Agrotechnika a rysy kultivácie šalátu v predmestí

šalát
Chrumkavé zelené listy šalátu sú skvelou zložkou mnohých jedál. Ak sme už skôr využívali oveľa menej zelene, teraz sa zvyšuje rozsah rastúcich šalátových plodín a stále viac sa objavujú na našom stole.

A keď všetci vedia o šaláte so šalátom, niektorí ľudia to ťažko odpovedajú.
V skutočnosti je šalát synonymom pre šalát, rastlinnú zeleninu, ktorú možno bez problémov pestovať doma.

Šalát: popis a biologické vlastnosti šalátu

Šalát alebo šalát, – rod kvitnúcich rastlín rodiny Astro, ktorý zahŕňa 147 druhov. Z nich sa šalát alebo šalát používa na výživu, zvyšok sú buriny. Pestuje po celom svete.

Jedná sa o každoročnú rannú zrelú rastlinu s koreňovým kmeňom, prikrývkovými listami, žltými kvetenskými košíčkami a ovocím. Vlastnosti potravinových orgánov (listy alebo kapusta) závisia od odrody a odrody šalátu. Listy šalátu prichádzajú v rôznych tvaroch a farbách, niekedy s anthocyanínovou farbou.

Používa sa na varenie ako vitamínové zelene na šaláty, sendviče, občerstvenie a iné jedlá. Šalát má veľa užitočných vlastností: zlepšuje chuť do jedla a trávenie, pozitívne ovplyvňuje telo pri obezite, tehotenstve, vyčerpaní, anémii. Na použitie v potravinách opúšťajú, hlavy, zahnané stonky. Listy sú jedlé, až rastlina vytvorí stonku, po ktorej stráca svoje chuťové vlastnosti.
šalát

Šalát je známy ako zelenina, ale nie každý vie, že táto rastlina má liečebný účinok. Infúzia z čerstvých listov sa používa ako sedatívum, kŕčom, hypnotický, ze šalátu šťavy pripravené homeopatický liek na ochorenie kardiovaskulárneho systému.

Viete? Názov latinského rodu (Lactuca) pochádza z latinského slova “lac” (“lac”). Keď sú stonky a listy rastliny poškodené, uvoľní sa biela šťava, ktorá slúžila ako akvizícia názvu.

Druhy a stupne šalátu

Šalát je reprezentovaný niekoľkými odrodami:

 • Lactuca Sativa var. secalina – list šalátu s veľmi pitvali listov, má veľa druhov, niektoré z nich: Lopta červené Levistro, Constance, harmónie, záznam, Krasunchik, Anthony Rubett, Green Coral, korálovo červených, Grenada, Kucheryavets Odese.
  Ukrajinská odroda Snowflake

  Ukrajinská odroda Snowflake je skoré dozrievanie (20-25 dní). Relatívne odolné voči suchu, vysokej vlhkosti a chladu, odolné voči chorobám. Produktivita – 1,05-2 kg / m2 M. m. Veľká polovičná výstupná časť s výškou 30-35 cm a priemerom 20-25 cm pozostáva z 12-18 listov. Listy sú husté, celé, široké a oválne, žltkasté farby. Rastlina je dekoratívna.

  Zlatá guľa je ukrajinská stredná veková odroda (25-30 dní). V kompaktnom výtoku s priemerom 22-24 cm je 10 až 14 celých žltkastých listov strednej hrúbky, zvlnených pozdĺž okrajov. Šalát je dekoratívny, celé listy sa používajú ako dekorácia pre jedlo.

 • Lactuca Sativa var. acephala – Leaf starý šalát s celými listami. Tento druh je vhodný na postupné zberanie: vonkajšie listy sú odrezané, vnútorné listy (mladé) sú ponechané na kultiváciu. Odrody: Lollo Blonda, Lollo Rossa, Lollo bionda, Lollo Gorbi.
  Lollo Rossa

  Lollo Rossa – obľúbená stredne zrelá odroda (40-55 dní), veľmi dekoratívna, odolná voči riflingu. Listy sú veľké, chrumkavé, kučeravé, svetlozelené s červeno-ružovým okrajom. Rozmanitosť sa často používa na ozdobenie záhonov. Hmotnosť rastliny je 325 g, výťažok je 3,0 kg / m2 M. m.

 • Lactuca Sativa var. capitata – kapustový šalát so širokými mastnými alebo chrumkavými listami. Trh je zastúpený odrôd Etti, Olzhich, Godard, major, senátor, Laravera.
  Spoločný šalát

  Olzhych – ukrajinská stredne neskorá odroda (40-46 dní) so zaoblenou hlavou, jemne mastné sivovozelené listy. Výťažok šalátu je 2,5-3,2 kg / m2. m.

 • Lactuca Sativa var. longifolia – Rímsky šalát (román), ktorý sa vyznačuje predĺženou oválnou hlavou a rozetou vyvýšených listov.
  Rímský šalát

  Ukrajinská odroda Scarb vytvorený ako výsledok výberu vzorky španielskeho a alžírske Romana rorogorana Varte maraihere u pokusnej stanice “Mayak” Ústavu zeleniny a Melon Ukrajinskej akadémie agrárnej vied. Odroda je odolná voči suchu. Šalát má veľkú oválnu hlavu, hrubé listy, vzpriamené, oválne a tmavo zelené, s nerassechennym hranou. Hmotnosť hlavy šalátu – 556,0 Obdobie od klíčenie do splatnosti obchodovateľné – 48 dní. Výťažok odrody je 3,2 kg / m2 M. m.

 • Lactuca Sativa var. angustana (var. asparagina) – šalát (špargľa), charakterizovaný silnou stopkou a dlhým, úzkym, dokonca aj na okrajoch. Ročná výška rastliny 60-120 cm Kultúra odolná voči za studena, ktorej semená začínajú rásť pri teplote 2-5 ° C a odolávajú miernym mrazom. Oni sú zasiate od apríla do júna. Je ťažké tolerovať sucho akéhokoľvek stupňa.
  Stew šalát

  Rozmanitosť ukrajinského výberu Pogonych má vysoký výnos a vynikajúce chuťové vlastnosti. Dĺžka stonky je 25-40 cm, listy – 17 cm a 11 listov v rozetke. Listy strednej hrúbky, šedo-zelené, oválne, vzpriamené. Hmotnosť stonky – 310 g, rozety listov – 750 g. Výnos zelene – 5,32 kg / m2. m, stonky – 2,18 kg / štvorcový. m.

Dôležité! Moderné hospodárske a spotrebiteľské klasifikácia odrody šalátu rozdeľuje ich do olejovej a chrumkavé odrôd Kochan, Roman šalát (rímsky) šalát Latin (tráva), šmyk a kmeňových šalát.

Výber miesta a pôdy

Šalátový šalát je vhodný na pestovanie v otvorenom a uzavretom priestore.

Šalát sa cíti lepšie na slnečnom mieste, kde nie sú žiadne pruhy. Nestrajte ju v blízkosti vysokej zeleniny, ktorá vytvára bohatý odtieň.

Pre šalát je dokonalá úrodná, vysušená zemina s neutrálnou alebo mierne kyslou reakciou. Koncentrácia hnojív by nemala byť príliš vysoká. Zelený šalát môže hromadiť dusičnany, preto nepoužívajte nadmerné množstvo dusíkatých hnojív.

Viete? Miera spotreby šalátu nie je nižšia ako 5 kg za rok na osobu. Britskí a francúzski už dávno prekročili túto hodnotu, za rok v týchto krajinách sa spotrebovali 14 kg a 7 kg na jedného obyvateľa.

Prípravné práce pred výsadbou

Ak chcete zvýšiť plodnosť na jeseň, postačí rozptýliť kompost alebo hnoj (1-2 korene na 1 m2 M) okolo miesta. Na jar, so zvýšenou kyslosťou v pôde, sa vyžaduje vápnenie. Tesne pred výsadbou šalátu by mala byť plocha vyrovnaná. Na zrýchlenie klíčenia a zvýšenie výnosov sa môžu semená ošetriť stimulátormi rastu.
Šalát strieľa

Prekurzory a blízkosť iných rastlín

Dobré strukoviny pre šalát sú strukoviny a zrná. Dobrí susedia pre letuchu môžu byť považované za cibuľu, kapustu, reďkev a reďkovky. Prvá rastlina odpudzuje vošky, a pre ostatné je užitočné šalát, pretože to vystrašuje hlinené blchy. Môžete vysadiť šalát vedľa jahôd, hrášku, fazule, špenát.

Vysádzanie v blízkosti tekvicových plodín (uhorky, cukety, melóny, vodné melóny) umožní pestovať tieto rastliny na mieste zberanej šalátovej plodiny. V auguste môže byť šalát vysadený na pozemkoch po zbere mrkvy, cibule a cesnaku a raných zemiakov.

Dôležité! Šalát sa môže stať tesniacou hmotou pre rajčiny: rastlina v podobe obrubníka okolo rajčiakových postele, pomôže to ušetriť miesto a dať kúsok dekoratívnosti.

Výsadba semien hlávkového šalátu

Šalát je plodina odolná voči za studena zasiate v prvých dňoch jarnej práce v teréne, skôr než reďkev a mrkva. Baktérie dokážu vydržať zmrazenie na -2 ° C a zosilnené rastliny – až -5 ° C.

Šalátový list šalátu môže byť zasiatý v radoch alebo trvalý výsev. Výsadba melkokochannogo šalát uskutočňuje podľa 20 x 20 cm, krupnokochannogo -. 30 x 30 cm Špargľa šalát vyzráža na posteli vo vzdialenosti 25-30 cm medzi rastlinami a 50-60 cm medzi riadkami.
šalát

Zasadenie semien v otvorenom teréne sa vykonáva v jamkách s priemerom 0,5 cm. Norma výsevu je 2-3 g / 10 m2 M. m. Semená by mali byť pokryté pôdy takmer povrchne, v suchom počasí – trochu hlbšie, až do 1,5 cm.

Dôležité! Ak chcete získať čerstvý šalát v celej teplej sezóne, zasiať šalát od stredu jari a až do polovice leta s dvojtýždňovým intervalom. Na začiatku jesene sa šalát pokryje v noci.

Ak chcete racionálne využívať záhradnú alebo záhradnú oblasť, pestovanie šalátov na otvorenom teréne môže byť organizované dvoma spôsobmi. Prvý spôsob – toto umiestnenie na samostatných lôžkach. V dôsledku toho je možné získať veľké množstvo produktu v čo najkratšom čase, kým nie je potrebné riediť rastliny, hrebene by mali byť hrubé.

Druhá možnosť zahŕňa umiestnenie šalátu medzi ostatné rastliny – zeleninu alebo zeleninu (napríklad mrkvu). Šalát s ružami alebo inými kvetmi bude vyzerať dobre.

S rozvojom klíčky sú tri listy zriedené. Opakované riedenie sa vykonáva po 2 týždňoch. Ďalšie rastliny sa konzumujú v potravinách.
šalát

Viete? V Škandinávii sa 90% šalátových plodín pestuje metódou hydroponie – umiestnením rastlín na hladký povrch, cez ktorý preteká živný roztok.

Ošetrovateľstvo: základy dobrej zberu

Šalát je kultúra, ktorá si nevyžaduje špeciálne kultivačné a opatrovateľské opatrenia. Ak chcete získať vysoký výnos, je potrebné pôdu uvoľniť včas, zbaviť sa plevelov a vodu šalát. Zalievanie je zriedkavé, ale hojné. V suchom počasí je potrebné vodu raz denne, v pohode – 2-3 krát týždenne. Kŕmenie nie je povinným opatrením, lebo hlávkový šalát je ranou kultiváciou.

Viete? Európska produkcia šalátov je asi 3 milióny ton, najväčšími výrobcami sú Taliansko, Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko. Hlavným vývozcom je Španielsko.

Možné choroby a škodcovia šalátu

V prípade, že spodné listy šalátu sa objavili hnedé škvrny, ktoré sú distribuované v pazuchách listov, čo spôsobuje hnitie hlavu kapusty, stonky a listy, zrejme udrel šalát šedá hniloba.
Sivá hniloba

Biela hniloba tvorí ľahké vodnaté škvrny najskôr na listoch a potom na stonke. Na postihnutých častiach šalátu je viditeľný biely nápis. Medzi faktory prispievajúce k rozvoju ochorenia patrí zvýšená teplota (24-27 ° C) a vlhkosť.

Listy, stonky a hlava hlávkového šalátu s náhlymi výkyvmi teploty môžu byť prekvapení múčnatka, Rastlina sa spomalí v raste a vývoji.

Zvýšená vlhkosť vzduchu vyvoláva vývoj splesnivieť. Horná časť listov je pokrytá fuzzy škvrnami svetlo zelenej a žltej farby a spodná časť – s bielym povlakom mycélia.
Peronsporoz

Nadbytočné živiny v pôde môžu viesť k horenie – hnilobou, poškodením celej rastliny.

Pre prevenciu a kontrolu chorôb je potrebné sledovať striedanie plodín a pestovať šalát na rovnakom mieste v intervale 3 rokov. Ovplyvnené a choré rastliny by mali byť odstránené, zvyšky po zberu – zničené. Nie je potrebné ošetrovať zeleninu s chemikáliami, pred výsadbou je lepšie vylievať krajinu s Bordeaux kvapalinou alebo medi vitriol (5 litrov / štvorcový meter).

Kmeňová šalátová vata obsadzuje časti rastliny, vďaka čomu rastlina prestáva rásť, listy sa zvlňujú a odfarbia. Na postrek postihnutú rastlinu je potrebné pripraviť odvar. Na liter vody by ste mali mať 0,5 kg rozdrvených paradajkových listov, trvať 5 hodín, potom varte na nízkej teplote po dobu 3 hodín. Potom sa kvapalina musí prefiltrovať a ochladiť, pridať 5 g mydla a pred rozstreknutím zriediť 2 litre vody. Je lepšie vykonať liečbu v druhej polovici dňa.
vošky

Na boj proti slimákom medzi postelemi sa nachádzajú pasce kusov strešného materiálu a dosiek, pod nimi sa plazí škodcovia a môžu sa zhromažďovať. Prekážkou pre slimáky je malý hrniec nehaseného vápna na okrajoch postelí.

Ak sa na potenciálnom mieste pestovania šalátu zistili drôtené červy (kliknite na chrobáky), škodlivé pre korene, dva týždne pred výsadbou musíte dať do pôdy koreňové plodiny – zemiaky, repa alebo mrkva. Keď sa škodcovia dostanú do zeleniny, môžu sa odstrániť.

Dôležité! Niektoré kultúry, niekedy nazývané šaláty, nepatria do rodu hlávkového šalátu (hlávkový šalát): rukolu, žerucha, čakanku na šalát, špenát. Súčasne šalát nie je samostatnou kultúrou medzi šalátovými rastlinami. Ľadovec, dubový list a Batavia sú jeho druhy.

Zber a skladovanie zelene

Úroda skoré odrody zberalo v 40-50 dní po vyklíčení, middle-grade – po 50-60 dňoch, neskoré-zrenie – v 70-80 dní.

Odporúča sa, aby sa šalát čistil ráno, keď je šalát čerstvý a chladený. Nedoporučuje sa to po zalievaní, pretože vlhkosť môže byť šalát ohnutý. Šalátový šalát je zozbieraný, keď hlava dozrieva, selektívne. Ak chcete zistiť, či je šalát zrelý, stlačte prst na jadre: ak je hustý, môžete ho vystrihnúť.
šalát

S listovým hlávkovým šalátom sa odrezajú jednotlivé listy alebo sa celý koreň odstráni z koreňa, závisí to od odrody. Umývať rastliny, ak nie sú naplánované na okamžité použitie, nestojí za to.

Šalát rýchlo stráca svoju čerstvosť, takže je potrebné čo najskôr poslať na úložisko. V tesne uzavretej sklenenej alebo plastovej nádobe môže byť šalát uložený v chladničke až 2 týždne. V spodnej časti nádoby môžete položiť utierku alebo papierový uterák a mali by ste tiež pokrývať zeleninu zhora.

Hlávkový šalát je položený v dvoch vrstvách: spodná vrstva – základňa nadol, vrchnú vrstvu – základňu hore.

V šaláte sa najväčšie množstvo dusíkatých zlúčenín nachádza v stonkách a štiroch listov. Pred použitím je potrebné ich namočiť vo vode. To pomôže umyť až 20% dusičnanov.

Ak sa zberaná plodina nedá použiť naraz, rastliny sa vykopávajú s hrdlom zeme a tak sa uložia.

Viete? V USA sa priemyselná šalátka praktizuje uprostred mesta. V New Yorku na strechách priemyselných a skladových budov sú skleníky so zeleninou.

Pestovanie hlávkového šalátu sa vyznačuje jednoduchým hospodárením. Tým, že mu poskytnete optimálne podmienky, získate dobrú úrodu pre varenie alebo predaj.


Loading...