10 druhov břízy


Birches sú neoddeliteľnou súčasťou ruskej kultúry, v niektorých ohľadoch sa môžu dokonca nazývať jej symbolmi. Keď viete, každý majiteľ dacha s radosťou zdobí svoj pozemok s pomocou tohto stromu a oboznámi sa s ruskou farbou. Avšak brezový strom je strom s výrazným polymorfizmom, jednoduchými slovami s mnohými rôznymi formami a druhmi. Cieľom tohto článku je oboznámiť vás s najvhodnejšími krajinnými stromami tohto druhu.

Warty (klesajúci)

Birch bradavic je najbežnejším zo všetkých druhov tohto stromu. Je schopný rásť až do výšky 25-30 metrov a má obvodový obdĺžnik, ktorý dosahuje až 85 cm.

Plocha brezového rastu je pomerne široká a zahŕňa celé územie Európy, severnej Afriky a Ázie. Najväčší počet sa nachádza na území Kazachstanu, ktoré je obmedzené jednou stranou a na druhej strane Uralom.

Táto odroda má dobrú mrazuvzdornosť, ľahko sa vyrovná s suchým podnebím, ale ukazuje zvýšenú potrebu slnečného žiarenia.

Viete? Na jar, deň z jednej brezy strednej veľkosti, môžete získať viac ako jeden kbelík brezovej šťavy.

Mladé stromy tohto druhu majú hnedú farbu kôry, ktorá keď dosiahne vek desiatich zmien tradičnej bielej. Spodná časť dospelých stromov nakoniec nadobudne čiernu farbu a je pokrytá sieťou hlbokých trhlín.

Každá vetva brezy je rozširovaná veľkým počtom živicových výrastkov, ktoré vonkajšími parametrami sú podobné bradaviciam, a preto vznikol názov tohto stromu. A meno “visieť”, ktoré našla vďaka majetku pobočiek mladých stromov, ktoré visí.

papier

Strom vyzerá veľmi podobne ako bežná breza.

Môžete si vyzdobiť váš pozemok so stromami ako hrab, japonský javor, pyramídový topol, borovica, jeseň, červený javor, popol, vŕba.

Je to opadavý strom, ktorého priemerná výška je asi 20 metrov (niekedy dosahuje 35 m) a priemer barel na 1 m listy. Prirodzený habitat obmedzený Severnej Amerike.

Dostatočne veľké dreviny sa nachádzajú v západnej Európe. Na území Ruska sa nachádza hlavne v rôznych parkoch, botanických záhradách a lesných staniciach. Jeho meno pochádza z toho, že starí Indiáni používali svoju kôru ako písomný materiál.

Koruna je nepravidelne valcovitá, vetvy sú pomerne tenké a dlhé.

U jedincov, ktorých vek neprekročil päťročnú hranicu, je kôra hnedá s bielymi šošovkami. Dospelý jedinci majú bielu kôru, niekedy s ružovkastú nádych, takmer vždy sa vzťahuje dostatočne dlhé, hnedé alebo žltkasté lenticely, odlupovanie horizontálnych dosiek.

Mladé vetvy nesú chumáčovú a zriedkavo umiestnené živicové žľazy so svetlom hnedým alebo zelenkastým odtieňom. V priebehu času získajú vetvy tmavohnedú, lesklú farbu a strácajú puberciu.

čerešňa

Táto odroda rastlín dostala svoje meno kvôli farbe jeho kôry, ktorá má tmavohnedé, takmer čerešňový odtieň. Tento strom môže rásť až do výšky 20-25 ma má obvod kmeňa až 60 cm.

Rozsah prirodzených biotopov je obmedzený na krajiny Severnej Ameriky a východnej Európy: Pobaltie, centrálnu časť Ruska a Bielorusko.

Viete? Tieto stromy majú vynikajúcu schopnosť čistiť vzduch rôznymi nepríjemnými zápachmi a nečistotami. Preto sa často používajú na vytváranie barierových pásov na cestných komunikáciách.

Kôra obsahuje veľké množstvo nepravidelností a disekcie dostatočne veľkých rozmerov. V mladých stromoch má kôra príjemnú arómu a pestú, korenistú chuť. Mladé výhonky sú mierne dospievajúce, ale s vekom sa stávajú nahými a získavajú hnedo-červený odtieň.

Je pozoruhodné, že púčiky tejto odrody stromov, rovnako ako kôry, majú červeno-hnedú farbu.

Daurian (čierny)

Dauriánska breza má výnimočný dopyt po pôde, takže prítomnosť tohto stromu na pozemku je ukazovateľom výnimočnej kvality pôdy. Uprednostňuje rast pôdy a piesočnaté pôdy.

Výška rastliny sa pohybuje od 6 do 18 metrov a obvod kmeňa môže dosiahnuť až 60 cm. Plocha prirodzenom prostredí je pomerne široký a zahŕňa južnú časť Sibíri, Mongolska, na ruskom Ďalekom východe, v niektorých častiach Číny, Japonska a Kórey.

Kmeň stromu je rovný, vzorky rastúce v južných častiach sveta majú vetvy, ktoré sa zdvíhajú v ostrom uhle. Stromy, ktoré rastú v severných šírkach, majú väčšiu korunu.

V severných zemepisných šírkach je tiež dobré pestovať dyuk, jalovec, niektoré odrody hrozna a hrušky, perské šeříky.

Kôra dospelých stromov má hnedo-čiernu alebo tmavo-šedú farbu, je bodkovaná veľkým počtom pozdĺžnych trhlín, veľmi vrstvených a hodvábnych na dotyk. Mladí jedinci majú vetvy červenkastého, ružového alebo svetlohnedej farby. Vetvy sú hojne pokryté bielymi lentikulami.

Žltá (americká)

Žltá breza má niektoré zvláštnosti, z ktorých hlavným je, že hneď pomenujú dva rôzne druhy tohto stromu, z ktorých jeden sa nachádza v Ázii a druhý v severnej Amerike. V tejto časti budeme diskutovať o druhom.

Výška rastliny je asi 18-24 m, kmeň môže dosiahnuť až do 1 m vo voľnej prírode, nachádza sa vo voľnej prírode v Severnej Amerike, v najväčších množstvách južných častí.

Dôležité! Tento typ brezy, na rozdiel od všetkých ostatných, kvitne koncom jari, ktorý pomáha skvelý spôsob, ako diverzifikovať svoje stránky na pozadí iných stromov.

Tento druh sa vyznačuje vysokou stinnosťou, uprednostňuje rast brehov riek a mokradí. Má brilantnú kôru so zlatým alebo žltozeleným odtieňom, ktorý je veľmi náchylný k odlupovaniu, husto pokrytý pozdĺžnymi prasklinami bielej farby.

Koreň je umiestnený pomerne povrchne, široko rozvetvený. Mladé výhonky majú šedú farbu, keď na svojom povrchu dosiahnu vek jedného roka, tvoria sa bielymi šošovkami.

kučeravá

Tento druh stromu má pomerne malú veľkosť listu, dĺžku len 1,5-3 cm, kosoštvorcový-oválny alebo obojživelný. Okrem toho je dostatočne malý v porovnaní s inými členmi jeho rodiny, iba 4-5 m.

Kmeň trupu zriedka prekračuje 35-40 cm. Výskyt tohto druhu je obmedzený na západnú Sibír a severnú časť Mongolska.

Kôra má žlto-šedú farbu, niekedy s ružovým odtieňom, s veľkým počtom pozdĺžnych pásov čiernou alebo hnedou. Mladé vetvy sú hojne bodkované živicovými bradavicovými rastmi a silno pubescentujúcim, hnedosivým odtieňom.

našuchorený

Betula pubescens predtým známy ako biele, ale preto, že názov často aplikovaný na ovisnutý brezy, v súčasnej dobe, aby sa zabránilo zámene vyzvaní k odklonu od tohto titulu. Výška je asi 30 metrov a priemer kmeňa dosahuje 80 cm.

Tento strom sa nachádza po celej západnej časti Ruska, východnej a západnej Sibír, na Kaukaze a prakticky v celej Európe.

Kôra mladých zástupcov rastlín má hnedo-hnedú farbu, ktorá sa po osemročí mení na bielu. Často sú mladí jedinci zmätení s rôznymi druhmi jelša.

V urastených stromov kôra je biela odtieň takmer k základni kmeňa, bez trhlín a nepravidelností, s výnimkou malých častiach blízko k zemi. Mladé výhonky sú husto pokryté chumáčom, hladké.

Vetvy nie sú naklonené k vädnutiu. Crohn v mladom veku je pomerne úzky, ale s vekom sa stáva rozšírením.

Rebrovaná (Far Eastern)

Tento druh brezy sa niekedy omylom nazýva žltá. Tento strom sa nachádza v horských lesoch, kde jeho hojnosť môže dosiahnuť až 60% z celkového počtu rastlín. To môže dosiahnuť výšku 30 m s kufrom, dosahujúcim až 1 m.

Prirodzený biotop pre ňu je Kórejský polostrov, Čína a Ďaleký východ Ruska.

Kôra má svetložltý, žltošedý alebo žltohnedý odtieň, lesklý, môže byť hladký alebo mierne vločkovitý. Na veľmi starých exemplároch môžete vidieť oblasti silných oddelení. Mladé výhonky majú krátke fuzzy.

Vetvy sú hnedé, často holé, príležitostne obsahujú živicové žľazy na povrchu.

vlnený

Strom je najrozšírenejší vo východných oblastiach Ruska – Yakutia, Khabarovsk, Irkutsk a Primorsky Krai. Výška druhu sa pohybuje od 3 do 15 m a v subalpskej zóne je možné túto rastlinu stretnúť vo forme krovu.

Bude vás záujem dozvedieť sa viac o týchto kríkov ako stefanandra, Santolina, Euonymus, Calma, kamélie, rododendron, Spirea, Saskatoon, čvíkotavý, Colutea, zimolez, pajazmín, výhonok.

Ak sú tieto stromy husto vysadené, potom sa ich vetvy často nachádzajú priamo a ak rastú na otvorenom teréne, tvoria silnú rozľahlú korunu.

Mladé vetvy sú pokryté veľkým množstvom železa a páperových chlpov dvojakého druhu: prvý – veľmi krátka, zamatová na dotyk, silný a má červenkastú farbu, a druhá – pomerne veľké, ďaleko od seba bielej.

Schmidt (železo)

Tento druh brezy je pomenovaný po ruskom botanikovi Fedorovi Schmidtovi, ktorý najprv objavil tieto stromy. Železná breza má charakteristické vlastnosti, z ktorých jedna je, že táto rastlina – dlhá pečeň, môže prežiť do veku 300-350 rokov.

Výška stromov dosahuje približne 35 metrov s priemerom stonky 80 cm. Vo voľnej prírode sa nachádzajú v Japonsku, Číne a na juhu od primorského územia Ruska.

Kôra stromu má tendenciu k odlupovaniu a odlupovaniu, farba je béžová alebo šedivá. Mladé stromy majú hnedú farbu.

Kôra mladých konárov je tmavošedá, ktorá sa nakoniec zmení na fialovo-hnedú. Niekedy pobočky obsahujú malé množstvo žalúdočných žliaz.

Dôležité! Tento typ brezy je obzvlášť známy svojimi prachovitými vlastnosťami, takže sa odporúča na výsadbu v blízkosti včelstiev.

Dúfame, že po zoznámení sa s týmto zoznamom najobľúbenejších druhov břízy ste dospeli k jednoznačnému záveru, ktorý z týchto druhov bude najlepšie slúžiť na zdobenie vášho webu. Veľa šťastia pre vás a vašu záhradu!