Zinnia: Bir fide yönteminde nasıl çiçek yetiştirilir

zinya çiçeği
Zinnia birçok bahçıvan ile popülerdir. Çok çeşitli boyalar, farklı çalılıklarda ve en az bakımda – Bütün bunlar zinnia hakkında. Zinnia’nın, yaygın olarak bilindiği bir başka isim de binbaşıdır.

Zinnia çiçeği uzun bir çiçeklenme dönemine sahiptir – 35 güne kadar. Kesme çiçek ayrıca uzun bir zaman maliyeti – bir ila iki hafta.

zinya çiçeği
Bu bitki yıllık, tohum yöntemi ile kolayca yetiştirilmektedir. Tohumlar çok büyüktür ve onlarla çalışmak nispeten kolaydır. Sadece 2-2.5 ay içinde tohum ekim gününden itibaren ince zinnia tomurcukları zaten çiçek açacaktır.

Biliyor musun Majörler cüce çalılar – Liliput çeşitliliği ve Kaliforniya devleri gibi devasa çalılara dönüşebilir.

Fidan elde etmek için zinnia ekim

Fideler üzerinde zinnia dikimi yollardan biridir:

  • evde ekim tohumları;
  • tohumları doğrudan açık zemine ekilir.

Açık alanda, kıştan sonra toprak ısındığında, yani mayıs ayında tohumlar ekilebilir. Bu durumda, çiçekler Temmuz ayı sonunda gözü memnun edecektir.

Genellikle, daha önce yapılabilir ve böylece bitkinin çiçeklenme döneminin başlangıcını getirebilir, çünkü evde zinnia ekim yöntemi uygulanmaktadır.

Ne zaman ekmek

tohum
Evde zinnia fidanları üzerinde dikim şartları mart-Nisan ortası sonunda. Bu durumda açık zemine nakledilen fidelerin güçlendirilmiş çalıları hızla büyüyecek ve Mayıs ayı sonunda ya da haziran başında çiçek açacak.

Biliyor musun Yirmiden fazla zinnia türü var. Ancak kültürde sadece dört tanesi yetişir: Zarif, Dar yapraklı, Ton çiçekli, Linearis.

Doğru nasıl ekilir

Topraktaki tohumları ekmeden önce, gazlı bez veya Epin’de önceden ıslatılmış bir bezle sarılmalıdır. Bu sayede tohumların çimlenmesi kontrol edilir. Taze tohumlar ilk birkaç günde filizlenir ve yaşlılar yaklaşık bir hafta boyunca filizlenir.

2-3 parça için çeşitli tohumlar 1 santimetre derinlikte ekilir, dikimler arasında yeterli boşluk gözlemlenir. Dikenli turba kapları, nemli bir substrat içermelidir.

Fideler nemlendirilmiş ve parlak bir yere yerleştirilmiştir. Çimlenme için optimum sıcaklık 22-24 derecedir. Bu şartlar yerine getirilirse, çekimler hızlı bir şekilde görünecektir.

İlk çekimlerin bakımı

zinya çiçeği
İlk sürgünler yaklaşık olarak ekimin 6.-8. İlk sürgünlerin bakımı için optimum sıcaklık 19-22 derecedir. Genç bitkiler hızla aksesuar kökleri oluştururlar. Fideler gerilirse, toprağı tencerelere eklemeniz gerekir.

Kuralı kesinlikle takip etmelisin – parlak bir yerde zinnia büyümek. Penumbra’da bitki zayıf ve acı verici bir hal alır.

Fide fidanı

Tohumların yoğun olarak ekilmesi durumunda Pikirovka zinnia gereklidir. Ancak sürgünler arasındaki boşluk normal ise, toplamaya gerek yoktur. Turba tencerelerine inerken tüylerden kaçabilirsiniz. Bu yöntem yaygın olarak uygulanmaktadır. çünkü kültür seçmeyi sevmez.

Fidelerin sertleşmesi

Açık zemine inmek başarılı oldu, Mayıs ayı sonunda zinnia ihtiyacı fideleri sertleştirmek. Bunun için, gündüz, kısaca temiz havaya alınır. Böylece çevreye alışır.

Açık yerde zinnia fidan dikimi

Zinnia büyüdükçe ve fideler açık zeminde ekime hazır olduğunda, herşeyi doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir, böylece bitki büyümeye devam eder ve çiçeklenme ile memnun olur.
Dikim ve bir yer için zaman seçmek önemlidir. Ayrıca, hangi şemaya göre fidelerin fidanlarının yapıldığına da değinmek faydalı olacaktır.

Fidan ne zaman bitki

Zinnia’yı açık zemine ne zaman ve nasıl nakledeceğiniz – çiçeğin sonraki büyümesi için çok önemlidir. Bitkiyi dikmek için tekrarlayan donma tehlikesi geçene kadar beklemeliyiz. Bu genellikle ikinci yarıda – mayıs sonunda olur.

Zinnia için bir yer seçimi

zinya çiçeği Zinnia için yer, bitki sıcak ve fotofil olduğunu hesaplama ile seçilmelidir. Bu nedenle, en iyi yer, açık güneş altında, gölge olmadan bir site olacaktır.

Taslakların olduğu yerler, hariç tutulması gerekir. Rüzgar akıntıları çalı gövdesine zarar verebilir. Ayrıca, zinnia ekim önce, site yabani otlar temizlenmelidir.

Sahadaki toprak verimli ve gevşetilmiş olmalıdır. Çok önemlidir drenaj, Zinnia topraktaki nem durgunluğundan hoşlanmıyor çünkü. Toprakta drenaj sağlamak için ekim yaparken kum ekleyebilir. Bu, su veya yağmur sonrası suyun durgunluğundan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Fidan dikimi için şema

Bu nedenle, zinnia fidan dikimi için bir şema yoktur. Ancak bazı bitki türleri için 30-40 cm’ye eşit çiçek çalıları arasındaki mesafeyi gözlemlemek önemlidir. Uzun boylar, aralarında 40 cm, orta yükseklik – 30 cm arasında bir mesafe ile sıralara dikilir, küçük boylu 10-15 cm’lik bir mesafede büyüyebilir. Bitki bitkileri transfer ile veya bir turba ile.

Çiçek yatağının tasarımında zinnia kullanımı

zinya çiçeği
Çiçeklikteki Zinnia genellikle istenen bir çiçektir. Bu, güzelce çiçek açan ve diğer bitkilerle iyi uyum sağlayan yıllık iddiasız bir bitkidir.

Güzel, ön planda bitki düşük sardunyalar veya lobelia ve arka planda – yüksek gerilen cosme veya amaranth, merkezinde zinnia ile bir çiçek yatak gibi görünecektir.

Zinnia güneşi çok net olarak açık olmayan bitkilere işaret eder. Bu nedenle, kuzey tarafında açılan çiçek tarhları için çok uygundurlar.

Flowerbed üzerinde zinnia Bakımı

Bir çiçek yatağına nakledildikten sonra zinnia kök salmışsa, onu kurmaya başlamak gerekir. Bakım, toprağın düzenli olarak gevşetilmesinden, yabani otların ayıklanmasından, ayrıca sulama ve gübrelemeden oluşur. Çiçeklenme sırasında, zaman içinde solmuş çiçekleri çıkarmak gerekir.

Üstleri sıkıştıran zinniaya ihtiyacınız var mı?

Zinnia’nın çiçeklikteki dikiminden beri bitkinin bakımı başlayabilir. yürütülen zinnia pinching. Üstleri ile böyle bir prosedür gelecekte çalılık ile genç sürgünler sağlayacaktır. Zinnia çalıya, üçüncü ya da dördüncü yaprakları çifti üzerinde çimdik gerekir.

Zinnia hala fidelerde iken bunu yapmak gereklidir, ancak açık zeminde köklenme sonrasında bile mümkündür.
Bitki bir kesim üzerinde yetiştirilir ve uzun peduncles üzerinde çiçekler gerekiyorsa, diken diken yapılmaz.

Sulama ve zinnia gübreleme

zinya çiçeği
Zinnia verimli topraklarda daha iyi büyüdüğünden, ekimden önce bile toprağı döllemek mümkündür. Bunu yapmak için, sahadaki toprağın kazılması ve kompost veya humus içine konması gerekir. Bundan sonra, toprak gübre ile karıştırılır ve iyice gevşetilir.

Ayrıca, zinnia fideleri beslemek için listede, mineral gübreler – süperfosfat, potasyum sülfat, nitrophos içerir. Bunlar, arsanın 1 metrekaresi başına 1 çorba kaşığı oranında yetiştirilir.

Bitki zaten çiçek açtığı zaman, bakım amacıyla beslenebilir. Bunun için sıvı gübreler çiçekli bitkiler için uygundur.

Zinnia sulama bitkinin temel gereksinimine uygun olarak yapılmalıdır – aşırı nem olmadan, köklerin çürümesine neden olabilir. Bu amaç için toprağın boşaltılmasıdır.

Bitki idareli ve bol sulanabilir. Kuraklığa dayanıklılığı ifade eder, bu nedenle bazı nem eksikliği olumsuz etkilemez. Suyun, bitkinin çiçeklenmesini engellememesi için sulama yapılması önemlidir, çünkü bu durum çürümeye yol açabilir.

Önemli! Yağmurlardan sonra, renksiz çiçeklenmeyi kesmek gerekir. Bu, çiçeklenmeyi uzatmaya yardımcı olacak ve daha bol olacak.

Tohum ne zaman toplanır ve nasıl saklanır

zinya çiçeği
Zinnia tohumlarının toplanması, bulundukları sepetlerin olgunlaştırılmasından sonra gerçekleştirilir. Bu, iki aylık çiçeklenme sonrasında olur. En iyi nitelikler ilk siparişin sürgünlerinin tohumlarıdır. Bu nedenle, başlangıçta tohumların toplanacağı birkaç sürgünün ana hatlarını çizmek ve onlardan tüm yan sürgünleri çıkarmak faydalı olacaktır.

Tohumlarla olgun sepetleri kahverengi renktedir, kesilir, kurutulur, tohumlardan çıkarılır ve çiçek kalıntılarından arındırılır.

Zinnia tohumlarını kuru bir yerde sabit bir sıcaklıkta saklayın. Çimlenme 3-4 yıl sürer.

Önemli! Tohumlar üzerinde bırakılan sepetler kurumasına başlar başlamaz tohumlar toplanmalıdır. Aksi takdirde, yağmurlar gelecek ve daha sonra çürüyebilir veya küflenebilirler.

Zinnia’nın hastalıklar ve zararlılara karşı kararlılığı

Ülkede zinnia’nın nasıl yetiştirileceğini merak edenler için, bitkinin hastalıkları ve zararlıları ile nasıl başa çıkılacağını bilmek önemlidir.

Zinnia’nın en yaygın hastalıklarından biri – yaprak lekesi. Işaretler bitkinin yaprakları üzerinde kırmızı bir kenarlı kahverengi yuvarlak lekeler vardır. Bu hastalık ile, yeşillik sararır ve düşer.

Yaprak lekelenmesinin ilk belirtilerini fark etmek, bitkinin etkilenen bölgelerini çıkarmak için gereklidir. Bu işlemi başlatırsanız, o zaman bitki elveda demek zorunda kalacak.

zinya çiçeği
Ayrıca bitki hastalıkları arasında görünür gri çürük, fusarium, külleme. Fungisitler ile tedavi edilir.

Bütün hastalıklar aşırı sulama ve bitkilerin yoğun ekimiyle oluşur. Bu nedenle, öncelikle hastalığın nedenine dikkat etmeniz ve ortadan kaldırmanız gerekir.

Zinnia’yı etkileyebilecek zararlılar – Sümüklü böcek ve salyangoz, yaprak bitleri, Mayıs böcekleri. Yaprak bitleri, bir katran sabunu çözeltisi ile püskürtülerek bertaraf edilebilir – su litresi başına 10 gr. Ya da “Actellika” veya “Fufanon” çözümlerini uygulayabilirsiniz.

Salyangozlar ve sümüklü böcekler lekelenir, çatı malzemesi ve arduvaz parçaları saçılır, daha sonra elle toplanabilir. Böcekler ayrıca bitkilerden elle toplanır ve bir kova sabunlu suya atılır.

Zinnia kaprisli bir bitki değil, dikim, büyüyen ve bakmakta karmaşık bir şey değildir. Çok fazla çaba ve zaman gerektirmeyen, sadece en temel kuralları gözlemek gerekir.


Loading...