Yeryüzünü kazma kuralları, ülkedeki araziyi ne zaman ve nasıl kazacağız

Damping toprak
Bahçeyi işlemek için zaman geldiğinde, ilkbahar veya sonbaharda kazma veya tırmıklama, çoğu bahçıvan kafalarını umutsuzca kavramaktadır. Bu oldukça karmaşık ve zaman alıcı bir prosedür, kendi kuralları hakkında bilgisi olmayan bir kabusa bile dönüşebilir. Özellikle kürek çeken yeni başlayanlar için yabancı bir nesne olarak. Neyse ki, bu süreci basitleştirmenize yardımcı olacak araziyi işlemenin uygun ve doğru yolları vardır.

Nasıl kazılır, talimatlar

Tüm bayonet süngerinin derinliklerinde kazmak için kazma veya dikim yaparken çoğu bahçıvan tavsiye edilir. Bu, toprağa serpiştirilmiş yabani ot, mineral ve organik gübrelerin tohumları ile oluşan toprağın dibine alt toprağın dönüşmesine yardımcı olacaktır.

Doğru kazma tekniği
Sonbaharda geçiş yöntemi en etkili olanıdır – toprağı 40 cm genişliğindeki toprağa kazmak, ancak süngü bayonetinin genişliğinden daha fazla değil. Kazılması gereken site, zihinsel olarak ikiye ayrılıyor. Olukların ilk sırasını kazmak, sonra ikinci sıra – gömülür. Böylece, toprak tabakaları oksijen ve yararlı maddelerle doyurulur. Toprağı gübre veya gübre ile gübrelemeniz durumunda bu yöntem önerilir.

Bahçenin topraklarının etrafından dağılmadan önce, dağınıklığı için toprağı kazın. Gübrenin “yatağı” da etkilidir: gübrenin tabanına gübre serpip toprakla serpin. Bahçenizdeki toprağın kireçe ihtiyacı varsa, o zaman gübre ile karıştırılmamalıdır – kimyasal reaksiyona girebilirler.

Önemli! Kireç, sitenin yüzeyine gömülmeden dağılmalıdır.

Kürek süngerini dik pozisyonda tutarken toprağı kazmak en iyisidir. Bu, derin nüfuziyet nedeniyle ekili arazi tabakasını artıracak ve göğüslerin ayrılmasını kolaylaştıracaktır.

Sonbaharda ne zaman ve ne zaman kazmalıyım?

Bahçeyi sonbaharda kazmak
Bu soru çoğu bahçıvan için bir engeldir. Bazıları, sonbaharda bahçeyi kazımanın rasyonel olmadığını, diğerlerinin ise, geleneksel toprak işleme yöntemlerini izleyerek, bunun gelecek yıl verimi artıracağını iddia ediyor. Sonbaharda kazı yapıp yapmama sorusuna cevap vermenize yardımcı olacak çeşitli argümanlar vereceğiz.

Toprağın sonbahar çukurunun avantajları Yaprakların, dalların ve diğer bitki öğelerinin üst tabakasının toprağın iç küresine düştüğü ve kış boyunca döndüğü ve çeşitli zararlıların larvalarının yeryüzünün yüzeyine yükseldiği ve kuşlar veya kış donlarından öldüğü. Toprak, oksijenden aktive edilen nitrojen mikroorganizmalarla zenginleştirilmiştir.

Dezavantajı o zaman, toprağı kazarken, yabani otların tohumlarını kazarak, ilkbaharda kışın ve ilkbaharda onlara yardımcı olursunuz.

Önemli! Bir sonbahar hummock esir alındığında.

Bildiğiniz gibi, daha derin bir nüfuz etme ile faydalı maddelerin yıprandığı için, sonbaharda, 10 cm’den daha derin olmayan bir düşüşte, doğru bir zemin çizmemesi tavsiye edilir.

Sonbaharda hasat
Sonbahar kazıları hakkında kesin bir görüş yoktur. Artı, dünyanın en üst tabakasının kış boyunca yoğunlaşmaması ve ilkbaharda ekime zemin hazırlamak için daha az zaman alacağınızdır.

Toprağın kışın altına yeniden doldurulması gerektiğinden, toprağın kazılması da gereklidir.
İlk yağmurlar geldiğinde, zemini kazmak için çok geç, bu dönemde sonbaharda ekim ayı sonuna düşer. Yani bu ayın ortasında zaman içinde olmak daha iyidir.

İlkbaharda bir site kazmam gerekiyor mu?

Toprağın soyulması
Bahçeyi ilkbaharda kazdıkça, kışın toprağın sertleştiği gerçeğini hesaba katmalısınız.

İlkbaharda toprağı nasıl kazmalı? Eğer sonbaharda toprağı çalıştıysanız, o zaman ilkbaharda sadece toprağı tırmıklamanız gerekir. Böylece, topraktaki üst tabakaların kurumasını önleyerek nem rezervleri kalacaktır.

Önemli! Yeryüzünde toprağı kazmak için derin, yarım bardak kürek gerekmez.

Sığ kazı, sonbaharda gömdüğünüz topraktaki maddeleri tutmanıza yardımcı olacaktır. Tüm humus, gübre, kompost hasatınız için mükemmel bir temel olacaktır. Zenginleştirilmiş toprak, bilindiği gibi, tohumların aktif çimlenmesini ve don olaylarında korunmalarını teşvik eder.

Biliyor musun İlkbaharda, tüm alanı kazmanıza gerek yoktur: izleri bırakmak daha iyidir ve daha sonra yabani otlar daha az rahatsız olacaktır.

Taban nedir ve nasıl kurtulur

Taban, bahçenin sık sık aynı derinliğe kadar kazınmasından kaynaklanan sıkıştırılmış bir toprak tabakasıdır.

Tabanın görünümü ağır topraklara (sod-podzolik, killi) ve bataklık topraklarına maruz kalmaktadır. Her 4-6 yılda bir iki kademeli bir kazı yapmak önerilir.

Toprak sıkışması örneği

Önemli! İki seviyeli bir kazmayı kötüye kullanamazsınız. Yararlı maddeler yıpranmış.

Taban, birçok kök bitkinin büyümesini önler: kereviz, havuç, pancar, soğan, maydanoz vb. Ve köklerini deforme eder.

Taban ağır bir şekilde sıkıştırılmışsa, suyun durgunlaşması meydana gelir ve bu da olumsuz bakterilerin ve mikroorganizmaların gelişimine katkıda bulunur ve bu da sebze gelişimini etkiler.

Tabanlardan kurtulmak, bahçeyi iki katına çıkarmaya yardımcı olacaktır. Sonbaharda harcamanız tavsiye edilir, böylece kış ve bahar döneminde yararlı bir mikroflora oluşabilir. Bunu yapmak için, kürek süngüsünün genişliği için bir karga kazmak ve altını bahçe çatallarıyla gevşetmeniz gerekir. Aynı zamanda, karıkların kenarları boyunca zemin de gevşetilmelidir. Sonra kompost veya gübre yapabilirsiniz. Böyle bir kazma sonucunda ekilebilir tabaka artar ve toprak, yararlı maddelerin geliştirilmesi için gerekli olan oksijenle doyurulur, fiziksel ve su özellikleri iyileştirilir.

Biliyor musun İki seviyeli bir kazma durumunda, düşük verimli toprakların üst tabakası taşınmaz.

Doğru kazmak nasıl

Celina, herhangi bir tedavi görmemiş, kimseyi sürtünmeyen, bir yandan da vahşi olan bir ülkedir.

Eğer böyle bir siteniz varsa, o zaman bunu işlemek ve sonuçlardan ahlaki ve fiziksel bir tatmin elde etmek için mükemmel bir fırsattır.
Kuvvetler, araçlar ve ilham ile bir araya geldiğinizde hemen başlayabilirsiniz. Ama bunun korkunç bir iş ve bir test olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Toprak tedavisi

Önemli! Bir site seçerken, yakındaki tesislerin olduğundan emin olmalısınız: su, mağaza, benzin istasyonu, yollar.

Bakir araziyi hem teknolojiyi hem de kendini kullanarak tedavi edebilirsiniz (sağlığınıza göre değişir). Tekniğin işleyiş biçimi yeterince basittir, ancak traktörün dışında bakir toprakları kazmadığını düşünmeden önce kollarınızı ve bacaklarınızı hatırlayın. Bakir toprakları fethetmek için harika bir araç ve en önemlisi ücretsiz.

Manuel işlem karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir. Her şeyden önce, doğru mevsimi seçmeniz gerekiyor. Bu tür işler için, sonbahar kazma dönemi mükemmel bir şekilde uyuyor. Bakir toprakların arıtılması için, terkedilmiş yabani otu temizlemek zorundasınız, daha sonra bir benzin pompası seçerek başlayın. Her zamanki gibi alabilirsiniz, ama sonra işin süresi artacaktır.

Önemli! İşlenmeden önce ot ve otların işlenmemiş topraklarında biçilmesi gerekir.

Ayrıca bir kürek gerekir. Bakir toprakları parçalara ayırmak, bir iplikle bölmek en iyisidir. Kazma en az 15 cm derinliğinde olmalıdır.
Kazılan alan bir süre kurumaya bırakılmıştır. Öyleyse dirgenlerle yürümeli ve zemini temizlemelisiniz.

Bakir toprakla, sabrın olması önemlidir, çünkü karmaşıklığı nedeniyle böyle bir şey genellikle terk edilir.

Kazı sürecini kolaylaştırmak mümkün mü?

Zamandan ve emekten tasarruf etmek için bir kazı tekniği kurmak gerekir.

Çim araçları
Her şeyden önce, doğru kürek seçmek için gereklidir. Kolu sağlam, pürüzsüz ve yeterince parlatılmış olmalıdır. Bu sizi avuç içi ve beklenmedik arızalara karşı koruyacaktır. Bayonet bıçağı iyi bilenmiş olmalıdır – daha sonra işlem daha hızlı olacaktır.

Ayrıca kendinizi yaralanmalardan korumanız gerekir (rendelenmiş nasırlar, kıymıklar). İş için eldivenler kauçuk bir avuç içine sahip olmalı, daha sonra el düzgün kesimler üzerinde kaymaz. Ayakkabılar sert bir taban ile kapalı bir tip seçer, çünkü bir kürekle ayağınıza kürek çekmek için incinebilirsin.

Bahçe bahçesinin kazmalarını farklı yollarla kolaylaştırmak mümkün olduğundan, en basit yoldan – aleti tuttuğunuz şekilde – başlayacağız.

Doğru kazma işlemi
Kürek, yere süngü ile dikey olarak yerleştirilmelidir. Kolu iki elinizle sıkıca tutarken, kürek kürek tepsisine doğru itin. Süngü süngüsü kazma tipi için gereken derinliğe kadar delinmelidir – tam uzunluk veya yarı. Çalışma ayağı kendi takdirinize bağlı olarak seçilebilir. Genellikle sağ elini kullananlar sağ ve sol elini, sırasıyla sola kullanırlar.

Kurallara göre, kürek ve onun süngülü yere dik olmalıdır, çünkü eğim altında toprağı derinden kazamazsınız.
Kazma hızı, ortalamayı korumak için daha iyidir.

Yeryüzü kazma ve işleme süreci yeterince zordur, ancak basit ve yararlı tavsiyeleri izleyerek bu mevsimlik işleri büyük ölçüde basitleştirirsiniz. Denemekten korkma – yeryüzünün ekimi, norm ve kurallara göre deneyime ve kendi gözlemlerine dayanır.