmi (keď sa objaví hmyz).

Ochorenie výživy Po zbere a klesaní listov sa stromy opäť ošetrujú na prevenciu, môžete použiť rovnaké prostriedky.
Skúsení pestovatelia rastlín odporúčajú používať sedem percent roztoku močoviny namiesto Bordeaux a síranu medi. Toto riešenie je multifunkčné, je to ako záchranný prostriedok proti hmyzu, má fungicídny účinok a je dusíkatým hnojivom.

Dôležité! Pretože v orechovej matici potrebujete obdobie rastu, je lepšie ho na jar ošetriť močovinou.

Pravidlá zavlažovania

Po zime s nízkym množstvom zrážok, alebo dokonca bez snehu, matica je nevyhnutná pre maticu. Nalejte dobrý strom, asi dvadsať litrov vody. Pri normálnych zrážkach sa zavlažovanie vlašských orechov uskutočňuje každé dva mesiace na jar. V lete, keď je teplo a bez dažďa, sa zvyšuje potreba zavlažovania. Približne od mája do júla stromy vlašských orechov dvakrát za mesiac tri až štyri vedrá vody na strom, nedostatok vlhkosti môže ovplyvniť výnos vlašských orechov.

Uvoľnenie pôdy sa nemusí robiť po každom zalievaní, matice sa mu nepáči.
Ak na jar a v lete dochádza k častým dažďom, voda by nemala byť napojená, orech miluje vlhkosť, ale kvôli štruktúre koreňového systému bude jeho prebytok katastrofálny. Rezané zavlažovanie a pre stromy nad štyri metre ich koreňový systém ťahá vlhkosť z hlbokých vrstiev pôdy.

Na konci leta sa znižuje zavlažovanie.
Zalievanie matice Ak jeseň nie je daždivé, je napojená hojne, je nevyhnutná pre zimovanie.
Aby sa predišlo praskaniu a tvorbe drsnej zeminy, je potrebné mulčovanie. Takto sa pôda tiež vyhnú vysušeniu v obzvlášť horúcich dňoch. Mulčovač je vyrobený zo slamy alebo pilín, rašelina v päť centimetrovej vrstve.

Najvyššie obliekanie stromov

V máji je čas zaviesť hnojivá a vzniká otázka: čo kŕmiť orechovú orech? Dospelé stromy staršie ako tri roky potrebujú až šesť kilogramov dusičnanu amónneho, kŕmia orech skoro na jar alebo začiatkom leta.

Na konci júna, pre najlepší rast výhonkov, ich vrchol pichol a kŕmil stromom fosfátmi a draslíkom, pridávajúc stopové prvky. Existujú hnojivá pre ovocné stromy so zložitým zložením. Strom, ktorý plodí, vyžaduje počas celej sezóny 10 kg superfosfátu, 10 kg síranu amónneho, 3 kg draselnej soli a 6 kg dusičnanu amónneho.

Dôležité! Môžete použiť biologické hnojivá: medzi orechmi a rastlinami pod jesenné rastliny siderates (lupín, ovos), ktoré na jeseň sa orá do pôdy.

Kedy a ako sa orezávať

V prvých troch rokoch života orechy je potrebné vytvoriť kmeň a korunu. Každý rok je strom odrezaný od bočných konárov. Hygienické alebo tvarové prerezávanie vlašských orechov sa vykonáva s ostrým nástrojom, aby sa zabránilo poškodeniu rastliny, pričom sa neostanú žiadne ostružiny.

Orezanie matice

Na vytvorenie koruny je najlepším obdobím, keď strom dosiahol jeden a pol metra rastu, zatiaľ čo stonka je až 90 cm a výška koruny je až 60 cm.

Keď sa tvorí koruna, vetvy sa skrátia o 20 cm, zanechajúc okolo desať kosterných výhonkov, vyčistených z klíčiacich výhonkov a stopky. Dajte korunu konečnú formu v štyroch až piatich rokoch, ale potom budú musieť byť prerušené iba tie vetvy, ktoré zabraňujú rastu hlavných výhonkov, ktoré rastú vnútri a príliš zahustia korunu.

Hlavné pravidlá pre orezávanie vlašských orechov sú:

  • Postup sa vykonáva buď na jar pred aktívnym pohybom šťavy, alebo na jeseň;
  • Na jeseň prerezávanie suché a poškodené konáre sa vykonáva tak, aby sa nedá stromu zimné cennú silu zámerne odsúdené výhonky;
  • Všetky časti po ukončení procedúry by mali byť nutne ošetrené záhradnými výparmi, aby sa zabránilo infekciám.

Zimné vlašské orechy

Potom, čo je potrebné vyčistiť úrodu a na jeseň orezanie krajiny, aby sa odstránili všetky zvyšky rastlín, pretože to je zimná škodcami v nich. Skontrolujte, stromy, konáre a kôru, to je tiež často prezimovanie škodcov, Blanch lipy kufor. Mladé stromy a sadenice v tomto roku, je žiaduce, aby starostlivo pripraviť na zimu: kmene rastliny nutne skryť mulč. Poťah môže a hnoj, ale tak, aby sa nedotýkala kôru vlašských kmeňov zabalené s vrecovinou a potom môžu byť umiestnené na konároch stromu kmene stromov.

Ako zbierať a uchovávať zber správne

Zber orechov dozrieva koncom leta alebo začiatkom jesene. Môžete zhromaždiť tie orechy, zelená kôra, ktoré boli popraskané. Odstrániť zelené plody sa neodporúča: nemajú polovicu živiny zrelého orecha, nie trhal zrelý orech je zlý zreje a nie je skladovaný po dlhú dobu. Keď plody nerovnomerne dozrievajú, zhromažďujú sa v dávkach ako zrelosť.
Zber orechov
Aby nedošlo k ohnúť každú maticu a nebude hodiť klacek v márnej snahe zvrhnúť pevne sedí na stonkách ovocie, riskujú poškodenie kôry rastlín a len tráviť čas márne, záhradníci prišli s určitými úpravami: dlhá tyč (dĺžka závisí na výške rastlín) s pripojeným plátna alebo plastu taška na konci.

Plody, ktoré padli na zem, musíte čo najskôr zozbierať. Keď kôra orechov hnilú, hniloba sa môže nalepiť na škrupinu, čo ovplyvní skladovanie. Zberné matice sú žiaduce v suchom počasí.

Ak chcete orechy posielať dlhší čas skladovania, sú olúpané a sušené. Vysušte pod vrchnákom v suchom počasí alebo v dome, rozptyľte na látku alebo papier. Zvyčajne sušenie trvá týždeň, musíte orechy z času na čas otočiť, aby sa rovnomerne vyschli, Skladovanie orechov pretože nadmerná vlhkosť môže ovplyvniť skladovanie.

Orechy bez škrupín sa uchovávajú asi šesť mesiacov v tkanivových vreckách alebo sklenených nádobách na suchom mieste. Okrúhle orechy sú tiež uložené na suchom mieste: v krabici, v papierovej alebo tkanivovej taške, ale oveľa dlhšie.

Výhody orecha, jeho liečebné vlastnosti boli známe už dávno pred začiatkom nášho veku. V našej dobe sa tiež oceňuje dôstojnosť orechov. Ľudová aj tradičná medicína používa vlastnosti orechov a odporúča ich dospelým a deťom.


Loading...