Yosunla mücadele etmenin, yürüyüşün, görünüşün önlenmesinin en iyi yolları

Marchantia
Marchantia, çok yıllık thallus moss bitkilerinin bir cinsidir. Yürüyüşün ana zararı, yoğun bir tabaka ile geniş toprak alanlarını kaplaması ve oksijenin tarımsal ve süs bitkilerinin köklerine girmesini engellemesidir. Örneğin, mısır gibi büyük türler için bu yosun fazla zarar veremez. Ancak, eğer küçük süs bitkilerinin sürgünleri ile sahada görünürse, o zaman büyük olasılıkla ihale süs bitkilerini öldürür. Bu yazıda, yabancı otu kontrol etme yolları hakkında bilgi edineceksiniz.

tanım

Marchantia Karaciğer yosunlarının bölümü olan Marshantsievye ailesine aittir. Botanikçiler 50’den fazla tür yürüyüşü, bazıları ise yaz sakinlerinin ve kamyon üreticilerinin düşmanıdır. Bu yosun, Antarktika’da bile gezegenimizin her kıtasında bulunur.

Yüksek düzeyde asitliği olan topraklarda nemli gölgeli yerlerde büyümeyi tercih ediyor. Marchance diğer yabani otlar ve yabani bitkiler ile rekabet dayanmaz, bu nedenle boşluk veya konfirmasyonlara yerleşmeyi tercih eder.

Biliyor musun Yürüyüşün kökleri, yosunun suya bile bağlanabildiği rizoidler (ince iplikler).

Marchantia

Cinsin temsilcileri, yoğun bir tabakada yeryüzünün yüzeyine yayılan çok yıllık otsu bitkilerdir. Üst taraflarında kuluçka tomurcuğu olan bardaklar olan yeşilimsi bir loblu yaprak gibi görünüyorlar.

Marchand, erkek (anterdia) ve dişi (archegonia) cinsel üreme organlarına sahiptir. Birincisi ince bir bacak ve bir serseri (ya da bir serseri), ikincisi – bacaklarda bir yıldızın görünüşüne sahip olan “destekler” üzerinde toplanır.

Kapsül sekiz bükülmüş diş ile açılır. Kutuda, anlaşmazlığa ek olarak, ortamın nemi değiştiğinde yapıyı değiştirebilen elastomerler vardır. Türün en tanınmış ve yaygın temsilcisi Marsancia polimorfiktir (çeşitli veya değişken).

Tüm kıtalarda dağıtılır, çoğunlukla kayalar, yangınlar ve zayıf aydınlatmaya sahip ıslak yerler üzerinde büyür.
Marchance polimorfik

Mücadele yöntemleri

Bahçede yürüyüş yaparak birçok yönden mücadele edebilirsiniz. Yöntemlerin etkinliği farklı olacaktır, ancak maliyetler (fiziksel ve mali) de sabit değildir.

Bu yabani otlarla mücadele etmek için mümkün olan tüm yöntemleri incelemenizi ve kendiniz için en etkili ve en uygun olanı bulmanızı öneririz:

 • Yosunların yok edilmesinde kullanılan mekanik yöntem, onu tüm alandan elle çıkarmayı içerir. Prosedür biraz zor, ama çok etkili. Tüm yosun çekildikten sonra, ot yoğun bir toprağı sevdiği için toprağı gevşetmek gerekir. Ardından, asitlik için toprak analizi yapmalısınız. Marchand, asitli toprakları sever ve nötralize etmemek için, bölgenizde büyük olasılıkla tekrar ot görünür.

  Ne tür toprakların var olduğunu, toprağın asitliğini nasıl belirleyeceğimizi ve toprağın nasıl tüketileceğini okumanızı tavsiye ederiz.

  Toprak asitliği
  Taze kiraz veya kuş üzümü yaprakları alın ve bunlardan bir kaynatma yapın. Araziyi oradan sitenize atın. Eğer et suyu kırmızıya dönerse, ekşi bir toprak tipiniz vardır, eğer yeşile dönerse – nötr, maviye dönerse – orta asit. Bir başka etkili doğrulama yöntemi: toprağı soda-sulu bir çözelti haline getirin, eğer tıslamaya başlarsa, o zaman asidik bir toprağa sahip olursunuz. Aynısı asetik-sulu çözelti ile yapılabilir, bu durumda kabarcıkların varlığı alkali bir toprak tipini gösterecektir.

  Önemli! Gübre veya kompost ile malçlama, toprağın asitliğini önemli ölçüde artıracaktır.

  Yeryüzü ayrıca, açık bir tanımlama ve toprak kompozisyonunun protokolü verileceği özel bir laboratuara yönlendirilebilir. Eğer çalışmaların sonuçları asidik bir toprağa sahip olduğunuzu gösteriyorsa, nötralizasyonun yapılması gerekmektedir. Bunun için sönmüş kireç, dolomit unu, turba külü, öğütülmüş tebeşir veya odun külü kullanılabilir;

 • Bakır sülfat yardımı ile sonbaharın sonlarında veya ilkbahar başında yosunların üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz. Bununla birlikte, herbisitlerin kullanımı zaman kaybıdır. Bakır sülfat çözeltisi
  Marshanie’nin sporlar sonucu ürettiği ve herbisitlerin kullanımının sadece bazı süs bitkileri ürünlerine zarar verebileceği;
 • Bu yosunun açık alanları tercih ettiğini unutmayın. Bu durumda bahçeyi yonca, tecavüz veya hardalla ekmek gerekir. Bitki bahçe bitkileri kenarları arasına dikilebilir: fideler güçlendirildiğinde, kenarların bahçe bitkilerini biçmesi ve kesmesi gerektiğinde, bir delici ile dikim için delikler açılabilir. Hasattan sonra, bahçeyi bir kez daha yoğun bir kenar tabakasıyla dikmek gerekir.
  Hardal, kolza tohumu, zeytin turpu, lupin, phacelia, tatlı yonca, yonca, yulaf ve karabuğdayın yan tota olarak nasıl yetiştirileceği ve kullanılacağı hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacaktır.

  Yakında diğer yoğun olarak büyüyen bitkiler ile rekabet dayanmaz gibi yosun kaybolacak;

 • marş, kireç ve külün büyüdüğü yerleri zenginleştirir, sonra siteyi malç haline getirir. Bir malç olarak, güneş ısısının altında ısınacak ve yosunu kuruyacak olan turba kullanmak en iyisidir. Malç olarak, ağaç kabuğu veya yoğun bitki örtüsü de kullanabilirsiniz; Kül ile yürüyen mücadele
 • Yosun etkili ve basit bir yöntemle aşılabilir, ancak siteniz mücadele dönemi için ekime uygun olmayacaktır. Marşın büyüdüğü tüm çevre, yoğun bir siyah filmle kaplanmalı ve yosun kaybolana kadar beklemelidir. Bundan sonra, toprak ve bitki tarımsal veya süs bitkilerinin asitliğini nötralize etmek mümkündür;
 • Otun yetiştiği bölgedeki toprağın üst tabakasını değiştirin. Bunun için özel bir teknik var, ancak geleneksel bir düz bıçak veya geniş bir bıçak da kullanabilirsiniz;
  Fokine planerin doğru şekilde nasıl kullanılacağını ve nasıl yapılacağını okumanızı öneririz.
 • ilkbaharda, kar erimiş zaman, kaynamış su ile sitenize dökün hangi içinde potasyum permanganat ve bakır sülfat eşit oranlarda çözülür. Gerekirse, prosedürü haftada iki kez tekrarlayın;
 • Bir alanda büyüyen, azotlu gübrelerle döllenmiş bitkileri döllemek. Süs bitkileri ve tarım bitkilerinin hızlı büyümesine katkıda bulunurlar. Sonuç olarak, yürüyüşler inişinizin gölgesinde olacak ve büyük miktarda yosun basitçe yok olacak. Azotlu gübreler

Yürüyüşün iki şekilde yayıldığını unutmayın:

 • Rüzgarı uzun mesafelerde taşıyan mikroskobik sporlar;
 • Bir yetişkin bitkinin bardaklarından düşen ve yanında filizlenen böbrekleri.

Yabani otlar ile mücadele ederken dikkate alınması önemlidir. Örneğin, toprağı gevşetmiş olsanız bile, yosun bir süreliğine yok olur, ancak sporlar toprakta kalır ve kısa süre sonra tekrar filizlenir. İşte bu yüzden ana mücadele yöntemlerine ihtiyacımız var: asidik toprağı nötralize edin, onu syderat ile ekin, düzenli olarak malçlayın.

önleme

Önleyici tedbirler, sahadaki yürüyüşün ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlamaktadır:

 • Bu yosun çoğunlukla Hollandalı veya Polonya çiçek ve tarım bitkileri tohumları ile birlikte yerli bahçıvanların sebze bahçeleri üzerine düşer. Yürüyüşün önlenmesi
  Bir mikroskop olmadan, poşet içinde yosun sporları tespit edemezsiniz, bu nedenle böyle bir öneri var: bir fide yönteminde tüm satın alınan bitkiler büyümek. Fidanlı bardaklarda yosun çıkarmak büyük bir arsadan çok daha kolaydır, buna ek olarak, bu tür kaplardan sporların bahçeye gelmesi pek olası değildir;
 • Yürüyüş tartışmalarının rüzgara yakalanabilme ihtimali var. Ancak toprak nötr veya alkali ise, sporlar ölecektir. Bunu yapmak için, arazinizi düzenli olarak odun külü, tebeşir veya kireç ile karıştırmaya çalışın;
Önemli! Sitenizdeki gölgeyi olabildiğince çıkarmaya çalışın ve toprağın havalanmasını iyileştirin. Sahada biraz kum çıkarabilir ve iğneyle toprağı tıkayabilirsiniz.
 • Yosun-yabani otların büyümesi için uyarıcı olabilecek gübreleri aşırıya kaçmayın. Gübreyi orta derecede uygulayın;
 • toprağı döllemek sülfür, demir sülfat, üre ve kalsiyum veya potasyum nitrat. Bütün bu maddeler Pn seviyesini önemli ölçüde azaltabilir, yani asitliği artırır; gübreler
 • Yürüyüşün ıslak toprakları sevdiğini hatırlayın. Eğer yosun sitenizde hala görülüyorsa, o zaman sadece önce minimum miktarda neme ihtiyaç duyan bitkileri ekmeye çalışın.
Biliyor musun Sibirya’da yetişen bazı Karaciğer yosunları -15 ° C’lik bir ortam sıcaklığında yirmi santimetre kar altında fotosentez yapabilirler.

Şimdi, marşın nasıl göründüğünü ve evde nasıl savaşacağını biliyorsun. Toprağı aşırı sıkmayın, asitliği artırın, bölgeyi düzenli olarak temizleyin ve gevşetin, sonra yürüyüşünüz düşmanınız olmayacaktır.

Müşteri geribildirim

Marchantia. Karaciğer yosunlarının sınıfını ifade eder.
Kötü huylu bir yabani ot, yoğun bir halı ile kalın bir şekilde büyür ve bahçe bitkilerinin köklerinin nefes almasına izin vermez.

Florian

http://frauflora.ru/viewtopic.php?p=469809sid=1cd3d800adb2f77edab85cc27fd766b0#p469809

Onunla ilgili saygı duydu ve ne tür bir muckin ineradibl olduğunu fark etti. Şimdi korkarım kalmış olabilirdim. Ama ekimdeki fide etrafına serpiştirdim, umarım büyümeyecektir.

lapushka

http://frauflora.ru/viewtopic.php?p=469825sid=1cd3d800adb2f77edab85cc27fd766b0#p469825